از مهاجم حادثه حمله به سفارت آذربایجان در تهران و انگیزه وی چه می دانیم؟ + ویدئو

از مهاجم حادثه حمله به سفارت آذربایجان در تهران و انگیزه وی چه می دانیم؟ + ویدئو

صبح روز جمعه ۷ بهمن ماه یک فرد مسلح به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرد که طی آن یک نفر کشته و دو نفر مجروح شدند.

جزئیات حادثه حمله به سفارت آذربایجان

حوالی ساعت ۸ صبح روز جمعه ۷ بهمن ماه فردی مسلح با یک دستگاه خودروی پراید مقابل سفارت آذربایجان در تهران توقف می کند و با به کارگیری یک قبضه اسلحه کلاشینکف موفق به ورود به سفارت می شود. فرد مهاجم پس از ورود به سفارت اقدام به تیراندازی می کند که طی آن اورخان عسگروف رئیس نیروهای محافظ سفارت به قتل می رسد و دو نفر دیگر از محافظان سفارت نیز مجروح می شوند.

پس از این حمله، فرد مهاجم قصد متواری شدن داشت که با حضور نیروهای پلیس وی در همان محل سفارت دستگیر می شود.

ویدئوی لحظه ی حمله به سفارت آذربایجان در تهران:

هویت مهاجم سفارت آذربایجان و انگیزه وی

به گفته ی خبرگزاری میزان، رسانه رسمی قوه قضاییه، تحقیقات اولیه نشان می‌ دهد فرد مهاجم با انگیزه های شخصی و خانوادگی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله برده بود.

همچنین معلوم شد در هنگام حمله دو فرزند مهاجم در خودروی پراید حضور داشتند.

هویت فرد مهاجم، یاسین حسین زاده ۵۳ ساله اعلام شده و همسر وی گلنار علیوا اهل جمهوری آذربایجان است.

اسلحه مهاجم سفارت آذربایجان در تهران

بر اساس گزارش میزان، یاسین حسین زاده در تحقیقات اولیه درباره ی انگیزه ی خود از حمله به سفارت آذربایجان اینگونه مدعی شده است: «فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است. در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران است و حاضر به دیدار با من نیست. امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.»

به گفته خبرگزاری میزان، بررسی سوابق فرد مهاجم نشان می‌ دهد وی در ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ شکایتی را مبنی بر مفقودی همسرش در ارومیه ثبت کرده بود.

بر اساس اعلام رسانه قوه قضاییه، پرونده مفقودی گلنار علیوا پس از پیگیری و مشخص شدن اینکه وی به جمهوری آذربایجان بازگشته بود در این موضوع خاص بسته می شود و پس از آن حسین زاده موضوع را از وزارت خارجه و سفارت جهوری آذربایجان پیگیری می کند.

به گفته خبرگزاری میزان، گلنار علیوا در ابتدای سال با کمک دو نفر دیگر از اعضای خانواده اش به جمهوری آذربایجان می رود و دیگر به ایران بازنمی گردد.

ویدئوهایی از اعترافات اولیه ی مهاجم سفارت آذربایجان در تهران پس از دستگیری:

روایت فرزندان مهاجم سفارت آذربایجان

فرزندان یاسین حسین زاده، نگار ۲۲ ساله و نوید ۱۱ ساله در گفتگویی با خبرگزاری رکنا اظهارات پدر خود درباره ی انگیزه ی وی از حمله به سفارت آذربایجان در تهران را تأیید کرده اند.

در این گفتگو، نگار توضیح می دهد که مادرش، گلنار علیوا به دلیل اختلاف با همسرش، یاسین حسین زاده به صورت غیرقانونی از ایران خارج شده و به پیش خانواده ی خود در آذربایجان بازگشته بود. در این مدت نگار با مادر خود در ارتباط بود اما جرأت بیان این موضوع را به پدرش نداشت، به همین دلیل پدرش تصور می کرد همسرش در سفارت آذربایجان در تهران پنهان شده است.

به گفته ی نگار، او و برادرش از قصد پدر خود برای حمله به سفارت بی اطلاع بودند و پس از رسیدن به سفارت، با دیدن اسلحه به نیت پدر خود پی می برند. پس از آن گرچه نگار به پدر خود می گوید که مادرشان در سفارت نیست، اما پدرش توجهی به حرف های او نمی کند.

توضیح پلیس درباره ویدئوی جنجالی از لحظه حمله به سفارت آذربایجان

پس از این حادثه ویدئویی از تصاویر دوربین مداربسته ی بیرون سفارت آذربایجان در تهران منتشر شد که نشان می داد فرد مهاجم پس از رسیدن به سفارت، بدون دخالت پلیس دیپلماتیک توانسته بود به راحتی وارد ساختمان سفارت شود.

این ویدئو جنجال آفرین شد و حتی رسانه های آذربایجانی با استناد به آن مدعی همکاری نیروهای ایرانی با فرد مهاجم شدند.

سردار رحیمی، رئیس پلیس تهران در گفتگو با رویداد۲۴ دراینباره گفت: «علت عدم حرکت پلیس دیپلماتیک به سمت مهاجم این بوده که این مأمور پلیس که در کیوسک دیده می‌ شود، مسلح نبوده. این مأمور با دیدن کلاشینکف در دست مهاجم و دستور ایست او که به نوعی تهدیدآمیز بوده، از جایش حرکت نمی کند اما بلافاصله با مرکز پلیس تماس می گیرد. ما هم در کمترین زمان ممکن حاضر شدیم. مهاجم در حال خروج از درب سفارت بود که ما دستگیرش کردیم.»

ماجرای ویدئوی خبرساز از سفارت ایران در باکو

همچنین پس از این حادثه ویدئویی از سفارت ایران در باکو منتشر شد که به نظر می رسید کارمندان سفارت به سرعت در حال ترک محل خدمت خود هستند.

پس از آن روابط عمومی سفارت ایران در باکو با انتشار بیانیه ای توضیحاتی در رابطه با این ویدئو ارائه کرد.

در این بیانیه آمده است:

آن دو شخصی که در تصویر مشاهده می شوند، رانندگان و کارمندان محلی (باکویی) سفارت هستند که برای تحویل مکاتبات اداری از ساختمان کنسولی به ساختمان اصلی سفارت آمده و در حال بازگشت به ساختمان کنسولی که در چند کیلومتری ساختمان اصلی سفارت قرار دارد، بودند.

همچنین کلیه همکاران رسمی و محلی سفارت طبق روال معمول بر سر کار خود حاضر و مشغول انجام وظایف خود هستند.

صبح امروز شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرد که منجر به کشته شدن یکی از اعضای سفارت و زخمی شدن دو نفر دیگر گردید. مسولان کشورمان به طور جد در حال بررسی این اتفاق هستند.

واکنش مقامات ایرانی به ماجرای حمله به سفارت آذربایجان

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران جمعه شب پس از عیادت از مجروحان حادثه ی حمله به سفارت آذربایجان در تهران در کنفرانسی مطبوعاتی تأکید کرد: «اقدام مسلحانه صورت گرفته علیه سفارت سفارت آذربایجان در تهران عملیات تروریستی و سازمان یافته نیست.»

وی با بیان اینکه حمله مسلحانه صورت گرفته از سوی دستگاه‌ های ذیربط امنیتی پیگیری خواهد شد، تصریح کرد: «رئیس جمهور کشورمان نیز در مورد پیگیری این حادثه دستور اکید داده‌اند و ما مسئولیت تامین امنیت اماکن دیپلماتیک را برعهده داریم و وظایف خود در این زمینه عمل می کنیم و تدابیر لازم مقتضی در این ارتباط اندیشیده و انجام شده است.»

وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به برخی از حوادث مشابه که در دیگر نقاط جهان رخ داده است، اظهار کرد: «وضعیت مشابه این موضوع در سال های گذشته برای دیپلمات‌های ایران در کشورهایی چون عراق، انگلیس و … رخ داده است و یا چندی پیش برای دیپلمات یکی از کشورها در یکی از کشورهای همسایه رخ داد.»

امیرعبداللهیان همچنین گفت: «در جریان گفتگوی تلفنی با آقای بایراموف وزیر خارجه آذربایجان داشتم، تاکید کردم که که باید دو کشور با همکاری با یکدیگر مانع از این شوند که این اقدام تلخ و شوک آفرین برای دیپلمات‌های آذربایجان و کارکنان سفارت این کشور در تهران و خانواده های آنان که شرایط سختی را برای آنها ایجاد کرده است بر مناسبات دو کشور تاثیر سوء بگذارد.»

همچنین نورنیوز، رسانه ی نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با انتشار توییتی به حادثه ی حمله سفارت آذربایجان واکنش نشان داد.

در توییت نورنیوز آمده است: «حادثه تاسف بار حمله به سفارت آذربایجان در تهران که همه شواهد از شخصی بودن نیت مهاجم خبر می دهد نباید با قضاوت های عجولانه به روابط دو کشور لطمه بزند. آذر سال ۹۵ سفیر روسیه در استانبول توسط مامور امنیتی ترکیه در مقابل دوربین رسانه ها ترور شد، موضع گیری ها چگونه بود و نتیجه چه شد؟»

علی نیکزاد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه این مسئله را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد، بیان داشت مهاجم به سفارت جمهوری آذربایجان قطعا محاکمه و مجازات خواهد شد.

وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تعرض به سفارت جمهوری آذربایجان را محکوم و تأکید کرد دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی این پرونده را تا دستیابی به نتیجه نهایی پیگیری خواهند کرد.

امام جمعه تبریز در واکنش به حادثه سفارت آذربایجان گفت: «نباید اجازه داد تا دشمن از حادثه سفارت جمهوری آذربایجان که به‌دلیل مساله شخصی بود خللی به روابط دوستی دو کشور وارد کند.»

گروهی از نمایندگان مجلس نیز با محکومیت حمله به سفارت آذربایجان در تهران تاکید کردند که این اتفاق نباید روابط عمیق دو کشور دوست و همسایه ایران و آذربایجان را تحت تأثیر قرار دهد.

واکنش آذربایجان

پس از این حادثه، رئیس جمهور آذربایجان الهام علی‌اف، روز جمعه در بیانیه‌ ای اظهار کرد: «من اقدام تروریستی امروز علیه سفارت کشورمان در تهران را به شدت محکوم می‌کنم و صمیمانه‌ترین تسلیت خود را به خانواده و بستگان ستوان ارشد عسگروف اورخان رضوان اوغلو – که هنگام حفاظت از سفارت و کارکنان آن درگذشت – ابراز می‌دارم. ما خواستار بررسی فوری این اقدام تروریستی و مجازات تروریست‌ها هستیم. حمله تروریستی به نمایندگی‌های دیپلماتیک غیرقابل قبول است.»

علی علیزاده، سفیر جمهوری آذربایجان در تهران نیز گفت: «ما انتظار داریم از سمت ایران دلایل این اتفاق مشخص شود و نتایج را به جمهوری آذربایجان اطلاع داده شود. این حادثه را ما ترور می‌دانیم و در روابط دو کشور انتظار چنین اتفاقی را نداشتیم.»

همچنین آیخان حاجی‌ زاده، سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان، در گفتگویی با تی آر تی اعلام کرد که دولت باکو درصدد است تا در آینده‌ای نزدیک سفارت خود در ایران را تخلیه کند.

وی در ادامه گفت: «هر کشور مسئول تضمین امنیت سفیران در کشورش می‌باشد.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود