۱۲ فیلم جنگی برتر تاریخ در مورد نبردهای هوایی؛ از Memphis Belle تا Tora! Tora! Tora!

۱۲ فیلم جنگی برتر تاریخ در مورد نبردهای هوایی؛ از Memphis Belle تا Tora! Tora! Tora!

فیلم Top Gun: Maverick به دلایل مختلفی در فهرست نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال قرار گرفت اما نمی توان این موضوع را رد کرد که این فیلم یکی از بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینماست. قرار دادن شخصیت ماوریک با بازی تام کروز و دیگر شخصیت ها در نبردهای هوایی هیجان انگیز در این فیلم شبیه هیچ سکانس اکشن مشابه دیگری در فیلم هایی با موضوع نبردهای هوایی نیست. نکته عجیب اینکه این نوع از فیلم های جنگی بسیار به ندرت ساخته می شوند اما هنوز هم مثال های زیادی از این فیلم ها وجود دارد که بتوان فهرستی از بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تهیه کرد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

به شکلی قابل درک، اغلب فیلم های این ژانر کوچک و محدود به نبردهای دوران جنگ مربوط بوده و از اتفاقات واقعی الهام گرفته اند. این فیلم ها تاریخچه ای طولانی دارند، از اولین روزهای شروع صنعت فیلمسازی تا تازه ترین فیلم این ژانر که Top Gun: Maverick در سال ۲۰۲۲ است. با توجه به چنین دوره طولانی برای این ژانر کوچک، بینندگان می توانند تکنیک های متفاوتی که برای سکانس های نبردهای هوایی استفاده شده را به خوبی تحلیل کنند، از جلوه های کاربردی شوکه کننده تا جلوه های ویژه کامپیوتری. همچنین بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی، بسیاری از بااستعدادترین فیلمسازان تاریخ هالیوود را به خود جلب کرده اند، از جمله تونی اسکات و کریستوفر نولان.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۱۲- Memphis Belle (1990)

بر اساس داستان واقعی بیست و پنجمین و آخرین عملیات بمب افکن Boeing B-17 Flying Fortress ، فیلم Memphis Belle یک روایت بسیار دقیق و جذاب از یک عملیات خطرناک و شجاعانه در طول جنگ جهانی دوم را روایت می کند. این فیلم ظاهراً با الهام از موفقیت فیلم Top Gun و با تیمی از شخصیت های مشابه که بازیگران جوان دهه ۸۰ نقششان را بازی می کردند، بازیگرانی که شامل متیو مودین، شان آستین و بیلی زین بودند. اگر چه این فیلم به اندازه فیلم های اکشن مدرن هیجان انگیز نیست اما سکانس های نبرد هوایی بسیار جذاب بوده و این حس را در مخاطب ایجاد می کند که کوچکترین اشتباهی در آسمان می تواند به معنای مرگ باشد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۱۱- The Tuskegee Airmen (1995)

در شرایطی که جنگ جهانی دوم به شدت از طریق فیلم ها و کتاب ها و مستندها و بسیاری رسانه های دیگر مستند شده است، همیشه جذاب است فیلم هایی را دید که به جنبه هایی کمتر شناخته شده از جنگ می پردازند، همان چیزی که در فیلم The Tuskegee Airmen می بینیم. این فیلم که برای انتشار در تلویزیون ساخته شده بود داستان واقعی گروهی از خلبانان سیاهپوست است که در داخل ارتش ایالات متحده بر نژادپرستی و بی عدالتی پیروز شده و یکی از بهترین اسکادران های خلبانان جنگنده را در طول جنگ جهانی دوم تشکیل می دهند. این فیلم با حضور گروهی از ستارگان ساخته شده است که رهبری آن ها را لارنس فیشبرن بر عهده دارد و فیلم نیز در نهایت برنده سه جایزه امی شد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۱۰- The Battle Of Britain (1969)

مدت ها قبل از اینکه مایکل کین حضوری کوتاه در فیلم Dunkirk داشته باشد، او رهبری یکی از بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی را در فیلم The Battle of Britain بر عهده داشت. داستان این فیلم در جریان روزهای اول جنگ جهانی دوم روایت می شود، زمانی که آلمان می خواست با بمباران بریتانیا، این کشور را به زانو درآورده و تسلیم کند. یکی از فاکتورهای عمده ای که مانع از تحقق این هدف آدولف هیتلر شد، نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا بود. این خلبانان که تعدادشان بسیار کمتر از همتایان آلمانی شان بود، مدام به پرواز درآمده و با لوفت وافه آلمان مبارزه می کردند تا اطمینان حاصل شود که کشورشان در نبرد بماند. در کنار کین، این فیلم از بازیگران برجسته ای در نقش های فرعی استفاده می کند که شامل کریستوفر پلامر، یان مک شین و رابرت شاو هستند.

۱۰ فیلم برتر جنگی تاریخ سینما در مورد قرون وسطی؛ از Ironclad تا Outlaw King

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۹- Hell’s Angels (1930)

همانطور که در فیلم مارتین اسکورسیزی به نام The Aviator به تصویر کشیده شد، فیلم Hell’s Angels ساخته هاوارد هیوز یک فیلم اکشن بسیار پیشرفته و جلوتر از زمان خود بود. در حالی که ساخت این فیلم مدت ها طول کشید اما رابطه بین دو برادر به نام روی و مونت راتلج از خلبانان نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا را به تصویر می کشد که در نبردهای هوایی شرکت می کنند و ارزش تماشای بالایی دارد. علاوه بر رویکرد صادقانه و بسیار غیرمنتظره فیلم به روابط بین مردان در آن دوران، این آخرین نبرد تن به تن در آسمان است که توجه همگان را به خود جلب می کند، نبردی که در آن دو برادر به رهبری بارون سرخ با اسکادران هواپیماهای آلمانی درگیر می شوند. بیش از ۷۰ خلبان در این بدلکاری های خطرناک به کار گرفته شدند، از جمله خود هیوز، و در جریان فیلمبرداری های این فیلم بود که سه خلبان کشته شدند.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۸- Devotion (2022)

با توجه به بدلکاری های خارق العاده و واقعی سکانس های پرواز فیلم تاپ گان: ماوریک، می توان گفت که هر فیلم دیگری در مورد نبردهای هوایی در سال ۲۰۲۲ تحت الشعاع این فیلم قرار می گیرد. اما در حالی که فیلم Devotion به مقدار زیادی نادیده گرفته شد اما همچنان فیلمی قوی در این ژانر است. جاناتان میجرز در این فیلم زندگینامه ای در مورد جسی براون به خوبی می درخشد، اولین خلبان آفریقایی- آمریکایی که برنامه آموزش خلبانی پایه در نیروی دریایی ایالات متحده را به پایان می رساند و به یک خلبان مشهور و موفق تبدیل شد. همچنین در این فیلم رابطه او با دیگر خلبان آن زمان تام هاندر می پردازد که نقش او را گلن پاول بازی می کند، بازیگری که در تاپ گان: ماوریک نیز ایفای نقش کرد. Devotion به خاطر نبردهای هوایی اش فیلمی بسیار جذاب است اما بزرگ ترین جذابیت آن رابطه ای است که بین دو شخصیت اصلی آن شکل می گیرد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۷- Top Gun (1986)

در حالی که به وضوح Top Gun: Maverick از فیلم اورجینال بهتر است و سکانس های نبرد هوایی بهترین نیز دارد، شکی نیست که فیلم اورجینال نیز یک جذابیت نوستالژیک خاص خود را دارد. فیلم  Top Gun دنیا را با خلبان برجسته ای با بازی تام کروز آشنا می کند که ترکیبی درست از مهارت و بی پروایی دارد. همانند دنباله اش، تاپ گان نیز بخش زیادی از سکانس های هوایی خود را به تمرین های پرتنش در آکادمی تاپ گان اختصاص داده و در ماموریت پایان فیلم نیز سکانس های نبرد تن به تن هیچان انگیزی را با مانورهایی قهرمانانه به تصویر می کشد. این فیلم نقش مهمی در تبدیل کردن تام کروز به یک ستاره طراز اول هالیوود داشت و جایزه اسکار، گرمی و گلدن گلوب را به خود اختصاص داد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۶- Wings (1927)

این واقعیت که فیلم Wings حتی پس از نزدیک به یک قرن از ساختش هنوز هم دارای برخی از بهترین سکانس های نبرد هوایی تاریخ سینماست نشان می دهد که این فیلم بسیار جلوتر از دوران خود بود. این فیلم ساخت ویلیام ای ولمن در مورد جنگ جهانی اول بود که تعادل خوبی بین عشق و درام ایجاد کرده و در سکانس فراموش نشدنی اوج داستان نیز شخصیت های اصلی در نبرد سنت میهیل شرکت می کنند. تماشای فیلم های صامت در قرن بیست و یکم دشوار است اما این نبرد یک شاهکار سینمایی است که گذشت زمان اصلاً از جذابیت آن نکاسته است. همچنین این فیلم به خاطر بردن اولین جایزه اسکار بهترین فیلم سال نیز قابل توجه است که نشان می دهد فیلم بسیار باکیفیتی است.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۵- Twelve O’Clock High (1949)

در تاریخ فیلم های جنگی آمریکایی، فیلم Twelve O’Clock High به عنوان یکی از بهترین آن ها بر اساس سکانس های نبردهای هوایی خودنمایی می کند. این فیلم سال ها بعد از ساختش نیز هنوز بسیار جذاب و قابل درک بوده، و حتی تاثیر آن را به وضوح می توان در فیلم Star Wars: The Last Jedi ساخته رایان جانسون دید. این فیلم در مورد ناوگان هشتم نیروی هوایی ایالات متحده و ماموریت های بمباران آنان در اروپا در اولین روزهای جنگ جهانی دوم است. فیلم کمتر روی نبردهای هوایی و بیشتر روی تصویرسازی تاثیرگذار تاثیر روانشناختی جنگ بر سربازان و خلبانان تمرکز دارد.

به منظور به تصویر کشیدن این تاثیرف مقداری از رئالیسم را می توان در فیلم Twelve O’Clock High دید که منتقدان را تحت تاثیر قرار داده است و این موضوع در مورد بازی برنده اسکار دین جگر در نقش مکملی در این فیلم مشهود است. همچنین این موضوع باعث می شود که درام پرتنشی که در نبردهای هوایی شکل می گیرد نیز به مقدار قابل توجهی تقویت شود.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۴- The Dam Busters (1955)

همانند ۱۲ O’Clock High ، فیلم The Dam Busters یکی دیگر از فیلم های جنگی قدیمی این فهرست است که در شکل گیری فرانچایز جنگ ستارگان نقش داشت. این فیلم بریتانیایی داستان واقعی خلق بمب Bouncing و استفاده از آن توسط نیروی هوایی سلطنتی بریتنایا برای نابودی سدها در آلمان نازی را روایت می کند. در حالی که این بدان معناست که بخش زیادی از داستان در روی زمین روایت می شود و به تلاش های بارنز والیس برای تغریب دولت به استفاده از این ایده و خلق یک اسکادران بمب افکن ماندگار می پردازد، این فیلم زمانی که به هوا می رود در بهترین کیفیت خود قرار می گیرد. دقت و تنش بالای عملیات های واقعی نیز به خوبی ما را یاد اوج داستان فیلم Top Gun: Maverick می اندازد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۳- Dunkirk (2017)

در حالی که فیلم دانکرک به اندازه و به شکل دیگر فیلم های این فهرست کاملاً بر خلبانان تمرکز ندارد اما در بخشی که به نبردهای هوایی می پردازد بسیار بی نقص و جذاب است. کریستوفر نولان از رویکردی گیج کننده برای روایت عملیات نجات سربازان بریتانیایی در سواحل دانکرک در جریان جنگ جهانی دوم استفاده می کند. این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال روی سربازان گرفتار شده در ساحل تمرکز کرده و قایق های نجاتی که در دریا برای نجات این سربازان تلاش می کنند اما یک سوم فیلم به تلاش های تام هاردی و جک لودن در نقش خلبانانی می پردازد که در طول ساحل فرانسه پرواز می کنند تا از سربازان گرفتار پشتیبانی هوایی کنند. نولان مخاطب را در کابین های این هواپیماها قرار می دهد تا مخاطب به خوبی تنش نبردهای تن به تن هوایی را تجربه کند، به ویژه وقتی که تام هاردی نقش خلبانی قهرمان را ایفا می کند.

۱۰ فیلم جنگی جذاب و مهیج تاریخ سینما برای کسانی که به نبردهای دریایی علاقه دارند

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۲- Top Gun: Maverick (2022)

بسیار به ندرت اتفاق می افتد که دنباله ای بسیار مورد انتظار اما با فاصله ساخت طولانی نسبت به فیلم اورجینال، اثری موفق و خوب باشد، چه برسد به اینکه از فیلم اورجینال نیز بهتر از آب در بیاید. اما منتقدان و تماشاگران به یک اندازه از جذابیت نوستالژیک فیلم Top Gun: Maverick لذت برده و آن را تحسین کرده اند. بازی تام کروز بسیار بی نقص بوده و تم های دوستی و تلاش برای تغییر جهان در فیلم موج می زند. با سناریویی دقیق و شخصیت هایی شناخته شده، تمام چیزی که این فیلم به آن نیاز دارد فراهم کردن یک سری تصاویر خیره کننده است که در سکانس های نبردهای هوایی ایجاد می شوند. این فیلم بیش از یک میلیارد دلار فروش داشت و در شش بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد، از جمله در بخش بهترین فیلم سال.

بهترین فیلم های جنگی در مورد نبردهای هوایی تاریخ سینما

۱- Tora! Tora! Tora! (1970)

اگر چه فیلم Pearl Harbor ساخته مایکل بی به عنوان یک فیلم جنگی واقع گرایانه مورد توجه قرار نگرفت، اما مخاطبان و دوستداران ژانر جنگی می توانند روایت بهتر و واقع گرایانه تری از حمله به بندر پرل هاربر در جنگ جهانی دوم را در فیلم Tora! Tora! Tora! ببینند. این فیلم یک فضای تاریخ غنی و یک آماده سازی پرتنش را برای روایت داستان فراهم می کند که ماجراهای منتهی به حمله به بندر پرل هاربر در دسامبر ۱۹۴۱ را هم از دیدگاه آمریکایی ها و هم ژاپنی ها به شکلی دقیق تر و بهتر از فیلم پرل هاربر به تصویر می کشد. این فیلم جنگی که از لحاظ تاریخی نیز بسیار دقیق است، در پنج بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد و رابطه دوستی ناکام بین دو ملت و نبرد اطلاعاتی پیش از جنگ را به شکلی هیجان انگیز به تصویر می کشد، به ویژه در سکانس های حمله به پرل هاربر که هنوز هم بعد از سال ها که از ساخت فیلم می گذرد، هیجان انگیز و پرتنش هستند.

بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما ؛ از Come And See تا The Human Condition

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۸ نظر

ورود

 • afsharcj فروردین ۴, ۱۴۰۲

  اگه یکم فقط یکم انصاف داشته باشیم و منطقی باشیم حمله به اچ سه هم حایی این میان داره ?

 • محسن فروردین ۴, ۱۴۰۲

  برای فیلمی که ایران رو بمباران می‌کنه تبلیغ می‌کنی …

  • ........ فروردین ۴, ۱۴۰۲

   توصیه میکنم بهت یک بار تماشا کنی فیلم‌ رو تا متوجه بشی…..

   • علیرضا کریمی فروردین ۷, ۱۴۰۲

    درسته و فیلم باحالیه و شکی توش نیست. ولی تنها کشوری که اف ۱۴ فعال داره ( به قول اونها ابو قراضه) ایرانه!!

  • وطن پرست فروردین ۵, ۱۴۰۲

   وطن؟دمشون گرم،همین الان آمریکا حمله کنه،میلیون ها نفر راضی ان،فقط آمریکا یه حمله ی کوچیک کنه بقیه رو خودمون له میکنیم

 • البته بهترین حمله تاریخ جنگهای هوایی فروردین ۵, ۱۴۰۲

  حمله به اچ ۳ هم یکی از این فرم فیلم هاست البته پلان جنگی ناب این حمله هوایی منحصر به فرد هستش واقعی و انجام شده

 • رهگذر فروردین ۷, ۱۴۰۲

  اگر در مورد خلبانان شجاعی همچون عباس دوران یا حسین خلعتبری فیلم میساختن قطعا از اینها پر فروش تر میشد خود آمریکایی ها بهترین خلبانان فانتوم را عباس دوران و بهترین خلبان تامکت f_14را جلیل زندی میدانند

 • amir اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۲

  تنها کشوری که F14 داره ایرانه حالا این به کنار . ولی عملیات الولید یا همون H3 نادر ترین عملیات هوایی محسوب میشه که تازه با جنگنده های F4 انجام شده و در دانشکده های جنگ دنیا نحوه ی عملیات در حال تدریسه . تاپ گان فیلم قشنگیه ولی فقط فیلمه خلبانان ما حقیقیش رو انجام دادن