۱۵ فیلم علمی تخیلی جذاب و اکشن برای کسانی که عاشق Edge of Tomorrow هستند

۱۵ فیلم علمی تخیلی جذاب و اکشن برای کسانی که عاشق Edge of Tomorrow هستند

تعداد اندکی بازیگر سینما وجود دارند که به اندازه تام کروز در صنعت سینما موفق بوده اند. اگر چه در بحث باکس آفیس، فیلم Edge of Tomorrow هرگز نتوانست به اوج فیلم های بلاک باستر میلیارد دلاری مانند Top Gun: Maverick برسد اما هم در راتن تومیتوز و هم IMDb یکی از بهترین فیلم های این سوپراستار سینمای هالیوود به شمار می آید. این فیلم که بر اساس رمانی ژاپنی به نام All You Need Is Kill به نویسندگی هیروشی ساکورازاکا ساخته شده است و از ترفند حلقه تکرار زمانی (زندگی، مرگ و تکرار) به شکلی بسیار جذاب و هیجان انگیز استفاده می کند.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

بهترین فیلم های سینما شبیه Edge of Tomorrow برخی از هیجان انگیزترین و اکشن ترین فیمل های حماسی و تفکربرانگیزترین فیلم های علمی تخیلی هستند که ذهن مخاطبان را به چالش می کشند. طرفداران فیلم تام کروز گزینه های زیادی در دسترسشان دارند اگر به دنبال فیلم های علمی تخیلی با ترفند حلقه زمانی هستند که در آن یک سیکل دائماً تکرار می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ فیلم برتر تاریخ سینما که داستانی شبیه Edge of Tomorrow دارند آشنا کنیم.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

The Tomorrow War (2021)

کریس پرت نقش اصلی این فیلم اکشن علمی تخیلی را بر عهده داشته و در جایگاه مردی اهل خانواده است که برای مبارزه با موجودات فرازمینی مهاجم در آینده فرا خوانده می شود، اتفاقی که دهه ها بعد رخ می دهد. همانند Edge of Tomorrow، در این فیلم نیز بشریت در مقابل مهاجمانی شیطانی و ترسناک شانس زیادی برای بقا ندارد و پرت و گروهی عجیب از مبارزان باید راهی برای تغییر این شرایط پیدا کنند. از جنبه چرخه زمانی غیرمعمول داستان تا تنش بسیار دست اول نبرد با موجودات فرازمینی، فیلم The Tomorrow War شباهت بسیاری با فیلم تام کروز دارد. همانند لبه فردا، این فیلم نیز بر نزدیک بودن و ناامیدی پرتنش سناریو آخرالزمانی داستان تمرکز داشته و همزمان بحث کمیک و احساسی داستان را نیز فراموش نمی کند.

۱۸ فیلم علمی تخیلی جذاب با بودجه اندک که بسیار بهتر از بلاک باسترهای هالیوودی هستند

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Aliens (1986)

فیلم های اکشن در مورد کماندوهای به شدت مسلح آینده که با موجودات فرازمینی ترسناک مبارزه می کنند هیچگاه به خوبی دنباله بی نقص جیمز کامرون بر فیلم اورجینال  Alien ساخته ریدلی اسکات نبوده اند. در این دنباله، سیگورنی ویور در نقش الن ریپلی باز ی گردد و به سرعت به معیاری تبدیل شد که شخصیت های اصلی در فیلم های اکشن علمی تخیلی بر اساس بازی وی سنجیده می شوند و شباهت بسیاری بین تفنگداران استعمارگر فیلم Aliens و سربازان فیلم Edge of Tomorrow وجود دارد. سناریو مملو از ترس و انفجاری فیلم کامرون، ریپلی را در مقام تنها بازمانده فیلم اول می بیند که به سیاره ای باز می گردد که تیمش یک موجود مرگبار فرازمینی را در آن پیدا کرده و این بار در نبردی علیه زمان، باید از ایستگاه آزمایشی زمینیان فرار کند که به تسخیر بیگانه های ترسناک و ملکه شان درآمده است. فیلم های علمی تخیلی مانند Edge of Tomorrow بسیار وام دار فیلم Aliens بوده و هیچ ابایی از نشان دادن این موضوع ندارند.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Terminator Salvation (2009)

فرانچایز ترمیناتور ایده استفاده از سفر در زمان در فیلم های اکشن را با دو فیلم اول خود تعریف کرد. بعد از آن، این فیلم ها شروع به دوره ای از بازاختراع کردند و هر دنباله از بازیگران و رویکردهای متفاوتی نسبت به شخصیت های فیلم های اورجینال استفاده کرد. شاید مناسب ترین فیلم این فرانچایز برای طرفداران فیلم Edge of Tomorrow، چهارمین فیلم این فرانچایز با نام Terminator Salvation باشد. برداشت منحصربفرد این فیلم از مفهوم سفر در زمان باعث می شود که این فیلم تنها فیلم در فرانچایز ترمیناتور باشد که داستانش به تمامی بعد از روز داوری رخ می دهد، تاریخی در خط زمانی فرانچایز که اسکای نت شرور از سلاح های هسته ای برای نابودی انسان ها استفاده می کند. بسیاری از دیگر فیلم های این فرانچایز در مورد جلوگیری از وقوع این حادثه هستند اما فضای جنگی پساآخرالزمانی این فیلم عنصر خطر مداوم را به داستان اضافه میکند که طرفداران جنبه پیچ و تاب دار و غیرمنتظره بودن فیلم Edge of Tomorrow از آن لذت خواهند برد.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Independence Day (1996)

علیرغم حال و هوا و سبکی که به شدت مرتبط با سینمای دهه ۹۰ است، فیلم Independence Day (1996) همچنان یک بلاک باستر حمله موجودات فرازمینی تاثیرگذار است. ویل اسمیت یکی از معدود ستاره های هالیوودی است که می توان او را دارای قدرت ستارگی در حد و اندازه های تام کروز دانست و بازی اش در این فیلم باعث شد وی جایگاهی تثبیت شده در نقش اصلی فیلم های اکشن آینده پیدا کند. او در این فیلم نقش یک خلبان زبده را بازی می کند که باید تلاش کند نژاد بشر را از توطئه نظامیان فرازمینی نجات دهد و فیلم هنوز هم یکی از بهترین فیلم های اسمیت از نگاه سینماروهاست. طرفداران درگیری های نظامی گسترده فیلم Edge of Tomorrow از سطح وسیع نابودی در فیلم Independence Day ناامید نخواهند شد و بدون شک هرگز دیگر خواستار دیدن انفجارهای بزرگ در سینما نخواهند بود. چیزی که این فیلم را به یکی از بهترین فیلم های شبیه Edge of Tomorrow تبدیل می کند این است که چطور فیلم به طور مداوم کمدی را به شکلی منحصربفرد به حس مداوم اتفاقی شوم در مورد آخرالزمانی فضایی ها می دوزد.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Avatar (2009)

بعد از موفقیت فیلم هایی مانند Aliens، جیمز کامرون همواره در مورد پروژه هایش جاه طلبانه تر و جاه طلبانه تر می شد، و بارها و بارها رکوردهای باکس آفیس هالیوود را جابجا کرد. او در نهایت فیلمی را ساخت که هنوز هم پرفروش ترین بلاک باستر تاریخ سینماست:  Avatar که یک داستان حماسی و بزرگ فضایی در مورد انسان هایی که است که قصد معدن کاوی در یک دنیای به شدت غریبه را دارند. در اینجا این انسان ها هسند که مهاجمان زیاده خواه داستان هستند، و مفهوم مرکزی داستان در مورد تکنولوژی است که آگاهی و ضمیر انسانی را در درون بدن موجودات فرازمینی قرار می دهد. این فیلم رشته رمانتیک قوی خاص خود را دارد که در طول تمامی داستان تنیده شده اما اگر این موضوع و نبردهای بزرگ فیلم برای راضی کردن طرفداران Edge of Tomorrow نیست، توسعه کامرون در مورد اکشن مکانیکی موجود در Aliens در قالب یک اثر جاه طلبانه دیگر آن ها را راضی خواهد کرد.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Alita: Battle Angel (2019)

