۱۵ حقیقت شگفت‌انگیز و خواندنی در مورد گربه‌ها که حتماً نمی‌دانید

۱۵ حقیقت شگفت‌انگیز و خواندنی در مورد گربه‌ها که حتماً نمی‌دانید

با این که بیشتر مردم چیزهای زیادی در مورد گربه‌ ها، رفتارشان، آناتومی بدن و ویژگی‌های آن‌ها می‌دانند اما برای خیلی از افراد همه اینها به صورت یک راز باقی مانده است. اگر عاشق گربه هستید، در این مطلب روزیاتو، حقایق جالبی درباره این حیوان ملوس خواهید خواند که احتمالاً نمی دانستید.

گربه‌ها نزدیک‌بین هستند، اما دید در شب و دید محیطی آن‌ها بهتر از انسان است

تفاوت اصلی بین دید یک گربه و یک انسان در شبکیه چشم آنها است. شبکیه لایه ای از بافت است که در پشت چشم قرار دارد و حاوی سلول های گیرنده نور است. گربه‌ها میل‌یاخته بیشتری دارند که مسئول دید بهتر محیطی و در شب است. این میل‌ها سایه های خاکستری و روشنایی را تشخیص می دهند. تراکم بیشتر میل‌ها باعث دید بهتر می شود.

گربه ها بهترین پرش‌کننده‌ها هستند و تا شش برابر قد خود ‌می‌پرند

گربه ها سیستم اسکلتی عضلانی بسیار انعطاف پذیری دارند که به آنها هماهنگی و تعادل بسیار قوی می دهد. ماهیچه های قوی در قسمت عقب و پشت بدنشان آنها را قادر می سازد تا شش برابر بالاتر از قد خود بپرند. آنها می توانند به صورت افقی یا عمودی بالا بپرند.

بچه گربه ۲۶ دندان شیری و گربه بالغ ۳۰ دندان دائمی دارد

بچه گربه ها ۲۶ دندان شیری یا شیری دارند که شامل ۱۲ دندان پیشین یا ثنایا، ۴ دندان نیش، ۱۰ دندان پیش آسیاب و صفر دندان آسیاب می شود. تا بزرگسالی، گربه ها ۳۰ دندان دائمی دارند. آنها در سن چهار تا پنج ماهگی چهار دندان آسیاب درمی آورند که جمعاً به ۳۰ می رسد.

گربه ها نمی توانند طعم شیرینی را بچشند

به همین دلیل است که گربه شما غذای مرطوب و گوشتی را به غذای خشک ترجیح می دهد. به گفته دانشمندان، دلیل این امر یک جهش ژنتیکی است که بر گیرنده های اصلی چشایی تأثیر می گذارد. برخلاف اکثر پستانداران، گربه ها گیرنده های چشایی دارند و فقط گوشت را ترجیح می دهند.

گربه‌ها حرکات تطبیقی دارند

به این معنی که وقتی راه می‌روند، پنجه‌های عقبی آن‌ها در همان نقطه‌ای قرار می‌گیرد که پنجه‌های جلویی‌شان قرار دارد.

این پدیده به «تطبیق مستقیم» معروف است. گربه راه رفتن “گام به گام” دارد. آنها هر دو پا را در یک طرف بدن قبل از پاهای طرف دیگر حرکت می دهند. این نوع حرکت آنها را قادر می سازد تا زمانی که در زمین های ناهموار قدم می گذارند، پای مطمئنی برای پنجه های عقبی داشته باشند.

گربه ها پس از بالا رفتن از درخت، نمی توانند با سر به پایین برگردند

به همین دلیل اغلب آنها بالای درخت گیر می کنند. گربه ها پنجه های جمع شونده خمیده و پاهای عقب قوی تری دارند. این ویژگی ها بالا رفتن را برای آنها آسان تر از پایین رفتن می کند. آنها هنگام بالا رفتن از درخت، کوهنوردان چابکی هستند اما وقتی از درخت پایین می آیند، این موضوع صدق نمی کند. برخلاف سنجاب ها، آنها نمی توانند با سر از درخت پایین بیایند.

گربه ها معمولاً شکم و پنجه های سفید دارند

یک رنگدانه سفیدرنگ درست در رحم در راستای سلول های ستون فقرات ایجاد می شود و به سمت جلو کشیده می شود. گاهی اوقات، این رنگدانه در وسط راه متوقف شده و در نتیجه باعث ایجاد رنگ متفاوت در بالا و رنگ سفید در پایین می شود.

گربه ها برعکس انسان ها خیلی کم عرق می کنند

غدد عرق روی انگشتان پا و بالشتک پنجه گربه ها وجود دارد. این غدد تنها زمانی عرق تولید می کنند که گربه بترسد یا استرس داشته باشد.

یک گربه ماده می تواند در چهار تا شش ماهگی هم باردار شود

فرآیند آماده شدن گربه برای بچه دار شدن «ملکه شدن» نامیده می شود. گربه‌های ماده هر دو تا سه هفته یک‌بار گرم می شوند و همین امر آنها را برای باردار شدن بسیار آماده می‌کند. آنها می توانند تا چهار ماهگی باردار شوند و فقط عقیم کردن است که می تواند از این امر جلوگیری کند.

آیا ممکن است بچه گربه های یک مادر بیش از یک پدر داشته باشند؟

بله و ممکن است ظاهر همه آنها با یکدیگر متفاوت به نظر برسند. یک گربه در دوران گرما در طول چند روز سیکل خود چندین تخمک آزاد می کند. اگر یک گربه ماده در گرما بیش از یک شریک نر را برای جفت گیری انتخاب کند، این امکان وجود دارد که او بچه گربه هایی را از پدرهای مختلف باردار شود.

یک گربه ماده می تواند در طول زندگی خود حدود ۱۸۰ بچه گربه بزاید

از آنجایی که گربه ها در سن چهار ماهگی به توانایی باردار شدن دست می یابند، چرخه تولد بالاتری دارند. گربه ها هر دو تا سه هفته به گرما می روند. گربه در هر بارداری به طور متوسط چهار بچه گربه حمل می کند. اما برخی از گربه ها حتی ممکن است در یک بارداری تا ۱۲ بچه گربه به دنیا بیاورند.

گربه‌ها دارای پوست/چربی اضافی روی شکم خود هستند

این پوست به عنوان کیسه اولیه شناخته می‌شود. “کیسه اولیه” در طول شکم گربه قرار دارد. این کیسه با افزودن یک لایه اضافی بین پنجه ها/دندان ها و سایر اعضا از اندام های داخلی محافظت می کند. تئوری دیگری بیان می کند که این کیسه در حین دویدن گربه کشیده می شود و آنها را قادر می سازد انعطاف پذیرتر باشند و سریعتر حرکت کنند.

گربه می تواند از هر روزنه ای که کوچکتر از سرش باشد عبور کند

مشاهده گربه ای که سر خود را در سوراخ بسیار کوچکی می فشارد و از آن رد می کند، غیرعادی نیست. دلیل این امر این است که گربه ها هیچ استخوان ترقوه ای ندارند و به همین دلیل می توانند به راحتی از سوراخ کوچکتری نسبت به سر خود عبور کنند.

برخی از گربه ها بیش از ۱۸ انگشت پا دارند

گربه هایی که بیش از ۱۸ انگشت پا دارند “پلی داکتیل” نامیده می شوند. این حیوان ملوس به دلیل جهش ژنتیکی که منجر به انتقال ژن غالب به خانواده می شود، انگشتان پای بیشتری دارند.

کلیه قوی گربه نمک را فیلتر می کند تا بتواند آب را هیدراته کند

عملکرد بیولوژیکی بدن گربه ها با انسان متفاوت است. بدن آنها می تواند آب شور را تصفیه کند. این حیوان کلیه های قوی دارد که نمک آب دریا را فیلتر کرده و از آب تصفیه شده برای هیدراتاسیون استفاده کند. اما، با این حال، آنها نمی توانند به تنهایی با آب شور و غذا زنده دوام بیاورند. مصرف مداوم نمک بیش از حد می تواند بر کلیه های آنها تأثیر بگذارد. اگر گربه در شرایط سختی گرفتار شود، می تواند برای چند روز با آب شور زنده بماند.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

عقد رسمی دو گربه در یمن با عاقد و خطبه عقد! + ویدیو

دوستی صمیمانه دو دشمن؛ گربه ای که راهنمای یک سگ نابینا شده است

روایت کارگردان سرشناس از سانسور جدید صدا و سیما؛ نمایش گربه هم در تلویزیون ممنوع شد!

زنی انگلیسی برای لاغر کردن گربه ۱۳ کیلویی‌اش مجبور شد به در یخچال قفل بزند

داستان «زشت ترین گربه تاریخ» که به باور بسیاری توسط شیطان تسخیر شده است

منبع: unbelievable-facts
دیجیاتو
یک نظر

ورود