این چالش ویدیویی را انجام دهید تا قدرت ریه های خود را بسنجید

این چالش ویدیویی را انجام دهید تا قدرت ریه های خود را بسنجید

ویدیویی که آزمایش می کند یک فرد چقدر می تواند نفس خود را نگه دارد، درفضای مجازی به سرعت مورد توجه قرار گرفه است. این تست که توسط بیمارستان زیدوس (Zydus) در هند ساخته شده است، بر اساس فواصل زمانی هفت ثانیه به فرد نمره می دهد. اگر فردی به نمره دو برسد، به این معنی که بتواند نفس خود را برای ۱۴ ثانیه نگه دارد، ریه های طبیعی دارد. رسیدن به عدد ۵ یا ۳۵ ثانیه به این معنی است که فردی ریه های قوی دارد. کسانی که می توانند به ۷۰ ثانیه برسند و نمره ۱۰ کامل را کسب کنند، ریه های فوق العاده دارند.

مشخص نیست که زیدوس این آزمایش را بر چه اساس طراحی کرده است، اما اینکه چه مدت می توانید نفس خود را بدون احساس سرگیجه یا ناراحتی بیش از حد حبس کنید، نشانه خوبی از سلامت کلی است. میانگین زمان یک فرد بین ۳۰ ثانیه و ۹۰ ثانیه و طولانی ترین نمونه ثبت شده ۱۱ دقیقه و ۳۴ ثانیه است.

تست حبس کردن نفس برای سنجش قدرت ریه

تحقیقات گذشته نشان داده است که سیگاری ها و افراد مبتلا به بیماری های ریوی به اندازه‌ی همسالان خود نمی توانند نفس خود را حبس کنند. اما پزشکان می گویند که این معیار استاندارد مطلقی برای سلامتی نیست.

تست حبس کردن نفس برای سنجش قدرت ریه

هرکس می تواند تمرین کند تا نفسش را بیشتر حبس کند. با تمرین، فرد می تواند تحمل ریه های خود را برای نگهداری دی اکسید کربن بالا ببرد. گفته می شود که تکاوران نیروی دریایی، تحت این نوع آموزش قرار می گیرند و باید به نقطه ای برسند که بتوانند هر بار دو تا سه دقیقه زیر آب بمانند.

تست حبس کردن نفس برای سنجش قدرت ریه

بین سیگار کشیدن و کاهش مدت زمانی که فرد می تواند نفس خود را حبس کند ارتباطی وجود داشته باشد. یک مطالعه هندی منتشر شده در سال ۲۰۱۷ نشان داد که افراد غیرسیگاری می توانند به طور متوسط ۴۶.۶۱ ثانیه نفس خود را حبس کنند، در حالی که این میزان برای افرادی که سیگار می کشیدند، ۳۴.۸۵ ثانیه بود. این اختلاف ۳۳ درصد است.

در حالی که سیگار کشیدن به طور کلی برای سلامت ریه ها مضر است، محققان تنها می توانستند حدس بزنند که زمان حبس نفس بر سلامت ریه افراد تأثیری دارد.

تست حبس کردن نفس برای سنجش قدرت ریه

پزشکان معمولا از تست دَم سنجی یا اسپیرومتری برای سنجش سلامت ریه فرد استفاده می کنند. در این معاینات افراد یک گیره به بینی خود و یک لوله در جلوی دهان خود قرار می دهند. سپس تنها با تنفس از طریق دهان، مقدار هوایی که دم و بازدم می شود توسط دستگاه ثبت می شود.

تست حبس کردن نفس برای سنجش قدرت ریه

این تست برای بررسی این است که آیا فرد با هر نفس اکسیژن کافی جمع آوری می کند و یا اینکه کیسه های هوا در ریه که مسئول جمع آوری ذرات اکسیژن هستند کار خود را به خوبی انجام می دهند یا خیر.

جذب اکسیژن کافی با هر نفس مهم است، زیرا سوخت عملکرد هر اندام بدن را تامین می کند.

منبع: dailymail
بدون نظر

ورود