فیلم Alita: Battle Angel (2019) که پروژه ای بسیار وقت گیر و مورد انتظار از جیمز کامرون در نقش تهیه کننده و نویسنده بود، همانند Edge of Tomorrow دارای ریشه ای ژاپنی و حسی هالیوودی است که نه تنها به داستان اورجینال آسیب وارد نکرده بلکه یک فضای وسیع مناسب و سرعت روایت هیجان انگیز بالایی در اختیار آن قرار داده است. بر اساس سری مانگاهای Gunnm نوشته یوکیتو کیشیرو، داستان این فیلم در مورد یک سایبرگ جوان است که در یک جامعه پادآرمانشهری با بدنی جدید و بدون خاطره ای از گذشته از خواب بیدار می شود. طرفداران اکشن رباتیک Edge of Tomorrow قطعاً از این روایت ماجراجویانه ناراضی نخواهند بود که در آن مبارز مشهور داستان به مقابله با سایبرگ های مرگبار مشابهی می رود. همانند Edge of Tomorrow، همچنین یک هسته رمانتیک قوی در این فیلم وجود دارد و جیمز کامرون در نقش نویسنده و تهیه کننده فیلمی با کیفیت ساخته که مخاطبان از فیلم های علمی تخیلی او انتظار دارند.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Mission: Impossible – Fallout (2018)

وقتی به بهترین فیلم های اکشن تام کروز نگاه می کنید، سری فیلم های ماموریت غیرممکن همواره پیشقراول واضح جاه طلبانه ترین ایده های این بازیگر در زمینه بدلکاری و سکانس های هیجان انگیز هستند. ششمین فیلم در این فرانچایز دیرپا با نام Mission: Impossible – Fallout به مسیر همیشگی این فرانچایز برای بالا بردن اکشن فیلم در هر قسمت تازه ادامه می دهد. در اینجا جنبه علمی تخیلی زیادی در داستان وجود ندارد، جایی که داستان در مورد همان گروه محبوب همیشگی از سوپر جاسوسان است که به دنبال پیدا کردن سلاح های هسته ای هستند. اما اکشن موجود در فیلم از هر فیلمی بهتر است و هر کسی که از سکانس های مبارزه در Edge of Tomorrow خوشش آمده، را راضی خواهد کرد.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

District 9 (2009)

فیلم هایی که در مورد حمله موجودات فضایی هستند، اکثرشان کیفیت اندکی دارند و همانطور که در مورد استثناها صدق می کند، District 9 نیز با ارتباطی نزدیک با دنیای معاصر، خود را از این فیلم ها جدا می کند. بدون شک، طرفداران فیلم Edge of Tomorrow از طراحی سلاح و زره در این فیلم و لحظات پراکشن آن لذت خواهند برد. داستان فیلم نیز یک نقد عمیق اجتماعی در مورد انواع مختلفی از شرایط پناهجویان در سراسر جهان است. در دنیای District 9، یک فضاپیمای متعلق به موجودات فضایی به زمین آمده است اما به جای یک اکشن تهاجم فضایی معمول، در این فیلم، موجودات فضایی به شکل مسافرانی استاندارد به تصویر کشیده می شوند که توسط انسان ها مورد ستم قرار گرفته و مبارزه داستان بیشتر علیه شرارت انسان هاست.

بهترین سریال های علمی تخیلی به انتخاب راتن تومیتوز؛ از Snowpiercer تا Osmosis

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

War Of The Worlds (2005)

اقتباس استیون اسپیلبرگ از رمان War of the Worlds نوشته اچ جی ولز، همانند بسیاری از اقتباس های سینمایی پیش و پس از آن، بخش قابل توجهی از مسیر داستان رمان اورجینال را تغییر می دهد اما همچنان یک داستان کلاسیک حمله موجودات فضایی است. بعد از کارگردانی اولین فیلم تریلر علمی تخیلی تام کروز با نام Minority Report، اسپیلبرگ اولین تجربه این بازیگر در نقش اول یک فیلم اکشن در مورد موجودات فضایی را نیز رقم زد. کروز در این فیلم نقش پدر دو فرزند را بر عهده دارد که تلاش می کند در جریان حمله مرگبار موجودات فرازمینی از جان فرزندانش حفاظت کند. او شاید هرگز آن قهرمان اکشنی که در Oblivion یا Edge of Tomorrow می بینیم نباشد اما حس وسعت داستان در فیلم اسپیلبرگ در مقایسه با هیچ فیلم مشابه دیگری در رتبه دوم قرار نمی گیرد و فیلم او وسعت داستانی و فضایی جذاب بسیاری دارد که از آن لذت خواهید برد.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Oblivion (2013)

تام کروز در یک فیلم اکشن علمی تخیلی با مفهوم آینده نگرانه دیگری با مفاهیمی مشابه Edge of Tomorrow بازی کرد، درست یک سال پیش از اینکه این فیلم منتشر شود. فیلم Oblivion عناصر داستانی مشابه متعددی با دیگر فیلم های مشهور علمی تخیلی دارد، از محافظی تنها در یک آینده پادآرمانشهری مانند آنچه در Wall-E, Moon, و Silent Running می بینیم تا نقش قهرمانانه ای در یک نبرد همه جانبه با موجودات فضایی شبیه Edge of Tomorrow. این فیلم داستان یک تکنیسین پهپاد با بازی کروز را روی سیاره ویران شده زمین روایت می کند که بعد از ظاهر شدن یک زن مرموز در زندگی اش، زنی که همیشه در رویاهایش می دیده، تمام زندگی اش را به چالش می کشد و بدین ترتیب تمام درک او از واقعیت دنیا و زندگی اش تغییر می کند. این فیلم اگر چه تعمق برانگیز و درون نگرانه به نظر می رسد اما یک درام ماجراجویانه اکشن است که در سراسر آن یک اکشن با سرعت فراوان جریان دارد.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید
JAKE GYLLENHALL stars in Source Code

Source Code (2011)

اگر چه از لحاظ وسعت داستان بسیار کوچکتر از فیلم هایی مانند Edge of Tomorrow است، اما Source Code فیلم دیگری با همان مقدار جذابیت در مورد مفهوم لوپ زمانی است که در Edge of Tomorrow شاهد آن هستیم. داستان این فیلم در مورد یک سروان ارتش است که در داخل قطار و در بدنی بیدار می شود که متعلق به او نیست و به سرعت کشف می کند که در دقایق پایانی زندگی اش گرفتار شده، پیش از اینکه همان قطار در اثر یک انفجار تروریستی منفجر شده و او دیگر مسافران را به کام مرگ بفرستد. در تلاش برای یافتن سرنخ هایی در مورد بمب گذار، شخصیت اصلی فیلم با بازی جیک جیلنهال باید فراز و فرودهای سفر در زمان را در این مسیر یاد بگیرد، همان تجربه ای که شخصیت کروز در فیلم Edge of Tomorrow کسب می کند. باز هم همانند Edge of Tomorrow، پیشرفت مداوم و آهسته ای که شخصیت اصلی در جریان تکرار اتفاقاتی مشابه می کند نیز باعث می شود اوج داستان این دو فیلم شباهت لذت بخشی داشته باشد.

۱۰ فیلم علمی تخیلی جدید و کمتر شناخته شده‌ای که باید دید؛ از Code 8 تا I Am Mother

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Pacific Rim (2013)

Pacific Rim مفهوم لباس های مکانیکی را گرفته و در نهایت استعداد خود به کار می گیرد، با اکشنی انیمیشن محور که کارگردان برنده جایزه اسکار، گیرمو دل تورو در اختیارش قرار می دهد. این فیلم در مورد حمله فرازمینی ها، در مورد گروهی از خلبان های ربات های غول پیکر است که علیه هیولاهای بین بُعدی بزرگی که از عمق اقیانوس آرام ظاهر شده اند وارد نبرد می شوند. همانند لبه فردا، Pacific Rim فیلمی است که خودش را خیلی جدی نمی گیرد و به داستان امکان می دهد که وارد عجیب ترین و دیوانه وارترین مفاهیم شود. داستان معمول فیلم تنها قالبی برای سبکی متکی به خود از دنیای فیلم است که همانند Edge of Tomorrow، اصولاً بر اساس داستان های ژانر ژاپنی ساخته شده است.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Looper (2012)

Looper فیلمی است که داستانی علمی تخیلی را با سفر در زمان و اکشن به شکلی بی نقص با هم ترکیب می کند و این نقطه اشتراک آن با فیلم Edge of Tomorrow است. به کارگردانی و نویسندگی رایان جانسون، این تریلر جنایی آینده نگرانه در مورد شخصیتی به نام حلقه زن، است، قاتلی که برای سازمانی کار می کند که از سفر در زمان برای کشتن اهدافش استفاده می کند. همانند Edge of Tomorrow، لوپر فیلمی است که دائماً مرزهای قوانین سفر در زمان را جابجا کرده و نتایج بسیار هیجان انگیزی تولید می کند. همچنین این فیلم شاهد حضور امیلی بلانت در یک نقش جانبی قوی و سرسختانه است که بار دیگر قدرت دراماتیک این بازیگر را به رخ می کشد.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Elysium (2013)

Elysium و Edge of Tomorrow دو فیلم متفاوت در زمینه روایت هستند اما بخش زیادی از تاثیرپذیری های طراحی شان از یک منبع یکسان گرفته شده است. در یک آینده پادآرمانشهری، تبعیض در میان جمعیت جهان به اوج خود رسیده است و ثروتمندان و برخورداران در یک پایگاه فضایی زندگی می کنند در حالی که مردم فقیر در روی زمین ویران شده به حال خود رها شده اند. اگر چه در فیلم Elysium خبری از سفر در زمان و موجودات فضایی نیست اما طرفداران Edge of Tomorrow که از اسکلت های رباتیک و سلاح های پیشرفته استفاده شده در این فیلم لذت برده اند، از نقش مت دیمون و تیم عجیب او از خلافکارانی که قصد ورود به سفینه فضایی معروف داستان را دارند خوششان خواهد آمد. همانند Edge of Tomorrow، در اینجا نیز با فیلمی علمی تخیلی روبرو هستیم که مخاطب را در دنیای خود غرق می کند.

15 فیلم شبیه Edge of Tomorrow که باید ببینید

Tenet (2020)

هر کدام از فیلم های علمی تخیلی کریستوفر نولان فیلم هایی هستند که باید دید، نه تنها برای طرفداران Edge of Tomorrow بلکه برای هر کسی که به سینما علاقه دارد زیرا بسیاری از فیلم های او در زمره بهترین فیلم های تاریخ سینما قرار دارند. فیلم هایی مانند Edge of Tomorrow به خاطر تعهد به کیفیت سینمایی همیشه مورد تحسین سینماروها و منتقدان قرار گرفته اند و نام کریستوفر نولان روی یک فیلم نیز تضمین کننده این اعتبار ماندگار است. فیلم Tenet یکی از دیوانه کننده ترین و عجیب ترین پروژه های این کارگردان و در مورد یک روایت سفر در زمان است، جایی که یک مامور مخفی باید در نبردی با زمان آینده و گذشته، تلاش کند جهان را از شر گروهی شرور در آینده که قصد زمان حال را دارند، نجات دهد. اکشن و دستکاری زمان در هیچ فیلم دیگری به این اندازه بی نقص ارائه نشده است، با ارتباطی احساسی بین دو سرباز که حال و هوایی شبیه Edge of Tomorrow به فیلم می دهد.

۱۰ فیلم علمی تخیلی که در آن انسان ها در نقش شرور به موجودات فرازمینی حمله می کنند

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • HOJABR بهمن ۳۰, ۱۴۰۱

    عجب لیستی خدایی. توش پره شاهکاره. عالییییی