نام های شخصیت های اصلی سریال «بازی تاج و تخت» چه معنایی دارند؟

نام های شخصیت های اصلی سریال «بازی تاج و تخت» چه معنایی دارند؟

شخصیت های سه گانه A Song of Ice and Fire نوشته جرج آر آر مارتین در سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) تقریباً همان نام ها را حفظ کرده بودند. با الهام از سنت های تاریخی و افسانه شناسی متعدد، نام هر شخصیت ارتباط منحصربفردی با شخصیت و تاریخچه وی داشت. با ارجاعات ریشه شناختی متعدد به افسانه شناس سلتی و یونانی، عناصر فانتزی سریال بازی تاج و تخت یک حال و هوای افسانه ای تر و بزرگ تر پیدا می کنند. فضای تاریخی سریال بیش از پیش در اسامی شخصیت ها مورد تاکید قرار می گیرد، اسامی که از زبان های باستانی مانند عبری و سانسکریت گرفته شده اند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با معنای اسامی شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت آشنا کنیم.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

برین اهل تارث

برین (Brienne) مشتقی از نام های آشناتری مانند برایان (Brian) و بریانا (Brianna) بوده و یک نسخه خنثی جنسی است که البته بیشتر در میان زنان طرفدار دارد. برین که نامی با اصالت ایرلندی است به معنای «بلند» و «نجیب» بوده که با آنچه در داستان مارتین در مورد این شخصیت می بینیم کاملاً هماهنگی دارد، جایی که این شخصیت علیرغم اینکه زنان نمی توانند به مقام شوالیه برسند اما پس از شجاعت های وفادارانه متعدد به این مقام دست پیدا می کند.

Of Tarth یا اهل تارث نیز به جزیره تارث در دنیای بازی تاج و تخت اشاره دارد که خانواده برین اهل آنجا هستند. به جای یک نام خانوادگی شبیه آنچه در مورد خاندان استارک می بینیم، نام خانوادگی برین برخلاف دیگر شخصی های سریال بازی تاج و تخت مشخص نیست و دستکم در طول سریال صحبتی از آن نمی شود.

چرا سریال «خاندان اژدها» به هیچ وجه در حد و اندازه «بازی تاج و تخت» نیست؟

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

ثیون گریجوی

اگر چه نام خانوادگی گریجوی (Greyjoy) هیچ معنای خاصی در دنیای بازی تاج و تخت ندارد، اما احتمالاً از پادشاه مشهوری به نام شاه خاکستری (Grey King) می آید که شروع کننده دودمان این خانواده بوده است. نام ثیون (Theon) اما ریشه خاصی دارد. این نام که ریشه ای یونانی دارد به معنای «خداشناس» است. اما این نام باستانی یونانی کمتر با معنای مذهبی مرتبط است و بیشتر با یک ریاضیدان یونانی مرتبط است.

ثیون در واقع نام پدر اولین ریاضیدان زن یونان است. ریاضی و دین اولین چیزهایی نیستند که هنگام شنیدن نام ثیون گریجوی به آن ها فکر کنید اما باور او به اینکه زنان و مردان برابر هستند، چیزی است که ثیون گریجوی و ریاضیدان یونان باستان بر سر آن با هم توافق داشته و نقطه اشتراک آن ها به شمار می آید.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

جان اسنو

جان اسنو با نام واقعی ایگان تارگرین به دنیا آمده بود و نام خانوادگی پدر واقعی اش، ریگار تارگرین، را یدک می کشید. یکی از غم انگیزترین چیزها در مورد شخصیت جان اسنو این است که دودمان پادشاهی اش تا پایان داستان مخفی نگه داشته شد و همه به چشم فرزند نامشروع ند استارک به او نگاه می کردند. نام اسنو (Snow) در دنیای بازی تاج و تخت نام ناآشنا و عجیبی نیست زیرا در شمال وستروس برای فرزندان نامشروع از این نام استفاده می شود.

همین موضوع در مورد رمزی اسنو نیز صدق می کند که فرزند نامشروع لرد روس بولتون است. نام جان (Jon) نیز مشتقی از نام های مذهبی جاناتان (Jonathan) و جان (John) در کتب مقدس است. این نام ریشه ای عبری داشته و تقریباً به معنای «هدیه یهوه» است.

گونه های جانوری که به نام شخصیت های سریال «بازی تاج و تخت» نامگذاری شدند

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

آریا استارک

آریا (Arya) نامی ایرانی و با ریشه سانسکریت است و در شبه قاره هند بسیار محبوب است. وقتی پای ریشه های ایرانی اش به میان می آید، آریا تقریباً به معنای «نجیب» است. این موضوع کاملاً منطقی است زیرا آریا نیز در خانواده ای نجیب زاده به دنیا آمده و نجابتش را از طریق شجاعت و وفاداری حفظ می کند و علیرغم قتل های خشنی که در داستان سریال بازی تاج و تخت مرتکب می شود، هنوز هم جنگاور و مبارز شرافتمندی است.

