بریتانیا دستور ارسال هلیکوپترهای آپاچی و تانک های چلنجر ۲ به اوکراین را صادر کرد

بریتانیا دستور ارسال هلیکوپترهای آپاچی و تانک های چلنجر ۲ به اوکراین را صادر کرد

بریتانیا در اقدامی که بسیاری آن را تغییر دهنده بازی در جنگ روسیه و اوکراین دانسته اند، تصمیم گرفته هلیکوپترهای تهاجمی مسلح به موشک هلفایر و تانک های چلنجر به اوکراین ارسال کند. هلیکوپترهای آپاچی می توانند نبرد با چنگ و دندان اوکراین علیه روسیه را که اکنون وارد یازدهمین ماه خود شده برای مدافعان اوکراینی ساده تر سازد. بسته جدید کمک تسلیحاتی بریتانیا که شامل تانک های چلنجر ۲ نیز می شود روز گذشته توسط ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا تایید شد. یک مقام ارشد دفاعی بریتانیا تایید کرده است که دستکم ۴ فروند هلیکوپتر آپاچی به اوکراین ارسال شده و پیش از آن نیز ۱۰ دستگاه تانک چلنجر ۲ نیز در اختیار این کشور قرار خواهد گرفت.

ارسال هلیکوپتر آپاچی و تانک چلنجر از بریتانیا به اوکراین

ماه هاست که ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین، خواستار دریافت تانک های غربی و هلیکوپتر و هواپیماهای پیشرفته از حامیان خود در ناتو بوده است. یک مقام وزارت دفاع بریتانیا در این باره گفته است: «آپاچی ها تغییر دهنده بازی خواهند بود. تانک ها در ابتدا از راه می رسند و مدتی بعد هلیکوپترها ارسال خواهند شد. دیگر اعضای ناتو اکنون می توانند این رویه را دنبال کنند. روسیه هزاران تانک دارد پس برای داشتن تاثیر استراتژیک به بیش از ۴ هلیکوپتر آپاچی نیاز خواهد بود اما از لحاظ تاکتیکی، گام بزرگی است».

ارسال هلیکوپتر آپاچی و تانک چلنجر از بریتانیا به اوکراین

بریتانیا هلیکوپترهای Apache AH64 E را به اوکراین خواهد فرستاد که مدرن ترین نسخه هلیکوپترهای آپاچی بوده و می تواند چندین هدف را همزمان و در عرض چند ثانیه نابود سازد. هر آپاچی به ۱۶ موشک ضد تانک هلفایر (Hellfires)، ۷۶ فروند راکت ۷۰ میلیمتری Hydra و یک مسلسل ۳۰ میلیمتری مسلح است. این بدان معناست که می توان از این ۴ فروند آپاچی برای نابود کردن یک گردان کامل از ۷۰ تانک در عرض چند ساعت استفاده کرد. این هلیکوپترها دارای موتور Rolls Royce بوده و حداکثر سرعت آن ها به ۱۸۶ مایل بر ساعت (حدود ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت) می رسد و می توانند بیش از ۲۵۰ هدف بالقوه را همزمان در فاصله تا ۱۰ مایلی شناسایی کنند.

ارسال هلیکوپتر آپاچی و تانک چلنجر از بریتانیا به اوکراین

هر هلیکوپتر حدود ۷۰ میلیون پوند قیمت دارد و به دو خلبان و تیمی از تکنیسین ها برای فعال ماندن در آسمان نیاز دارد. آپاچی هایی که به اوکراین فرستاده می شوند مشابه همان هلیکوپترهایی است که شاهزاده هری در افغانستان به کار گرفت. نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا بزودی ۶۴ فروند دیگر از نسخه E این هلیکوپتر را دریافت کرده و سال آینده نیز ۵۰ فروند دیگر دریافت خواهد کرد. خلبانان اوکراینی در بریتانیا آموزش دیده و یک پایگاه تعمیر و نگهداری در یکی از کشورهای همسایه این کشور، مانند لهستان، مستقر خواهد شد.

ارسال هلیکوپتر آپاچی و تانک چلنجر از بریتانیا به اوکراین

تانک Challenger 2 نیز یکی از بهترین تانک های جهان است که در جنگ عراق به کار گرفته شد. این تانک می تواند تانک های روسی را هدف قرار داده و زره سری Chobham آن برای مقاومت در برابر سلاح های ضد تانک طراحی شده است. نیروهای اوکراینی تاکنون از خودروهای زرهی دوران اتحاد جماهیر شوروی در کنار مدل های جدیدترین که توسط دیگر متحدانش در اختیارش قرار گرفته بود با نیروهای روسی می جنگید اما کشورهای عضو ناتو تاکنون در مقابل ارسال تانک های کاملاً غربی و پرنده های نظامی ساخت خود به اوکراین مقاومت می کردند.

ارسال هلیکوپتر آپاچی و تانک چلنجر از بریتانیا به اوکراین

مذاکراتی بین اوکراین و آلمان و ایالات متحده و همچنین فرانسه برای ارسال تانک و خودروهای زرهی غربی به این کشور در حال انجام است و به نظر می رسد که آلمان نیز بزودی تانک های Leopard خود را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد یا به دیگر دارندگان این تانک اجازه می دهد تانک های خود را که از این کشور خریداری کرده اند در اختیار اوکراین قرار می دهد. به نظر می رسد با تصمیم اخیر بریتانیا برای ارسال تانک و هلیکوپتر به اوکراین، بزودی شاهد ارسال تجهیزات غربی بیشتر و متنوع تری به اوکراین از جانب دیگر کشورهای عضو ناتو باشیم.

ارسال هلیکوپتر آپاچی و تانک چلنجر از بریتانیا به اوکراین

در آخرین تحولات جنگ اوکراین، ارتش روسیه به کمک گروه شبه نظامیان واگنر توانست شهر استراتژیک سولدار را پس از هفته ها نبرد سنگین به تصرف دربیاورد که یکی از معدود موفقیت های نیروهای روس در ماه های اخیر بوده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • . دی ۲۵, ۱۴۰۱

  بریتانیا عصبانی شده
  :/

 • ککممم دی ۲۶, ۱۴۰۱

  امیدوارم ۲ تا موشک همینطوری راهشونو گم کنن برن لندن

 • کیهان دی ۲۶, ۱۴۰۱

  لعنت بر تو پوتین لعنت برتو