انواع نورپردازی کابینت آشپزخانه: مدرن، زیبا، کاربردی

انواع نورپردازی کابینت آشپزخانه: مدرن، زیبا، کاربردی

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

اگر تصمیم دارید که با کمترین هزینه و ساده ترین روش ها، در آشپزخانه قدیمی خود تغییرات چشم گیری ایجاد کنید، و یا می خواهید آشپزخانه جدید تان مدرن و زیبا باشد، بهترین گزینه پیش روی شما نورپردازی است.

شما می توانید با کمک نورپردازی، اتفاقات جذاب و دلنشینی را در آشپزخانه خود رقم بزنید. تعدد ایده ها در اجرای نورپردازی بسیار زیاد است، به همین دلیل صاحبان خانه اغلب نمی دانند از کجا شروع کرده و کدام ایده را اجرا کنند.

شما می توانید نورپردازی خود را به طراحان دکوراسیون و نورپردازی بسپارید و از نتیجه نهایی لذت ببرید؛ اما اگر قصد دارید که خودتان دست به کار شوید و طراحی نورپردازی را بر اساس نیاز و سلیقه خودتان انجام دهید، لازم است تا ابتدا اطلاعات مختصری درباره اصول نورپردازی آشپزخانه به دست آورید.

اهمیت توجه به اصول نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه به عنوان یکی از پر رفت و آمد ترین مکان های خانه، بیشترین استفاده را دارد؛ بنابراین لازم است تا اطمینان حاصل کنید که طراحی روشنایی آشپزخانه خود را به درستی و بر اساس نیاز هایتان انجام می دهید.

نورپردازی آشپزخانه دارای مجموعه ای از سبک ها، طرح ها و ویژگی ها است و تفاوت بزرگی را در دکوراسیون شما ایجاد می کند. ایده‌ های نورپردازی آشپزخانه (مخصوصا در آشپزخانه‌های کوچک)، باعث لاکچری تر شدن این فضای پر کاربرد می شود، از طرفی نورپردازی درست و به جا کمک می کند تا کارایی بهتری نیز در آشپزخانه داشته باشید. در واقع نورپردازی یک مکمل عالی برای تکمیل دکوراسیون آشپزخانه شماست.

آشپزخانه در قوانین کلی طراحی نورپردازی، یک اتاق چند منظوره است؛ بنابراین طراحی نور آشپزخانه باید انعطاف پذیرترین طرح نورپردازی داخلی را در خانه داشته باشد تا طیف وسیعی از عملکردهایی را که هر روزه آشپزخانه ها برای آن استفاده می شوند منعکس کند. پس نورپردازی آشپزخانه باید به ما این امکان را بدهد که فضا را از کار محور، به فضایی اجتماعی و آرامش بخش، و یا یک دفتر کار خانگی تبدیل کنیم. به این ترتیب می توانید پس از اجرای نورپردازی، تنها با لمس یک دکمه، کاربری آشپزخانه را تغییر دهید و فضا را برای کار بعدی تان آماده تر کنید.

انواع نورپردازی کابینت

اگر لایه های مختلف نورپردازی آشپزخانه را تجزیه کنیم و مناطق کاری آن را با دقت تر بررسی کنیم، در اجرای نورپردازی مناسب، راحت تر و درست تر عمل می کنیم. پس در قدم اول به این نکته دقت کنید که هر قسمتی از آشپزخانه برای چه منظوری مناسب تر است؛ یک طرح روشنایی اولیه تهیه کنید که تمام نیازها و فضایی را که می خواهید ایجاد کنید را در بر بگیرد.

البته قبل از هر چیز لازم است بدانید که در اصول و قوانین نورپردازی، سه نوع روشنایی تعریف شده است:

 • نورپردازی محیطی برای تعادل و هماهنگی در فضا
 • نورپردازی متمرکز یا برجسته برای روشن کردن و زیبا تر کردن قسمت خاصی از فضا
 • نورپردازی وظیفه ای برای ایجاد نور کافی برای انجام وظیفه های خاص

پس از شناخت لایه های نورپردازی بررسی کنید که در قسمت های مختلف آشپزخانه به کدام یک از انواع نورپردازی نیاز دارید.

