۱۰ فیلم عاشقانه جذاب و متفاوت برای کسانی که به ژانر رمانتیک علاقه ای ندارند

۱۰ فیلم عاشقانه جذاب و متفاوت برای کسانی که به ژانر رمانتیک علاقه ای ندارند

ژانر عاشقانه یکی از محبوب ترین ژانرهای سینمایی است که بسیاری از سینما دوستان به آن علاقه خاصی دارند. این ژانر و ژانرهای مشابهش مانند کمدی رمانتیک، کلیشه ها و فرمول های خاص خود را دارند که اغلب حال و هوایی شیرین و خوشایند دارند. اما حتی همان فیلم های عاشقانه ای که انتظارات مخاطب را غافلگیر می کنند نیز پیش همه محبوب نیستند. حتی وقتی که این فیلم های عاشقانه با صداقت و جزییات کامل، داستانی عاشقانه را به واقعی ترین شکل ممکن روایت می کنند نیز برخی به آن ها اهمیتی نمی دهند.

اما فیلم های عاشقانه زیادی ساخته شده که خارج از این احساسات سنتی هستند و همزمان روابطی تاثیرگذار را به تصویر می کشند. عشق یک موضوع جهان شمول و یک جنبه قابل درک از زندگی همه انسان هاست که باعث می شود که شخصیت های فیلم های عاشقانه قابل همزاد پنداری بوده و اتفاقاتی که آن ها را درگیر می کند را برای مخاطب مهم می سازد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم عاشقانه متفاوتی آشنا کنیم که حتی کسانی که از ژانر رمانتیک متنفرند نیز از تماشای آن ها لذت خواهند برد.

۱۰ فیلم عاشقانه جنگی برتر تاریخ سینما؛ از The African Queen تا The English Patient

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۱- The Princess Bride

این نزدیک ترین فیلم این فهرست به یک داستان عاشقانه شیرین بدون نزدیک شدن به فیلم های عاشقانه کلیشه ای است. و این موضوع بدین خاطر است که فیلم The Princess Bride در تمام طول داستانش از خود آگاه است، و عناصر عاشقانه اش را با دقت و ملاحظه خاصی بروز می دهد. این فیلم یک هجو گستاخانه و بیش از همه یک کمدی بسیار جذاب و دیدنی است. و همانند هر فیلم هجوآمیز دیگری، می تواند کلیشه های این ژانر را تغییر داده و به سرعت از آن ها برای بالا بردن کیفیت روایی خود استفاده کند.

این موضوع به خاطر نمایش متفاوت فیلم از یک رابطه عاشقانه است. این فیلم اغلب با همان ویژگی هایی بازی می کند که مخاطبان همیشه به آن ها واکنش منفی نشان می دهند. همواره به شکلی بیش از حد به بزرگنمایی سازی روی می آورد و به طور کلی با عشق شوخی می کند. اما کشش متقابل دو شخصیت اصلی و استعداد بازیگران آن تردید ناپذیر است که باعث می شود علاقمندان و متنفران از ژانر عاشقانه از دیدن آن لذت ببرند.

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۲- High Fidelity

این فیلم واقعاً یک فیلم ضد عاشقانه است، علیرغم اینکه جان کیوزاک در آن بازی می کند. در واقع، انتخاب او برای این فیلم انتخابی عامدانه به نظر می رسد، شاید به این خاطر که انتظار مخاطب را غافلگیر کنند زیرا وی اغلب در آن دوران در فیلم های کمدی رمانتیک یا عاشقانه محض بازی می کرد. کیوزاک در فیلم High Fidelity نقش راب گوردون را بازی می کند، کسی که به جدایی های بزرگش فکر می کند، بدون اینکه به نقش خود در این جدایی ها فکر کند. داستان این فیلم مملو از گفتگوها و مشاهدات در مورد روابط عاشقانه است، اما خود ماهیت عشق را به چالش می کشد.

ماهیت چالش برانگیز شخصیت اصلی چیزی است که باعث می شود کسانی که به عشق علاقه ندارند خود را جای شخصیت کیوزاک بگذارند. فیلم کاملاً یک درام کمدی زیرکانه است، در مورد مرد معمولی که می خواهد با خودش کنار بیاید و خودش را بفهمد. اما پایان فیلم باعث نمی شود که طرفداران فیلم های عاشقانه به طور کلی از این فیلم دور شوند. همچنین فضای مغازه ای و علاقه شدید شخصیت ها به موسیقی کاملاً جذاب است و مخاطب را به خود جلب می کند. قرار است به زودی اقتباسی سریالی از این فیلم نیز ساخته شود.

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۳- Her

این فیلم یک مدیتیشن بی نقص در مورد دروغ بودن تعامل دیجیتالی انسان است. واکین فینیکس، بازیگر نقش جوکر، هرگز طرفدارانش و کلیت سینمادوستان را ناامید نمی کند. توانایی او در بازی در مقابل یک صدای تنها بسیار تاثیرگذار و قابل توجه است. شخصیت او در فیلم Her در چنان رویای دیجیتالی زندگی می کند که به رابطه واقعی انسانی تبدیل می شود. او عاشق یک صدای برنامه ریزی شده کامپیوتری می شود که برای سیراب کردن شخصیت خاص او طراحی شده است.

این فیلم یک نقد اجتماعی به شدت تاریک است در مورد اینکه چطور انسان ها علیرغم تمام پلتفرم های اجتماعی که در دسترسش است، چطور ارتباط با هم را از دست داده اند. مجهول الهویه ماندن و میل شدید به اعتبار اجتماعی باعث یک رابطه عجیب و اغلب سمی می شود. این فیلم اگر چه به شکل غیرمنتظره ای بامزه است اما عشق واقعی بین انسان ها را ارج می نهد، بدون اینکه حتی یک قدم به داخل دنیای فیلم های عاشقانه کلیشه ای بگذارد.

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۴- True Romance

به نویسندگی کوئنتین تارانتینو، این فیلم تمام ویژگی های فیلم های او را دارد که باعث می شود برخی حس کنند نمی توانند با آن ارتباط برقرار کنند. اما جای تردید نیست که رابطه کانونی داستان یک رابطه عاشقانه است. داستان این فیلم تقریباً در قلمرو فانتزی است. فیلم True Romance یک زبان تصویری، خشونت فراوان و هیجانی افسارگسیخته در سراسر روایت خود دارد.

فیلم True Romance پیش از هر چیزی یک داستان جنایی است به کارگردانی تونی اسکات فقید که یک کارگردانی بسیار باهوش و به شدت با استعداد بود. و علیرغم همه این ها، داستان عاشقانه فیلم به شدت احساس برانگیز است. شخصیت اصلی فیلم عامدانه تنها و متفاوت است اما بزودی عاشق دختری روسپی می شود. این روایت خود کلیشه ای است اما زیرکی و نیش تند همیشگی و منحصربفرد تارانتینو، یک داستان احساسی بسیار بی نقص را روایت می شود.

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۵- Let The Right One In

این فیلم که در هیچ ژانری نمی گنجد یکی از تاثیرگذارترین و تازه ترین داستان ها در ژانر خون آشام هاست. خون آشام ها به شکل خسته کننده و پرتکراری به کار گرفته شده اند اما فیلم Let The Right One In حتی Twilight را نیز شرمنده کیفیت و متفاوت بودن خود می کند. و اگر با زیرنویس ها مشکلی دارید، نسخه آمریکایی فیلم که بازسازی نسخه اصلی است نیز به همان اندازه فیلم اورجینال جذاب و تاثیرگذار است. این فیلم یک داستان عاشقانه است که به مسیری کمتر شناخته شده می رود.

۱۰ فیلم عاشقانه بسیار جذاب و احساسی که داستان آن ها در دوران جنگ روایت می شود

این درام ترسناک در مورد یک دختر به شدت تحت آزار است که با دختر مریض احوال همسایه دوست می شود. رابطه آن ها به شکل غیرمعمولی واقعی و با صداقت بوده و در تمام طول فیلم به شکلی ارگانیک به پیش می رود. به طور خاص، بازیگران کودک فیلم خارق العاده و بی نقص ظاهر می شوند. دوستی بین این دو به شدت عمیق می شود اما یک دوستی با خشونت متهورانه و تکان دهنده. این فیلم کسانی که به یک اندازه از فیلم های عاشقانه و ترسناک بیزارند را راضی خواهد کرد.

۱۰ فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۶- Groundhog Day

این کمدی کلاسیک با بازی بیل ماری اغلب اوقات به یک فیلم عاشقانه تبدیل می شود و کسانی که از این ژانر خوششان می آید به سختی متوجه آن خواهند شد. داستان این فیلم کلاسیک به خوبی با طنازی خشک ماری ترکیب می شود و از زمان انتشار این فیلم بارها فیلم هایی در تلاش برای تقلید از آن ساخته شده اند. البته نیمه دوم فیلم به شدت در مورد تلاش های شخصیت ماری برای بدست آوردن دل معشوقش است. اما مسیر او باثبات و ماجراجویی های او بامزه است.

در نهایت، فیلم در واقع در مورد مردی خشن است که یاد می گیرد اخلاقش را بهتر کند، بعد از اینکه در یک حلقه زمانی تکرار شونده گرفتار می شود. داستان عاشقانه فیلم جنبه ثانویه دارد اما بخش بزرگی از درسی است که شخصیت اصلی باید بیاموزد. کمدی داستان فراوان بوده و بخش فانتزی داستان نیز با پتانسیل کاملش مورد بحث قرار می گیرد و البته ماری مانند همیشه بسیار جذاب ظاهر می شود.

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۷- Shaun Of The Dead

حتی فیلم آخرالزمانی زامبی محور ادگار رایت هم یک داستان عشقی صادقانه در خود دارد. در اصل، فیلم Shaun Of The Dead در مورد مردی با شخصیت نابالغ است که عامدانه با زندگی به عنوان فردی کوچک و کم اهمیت کنار آمده است. و این موضوع باعث می شود که جدایی او از دوست دخترش اجتناب ناپذیر باشد. فیلم بخش قابل توجهی از بخش اول خود را به تلاش های شخصیت شان برای بدست آوردن دوباره دل لیز اختصاص می دهد. دلشکستگی او واقعی به نظر می رسد و همین موضوع باعث می شود که روایت عاشقانه آن ها قابل درک باشد.

و همچنان، چیزهای زیادی در تار و پود داستان گنجانده شده که باعث می شود تماشاگر یک فیلم لذت بخش و بامزه باشید. این فیلم یک نقد تند اجتماعی است، با طنز هوشمندانه و یک کمدی موقعیت بسیار خلاقانه. این فیلم ژانر زامبی را ارج نهاده و به سخره می گیرد در حالی که به خوبی این ژانر را درک می کند. کمدی، رومانس و وحشت به خوبی در این فیلم با هم ترکیب شده اند تا دل همه طرفداران و منتقدان این ژانرها را بدست بیاورد.

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۸- WALL-E

شاید انتخاب این یکی فیلم در ظاهر با عقل سلیم جور در نیاید اما در اینجا با یک انیمیشن پیکساری در مورد یک ربات کوچک عاشق مواجهیم. اما فیلم ما، عشق شیرینش را با حسی ترسناک از طنز، تصاویر زیبا و روایت بامزه علمی تخیلی ترکیب می کند. همچنین، در WALL-E، نقد اجتماعی نیز از نظر دور نمی ماند. در حالی که شخصیت اصلی فیلم سینمای موزیکال را دوست داشته، با یک حشره دوست شده و عاشق می شود، انسان ها هیچ ارتباطی با هم ندارند.

آن ها در فضا به این سو و آن سو می روند، بعد از اینکه خود باعث نابودی و ویرانی و البته غیرقابل سکونت شدن زمین شده اند و تنبلانه برای همه چیز به ماشین ها و ربات ها متکی شده اند. اما این فیلم از اول تا آخر، مملو از جذابیت، کمدی و ماجراجویی است. و زندگی بسیار متواضعانه شخصیت ربات اصلی داستان و تعهد و علاقه شدیدش به شخصیت ایو به شدت بامزه و دوست داشتنی است. داستان عاشقانه فیلم نیشدار و تند است اما دوست داشتنی و به همین خاطر برای بسیاری از کسانی که به ژانر عاشقانه علاقه ندارند، به شکل منحصربفردی دوست داشتنی است.

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۹- Deadpool

این یکی فیلمی است که در آخر هفته روز ولنتاین منتشر شد. اگر چه وجود عشق و کمدی در Deadpool انکارناپذیر است اما وفاداری کاملش به کمیک های ددپول باعث خلق داستانی تازه و خلاقانه می شود. بامزگی و طنز خاص فیلم به آن امکان می دهد تا موجی از فیلم های ابرقهرمانی را هجو نماید، فیلم هایی که به نظر نمی رسد به این زودی ها به پایان برسند. اما رابطه مرکز داستان بین وید و ونسا بسیار بامزه و طبیعی تر از آن چیزی است که بی علاقگان به ژانر عاشقانه را پس بزند.

آن ها به سرعت کشش جذابشان را به نمایش می گذارند، کششی که با حس شوخ طبعی خاصشان بیشتر می شود. علیرغم تمام خشونت شدید و سکشوالیتی اش، فیلم یک عشق جدید را به شکلی باورپذیر و جذاب به تصویر می کشد. به ویژه بعد از تراژدی سرطان شخصیت وید، فیلم مقدار مناسبی از ژانرهای مختلف را با هم ترکیب می کند که با طنز هوشمندانه و خاصش برای همگان جذاب و دیدنی می شود.

10 فیلم عاشقانه برای کسانی که فیلم های رمانتیک علاقه ای ندارند

۱۰- Baby Driver

این تریلر جنایی آتشین و دیوانه وار ریشه در عشق شخصیت جوان اصلی فیلم دارد. در واقع، فیلم از یک زوج از هم جدا شده یک شخصیت منفی می سازد و به همین خاطر عشق نقش مهمی در داستان دارد. اما داستان مملو از سکانس های اکشن جذاب و خلاقانه نیز هست. همچنین موسیقی مجذوب کننده فیلم را نیز نباید نادیده گرفت که برای شرایط قابل درک شخصیت اصلی بسیار حیاتی است.

این فیلم به شدت بامزه و مملو از شخصیت برنده ادگار رایت به عنوان کارگردان فیلم است. ساده بگوییم، فیلم Baby Driver دارای حجم زیادی از بامزگی است اما صداقت و خطرات داستان هرگز قربانی نمی شود. یک انرژی جنبشی مداوم و حس جوانی در فیلم وجود دارد که احساساتی بودن داستان را توجیه می کند. به همین خاطر است که شاید Baby Driver باعث شود کسانی که به ژانر عاشقانه علاقه ندارند نیز در عقیده خود در این باب تجدیدنظر کنند.

غم‌انگیزترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما با پایان‌هایی که دلتان را به درد خواهند آورد [قسمت دوم]

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود