۹ چیزی که فیلم ها و سریال های مشهور آن ها را مُد کردند

۹ چیزی که فیلم ها و سریال های مشهور آن ها را مُد کردند

فیلم ها و سریال ها می توانند سلیقه ی مخاطبان را تحت تأثیر قرار دهند. آن ها در بسیاری از مواقع حاوی تبلیغات پنهانی ای هستند که برای محصولات به خصوصی طراحی شده اند. با این حال، گاهی هم چیزهایی که در فیلم ها و سریال ها به نمایش درمی آیند، بدون آنکه هیچ هدف تبلیغاتی ای در پس آن ها باشد، با استقبال تماشاگران رو به رو می شوند.

مدل موی راسویی – کروئلا (Cruella)

بعد از انتشار فیلم «کروئلا» بسیاری از آن هایی که اهل مُد هستند به آرایشگاه ها هجوم آوردند تا مدل موهای خود را به شکل شخصیت کروئلا درآورند. شبکه های اجتماعی مملوء از تصاویر دخترانی شد که یک بخش از موهای خود را مشکی و بخش دیگرش را سفید پلاتینه رنگ کرده بودند.

این مدل مو به دلیل شباهتش به ظاهر راسو که موهایی سیاه و سفید دارد، «راسویی» نام گرفت.

گل رز درون حباب شیشه ای – دیو و دلبر (Beauty and the Beast)

بعد از انتشار فیلم «دیو و دلبر» در سال ۲۰۱۷، بسیاری از تماشاگران دوست داشتند خانه ی خود را مزین به همان رز جادویی ای کنند که درون یک حباب شیشه ای قرار داشت و شخصیت دیو به دقت از آن مراقبت می کرد. اینترنت مملوء از آموزش های گام به گامی شد که درباره ی نحوه ی ساخت این شئ تزئینی بودند.

تولیدکنندگان هم البته دست به کار شدند و بسیاری از فروشگاه ها شروع به فروش رزهای مصنوعی درون حباب های شیشه ای کردند. بعضی گلفروشی ها حتی از رز طبیعی استفاده می کردند. آن ها ادعا می کردند گل درون حباب می تواند تا ۳ سال دوام آورد.

چای  – دانتون ابی (Downton Abbey)

شخصیت های سریال انگلیسی «دانتن ابی» بسیاری از اوقات در حال نوشیدن چای به تصویر کشیده می شدند. گرچه چای از قبل هم نوشیدنی محبوبی در سرتاسر دنیا بود اما یک شرکت تولید چای در انگلیس از افزایش فروش محصولات خود در دوران پخش این سریال خبر داد. فروش محصولات این شرکت نه تنها در انگلیس، بلکه در آمریکا، کانادا و استرالیا نیز افزایش یافته بود.

کلاه فلت – پیکی بلایندرز (Peaky Blinders)

سریال «پیکی بلایندرز» باعث محبوبیت دوباره ی پوشاک کلاسیک مردانه شد. گوگل آمار و ارقام حیرت انگیزی از میزان جستجوی عبارات «استایل شلبی» و «کت و شلوار مردانه توییت» در این موتور جستجو ارائه داد.

کلاه فلت شخصیت اصلی سریال هم با استقبال تماشاگران رو به رو شد. هر چه محبوبیت سریال بیشتر می شد، سرعت فروش این مدل کلاه هم بالاتر می رفت. در سال ۲۰۱۶ وقتی فصل سوم این سریال منتشر شد، میزان فروش کلاه های کپ در انگلیس ۸۳ درصد افزایش یافت.

کرست های قدیمی و دستکش های توری  – بریجرتون (Bridgerton)

سریال «بریجرتون» تماشاگرانش را به پوشیدن کرست علاقمند کرد. یک فروشگاه اینترنتی در آمریکا به نام Orchard Corsets که به فروش کرست اختصاص دارد از افزایش ۷۱ درصدی ترافیک سایت خود بعد از انتشار این سریال خبر داد. در همان زمان، سایت دیگری نیز که به فروش اقلام پوششی سبک قدیمی اختصاص دارد اعلام کرد فروش کرست های آن نسبت به سال پیش از آن، ۹۱ درصد افزایش یافته بود.

با این حال، کرست تنها چیزی نبود که در میان طرفداران سریال «بریجرتون» محبوبیت یافت. دستکش های توری شخصیت ها با استقبال بسیار بیشتری رو به رو شدند. همان سایت از افزایش ۷۴۴ درصدی فروش دستکش های توری خود خبر داد.

کلاه بره قرمز رنگ و محصولات برند شَنِل – امیلی در پاریس (Emily in Paris)

بعد از انتشار سریال «امیلی در پاریس» تقاضا برای کلاه های بره ی قرمز رنگ و محصولات برند دست دوم افزایش یافت. این امر به طور خاص مربوط به برند شَنِل بود که شخصیت اصلی سریال بارها با برخی محصولات آن دیده شد. یک فروشگاه اینترنتی که به فروش محصولات برند شَنِل می پردازد از افزایش ۳۰ درصدی فروش خود بعد از انتشار فصل جدید این سریال خبر داد.

آبنبات دالگونا – بازی مرکب (Squid Game)

یکی از به یادماندنی ترین لحظات سریال «بازی مرکب» جایی بود که شخصیت ها اشکال مختلفی را از آبنبات هایی شکری جدا می کردند. این آبنبات ها که به آن ها دالگونا گفته می شود خیلی زود به قلب طرفداران این سریال راه یافتند و شبکه های اجتماعی و اینترنت مملوء از ویدئوها و تصاویر چالش برش آبنبات دالگونا شد.

یک شرکت تولیدکننده ی شیرینی و شکلات در سئول به نام Segyero Dalgona که این آبنبات را برای سریال «بازی مرکب» تولید کرد، در آن زمان دوران سختی را پشت سر می گذاشت. با این حال، بعد از انتشار قسمت مربوط به آبنبات های دالگونا در سریال، همه چیز برای این شرکت زیر و رو شد. فروش آبنبات های دالگونا چندین برابر شد و علاقمندان حاضر به ساعت ها ایستادن در صف برای خرید همان آبنبات سریال «بازی مرکب» بودند.

اسامی دخترانه ی فیلم ها و سریال های فانتزی – هری پاتر (Harry Potter)، بازی تاج و تخت (Game of Thrones) گرگ و میش (The Twilight Saga)، بازی های مرگبار (The Hunger Games)

فرانشایزهای سینمایی با شخصیت های زن قدرتمند الهام بخش تماشاگران خود برای نامگذاری دختران شان به نام این شخصیت ها شدند. از سال ۲۰۰۲ دختران زیادی هرماینی نامگذاری شدند، در حالی که در فاصله ی سال های ۱۹۳۲ تا ۲۰۰۱ تعداد دختران دارای این نام بسیار اندک بود. علت رواج این نام، فیلم های «هری پاتر» بود.

شخصیتی که امیلیا کلارک در سریال «بازی تاج و تخت» نقش آن را برعهده داشت نیز اسامی دنریس و کالیسی را محبوب کرد. این در حالی است که نام کالیسی تا پیش از سال ۲۰۱۱ اصلاً وجود نداشت.

مجموعه فیلم «گرگ و میش» هم چند نام دخترانه را محبوب کرد. نام بلا از قبل محبوب بود اما محبوبیت نام رزالی قدمت چندانی ندارد. از دهه ی ۱۹۳۰ از این اسم به ندرت استفاده می شد، اما در سال ۲۰۰۸ با انتشار اولین قسمت از این فرانشایز همه چیز تغییر کرد.

همچون کالیسی، نام کتنیس هم تا پیش از انتشار فیلم «بازی های مرگبار» وجود نداشت. از سال ۲۰۱۲ والدین زیادی این نام را روی دختران خود گذاشتند.

راویولی قارچ – گرگ و میش (The Twilight Saga)

اسامی دخترانه تنها چیزی نبود که با انتشار مجموعه فیلم «گرگ و میش» محبوبیت یافت. این فرانشایز سلیقه ی غذایی تماشاگران خود را نیز تحت تأثیر قرار داد. طرفداران این مجموعه فیلم دوست داشتند راویولی قارچی که بلا در اولین قرار عاشقانه اش با ادوارد در یکی از رستوران های ایالت واشنگتن به نام «بلا ایتالیا» خورد را امتحان کنند.

این رستوران در سال ۲۰۰۹ نزدیک به ۴،۵۰۰ بشقاب از این غذا را برای طرفداران «گرگ و میش» سرو کرد. در سال ۲۰۱۱ راویولی قارچ نیمه آماده ای هم به سبک این فرانشایز برای طرفداران آن عرضه شد.

منبع: brightside
۹ نظر

ورود

 • سلن فروردین ۹, ۱۴۰۲

  مطلب خیلی جذابی بوووود?✨

 • آقا رضا شکاک فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

  منم رفتم کلاه تامی سلبی رو خریدم ???

 • Cf فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

  واسه پیکی بلاندرز فک‌کردم میخوای بگی سیگار منطقی تر بود

 • سعید فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

  مطلب جالبی بود ولی بد نبود به اسم ستایش بعد سریال ستایش هم اشاره میکردید

 • منتقد فروردین ۱۱, ۱۴۰۲

  چقدر جوگیر و ندید پدید…. عوام یعنی همین

 • Sed hastm فروردین ۱۱, ۱۴۰۲

  حس میکنم پیکی بجا ،جا انداختت کلا ترویج سیگارو بین ماها کرد

 • حاج محمود فروردین ۱۱, ۱۴۰۲

  باید غرب گرایی ممنوع گردد و در عوض به معنویات پرداخته شود

 • Sana اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

  فراموش کردین بنویسید بعد از سریال گیم آف ترون بازی جرعت و حقیقت که با چرخش بطری انجام میشه بین‌جوون ها رواج پیدا کرد !