قدرت مرگبار آقای بازیگر الهام بخش دانشمندان شد؛ نامگذاری یک ضد قارچ به نام کیانو ریوز

قدرت مرگبار آقای بازیگر الهام بخش دانشمندان شد؛ نامگذاری یک ضد قارچ به نام کیانو ریوز

کشف مواد قارچ کش مؤثر اتفاق معمولی نیست، به همین دلیل محققان آلمانی می دانستند یافته ی جدید آن ها به نام ویژه ای نیاز دارد. آن ها ۳ ماده شناسایی و تست کردند که کشنده بودن شان برای قارچ ها به اثبات رسید. این اتفاق آن ها را چنان تحت تأثیر قرار داد که نام کیانو ریوز، بازیگر مشهور هالیوودی را روی این مواد شیمیایی گذاشتند، اشاره ای به مهارت او در از میان شخصیت های شرور در فیلم هایی همچون «جان ویک» و «ماتریکس».

این ماده شیمیایی در زمانی به دست آمده است که قارچ ها هر روز مقاومت بیشتری در برابر ضد قارچ ها پیدا می کنند. این ماده نه تنها در برابر قارچ های گیاهی مؤثر است، بلکه محققان پی بردند درمان مؤثری نیز در برابر عفونت های قارچی انسان است.

این تحقیق به تازگی در نشریه علمی Journal of the American Chemical Society منتشر شده است.

سباستین گوتزه، از نویسندگان این پژوهش می گوید: «لیپوپپتیدها، مولکول هایی که عموماً در باکتری ها یافت می شود، چنان اثر کشندگی بالایی دارند که نام کیانو ریوز را روی شان گذاشتیم، چون او هم در نقش های خود بسیار کشنده است.»

گوتزه همچنین می گوید: «ما در حال حاضر با یک بحران در مورد مواد ضد عفونت مواجه هستیم. بسیاری از قارچ های بیماری زا برای انسان حالا در برابر مواد ضد قارچ مقاوم شده اند که یک دلیل آن استفاده ی زیاد از این مواد در زمین های کشاورزی است.»

این مواد ضد قارچی تازه کشف شده که «کیانومایسین» (Keanumycin) نام گرفته اند، محصول جانبی طبیعی باکتری سودوموناس هستند که معمولاً در خاک و آب یافت می شود. محققان هنگام مطالعه بر روی اثر باکتری سودوموناس بر روی آمیب های تغذیه گر، به این مواد برخوردند.

دانشمندان پی بردند این گونه از باکتری برای آمیب که از باکتری تغذیه می کند، بسیار سمی است و تصمیم گرفتند اثر مقابله ای این باکتری در برابر قارچ ها را که ساختار سلولی ای مشابه آمیب ها دارند، مورد بررسی قرار دهند.

کیانومایسین چه می کند؟

محققان ابتدا کیانومایسین های A، B و C را بر روی یک گل ادریسی که به نوعی آفت گیاهی، قارچی موسوم به کپک خاکستری (Botrytis Cinerea) آلوده شده بود آزمایش کردند. این قارچ عمواً میوه ها و سبزیجات به خصوصی را آلوده می کند و باعث وارد آمدن خسارات جانبی به محصولات کشاورزی می شود.

کیانومایسین ها زیست فروپاش هستند و می توانند جایگزینی سازگار با محیط زیست برای آفت کش ها به منظور حفظ منابع غذایی باشند.

آزمایشات بیشتر نشان داد کیانومایسین ها در برابر قارچ کاندیدا آلبیکانس هم مؤثر هستند که به طور طبیعی در میکروبیوم انسان وجود دارد اما می تواند تکثیر یابد و تبدیل به عفونتی شدید شود.

عفونت های قارچی در ماه های اخیر به دلیل پخش سریال «آخرین بازمانده از ما» (The Last of Us) به موضوعی داغ بدل شده اند و همانطور که این سریال نشان می دهد درمان این عفونت ها می تواند دشوار باشد اما غیر ممکن نیست. آزمایش کیانومایسین ها نشان داده این مواد برای سلول های انسان مضر و سمی نیستند، مشکلی که در درمان های ضد قارچی با آن اغلب مواجه هستیم، چرا که سلول های قارچ ها از ویژگی هایی مشابه سلول های حیوانات برخوردارند.

منبع: cnn
دیجیاتو
بدون نظر

ورود