در مورد نام خانوادگی استارک (Stark)، این کلمه ریشه در انگلیس میانه دارد و به عنوان عنوانی برای یک شخصیت قدرتمند و شجاع به کار می رود. باز هم، این عنوان خانوادگی نیز برای شخصیت نترس آریا مناسب است. در دنیای بازی تاج و تخت، استارک یکی از بزرگ ترین، وفادارترین و نجیب ترین خاندان های وستروس نیز هست.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

سرسی لنیستر

سرسی (Cersei) در خارج از دنیای کتاب های جرج آر آر مارتین و سریال بازی تاج و تخت نامی بسیار غیرمعمول است و مارتین نیز هرگز اشاره ای به منشأ این اسم نکرده است. می توان چنین نتیجه گیری کرد که نام سرسی احتمالاً از نام یونانی سیرسه (Circe) مشتق شده است که صدای مشابهی دارد و نام پیشگویی در افسانه های یونانی است که انسان ها را به حیوان تبدیل می کند.

سیرسه در قالب شخصیت های شرور در داستان های حماسی مانند ادیسه ظاهر می شود. هر دو شخصیت به شدت فریبکار و سوء استفاده گر بوده و سیرسه حتی در قتل شوهرش نیز مشارکت داشت. نام خانوادگی لنیستر (Lannister) نیز ریشه ای شرورانه دارد و مانند لنکستر و لستر، ریشه ای بریتانیایی و ایرلندی دارد. در افسانه شناسی سریال، خاندان لنیستر بر منطقه وسترلند حکمرانی کرده و مرکز فرمانروایی آن ها نیز کسترلی راک است.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

سانسا استارک

در حالی که نام های اروپایی در دنیای بازی تاج و تخت بسیار شایع هستند، سانسا (Sansa) ریشه ای غیر اروپایی دارد، درست همان چیزی که در مورد خواهرش، آریا، می بینیم. نام Sansa در زبان سانسکریت به معنای «ستایش» یا «جذابیت» است. این نام بسیار برای شخصیت سانسا و یکی از بهترین ویژگی های شخصیتی او که شرافتش است بسیار مناسب به نظر می رسد.

برخلاف خواهرش که ترجیح می دهد یک جنگجوی ماجراجو باشد، سانسا به خاطر راحت بودنش با زندگی در بارگاه پادشاهی و امور زنانه مشهور است. در ابتدا، سانسا اهمیت چندانی به امور سیاسی وستروس نمی دهد اما وقتی به فصل پایانی می رسیم، او به یکی از مهم ترین استراتژیست های خاندانش تبدیل می شود.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

دنریس تارگرین

یکی از غیرمعمول ترین اسامی شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت نام دنریس (Daenerys) است. یک بار دیگر، جرج آر آر مارتین توضیحی در مورد منشأ این نام غیرمعمول نداده است اما امکان دارد که نام دنریس ریشه ای چند زبانه داشته باشد. نام نریس (nerys) یک نام زنانه ولزی به معنای «بانو» است. در افسانه های یونانی و اقتباس هایشان، نام اریس (Eris) نام الهه ای است که مسئول تمام دشواری ها، مشقت ها و نزاع های جهان به شمار می آید.

در حالی که دنریس به عنوان یک شخصیت مثبت کار را در سریال شروع کرد اما تغییر شخصیتی او تبدیل شدن به یک شخصیت شرور به نام «ملکه دیوانه» نیز باعث نمی شود که نام وی را معادل نام اریس بدانیم زیرا به اندازه این الهه یونانی باعث ویرانی و زحمت نشد. در مورد اسم خانوادگی اش نیز خاندان تارگرین مستقر در دراگون استون، یکی از خاندان های مشهور و تبعید شده وستروس است.

کوییز شماره ۱؛ با این ۱۵ تست دانش خود در مورد سریال «بازی تاج و تخت» را بسنجید

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

تیریون لنیستر

تیریون لنیستر نیز یکی دیگر از شخصیت های سریال بازی تاج و تخت است که ریشه بسیار ترسناکی دارد. تیریون (Tyrion) شباهت بسیاری به نام ولزی Tirion دارد و احتمال می رود از همین نام گرفته شده باشد. این نظریه منطقی است، از این لحاظ که کتاب های مارتین دارای نسخه های انگلیسی شده بسیاری از اسامی سلتی و انگلیسی قدیم هستند. نکته جالب اینکه نام Tirion و مشتق های هم صدای آن در ادبیات فانتزی بسیار رایج بوده اند.

