۹ ترفند ساده و کاربردی ریاضی که آرزو می‌کنید کاش زودتر می‌دانستید + ویدیو

۹ ترفند ساده و کاربردی ریاضی که آرزو می‌کنید کاش زودتر می‌دانستید + ویدیو

اگر با ریاضیات مشکل دارید تقصیر شما نیست، شاید ترفندهایی را که هر مسئله ریاضی را مثل آب خوردن می کند را بلد نیستید. در اینجا لیستی از ترفندهای ساده ریاضی که به درد هر کسی می خورد را مرور می کنیم:

۱. ضرب اعداد بزرگ در ذهن 

در ضرب اعداد دو رقمی، ابتدا هر عدد را از ۱۰۰ کم کنید و حاصل آنها را در هم جمع کنید. حاصل جمع به دست آمده را از ۱۰۰ کم کنید تا دو رقم اول جواب ضربتان به دست آید. برای دو رقم دوم، کافی است دو عدد به دست آمده از اعداد ضربتان از ۱۰۰ را با هم ضرب کنید. 

ترفندهای ریاضی

۲. سیر کاهشی و افزایشی در ضرب ۹

برای اینکه به راحتی ضرب عدد ۹ در خاطرتان بماند کافی است بدانید رقم اول حاصل ضرب ۹ از ۱ تا ۱۰، از ۰ تا ۹ افزایش می یابد و رقم دوم حاصل ضرب ۹ روند عکس دارد.

ترفندهای ریاضی

۳. روش پروانه ای برای جمع و تفریق کسرها

در این روش هنگام جمع دو کسر، ابتدا ضرب متقاطع یا طرفین و وسطین انجام دهید و حاصل آن را با هم جمع کنید، جواب به دست آمده صورت کسر شما خواهد بود. برای به دست آمدن مخرج جوابتان، کافی است تا مخرج ها را با هم ضرب کنید. برای تفریق کردن کسرها دوباره ضرب متقاطع را انجام داده و اعداد را از هم کم کنید، حاصل این تفریق صورت جواب کسرتان می شود و برای مخرج آن، مانند قبل تنها مخرج کسرها را در هم ضرب کنید.

ترفندهای ریاضی

۴. ضرب در ۱۱ (مثال: ۱۱×۳۲)

در ضرب یک عدد دو رقمی مانند ۳۲ در ۱۱، دور قم عدد را، در این مثال ۳ و ۲ را با هم جمع می کنیم، حاصل این جمع را در میان دو رقم ۳ و ۲ قرار می دهیم. یعنی جمع ۳ و ۲ که می شود ۵ را، بین ۳ و ۲ قرار داده و جواب آخر ۳۵۲ می شود.

ترفندهای ریاضی

۵. به خاطر سپردن عدد پی تا ده رقم اعشار 

یکی از ترفندهای ریاضی برای عدد پی، حفظ کردن این جمله است که بر اساس تعداد حروف هر کلمه تا ۱۰ رقم اعشار، می توانید عدد پی (۳.۱۴۱۵۹۲۶۵۳۶) را به خاطر بسپارید: 

«خرد و بینش و آگاهى دانشمندان ره بسر منزل مقصود بما آموزد.»

۶. ضرب ۶، ۷، ۸ و ۹ فقط با استفاده از دو دست

۷. یافتن درصد یک عدد

زمانی که می خواهید درصد یک عدد را پیدا کنید مثلا ۴۰% از ۳۰۰، ابتدا هر عدد یعنی ۴۰ و ۳۰۰ را منهای ۱۰ می کنیم که در اینجا ۴ و ۳۰ نتیجه به دست می آید، این دو عدد را در هم ضرب کنید تا به جواب برسید. ۴۰% از ۳۰۰ می شود ۱۲۰.

۸. یافتن کسر یک عدد صحیح

برای به دست آوردن کسری از یک عدد صحیح مثلا ۳/۴ عدد ۲۴، ابتدا عدد صحیح را تقسیم بر مخرج کسر کرده در اینجا ۲۴ را تقسیم بر ۴ کرده و به عدد ۶ می رسیم. سپس عدد ۶ به دست آمده را در صورت کسر، در اینجا ۳ می کنیم که به ۱۸ می رسیم. در نتیجه ۳/۴ عدد ۲۴ می شود ۱۸/۲۴.

۹. تبدیل درجه سانتیگراد به فارنهایت و بالعکس

به سادگی درجه سانتیگراد را در ۲ ضرب کنید و ۳۰ را به آن اضافه کنید: (دمای سانتیگراد x 2) + 30. برای به دست اموردن عدد دقیق تر می توانید درجه سانتیگراد را در ۱.۸ ضرب کنید و ۳۲ را به آن اضافه کنید.

از فارنهایت به سانتیگراد، از درجه مد نظر ۳۰ (یا ۳۲) تا کم کنید و نتیجه را تقسیم بر ۲ (یا ۱.۸) کنید.

بیشتر بخوانید:

چند معمای ریاضی جذاب که ساعت ها سرگرم تان می کنند

بازی ریاضی : چند معمای ریاضی که ذهنتان را به چالش می‌کشند

منبع: bright side
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود