پهپادهای مقوایی رادارگریزی که استرالیا در اختیار اوکراین قرار داده است + ویدیو

پهپادهای مقوایی رادارگریزی که استرالیا در اختیار اوکراین قرار داده است + ویدیو

پهپادها به جنگ افزاری کلیدی در جنگ روسیه و اوکراین تبدیل شده اند. از پهپادهای شکارچی-قاتل نسبتاً پیشرفته که با موشک هایشان تانک ها را هدف قرار می دهند تا کوادکوپترهای ارزان قیمت که بر فراز خندق های دشمن پرسه می زنند، هواپیماهای بدون سرنشین به ابزاری همه جا حاضر در میدان نبرد همانند تانک ها و مسلسل ها تبدیل شده اند. در هر صورت، حملات غافلگیرانه و مانورهای مخفیانه بسیار دشوارتر می شود، وقتی دشمن همیشه چشم هایی در آسمان داشته باشد.

پهپادهای مقوایی پنهانکار استرالیایی در اوکراین

اما نقطه ضعف اتکا به پهپادها در میدان نبرد، تلفات و فرسایش سنگین آن هاست. پهپادهای غیرمسلح و کندی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند، طعمه ای نسبتاً آسان برای موشک های ضد هوایی دوش پرتاب، توپ های ضد هوایی و حتی مسلسل ها و تفنگ های انفرادی هستند. به این ترکیب سیستم های جمینگ ضد پهپاد، آب و هوای بد و اپراتورهای کم تجربه را اضافه کنید و بدین ترتیب جای تعجب نیست که هم روسیه و هم اوکراین تعداد زیادی از پهپادهایشان را از دست داده اند و در تلاش هستند تا پهپادهای بیشتری را از منابع داخلی و خارجی تامین کنند.

پهپادهای مقوایی پنهانکار استرالیایی در اوکراین

اما شاید اوکراین راه حل را پیدا کرده است: پهپادهای مقوایی یا پهپادهایی که از کارتن ساخته شده اند. نیروهای اوکراینی اکنون در حال استفاده از پهپادهای مقوایی هستند که توسط کمپانی استرالیایی Sypaq ساخته شده است. به ادعای یک روزنامه استرالیایی، دستکم ۱۰۰ فروند از این پهپادهای کارتنی با بدنه صاف هر ماه به اوکراین ارسال می شود که به نیروهای اوکراینی امکان می دهد تا بمب روی سر دشمن ریخته، تجهیزات به دست نیروهای خودی رسانده و عملیات های شناسایی حیاتی را انجام دهند.

پهپادهای مقوایی پنهانکار استرالیایی در اوکراین

پهپاد Precision Payload Delivery System (PPDS) یک نوع پهپاد پروانه دار است که می توان تنها با چسب مایع و چسب نواری آن را سر هم کرد. تصاویر منتشر شده از این پهپاد نشان می دهد که این پهپادها از کارتن های ضخیم و لعاب کاری شده با موم و البته نوارهای لاستیکی مستحکم ساخته شده اند که بال ها را به خوبی نگه می داند. این پهپادها توسط یک سیستم هدایت دارای درجه نظامی کنترل می شوند که پس از به پرواز درآمدن پهپاد، دیگر نیازی به ورودی کاربر ندارد.

پهپادهای مقوایی پنهانکار استرالیایی در اوکراین

پهپادهای PPDS می توانند محموله ای سه کیلوگرمی یا پنج کیلوگرمی، بسته به مدل خود را حمل کنند و برد آن ها نیز به ۱۲۰ کیلومتر می رسد. اگر چه این پهپادها از مواد بادوامی مانند فلز یا پلاستیک ساخته نشده اند اما برخی از PPDSها توانسته اند تا ۶۰ پرواز را در اوکراین انجام دهند. کارتن این پهپادها با موم لعاب کاری شده تا این پهپادها بتوانند در آب و هوای مرطوب (بارانی و برفی) نیز پرواز نمایند.

این پهپادها تا شده و به اندازه یک جعبه پیتزا می شوند و می توان ۲۴ فروند از آن ها را در یک کانتینر جای داده و منتقل کرد. PPDS در ابتدا به عنوان یک پهپاد ساده ساخته شد که هدف از آن انجام عملیاتهای کوتاه برد رساندن آذوقه برای ارتش استرالیا بود. اما شاید مهم ترین موضوع در یک جنگ درازمدت در اوکراین بحث هزینه باشد. به قیمت ۶۷۰ تا ۳,۳۵۰ دلار به ازای هر فروند، این پهپادها قیمتی برابر با یک کوادکوپتر ساده دارند که بسیار ارزان قیمت تر از پهپادهای آمریکایی MQ-9 Reaper به قیمت هر فروند ۳۰ میلیون دلار است.

پهپادهای مقوایی پنهانکار استرالیایی در اوکراین

با توجه به اشتهای سیرنشدنی جنگ های مدرن، پهپادها احتمالاً به مانند گلوله های تفنگ و توپخانه به اقلامی مصرفی تبدیل خواهند شد. و این بدان معناست که پهپادهای کارتنی یا مقوایی که از قبل مورد استفاده محققان و استفاده کنندگان تفریحی قرار می گرفت، به زودی همه جا دیده می شوند، به ویژه اگر بتوان آن ها را در نقطه استفاده شدن، به کمک پرینترهای سه بعدی تولید کرد. این پهپادها اگر چه خیلی قوی و مستحکم نیستند اما کار مورد نیاز را با هزینه بسیار پایینی انجام می دهند. اگر چه این پهپادها هرگز نمی توانند پهپادهای پلاستیکی و کامپوزیتی پیچیده را شکست دهند اما بازگشت سرمایه آن ها بسیار بالاست، به ویژه اگر انتظار تلفات زیادی از این سیستم ها را داشته باشید.

پهپادهای مقوایی پنهانکار استرالیایی در اوکراین

در کمال تعجب، اگر چه پهپادهای مقوایی بسیار شکننده و ظریف هستند اما از دیگر پهپادها رادارگریزتر و پنهانکارتر می باشند. مقوا برای رادار ناپیدا بوده و به همین خاطر شناسایی آن دشوارتر است. رادارها چیزهایی مانند موتورهای الکتریکی، باتری ها و پروانه ها را شناسایی می کنند اما نه مقوا را. همانند هر محصول دیگری، هزینه پایین کردن با مشکلی همراه است. ظرفیت ۳ تا ۵ کیلویی این پهپادها بدان معناست که PPDS می توانند تعداد معدودی خشاب گلوله تفنگ های انفرادی را به یک گروه از نیروهای پیاده نظام یا چندین نارنجک یا بمب دست ساز را برای رها کردن روی سر دشمن حمل می کنند. اما همچنان نیاز به پهپادهای بزرگ تر با بردهای بلندتر و قدرت حمل بار بیشتر باقی می ماند.

پهپادهای مقوایی پنهانکار استرالیایی در اوکراین

پهپادهای مقوایی پنهانکار استرالیایی در اوکراین

اما واسیل مریوشنیچنکو، سفیر اوکراین در استرالیا تحت تاثیر این پهپادهای مقوایی قرار گرفته است: «وقتی به آن نگاه می کنید، شبیه چیزی است که کودکان می توانند با آن بازی کنند اما وقتی می بینید که چه کاری می تواند انجام دهد، حیرت انگیز می شود».

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۷ نظر

ورود

 • حاج حشمت فروردین ۹, ۱۴۰۲

  پیشرفته ترین پهپاد جهان متعلق به ایران میباشد

  • دقیقا فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

   دقیقا حاج حشمت. همون پهپادی که رفت روی حیفا چرخ زد برگشت
   ۳ تا از همون پهپادا رفت رو اسراعیل چرخ زد ۲ تاش رو با تونستن با هلیکوپتر بزنن فقط. تازه پهپادا نزدیک تل اویو شد و زدن.
   همون پهپادایی که رو اوکراین میچرخن و به این اوکراین پرستا درس حسابی میدن.
   اینا هیچی. فکر کردی چرا این چند وقته بارها مقر های طالبان نزدیک مرز پاکستان و افغانستان بمباران میشن ولی هیچکی خبر نداره؟ حتی امریکا میگه کار ما نیست. بعد اینکه کل دنیا دنبال اینن که بدونن کی بمباران میکنه، یهو یه پهپاد ایرانی اتفاقی اتفاقی تو نزدیکای مرز پاکستان و داخل خاک افغانستان سقوط میکنه. ایران هم میگه ساخت ما هست ولی مال ما نیست.
   ههههه نزدیک شهر خوست سقوط داده شد. فاصله ی محل سقوط از مرز شرقی ۲ برابر فاصله ی مرزی ما تا سوریه هست. انشالله که جن بوده بمباران میکرده و پهپاد ما هم راهشو گم کرده.

   یکی الان میاد میگه مملکت موشک و پهپاد میسازه ولی ماشین نه.
   خب همینا نمیان بگن پهپاد و موشک کار بخش نظامیه. و نمیان بگن این رفسنجانی تو کیش چه کارها کرد تا ماشین مونتاژ نشه. پروتون رو میخواستن بیارن کی جلوشو گرفت؟ همین رفسنجانی خاتمی حسن روحانی. فولکس واگن رو تو بم میخواستن بیارن. کی جلوشو گرفت؟ قضیه کرمان خودرو چیه؟ این مدل جتا فولکس واگن رو میخواستن مونتاژ کنن تا جایگزین پیکان بشه. کی جلوشو گرفت؟ همین سه تا باند رفسنجانی خاتمی حسن روحانی. البته خاتمی طفلک یکم قضیه اش فرق میکنه. خیلی دلسوز بودو کارهای خوبی کرد اما خب تو باند اشتباهی بود.

   نمیان بگن چرا رفتن لوگان فرانسوی اوردن چرا رفتن مگان فرانسوی اوردن. چرا پژو فرانسوی اوردن. در حالی که فولکس واگن المان و المان برا کمک به زلزله زده های بم کارخونه رو به عنوان کمک ساختن. پولشو دادن و حتی پس نگرفتن. ولی این رفسنجانی و حسن روحانی رفتن دنبال فرانسه.

   همون پروتون میدونی ماجراش رو؟ تو مجلس هم بحث شد که پروتون مالزی به نفع مردمه چون قیمتش از پراید هم کمتر در میاد ولی کیفیتش بالاتره. چون شاسی ماشین برای تویوتا هست.همکاری با تویوتا داره.
   همین حسن روحانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بود چی گفت؟ به اقتصاد ما ولی ضربه میزنه. بعدم برا اینکه دست پیش رو بگیرن رفتن کارخونه ها رو پیش پیش با سیستم فرانسوی چینی بستن. تو کاشان که کلی سرمایه بردن کارخونه سیتروئن رو زدن. ولی میدونی همین اصلاح طلبا چیکار کردن؟ کارخونه رو بستن به خاطر منافع سیاسی شون. گفتن یا ما دولتو میگیریم صنعت خودرو رو فعال میکنیم یا نمیزاریم دولت دیگه ایی کار کنه. مجهزترین کارخونه ی مملکت همین سایپا تو کاشانه. چندین سال خوابیده بود.
   اخرشم حتی محصولات سیتروئن رو تولید نکردن. الان ماشین چینی تولید میکنن. روحانی اخرشم رفت از چین ماشین اورد. روحانی اوردا. چون قشنگ یادمه تو کارخونه سیتروئن قرار بود c3 رو اول مونتاژ کنن . بعدم به مدلهای بعدی برسن.

   • امیر فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

    چقدر زر زدی

    • زورتون اومد؟ فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

     هههه
     راست گفتن حرفو بنداز زمین طرف برمیداره.
     چه زوری اومدا

   • @ فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

    اینطور که داری تو و دوستان شما ادعا میکنی، نظام شما سه تا رییس جمهور ، نخست وزیر و رییس مجلسش خائن و فتنه بودن دیگه ؟؟؟؟!!!! یکه رییس جمهورش هم تو جریان انحرافی !!!
    پس این نظام شما از درون پوسیده ست

   • Saber فروردین ۱۳, ۱۴۰۲

    ایران مقتدر غرور آفرین است و اینکه کل ملت ایران باید در آبادانی سهیم باشن و اتحاد ملت بدست حاکمان شکل می‌گیرد….. تک روی ممنوع

  • حسن فروردین ۱۶, ۱۴۰۲

   دقیقا، اینا بازی رسانه ای هستش قدرت اول پهپادی دنیا ایران هستش

 • محمد گرامی نژاد فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

  مزخرف مثل خودم استرالیاییها مزخرف
  سرطان پوست برای استرالیا ییها ی سفید پوست امسال بی سابقه خواهد شد

  • عزیز تهرانی فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

   خیلی خیلی زر زدی که پنجا درست پنجا حرف مفت البته بیشترش حرف مفت ولی کلن از دیگاهت دولت کلن پوسیده و خائنه که درسته

   • تبعه ی استرالیا فروردین ۱۲, ۱۴۰۲

    شما رسما تبعه ی استرالیایی
    بهتون تبریک میگم. شما رسما تبعه شدی افرین. احسنت. به به.

 • مهدی فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

  این چیه خدایی ?? اینا باد بزنه نابود میشه …

 • Hope فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

  کامنت های این مقاله عجیب حال بهم زنه
  عقب افتاده ایم

  • عرفان فروردین ۱۱, ۱۴۰۲

   یه سری بچه تحت تاثیر هیجاناتن .. نگران نباش ?

 • حاج محمود فروردین ۱۱, ۱۴۰۲

  ایران اسلامی با پهپادهایی که داره یک درس حسابی به آمریکای خوک خور و غرب پرستان دااده هرکی ناراضی هست میتونه بره همون کشور امریکایی که نیمی از جمعیتش غذای کافی ندارن

 • سام فروردین ۱۱, ۱۴۰۲

  این اسباب بازی ها چیه، اینا اسکولند، خب با نور لیزر ظرف چند سانیه اتش وموادی که حمل میکنند منفجر میشوند،

 • pouya فروردین ۱۳, ۱۴۰۲

  ایران از نظر عرزشیا همه چیز داره ولی تو دنیا کسی حرف عرزشیا را قبول نداره

 • ramin فروردین ۱۶, ۱۴۰۲

  خدایش اگه ایران این پهباد کاغذی رو رو نمایی میکرد چی میشد .‌?? کاغذ تو پاچشون کردن خوشحالم هستن عکسسسم میگیرن