۷ برند مشهور دنیا که نام خود را از افرادی واقعی گرفتند؛ از باربی تا آدیداس

۷ برند مشهور دنیا که نام خود را از افرادی واقعی گرفتند؛ از باربی تا آدیداس

زندگی ما با برندهای مشهور احاطه شده و ما هر روز با آن ها سر و کار داریم. اما آن افرادی که این شرکت های بزرگ نام خود را از آن ها گرفتند، چه شکلی بودند؟

هارلی دیویدسون

وقتی ویلیام اس. هارلی و دوست دوران کودکی اش آرتور دیویدسون در سال ۱۹۰۱ کار بر روی مدل یک موتور کوچک را آغاز کردند، نمی دانستند یک روز به پایه گذاران یک تولیدکننده ی بزرگ موتورسیکلت بدل خواهند شد. بعدها ۲ دیویدسون دیگر، ویلیام و والتر نیز به آزمایشات آن ها پیوستند. نمونه ی اولیه ی موتورسیکلت «هارلی دیویدسون» درون اتاقکی در حیاط خانه ی دیویدسون ها ساخته شد. این شرکت به سرعت رشد و در سال ۱۹۰۵ به طور محدود شروع به فروش موتورسیکلت کرد.

ونس

این برند که کفش های مخصوص اسکیت برد و دیگر پوشاک مرتبط را تولید می کند، کار خود را در ابتدا به عنوان یک فروشگاه کوچک آغاز کرد که توسط ۲ برادر به نام های پل و جیز ون دورن به همراه گوردون سی. لی تأسیس شد.

در روز افتتاح فروشگاه جز ۳ مدل کفشی که برای نمونه قرار داده شده بود، کفش دیگری در فروشگاه وجود نداشت. به همین دلیل وقتی چند خریدار به فروشگاه آمدند و مدل و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کردند، ون دورن ها و لی از آن ها خواستند عصر همان روز برای تحویل گرفتن سفارش خود به فروشگاه بازگردند و خود به سرعت به کارخانه رفتند تا سفارش ها را آماده کنند. اما وقتی خریدارها برای بردن سفارش خود به فروشگاه بازگشتند، معلوم شد ون دورن ها و لی پول کافی برای بازگرداندن بقیه ی پول خریدارها را در فروشگاه نداشتند. به همین دلیل، از مشتریان خود خواستند که کفش ها را به خانه ببرند و روز بعد برای پرداخت پول آن ها به فروشگاه بازگردند.

آدیداس

آدولف «آدی» داسلر یک پینه دوز، مخترع و کارآفرین آلمانی بود که یکی از محبوب ترین شرکت های تولیدکننده ی پوشاک ورزشی، «آدیداس» را تأسیس کرد. آدولف در ابتدا با برادرش رادولف کار می کرد اما در سال ۱۹۴۸ راه این ۲ برادر از یکدیگر جدا شد و آن ها هر یک فعالیت مستقلی را در پیش گرفتند. رادولف هم البته یک پینه دوز بود و بعدها شرکت پوشاک ورزشی «پوما» را تأسیس کرد.

تیفانی

در سال ۱۸۳۷، چارلز لوییس تیفانی و دوست دوران مدرسه اش بعد از قرض گرفتن پول از پدر تیفانی، اولین فروشگاه خود را راه اندازی کردند. آن ها در ابتدا لوازم تحریر و کادویی می فروختند اما بعدها ظروف شیشه ای، ظروف چینی، لوازم غذاخوری، ساعت و زیورآلات هم به اجناس فروشگاه خود اضافه کردند. در سال ۱۸۵۳ نام شرکت آن ها به «تیفانی و شرکا» تغییر یافت.

بوئینگ

ویلیام بوئینگ در ابتدا در صنعت هوانوردی فعالیت نداشت و به فروش چوب های الواری مشغول بود. در سال ۱۹۰۹ در نمایشگاهی در سیاتل بود که برای نخستین بار با یک ماشین پرنده ی سرنشین دار مواجه شد، اتفاقی که او را بسیار هیجان زده کرد. در سال ۱۹۱۶، بوئینگ به همراه مهندسی به نام جورج کونراد وسترولت وارد صنعت هوانوردی شد و «شرکت پاسیفیک ایرو پروداکتس» را تأسیس کرد که یک سال بعد نام آن به «شرکت هواپیماسازی بوئینگ» تغییر یافت. از هواپیماهای بوئینگ در ابتدا تنها برای انتقال بسته های پستی استفاده می شد.

باربی

عروسک باربی نام خود را از باربارا، دختر خالق این عروسک یعنی روت هندلر گرفته است. عروسک کن، که به عنوان همسر باربی شناخته می شود نیز نام خود را از کنت، پسر هندلر گرفته است.

لیپتون

سِر توماس لیپتون پیش از ورود به صنعت چای به عنوان حسابدار، فروشنده ی خانه به خانه و شاگرد یک فروشگاه مواد غذایی کار کرده بود. او پس از کسب تجارب مختلف، اولین فروشگاه مواد غذایی خود را تأسیس کرد و بعدها زنجیره ای از فروشگاه های موادغذایی را به راه انداخت. او بعدها تمرکز خود را بر روی صنعت چای گذاشت. به گفته ی سِر لیپتون، راز موفقیت او فروش بهترین محصولات با پایین ترین قیمت، استفاده از قدرت تبلیغات و خوش بینی همیشگی بود.

منبع: brightside
دیجیاتو
بدون نظر

ورود