چرا نام همه قهرمانان فیلم های اکشن هالیوود با حرف “J” شروع می شود؟ 

چرا نام همه قهرمانان فیلم های اکشن هالیوود با حرف “J” شروع می شود؟ 

آیا برای شما هم پیش آمده است که بعد از دیدن یک فیلم اکشن از خودتان بپرسید چرا نام هر قهرمان اکشنی جک، جان، جیمز یا گاهی جیسون است؟ شخصیت هایی مانند جان ویک، جیسون بورن، جک ریچر، جان مک‌کلین، جیمز باند، جک بائر، و جان جیمز رمبو.

محققی نظرش به این استفاده از نام هایی تکراری که با J شروع می شود برای قهرمانان اکشن جلب شد. او از میان ۲۲۰۶ فیلم مدرن در ژانر اکشن که اکران شده‌اند و پیشگام آنها «دکتر نو» مجموعه جیمز باند در سال ۱۹۶۲ بود، فیلم های تولیدات هالیوود و فیلم‌هایی را با محوریت یک قهرمان مرد، فردی تنها که بر هر دشمنی که سر راهش قرار می گیرد غلبه می کند را جدا کرد.

او به ۷۹۰ فیلم رسید و خلاصه داستان تمام آنها را مرور کرد و نام هر یک از قهرمانان را یادداشت کرد. از این ۷۹۰ فیلم، ۳۳ درصد یک قهرمان مرد دارشتند که نامش با حرف J شروع می‌شود.

چرا نام قهرمانان اکشن شبیه هم است؟

محبوب ترین نام J در میان این جنگجویان، جان با ۷۴ فیلم، پس از آن جیمز با ۵۰ فیلم و جک با ۳۷ فیلم بود. دومین حرف رایج، M، با نام هایی مانند مکس و مایکل، نام فقط ۷ درصد قهرمانان این فیلم ها بودند.

آیا نام این قهرمانان اکشن بر اساس نام های محبوب جامعه انتخاب شده اند؟

آیا ممکن است این پدیده ظاهری صرفاً با روند نام‌گذاری در جمعیت عمومی مطابقت داشته باشد؟ اما با نگاه دقیق تر مشخص شد که اینطور نیست. در حالی که جیمز واقعاً محبوب‌ترین نام در ایالات متحده از سال ۱۹۲۲ تا ۲۰۲۱ بود و جان سومین نام پرطرفدار بود، دومین، چهارمین و پنجمین نام به ترتیب رابرت، مایکل و دیوید بودند.

چرا نام قهرمانان اکشن شبیه هم است؟
تعداد جان ها، جیمزها و جک ها در فیلم های اکشن

در مجموعه داده‌های این محقق، ۵۰ فیلم با محوریت یک جیمز و ۷۴ فیلم با محوریت جان، وجود داشت، در حالی که فقط پنج فیلم درباره یک رابرت و ۱۲ فیلم درباره یک مایکل و ۵ فیلم کمی درباره یک دیوید وجود داشت. اگر اسامی قهرمانان اکشن صرفاً رایج‌ترین نام‌ها را در ایالات متحده منعکس می‌کردند، انتظار می‌رفت که تعداد بیشتری از مایکل‌ها و دیویدها و رابرت‌های را ببینیم. حتی اگر نام‌هایی مانند مایک، باب و دیو را اضافه کنیم، این نام‌ها تنها بخشی از این قهرمانان را شامل می شوند.

طبق گزارش سازمان تامین اجتماعی، در طول ۱۰۰ سال گذشته، ۱۷۷,۲۳۸,۰۳۲ مرد در ایالات متحده متولد شده اند. در مجموعه داده‌های این آژانس از ۱۰۰ نام محبوب مردانه در ۱۰۰ سال گذشته، ۱۷ نام J وجود دارد و اگر درصد آنها را جمع کنید، آنها تنها ۱۲ درصد از جمعیت ایالات متحده را در ۱۰۰ سال گذشته تشکیل می‌دهند. کمتر از ۳۳ درصدی که در مجموعه داده قبلی به دست آمده بود.

در نهایت، آیا ممکن است چند شخصیت پرکار با نام J، مانند جیمز باند، تأثیر بزرگی بر داده‌ها داشته باشند؟ این نظریه در ابتدا جذاب بود. حتی پس از حذف همه دنباله‌های جیمز باند، پیش‌درآمدها و اسپین‌آف‌ها با زهم شخصیت‌هایی با نام J همچنان به‌طور نامتناسب بیشتر است. ۱۸۸ کاراکتر منحصر به فرد وجود داشت که نام آنها با حرف J شروع می شود که بیش از ۳۰ درصد از کل مجموعه داده ها بود.

شهرت جان به عنوان یکی از رایج‌ترین نام‌های انگلیسی‌زبان به قرن‌ها پیش برمی‌گردد. به عنوان مثال، در اظهارنامه های مالیاتی نظرسنجی در انگلستان بین سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱، بیش از ۳۰ درصد از کل مردان جان نامیده می شدند. در اسکس، شهرستانی در شرق انگلستان، این رقم به ۴۶ درصد رسید.

در ایالات متحده، نام جان در آغاز قرن بیستم، نام شماره ۱ برای پسران بود و تا سال ۲۰۰۸ در بین ۲۰ نام برتر باقی ماند. در همین حال محبوبیت نام جیمز بین سال‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۶۰ به اوج خود رسید و نام جو هم تقریباً در همان دوران محبوبیت خود را افزایش داد.

چه دلیل دیگری برای شباهت نام این قهرمانان اکشن وجود دارد؟

این نام ها به این معناست که آنها نماینده مردم عادی هستند؟ چرا به نظر می رسد که آنها این حس را نیز منتقل می کنند که زیر لایه های ماهیچه ای نفوذ ناپذیر خود، قلبی طلایی دارند؟

چرا نام قهرمانان اکشن شبیه هم است؟
نام های شخصیت های فیلم ها که با J شروع می شوند

در دهه ۱۹۶۰، دی شپرد آزمایشی را انجام داد که در آن از ۱۴۶ نفر در ایالات متحده خواسته شد تا ویژگی های شخصی را با ۱۷ نام مسیحی، از جمله نام جان، مرتبط کنند. ویژگی‌ها عبارت بودند از: «قابل اعتماد»، «مهربان»، «جوان»، «خوش قیافه»، «جامعه‌پذیر»، «پرخاشگر» و «شخص خاص». جان به‌عنوان قابل‌اعتمادترین نام شناخته شد، و شپرد خاطرنشان کرد که «نامی که از نظر بسیاری از افراد بر اساس یک ویژگی، از نظر اجتماعی مطلوب است، در ویژگی‌های دیگر نیز مطلوب تلقی می‌شود».

چرا نام قهرمانان اکشن شبیه هم است؟
تعداد جان ها، جیمزها و جک ها در فیلم های اکشن

مطالعه سال ۲۰۱۱ توسط LinkedIn بیش از ۱۰۰ میلیون پروفایل را تجزیه و تحلیل کرد و به نتیجه مشابهی رسید. مشخص شد که رایج‌ترین نام‌ها برای پست‌های مدیر عامل مرد، نسخه‌های کوتاه یا کوتاه‌شده نام‌های محبوب هستند. جک در رتبه ۳ آنها قرار داشت.

فیلمنامه نویسان به طور ناخودآگاه این نام ها را انتخاب می کنند یا تعمدی در کار است؟

جیمز کامرون، که نام خودش با J شروع می شود، تقریباً نام شخصیت‌های اصلی مرد فیلم هایش هم با J شروع می شود: جیک سالی در آواتار، جک داوسون در تایتانیک و جان کانر در ترمیناتور و …

در بررسی مجدد ۷۹۰ فیلم مورد بررسی مشخص شد، تمام نویسندگان و فیلم‌نامه‌نویسانی را که نامشان با J شروع می‌شد در ۱۴۳ فیلم (۱۸ درصد) حداقل یک نام جان، جیمز، جاشوا یا J دیگر را استفاده کرده اند. این نتایج نشان داد که این فیلمنامه نویسان ممکن است، تحت تأثیر نام خود باشند. اما این همه ماجرا نیست.

صدای کلمات چه تاثیری در انتخاب نام این قهرمانان اکشن دارد؟

برخی از کلمات دارای صدای مثبت تر هستند، در حالی که برخی دیگر منفی ترند. در سطح آکوستیک، قبل از اینکه معنایی به یک صدا نسبت داده شود، برخی از کلمات ممکن است به سادگی بهتر به نظر برسند. در واقع بین نحوه صداگذاری نام شخصیت های خیالی و نقشی که در طرح داستان بازی می کنند، ارتباط وجود دارد.

با این حال محققان دریافتند که نام‌هایی که صامت‌های صدادار دارند، که شام جان، جک و جیمز هم می‌شود، بیشتر به افراد شرور مربوط است، در حالی که هر چه حروف صدادار در یک نام بیشتر باشد، احتمال اینکه یک کاراکتر خوب باشد، بیشتر است.

نتیجه

در پایان، به نظر می رسد هیچ نظریه ای به تنهایی نمی تواند محبوبیت این نام های J را توضیح دهد. فقط این نیست که آنها محبوب‌ترین نام‌ها هستند. به نظر می رسد بیشتر شهرت آنها باعث محبوبیت این نام ها شده است و محبوبیت این نام ها باعث شهرت آن قهرمان ها شده است.

منبع: slate
مطالب مرتبط
۴ نظر

ورود

  • حاج حشمت فروردین ۱, ۱۴۰۲

    قهرمان واقعی تنها با حرف ق شروع میشود
    سردار قاسم سلیمانی که به تنهایی داعش را شکست داد

  • بشير باوى فروردین ۸, ۱۴۰۲

    ج ابتداى حرف جن است یعنى تسلط و مسحور کردن افکار و آگاهی مردم توسط ابلیس