دلارزدایی؛ کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟ + اینفوگرافیک

دلارزدایی؛ کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟ + اینفوگرافیک

دلار آمریکا طی چندین دهه بر تجارت جهانی و جریان سرمایه تسلط داشته است. با این حال، بسیاری از کشورها به دنبال جایگزین هایی برای دلار آمریکا هستند تا وابستگی خود را به ایالات متحده کاهش دهند. این نمودار، افزایش دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره بین‌المللی غالب و تلاش‌های اخیر کشورهای مختلف برای دلارزدایی و کاهش وابستگی خود به سیستم مالی ایالات متحده را نشان می‌دهد.

کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟

تسلط دلار
ایالات متحده تقریباً یک شبه به قدرت مالی پیشرو پس از جنگ جهانی اول تبدیل شد. این کشور تنها در سال ۱۹۱۷ وارد جنگ شد و بسیار قوی تر از همتایان اروپایی خود ظاهر شد.

در نتیجه، دلار به جای پوند استرلینگ به عنوان ارز ذخیره بین‌المللی جایگزین شد و ایالات متحده نیز به دریافت کننده قابل توجهی از جریان طلای دوران جنگ تبدیل شد.

کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟

سپس در سال ۱۹۴۴، زمانی که ۴۴ کشور توافقنامه برتون وودز را امضا کردند، دلار نقش بیشتری پیدا کرد و یک رژیم مبادله ارز بین‌المللی جمعی با دلار آمریکا ایجاد کرد که به نوبه خود با قیمت طلا مرتبط بود.

کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟

در اواخر دهه ۱۹۶۰، صادرات اروپا و ژاپن با صادرات ایالات متحده رقابتی تر شد. عرضه دلار زیادی در سرتاسر جهان وجود داشت که حمایت از دلار با طلا را دشوار می کرد. نیکسون تبدیل مستقیم دلار آمریکا به طلا را در سال ۱۹۷۱ متوقف کرد. این امر هم به استاندارد طلا و هم به محدودیت مقدار پول قابل چاپ پایان داد.

اگرچه دلار به عنوان ارز ذخیره بین المللی باقی مانده است، اما از آن زمان به بعد دلار آمریکا به طور فزاینده ای قدرت خرید خود را از دست داده است.

گام های روسیه و چین برای دلارزدایی

کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟
کشورهای دیگر با نگرانی در مورد تسلط آمریکا بر سیستم مالی جهانی و توانایی این کشور برای استفاده از این قدرت، جایگزین‌هایی را برای کاهش هژمونی دلار آزمایش می‌کنند.

از آنجایی که ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی در واکنش به حمله روسیه به اوکراین، تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه وضع کردند، مسکو و دولت چین برای کاهش وابستگی به دلار و ایجاد همکاری بین سیستم‌های مالی خود با یکدیگر متحد شده‌اند.

کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟

از زمان تهاجم در سال ۲۰۲۲، تجارت روبل-یوآن هشتاد برابر شده است. روسیه و ایران همچنین در حال همکاری برای راه اندازی یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلا هستند.

علاوه بر این، بانک‌های مرکزی (به‌ویژه روسیه و چین) طلا را با سریع‌ترین سرعت از سال ۱۹۶۷ خریداری کرده‌اند، زیرا کشورها به سمت تنوع بخشیدن به ذخایر خود از دلار حرکت می‌کنند.

چگونه کشورهای دیگر وابستگی به دلار را کاهش می دهند؟

کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟

در ماه‌های اخیر، برزیل و آرژانتین درباره ایجاد یک واحد پولی مشترک برای دو اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی بحث کرده‌اند.

در کنفرانسی در سنگاپور در ژانویه، چندین مقام سابق آسیای جنوب شرقی در مورد تلاش‌هایی در خصوص کم رنگ تر کردن نقش دلار در بازار و دلارزدایی صحبت کردند.

به گزارش رویترز، امارات و هند در حال مذاکره برای استفاده از روپیه برای تجارت کالاهای غیرنفتی با تغییر ارزش دلار هستند.

کدام کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند؟
برای اولین بار در ۴۸ سال گذشته، عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور نفت خیز برای تجارت با ارزهای غیر از دلار آمریکا همکاری می کند.

با وجود این تحرکات، کمتر کسی انتظار دارد که به این زودی شاهد پایان وضعیت حاکمیت جهانی دلار باشد. در حال حاضر، بانک های مرکزی، هنوز حدود ۶۰ درصد از ذخایر ارزی خود را به دلار نگهداری می کنند.

منبع: visualcapitalist
۴ نظر

ورود

 • تقصیرر خودشه فروردین ۱۷, ۱۴۰۲

  وقتی کل دنیا داد میزد سیستم مالی تون رو درست کینن گوش نکردن. همیشه هم بحران ها رو برون سپاری کردن و دنیا هزینه ی پولدار شدن و میلیاردر شدنشون رو داد. حتی با وقاهت میگفتن کسی نمیخواد استفاده نکنه. حالا که دارن دامپ میکنن و استفاده نمیکنن میگن دنیا دشمن ماس. ههه

 • حاج حشمت فروردین ۱۸, ۱۴۰۲

  اقتصاد امریکا مدت ها است در حال سقوط است
  الان هرکسی دلار دارد ان را تبدیل کند تا بیشتر از این ضرر نکند

  • حامد فروردین ۱۹, ۱۴۰۲

   آره بابا خیلی وقته سقوط کرده!
   تو امریکا نرخ ریال یدفه ۱۰ برابر میشه و ۸۰ درصد مردم زیر خط فقطن و با حقوق پایه باید دو سال کار کرد یه آیفون خرید، باید ۱۰ سال کار کرد که یه ماشین از رده خارج خرید و ۱۲۰ سال کار کرد که یه خونه خرید!
   خیلی وقته سقوط کردن بدبختا!

 • حسین شرافت ، فروردین ۱۹, ۱۴۰۲

  ی جهش حتی ناخواسته و همگانی میتونه بساط دلار را از اقتصاد بین الملل جمع کنه ولی کشورهای بزرگی چون چین روسیه هند برزیل مالزی عربستان ایران ووووو باید یک پول جهانی ب شکل سهامی درست کنند بدیل شکل که هر کشوری ب اندازه وزنش و کارایی و توانش در این پول بین المللی سهمی داشته باشه بطوری که دیگه هیچ کشوری نتواند تحریم های زنجیره ای و گسترده (بین المللی) برای کشورها ایجاد کنه این بهترین راه برای جایگزین کردن دلار هست و میتواند خیلی زود جایگزین شود ،