در کتاب های ارباب حلقه ها نیز تیریون نام یکی از شهرهای الف ها بود در حالی که آخرین پادشاه نارنیا در فیلم های Chronicles of Narnia نیز تیریان (Tirian) نام داشت. این نام دو جنسیتی (که اغلب برای نامگذاری دخترها به کار می رود) معمولاً در زبان ولزی به معنای «مهربان» و «آرام» و «لطیف» است. این صفت ها خلاف آن چیزهایی است که در فصول ابتدایی سریال از شخصیت تیریون لنیستر می بینیم، جایی که وی به عنوان یک شخصیت گستاخ، بی ادب و جسور به تصویر کشیده می شود. اما او همیشه عاقل بوده و در پایان می توانیم اشاراتی به طبیعت مهربان و لطیفش را ببینیم.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

جیمی لنیستر

جیمی (Jaime) اشتقاقی زنانه از نام جیمز (James) است که خود از یک شخصیت در کتاب های مقدس به نام جیکوب یا یعقوب (Jacob) نشأت می گیرد. شاید بزرگ ترین شباهت بین جیمی لنیستر و جیکوب این باشد که هر دو دوقلو بودند. جیمی در زبان عبری به معنای «جای گیرنده» نیز هست که به ریشه های تولد یعقوب در کتاب مقدس اشاره دارد. یعقوب در حالی به دنیا آمد که قوزک پای برادر دوقلویش عیسو را گرفته بود و برادرش را از حق شناخته شدن به عنوان اولین فرزند پسر پدرش محروم کرد. این جای برادر را گرفتن در دو جا در کتاب سفر پیدایش اتفاق می افتد و در حالیکه جیمی به شدت به خواهرش وفادار بود و به سرسی عشق می ورزید اما قتل پادشاه دیوانه را می توان عمل «جایگزینی» او دانست که در ریشه نامش به آن اشاره شده است.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

برن استارک

برندون استارک یا همان کلاغ سه چشم یک اشاره واضح به یک خدای ولزی به نام برن مبارک یا برن نظر کرده (Bran the Blessed) است. در افسانه های سلتی، نام برن (Bran) در لفظ به معنای «کلاغ» است. این نام از لحاظ سنتی در قالب یک غول و پادشاه بریتانیا به تصویر کشیده شده و به طور گسترده در سه گانه های ولزی حضور دارد، متون قرون وسطایی که به فولکلور مردم ولز می پردازند. همانند ریشه نامش، برن نیز در نهایت در پایان سریال بازی تاج و تخت به پادشاهی وستروس می رسد.

همچنین همانند کنیه اش با نام «نظر کرده»، برن کنیه «خرد شده» (The Broken) را به عنوان ارجاعی به تصادف مرگباری که باعث می شود وی نتواند پاهایش را تکان دهد در نظر گرفت. در حالی که رمان مارتین برن را با کلاغ ها مرتبط می سازد، ارجاعات نسخه سریالی به ارتباط این شخصیت با کلاغ ها بسیار گسترده تر و بیشتر است.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

ند استارک

اگر چه همه او را با نام ند استارک می شناسند، نام کامل و واقعی پدر خاندان استارک، ادارد استارک است. ادارد استارک (Eddard Stark) نسخه انگلیسی قدیم نام رایج ادوارد (Edward) است. خود ادوارد نیز را می توان به دو واژه «ead» و «wear» تقسیم کرد. در حالی که اسم اول به معنای خوش شانس و آباد است، نام دوم معنای محافظ و نگهبان را دارد. با توجه به مرگ زودهنگام، شوکه کننده و ناحقش در پایان فصل اول سریال بازی تاج و تخت، نمی توان ند را شخصیت خوش شانسی نامید اما او وظایفش به عنوان نگهبان هوشیار شمال، لرد وینترفل و دست راست پادشاه به خوبی انجام داد.

معنی نام شخصیت ها در سریال بازی تاج و تخت

راب استارک

نام راب شکل کوتاه شده نام رابرت (Robert) است، نامی آلمانی که با سنت های اسکاتلندی و انگلیسی در قالب شاهانی مانند رابرت بروس در ارتباط است. رابرت در لغت به معنای «مشهور» است. تولد نجیب زاده و طبیعت مهربان، منصف و محبوب او نقش مهمی در انتخاب نام و رسیدنش به شهرت در آینده داشت، در شرایطی که راب نیز خودش را کاندید مناسبی برای نشستن بر تخت آهنین می بیند.

اما مرگ نابهنگام راب سرنوشت او را تغییر می دهد، و عروسی سرخ یکی از بدترین اتفاقاتی است که در کل سریال برای خاندان استارک رخ می دهد. با توجه به نزدیکی ند به رابرت برثیون، کاملاً ممکن است او نام راب را به افتخار دوست قدیمی و پادشاه آن زمان وستروس، رابرت برثیون، برای پسرش انتخاب کرده باشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود