درآمد نفتی عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ به ۳۲۶ میلیارد دلار رسید

درآمد نفتی عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ به ۳۲۶ میلیارد دلار رسید

حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، درآمد عربستان سعودی را به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان افزایش داد. این کشور تنها در سال ۲۰۲۲، ۳۲۶ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است. اگرچه در ماه های آخر سال ۲۰۲۲، درآمد ماهانه عربستان کاهش یافت و قیمت نفت به حدود ۸۰ دلار در هر بشکه رسید، اما در نیمه اول سال میلادی گذشته، قیمت هر بشکه نفت عربستان به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید و بیش از ۷۰٪ از کل صادرات سعودی سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

در آمد نفتی عربستان چقدر است؟

عربستان سعودی بالاترین درآمد نفتی خود را در سال ۲۰۱۲ ثبت کرد و در آمد سال ۲۰۲۲ این کشور، دومین درآمد بزرگ این کشور در تاریخ این کشور است. سعودی ها در این سال بالاترین درآمد سالانه را در زمانی که محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد و حاکم واقعی قدرت را دست گرفته، به دست آورده است.

در آمد نفتی عربستان چقدر است؟

در دسامبر سال ۲۰۲۲، صادرات نفت ۱۱.۱٪ یعنی ۲۲.۸ میلیارد دلار افزایش یافت. اما براساس داده های منتشر شده توسط اداره کل عربستان سعودی، سهم صادرات نفت عربستان به نسبت کل صادرات این کشور از ۷۱.۹ ٪ در دسامبر ۲۰۲۱ به ۷۹.۰ ٪ در دسامبر ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

چین، ژاپن و هند، شرکای اصلی تجارت عربستان سعودی برای صادرات نفت در دسامبر سال ۲۰۲۲ بودند.

در آمد نفتی عربستان چقدر است؟

اقتصاد عربستان در سال ۲۰۲۲ به دلیل فشار تورم و افزایش قیمت انرژی، ۸.۷ درصد رشد داشته است. براساس داده ها، تولید ناخالص داخلی عربستان در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۱، ۵.۴ ٪ رشد داشته و تولید ناخالص داخلی در طول سال ۲۰۲۲، با ۸.۷ ٪ در مقایسه با سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است. سرعت رشد اقتصادی عربستان سعودی در گروه ۲۰ (G20)، بالاترین جایگاه را به دست آورده است.

در آمد نفتی عربستان چقدر است؟

به لطف افزایش درآمد نفت، عربستان سعودی، برای نزدیک به یک دهه اولین مازاد بودجه سالانه خود را ذخیره کرده است. تحلیلگران معتقدند که این پادشاهی برای تعادل بودجه خود به قیمت نفت ۷۵-۸۰ دلار در هر بشکه نیاز دارد.

منبع: oilprice
بدون نظر

ورود