«آدولف هیتلر»؛ نام جدید حشره‌ای بدبو که طرح پشتش شبیه چهره هیتلر است

«آدولف هیتلر»؛ نام جدید حشره‌ای بدبو که طرح پشتش شبیه چهره هیتلر است

«کاتاکانتوس اینکارناتوس» (Catacanthus incarnatus)، حشره ای است که اخیرا نامش به «آدولف هیتلر» تغییر کرده و به دلیل بوی بدش که مهمترین عامل دفاعی آن نیز هست، شناخته می شود. این حشره که بومی جنوب شرق آسیا و هند است طراحی غیرمعمول پشتش، او را شبیه چهره دیکتاتور معروف نازی کرده. «آدولف هیتلر» به عنوان آفت میوه، پنبه، ذرت، سویا و بادام هندی شناخته می شود.

نامگذاری حشره ای بدبو به نام «آدولف هیتلر»

پیش از این نیز گونه های دیگر حشرات با الهام از نمادهای بالیوودی مانند آمریش پوری و ای. کی. هانگال نامگذاری شده اند. گفته می‌شود که هدف از این نوع نامگذاری، ایجاد علاقه در دانش‌آموزان برای یادگیری آسان‌تر و پژوهش در مورد گونه های مختلف است.

اگرچه این اقدام خلاقانه تغییر نام این حشره به «آدولف هیتلر» به نظر می رسد، اما ناظران حیات وحش واکنش متفاوتی نشان داده اند.

نامگذاری حشره ای بدبو به نام «آدولف هیتلر»

مایکل لاسل (Michael Lassle)، یک عکاس حیات وحش که این حشره را در لنکاوی، مالزی مشاهده کرده است، گفت: «بندپایان به هیتلر نیازی ندارند! من متوجه شباهت‌های آن با هیتلر می شوم، همان‌طور که شباهت هایی بین عنکبوت ناپلئونی و ناپلئون می بینم. اما افراد مختلف ممکن است چیزهای متفاوتی را در طبیعت ببینند و بنابراین من “حشره بدبو با چهره انسان” (man-faced stink bug) را به عنوان نام مستعار ترجیح می دهم».

او در انتها گفت: «اگر من جای این حشره بودم، مطمئناً دوست نداشتم با هیتلر مقایسه شوم.»

نامگذاری حشره ای بدبو به نام «آدولف هیتلر»
تصویری از «آدولف هیتلر» که توسط دیوید اونگ ثبت شده است

دیوید اونگ (David Ong)، عکاس و استاد دانشگاه بیرمنگام که از این موجود در جنگلی در نزدیکی کوالالامپور عکاسی کرده است، گفت که «الویس» مقایسه بهتری بود.»

دیوید گفت: «اگرچه استفاده از نام مستعار خوب است، اما استفاده از نام علمی دقیق تر است. ما هنگام عکاسی بدون اشاره به شخص خاصی، آن را “چهره انسان” (man-faced) نامیدیم.»

نظر شما درباره نامگذاری این چنینی حشرات و سایر جانوران چیست؟

منبع: mirror
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود