۶ عادتی که نمی دانستید شما را از داشتن یک خواب خوب محروم می کنند

۶ عادتی که نمی دانستید شما را از داشتن یک خواب خوب محروم می کنند

با آنکه نداشتن یک خواب خوب شبانه می تواند، سلامت، ظاهر و به طور کلی کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد، بسیاری از افراد بزرگسال شب ها کمتر از ۷ ساعت می خوابند. گرچه اضطراب و نگرانی می تواند ذهن را مشوش کند و به بی خوابی دامن بزند، اما عادت های روزانه ای هم هستند که می توانند خواب را از چشمان شما بگیرند.

۱- رفتن به رختخواب بدون مقدمه

در انتهای یک روز شلوغ، احتمالاً تنها چیزی که دل تان می خواهد این است که بالاخره سر خود را روی بالش بگذارید. اما داشتن یک مناسک شبانه می تواند به مغزتان کمک کند میان روز و شب فاصله بگذارد و به شما کمک می کند سریع تر به خواب روید. روتین شبانه ی شما می تواند شامل خوردن یک میان وعده ی سبک پیش از خواب، گرفتن دوش آب گرم یا خواندن یک کتاب خوب باشد. این مناسک شبانه نباید پیچیده و مفصل باشد. تنها کارهایی را انتخاب کنید که ذهن تان را آرام و کمک می کند راحت تر به آرامش برسید.

۲- خوردن چای سیاه پیش از خواب

چای های گیاهی به خواص آرامش بخش شان مشهورند و از آن ها برای درمان بی خوابی استفاده می شود. و گرچه بسیاری از انواع چای همچون چای بابونه یا چای اسطوخودوس می تواند به آرام شدن تان و حتی بالا رفتن کیفیت خواب تان کمک کند، اما برخی نوشیدنی ها اثر معکوس دارند. مانند چای سیاه که کافئین بالایی دارد و ممکن است باعث بی قراری و بی خوابی شود.

۳- خوابیدن با پتوی نامناسب

بسیاری از ما بدون پتو خواب مان نمی برد، اما انتخاب پتوی مناسب برای برخورداری از یک خواب خوب شبانه ضروری است. پتوهایی که از جنس پلی استر هستند، شسشتو و مراقبت از آن ها ساده است اما کمکی به بهبود خواب نمی کنند. پلی استر ماده ای مصنوعی است به همین دلیل امکان تنفس ندارد و به بدن اجازه ی تنظیم دمای خود را نمی دهد، امری که باعث بالا رفتن دمای بدن و تعریق می شود.

به جای آن از پتوهای پشمی استفاده کنید که هم بدن را گرم نگه می دارند و هم به پوست اجازه ی نفس کشیدن می دهند.

۴- ورزش شبانه

ورزش به آرام شدن و رهایی از اضطراب کمک می کند، امری که خواب را بهبود می بخشد. اما اگر ورزش کردن را برای ساعات پایانی روز بگذارید ممکن است ضرر آن بیشتر از منفعتش باشد و خواب شبانه تان را مختل کند. رفتن به باشگاه یک ساعت پیش از خواب باعث می شود بدن فرصت کاهش دمای خود را پیدا نکند، امری که موجب می شود در خواب دائماً به این طرف و آن طرف غلت بزنید و نیمه شب از خواب بیدار شوید. اگر جزء شب بیدارها هستید و ترجیح می دهید شب ها کار کنید، دست کم ۴ ساعت پیش از خواب یک ورزش کم شدت انجام دهید.

۵- نخوردن صبحانه

صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی روز است. و شاید در ساعات شلوغ صبح وقت کافی نداشته باشید، اما ترک خانه بدون خوردن صبحانه، نه تنها بر روی وزن و توانایی تمرکزتان، بلکه بر روی کیفیت خواب تان هم اثر می گذارد. کسانی که به طور مرتب از خوردن صبحانه پرهیز می کنند، احتمال نداشتن یک خواب خوب شبانه و بیدار شدن با احساس خستگی در آن ها بیشتر است.

۶- پوشیدن لباس خواب

شب ها شاید هیچ چیز دلچسب تر از پوشیدن لباس خواب مورد علاقه ی خود و بالاخره رفتن به رختخواب نباشد. اما بعضی لباس خواب ها بیش از اندازه گرم اند و ممکن است خواب تان را مختل کنند. ما وقتی دمای بدن مان اندکی پایین است، خواب بهتری داریم. و اگر تمایلی به برهنه خوابیدن ندارید، یک لباس خواب نازک به تن کنید که از یک جنس طبیعی و قابل تنفس مثل لینن یا نخ باشد.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود