۸ راز مهیج درباره بدن انسان که احتمالاً نشنیده اید

۸ راز مهیج درباره بدن انسان که احتمالاً نشنیده اید

در دنیای ما چیزهای زیادی هست که به قدری پیچیده اند که برای سردرآوردن از ساز و کارشان باید دائم درباره ی آن ها مطالعه کنیم. بدن ما هم یکی از همین ها است.

دانشمندان سالیان زیادی را صرف آموختن چیزهای جدید به ما درباره ی بدن انسان کرده اند، با این حال، هنوز هم همه چیز را درباره ی آن نمی دانیم.

با چند حقیقت شگفت انگیز درباره ی بدن انسان همراه باشید.

۱- نحوه ی تشخیص کم آب بودن بدن

بدن به دلایل مختلفی می تواند آب خود را از دست دهد که عدم نوشیدن آب به مقدار کافی یا بروز مشکلاتی همچون اسهال و استفراغ از جمله ی آن ها است.

کاهش سطح مایعات در بدن باعث می شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهد.

برای امتحان کردن این موضوع می توانید قسمتی از پوست تان را با دو انگشت خود فشار دهید. این تست بر روی دست ها و شکم قابل انجام است. بخشی از پوست را چند لحظه ای با دو انگشت نگه دارید و پس از آن پوست را رها کنید. پوست نرمال به سرعت به سر جای خود بازمی گردد. اما اگر بدن تان کم آب باشد، این امر مدتی طول می کشد.

۲- تولید سلول

بدن ما پیوسته مشغول تولید سلول های جدید است. در حقیقت، روزانه بیش از ۳۳۰ میلیارد سلول جدید در بدن ما جایگزین سلول های مرده می شود. با این حساب، بدن در هر ثانیه بیش از ۳/۸ میلیون سلول تازه تولید می کند.

بنابراین، تا پایان این پاراگراف، حدود ۷۵ میلیون سلول جدید در بدن شما تولید خواهد شد که اغلب آن ها، سلول های خونی و سلول های روده هستند.

۳- دویدن در مسافت های طولانی

ما انسان ها در میان موجودات زنده نه سریع ترین هستیم و نه از بهترین دید برخوردار، اما ۲ چیز هست که بهتر از موجود دیگری روی کره زمین قادر به انجامش هستیم. اولی اش آن است که از همه باهوش تر هستیم، اما دومی که غافلگیرکننده تر هم هست این است که می توانیم با دویدن از هر حیوانی جلو بزنیم.

ما به لطف بدن بی مو و غدد تعریق مان از یک سیستم خنک کننده ی بسیار عالی برخوردار هستیم و حالت قرارگیری بدن مان در وضعیت ایستاده برای دویدن عالی است. اجداد انسانی ما آنقدر حیوانات را تعقیب می کردند که از پا درآیند و این کار را هم عمدتاً در میانه ی روز که گرم ترین زمان آن است، انجام می دادند.

۴- استحکام استخوان ها

استخوان بدن انسان ۵ برابر محکم تر از فولاد است. در مقایسه با یک تکه فولاد در همان اندازه، استخوان بدن انسان ۳ تا ۵ برابر سنگین تر است. علتش آن است که چگالی فولاد از استخوان بیشتر است.

استخوان بدن انسان نزدیک به ۴ برابر محکم تر از بتن در همان وزن نیز هست. یک اینچ مکعب (۱۶ سانتیمتر مکعب) از استخوان می تواند تا ۵ ماشین پیکاپ تراک معمولی با وزنی در حدود ۸/۶ تن را جا به جا کند.

۵- میزان آب بدن

آب برای حیات ضروری است. حدود ۹۰ درصد بدن برخی حیوانات از آب تشکیل شده، اما سهم آب در بدن انسان کمتر است.

حدود ۵۵ درصد از بدن یک زن بالغ از آب تشکیل شده و سهم آب در بدن یک مرد بالغ حدود ۶۰ درصد است. بدن نوزادان و کودکان از آب بیشتری برخوردار است. کسانی که بافت چربی بیشتری دارند، سهم آب در بدن آن ها کمتر از کسانی است که بافت چربی کمتری دارند. بیشتر آب بدن ما در ریه ها، عضلات و کلیه ها قرار دارد.

۶- قوی ترین ماهیچه

بزرگ ترین ماهیچه ی بدن ما ماهیچه سرینی بزرگ است که در قسمت باسن قرار دارد. و گرچه اغلب ما تصور می کنیم این ماهیچه قوی ترین ماهیچه نیز هست اما اینگونه نیست. فک ما قوی ترین ماهیچه ها را در تمام بدن دارد.

علت این موضوع محل قرارگیری این ماهیچه ها و این حقیقت است که این ماهیچه ها به گونه ای تعبیه شده اند که مثل یک گردوشکن عمل کنند. قدرت گاز در یک مرد معمولی ۳۹ کیلوگرم و در یک زن معمولی ۲۲ کیلوگرم است.

۷- حافظه بویایی

اگر برایتان پیش آمده بوی به خصوصی شما را به گذشته پرتاب کند، دچار توهم نشده بودید. در حقیقت، ما به دلیل آناتومی مغزمان می توانیم رایحه ها را به خوبی به خاطر بسپاریم. بوی پخش شده ابتدا توسط پیاز بویایی مورد پردازش قرار می گیرد که یک سر آن درون بینی است و سر دیگر آن در قسمتی از مغز که مسئولیت احساسات و خاطرات را برعهده دارد.

۹- دید فوق العاده

چشم انسان اندامی پیچیده است که به ما کمک می کند دنیای اطراف خود را ببینیم. اما این اندام شاید قدرتمندتر از چیزی باشد که تصور می کنیم.

گروهی از دانشمندان دست به انجام آزمایشی زدند تا متوجه شوند نور شمع تا حداکثر چه فاصله ای برای ما قابل تشخیص است. این آزمایش معلوم کرد حداکثر فاصله ای که قادر به دیدن هستیم ۲/۶ کیلومتر است که با توجه به کوچکی نور شمع، میزان فوق العاده ای محسوب می شود.

منبع: brightside
یک نظر

ورود

  • اعظم اسفند ۱۸, ۱۴۰۱

    لطفا منبع مطالب علمی که منتشرمی کنید را نیزذکرکنید