۵ نکته اصولی و کاربردی نورپردازی مدرن آشپزخانه

در یک طراحی اصولی، زیبا و کاربردی، عوامل تاثیرگذار زیادی وجود دارد؛ پس قبل از شروع برنامه ریزی برای نورپردازی آشپزخانه خود این نکات را مطالعه نمایید؛ سپس از ایده های زیر برای نورپردازی جذاب آشپزخانه خود استفاده کنید.

۱.  روشنایی محیطی برای روشنایی کلی آشپزخانه

نورپردازی محیطی تمام قسمت های آشپزخانه را روشن می کند. بهتر است برای نورپردازی در روز از نور خورشید کمک بگیرید. به این ترتیب توسط پنجره ها، نور انرژی بخش و مفید خورشید را به داخل آشپزخانه هدایت کنید.

برای نورپردازی در شب نیز از مهتابی ها و لوستر هایی که نور نسبتا زیادی دارند استفاده کنید تا نور را به سراسر محیط آشپزخانه شما پخش کنند.

از لوستر های دیواری و چراغ های هالوژنی نیز برای زیبا تر کردن و روشن تر کردن بخش هایی مثل ورودی آشپزخانه استفاده کنید تا نورپردازی متمرکز درستی نیز داشته باشید. از نورپردازی متمرکز برای برجسته کردن نقاط دیدنی اطراف آشپزخانه مثل نقاشی ها یا مجسمه ها و دور کردن توجه از چیزهایی که چندان خوشایند نیستند نیز استفاده می شود.

انواع نورپردازی کابینت آشپزخانه: مدرن، زیبا، کاربردی

۲. روشنایی وظیفه ای برای کاربردی تر کردن مناطق کار کابینت

روشنایی وظیفه ای، مناطقی مانند پیشخوان آماده سازی غذا یا میز ناهارخوری را هدف قرار می دهد. روشن کردن میزهایی که احتمال دارد آماده سازی و پخت و پز در آنها انجام شود بسیار مهم است. منابع نور محیطی اغلب در وسط آشپزخانه قرار دارند، به این ترتیب هنگامی که شما مقابل پیشخوان آشپزخانه یا اجاق گاز قرار می گیرید، سایه شما بر روی پیشخوان می افتد و اندکی میز کارتان را تاریک می کند؛ بنابراین اهمیت نورپردازی وظیفه ای در این است که باعث می شود تا میز مقابل تان بدون قرار گرفتن هیچ واسطه ای بین چراغ ها و میز روشن باشد.

برای این نوع نورپردازی توصیه می کنیم از یک منبع نور پراکنده و یکدست، در قسمت زیرین کابینت های بالا استفاده کنید. یکی از بهترین و مدرن ترین منابع نور وظیفه ای، لامپ های ال ای دی خطی یا شاخه ای هستند. این لامپ ها با ابعاد بسیار کوچکی که دارند در گوشه های کابینت پنهان می شوند و نور مناسبی را بر روی پیشخوان ها و اجاق گاز ایجاد می کنند.

البته لامپ ال ای دی خطی با توجه به نور رشته ای و یکدستی که به محیط می تاباند، بسیار زیبا و جذاب است و به عنوان نورپردازی متمرکز نیز استفاده می شود. به این ترتیب شما می توانید لامپ های ال ای دی باریک را در تمام گوشه و کنار آشپزخانه نصب کنید و از زیبایی بی نظیری که در آشپزخانه شما به وجود می آید لذت ببرید.

برای آشنایی بیشتر با انواع ال ای دی های خطی و تجهیزات مدرن دیگری از جمله سنسور های هوشمند و خودکار، به صفحه نورپردازی کابینت مراجعه نمایید.

۳. دمای مناسب نور برای ایجاد حس گرما و عمق در آشپزخانه

دمای نور ها بر اساس رنگ و شدتی که دارند، به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شوند. به این ترتیب نورهایی با دمای متعادل اطمینان می دهند که در آشپزخانه احساس آرامش و راحتی خواهید داشت؛ نورهای بسیار گرم هیجان و انرژی زیادی را به آشپزخانه می دهند و نور های خیلی سرد حس خواب آلودگی و کرختی را به فضا القا می کنند.

توصیه می‌کنیم که در آشپزخانه سطوح روشنایی راحتی را فراهم کرده و از تابش مستقیم و خیره کننده منابع نور اجتناب کنید تا نورپردازی اجرایی شما حس گرما و عمق فضا را بهبود بخشد. بنابراین سعی کنید از تعداد مناسبی لامپ زرد و سفید استفاده کنید تا دمای نورپردازی محیط را متعادل نگه دارید.

۴. نورپردازی تمام سطوح برای عمق دهی به فضای آشپزخانه

از نورپردازی هیچ قسمتی از آشپزخانه غافل نشوید. حتی اگر آشپزخانه کوچکی دارید با نصب منابع نور در جای درست، فضا را بزرگ تر از حالت عادی جلوه دهید.

شما می توانید با کمک ال ای دی های رشته ای به سادگی به فضای آشپزخانه خود عمق و زیبایی ببخشید:

 • نورپردازی تاج کابینت و نورپردازی سقف آشپزخانه باعث بلند تر دیده شدن ارتفاع سقف می شود.
 • نورپردازی زیر کابینت های زمینی باعث معلق بودن کابینت ها و رویایی شدن فضا می گردد.
 • نورپردازی زیر میز ناهارخوری فضایی دلچسب و جذاب برای صرف یک غذای خانوادگی ایجاد می کند.
 • نورپردازی جزیره آشپزخانه ظاهری مدرن به فضا داده و جزیره را بسیار مدرن و چشم گیر نشان می دهد.
 • نورپردازی داخل کابینت ها به شما این امکان را می دهد تا اشراف کاملی به فضای داخل کابینت داشته باشید و وسایل مورد نیازتان را به سادگی پیدا کنید.

به این ترتیب نورپردازی کمک می کند تا آشپزخانه ای لاکچری، زیبا و جذاب داشته باشید و در هنگام کار کردن خسته و کلافه نشوید.

انواع نورپردازی کابینت آشپزخانه: مدرن، زیبا، کاربردی

۵. کنترل هوشمند نورپردازی برای عملکرد خودکار روشنایی

گاهی روشن و خاموش کردن چراغ ها با کلید های برق معمولی، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال:

 • ممکن است در هنگام آماده سازی مواد غذایی که دست شما کثیف است، به روشنایی بیشتری نیاز پیدا کنید؛ به این ترتیب روشن کردن چراغ ها باعث کثیفی کلید های برق آشپزخانه می شود.
 • شما همیشه به یک میزان از شدت نور نیاز ندارید؛ میزان نور مورد نیاز شما در روز کمتر از شب هاست؛ علاوه بر این زمانی که در نیمه های شب نیازمند روشن کردن چراغ می شوید، یک چراغ بسیار کوچک و کم نور مناسب تر از روشنایی های محیطی و پر شدت است، چرا که چراغ های بزرگ چشم شما را اذیت می کند و عملکرد دید شما را دچار اختلال می کند.
 • زمانی که در نیمه های شب قصد رفتن به آشپزخانه را پیدا می کنید و همه جا تاریک است، ناچارید که برای یافتن راه تان چراغ قوه گوشی را روشن کنید تا از برخوردتان با وسایل جلوگیری شود. روشن کردن چراغ های منزل یا آشپزخانه نیز ممکن است دیگر افراد منزل را بیدار کند.
 • هر آشپزخانه تعداد مشخصی کلید و پریز برق دارد، اما زمانی که نورپردازی جدید خود را اجرا می کنید به تعداد بیشتری کلید نیاز پیدا می کنید که نصب آن ها بر روی دیوار عملا غیر ممکن و ناخوشایند است.

توصیه می کنیم برای حل این مشکلات و نورپردازی آشپزخانه از سنسور های هوشمند و متنوع نورپردازی استفاده کنید. سنسور های کابینتی به لامپ های ال ای دی رشته ای متصل می شوند و شبیه کلید های برق مدرن و کاربردی عمل می کنند؛ هر سنسور وظیفه مشخصی دارد و شما می توانید با توجه به نیازتان مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید.

برخی از سنسور ها مجهز به چشمی مادون قرمز دور برد هستند و حرکت شما را از دور تشخیص داده و اقدام به قطع و وصل چراغ ها می کنند؛ برخی از آن ها مناسب نورپردازی وظیفه ای هستند و با حرکت دست شما چراغ مورد نظرتان را خاموش یا روشن می کنند؛ برخی از آن ها نیز در زیر سطوح مختلف نصب می شوند تا با لمس سطح مورد نظر وظیفه خود را انجام دهند.

دیمری بودن این سنسور ها کمک می کند تا شما میزان نور مورد نیازتان را مشخص کنید و همین امر باعث می شود تا در هزینه های برق شما نیز صرفه جویی شود. به این ترتیب مشکل کمبود کلید های قطع و وصل برق به راحتی حل می شود.

شما می توانید مشکل کمبود پریز برق را نیز با خرید یکی از انواع پریز های توکار کابینتی حل کنید.

پریز های توکار از اکسسوری های کارآمدی هستند که در مدت کمی پس از عرضه به بازار به محصولاتی پر طرفدار و پر فروش تبدیل شدند؛ چرا که با طرح، رنگ و مدل های متفاوتی که دارند به راحتی با دکوراسیون محیط هماهنگ می شوند.

پریز توکار کابینت علاوه بر دارا بودن تعدادی سوکت برق، امکانات دیگری نظیر شارژر وایرلس، میکروفون بلوتوثی و پورت های مختلف تلفن، HDMI،  USB و … نیز دارد تا با خرید یک محصول از ویژگی های جذاب و متنوعی استفاده کنید.

نورپردازی بخش بزرگی از زیبایی دکوراسیون شما را بر عهده خواهد داشت، اما جذابیت ها و کاربرد های نورپردازی برای داشتن یک آشپزخانه بدون نقص کافی نیست؛ حتی اگر زیبا ترین نورپردازی ها را هم انجام دهید، اما درب کابینت هایتان به درستی بسته نشود، به زیبایی مطلوب نظرتان نخواهید رسید.

خرید تجهیزات نورپردازی کابینت آشپزخانه از تجهیز یراق

شما می توانید تمامی انواع سنسور ها و چراغ های ال ای دی شاخه ای را با قیمت مناسب از تجهیز یراق خریداری نمایید.

تجهیز یراق یکی از بزرگ ترین فروشگاه های عرضه کننده تجهیزات نورپردازی آشپزخانه است که از ابتدای فرایند انتخاب تا زمان نصب و استفاده همراه شما خواهد بود. همچنین برای این تجهیزات دو سال گارانتی بی قید و شرط در نظر گرفته شده تا در صورت هرگونه خرابی امکان تعویض محصول را داشته باشید.

برای خرید از فروشگاه بزرگ تجهیز یراق می توانید از طریق وب سایت تجهیز یراق، تماس با شماره ۰۲۱۷۷۳۴۳۵۵۶ و یا مراجعه حضوری به فروشگاه فیزیکی واقع در خیابان احسان تهرانپارس مراجعه نمایید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود