با فواید شگفت‌انگیز شلغم برای سلامتی آشنا شوید

با فواید شگفت‌انگیز شلغم برای سلامتی آشنا شوید

شلغم از آن سبزیجاتی است که باب میل خیلی ها نیست و مخصوصا برای ما ایرانی ها بیشتر به عنوان درمانی خانگی برای سرماخوردگی استفاده می شود. شاید با دانستن فواید بسیار زیاد شلغم، آن را بیشتر از قبل در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید. در ادامه، برخی از مزایای شگفت‌انگیز و بالقوه شلغم را برای سلامتی مرور می کنیم.

مبارزه با سرطان

فواید شلغم چیست؟
شلغم سرشار از گلوکوزینولات که خاصیت مبارزه با سرطان دارد. با وجود اینکه همین ماده، مسئول طعم تلخ و عطر تند آن است، اما مواد شیمیایی حاوی گوگرد آن به ترکیباتی تجزیه می‌شوند که به تومورها حمله می کنند.

فواید شلغم چیست؟

مؤسسه ملی سرطان ایالات متحده می‌گوید که با این حال، مطالعات روی انسان‌ها نتایج متفاوتی را نشان داده است. این ماده در مبارزه با سرطان در حیوانات بسیار اثرگذار بوده، اما این ترکیبات ممکن است در لوله آزمایش بهتر از واقعیت به نظر برسند. از آنجایی که بسیاری از شلغم ها مربوط به خانواده کلم هستند، حاوی ترکیبات مشابهی هستند که خواص جالبی در لوله آزمایش نشان داده است.

فظ وزن سلامت

فواید شلغم چیست؟
شلغم راه خوبی برای کاهش کالری است و حتی می تواند جایگزین سیب زمینی شود. شلغم می تواند سبزی مناسبی برای مخلوط کردن در پوره سیب زمینی باشد تا کالری و محتوای کربوهیدرات آن را کاهش دهد که ممکن است به برخی افراد در اهداف سلامتی آنها کمک کند.

فواید شلغم چیست؟

هر ۱۰۰ گرم شلغم فقط ۲۸ کیلو کالری دارد. در مقایسه، یک سیب زمینی حاوی سه برابر بیشتر با حدود ۷۵ کیلو کالری در هر ۱۰۰ گرم است.

اما فقط کالری کم آن نیست که برای حفظ وزن سلامت مفید است و می تواند به کنترل اشتهای شما کمک کند تا برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید، زیرا کندتر تجزیه می شوند.

تقویت ایمنی بدن

فواید شلغم چیست؟
شلغم سرشار از ویتامین C است و اگر به مقدار کافی خورده شود، توانایی تقویت سیستم ایمنی بدن را دارد. به گفته مرکز تحقیقات قلب و عروق ایالات متحده، کمبود ویتامین C می تواند مبارزه با عفونت را برای بدن ما دشوارتر کند.

فواید شلغم چیست؟

فقط ۱۰۰ گرم شلغم حاوی ۲۱ میلی گرم ویتامین C یا نیمی از مقدار توصیه شده روزانه است. اگرچه می‌توانیم ویتامین C را از پرتقال، فلفل و گوجه‌فرنگی نیز دریافت کنیم، اما سبزیجات فصل زمستان نیز به همان اندازه مفید هستند.

مفید برای قلب

فواید شلغم چیست؟

به گفته دکتر ملور، شلغم همچنین سرشار از مواد معدنی مانند پتاسیم است که برای قلب مفید است. در ۱۰۰ گرم شلغم ۱۹۱ میلی گرم پتاسیم وجود دارد که پنج درصد از مصرف روزانه پیشنهادی مورد نیاز است.

فواید شلغم چیست؟

شلغم همچنین بخشی از رژیم غذایی دَش (DASH) است که به طور علمی برای کمک به کنترل فشار خون و جلوگیری از فشار خون بالا طراحی شده است. بزرگسالان برای سالم ماندن به ۳,۵۰۰ میلی گرم پتاسیم در روز نیاز دارند که تنها با داشتن یک رژیم غذایی سالم امکان پذیر است.

منبع: dailymail
دیجیاتو
بدون نظر

ورود