کدام شهرها تا سال ۲۰۵۰ به کلان شهر تبدیل می شوند؟

کدام شهرها تا سال ۲۰۵۰ به کلان شهر تبدیل می شوند؟

بر اساس گزارش جدید موسسه اقتصاد و صلح، تا سال ۲۰۵۰، ۷۰ درصد از جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد که این رقم در سال ۲۰۲۰، ۵۴ درصد بود. این افزایش هم به دلیل رشد جمعیت و هم تغییر مداوم به سمت شهرنشینی، به ویژه به اصطلاح «کلان شهرها»، شهرهایی که جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر یا بیشتر دارند، اتفاق می افتد.

کلان شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

آژانس بین‌المللی انرژی توضیح می‌دهد در کینشاسا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو، عواملی که مردم را از مناطق روستایی دور می‌کنند عبارتند از: خشونت و فقدان امنیت عمومی، حضور گروه‌های جنایتکار، فقدان پلیس و تخریب محیط‌زیست است. همچنین افزایش سطح کیفی زندگی می تواند از جاذبه های دیگر این انتخاب باشد.

کلان شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

در حال حاضر ۳۳ کلان شهر در سراسر جهان وجود دارد که توکیو (۳۷.۳ میلیون)، دهلی (۳۲.۳ میلیون)، شانگهای (۲۸.۷ میلیون)، داکا (۲۲.۶ میلیون)، سائوپائولو (۲۲.۵ میلیون) و مکزیکوسیتی (۲۲.۱ میلیون) به عنوان پرجمعیت ترین، پیشتاز هستند. قرار است تا سال ۲۰۵۰، ۱۴ شهر دیگر به لیست آنها بپیوندند که در مجموع جمعیت آنها حدود ۲۱۳ میلیون نفر افزایش می یابد و جمعیت لیست جدید به این شکل تغییر خواهد کرد: دهلی (۴۹.۶ میلیون)، داکا (۳۴.۶ میلیون)، توکیو (۳۲.۶ میلیون)، قاهره (۳۲.۶ میلیون) و بمبئی (۳۲.۴ میلیون) خواهد بود.

کلان شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

علاوه بر افزایش تعداد افراد ساکن در این شهرها، خود کشورها نیز احتمالاً شاهد رشد اقتصادی خواهند بود. انتظار می رود مانیل در فیلیپین و بنگلور در هند تا پایان دهه شاهد رشد تولید ناخالص داخلی نزدیک به ۱۵۰ درصد باشند.

کلان شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

آفریقا تنها منطقه جهان است که انتظار می‌رود تا پایان قرن همچنان شاهد رشد جمعیت قوی باشد، در حالی که نرخ رشد سایر مناطق شروع به کاهش خواهد کرد و این کلان شهرهای آفریقایی هستند که بیشترین افزایش نرخ جمعیت را خواهند دید. در همین حال، تنها سه کلان شهر شاهد کاهش جمعیت خود خواهند بود: پایتخت روسیه مسکو (-۳ درصد) و اوزاکای ژاپن (-۱۲ درصد) و توکیو (-۱۲ درصد). علیرغم کوچک شدن توکیو که ناشی از پیری جمعیت و کاهش نرخ زاد و ولد است، این شهر همچنان در سال ۲۰۵۰ چهارمین کلان شهر پرجمعیت جهان خواهد بود.

کلان شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

۳۳ شهری که قبلاً به وضعیت کلان شهر رسیده اند عبارتند از: دهلی، داکا، قاهره، توکیو، بمبئی، شانگهای، کینشاسا، لاگوس، کراچی، مکزیکو سیتی، سائوپائولو، پکن، کلکته، نیویورک سیتی، مانیل، لاهور، بنگلور، چونگ کینگ، بوئنوس آیرس، اوزاکا، حیدرآباد، تیانجین، گوانگژو، لس آنجلس، ریودوژانیرو، بانکوک، جاکارتا، شنژن، لیما، پاریس و مسکو.

کلان شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

در اینجا ذکر این نکته مهم است که منابع مختلف آمارهای متفاوتی را ذکر می کنند و به خصوص با پیش بینی ها، شرایط می تواند تغییر کند. به عنوان مثال، سازمان ملل در ابتدا پیش بینی کرد که هند در سال ۲۰۲۷ از چین به عنوان بزرگترین کشور پیشی خواهد گرفت، اما اکنون انتظار می رود که این اتفاق در آوریل سال جاری رخ دهد.

بیشتر بخوانید:

عکس‌های بی‌نظیر از توکیو پیش از آنکه به کلان‌شهری مدرن تبدیل شود

ترافیک سنگین کلان‌شهرها تهدیدی جدی برای سلامت، وقت و جیب مردم سراسر دنیا

منبع: statista
بدون نظر

ورود