نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟

نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟

در باور مسلمانان شب قدر، شب نزول قرآن و شب رقم خوردن سرنوشت یک ساله انسان هاست. فرصتی برای پاک کردن دل ها و آمرزیده شدن گناهان است. شب های قدر، یعنی ۱۹، ۲۱ و ۲۳ ماه رمضان اعمال متعددی دارد که برخی از آنها مشترک و برخی مختص هر شب است. یکی از این اعمال نماز شب های قدر است.

نماز شب‌های قدر دو دسته می‌شود یک سری از نماز‌ها را در شب مخصوص به خودش باید خواند و بعضی از نماز‌ها را در هر سه شب قدر می‌توان به جا آورد.

نماز مشترک شب های قدر

نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟

اصلی‌ترین نماز شب قدر یا نماز هفت قل هو الله، نماز مستحبی است که خواندن آن در شب‌های قدر سفارش شده است. این نماز دو رکعت است. در هر رکعت بعد از سوره حمد، هفت بار سوره توحید خوانده می‌شود و بعد از تمام شدن نماز ۷۰ مرتبه ذکر «استغفر الله و اتوب الیه» تکرار می‌شود.

نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟

شیخ عباس قمی در مفاتیح این نماز را از علامه مجلسی نقل کرده است. علامه مجلسی نیز در کتاب زادالمعاد بدون ذکرِ سند، حدیثی از پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) نقل کرده است که بر اساس آن حدیث هر کس این نماز را بخواند و هفتاد مرتبه ذکر استغفار را بگوید، از جاى خویش برنخیزد تا خداوند او و پدر و مادرش را بیامرزد و ملائکه اى بفرستد تا حسنات او را تا سال دیگر یادداشت کنند و ملک دیگرى را مامور سازد تا در بهشت براى او درختانى غرس کند و قصرهایى بنا سازد که نهرهایى در آن جارى باشد و از دنیا نرود تا این که این الطاف خدا را در حق خود مشاهده نماید.

نماز صد رکعتی شب های قدر

نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟

دیگر نماز اصلی شب‌های قدر خواندن صد رکعت نماز در هر شب، یعنی ۵۰ نماز دو رکعتی به نیت نماز شب قدر است. مستحب است که در هر رکعت بعد از حمد، سوره توحید خوانده شود. افضل آن است که در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه سوره توحید را بخواند و می‌تواند به جای این صد رکعت، شش روز از نماز‌های قضای خود را بجا آورد؛ بدین ترتیب که از ظهر روز اول شروع نموده و در عشاء روز ششم ختم نماید (سه شب جمعاً سیصد رکعت می‌شود).

نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟

نماز‌های دو رکعتی شب‌های قدر عبارتند از:

۲ رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت

۲ رکعت نماز برای شادی روح همه درگذشتگان و اسیران خاک و ۲۵ بار گفتن ذکر «اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات»

۲ رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر (ص) و خواندن دعای توسل

۲ رکعت نماز حضرت زهرا (س): در رکعت اول بعد از حمد صد مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید

نماز شب بیست و یکم ماه رمضان

نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟

نماز شب بیست و یکم ماه رمضان چهار تا دو رکعت است که در آن سوره حمد را با هر سوره‌ای که میسر است باید خوانده شود.

در شب بیست و یکم ماه رمضان حمادبن عثمان بر حضرت صادق (ع) وارد شد. حضرت سوال کرد که غسل کرده اى. عرض کرد بلى. پس حضرت حصیرى طلبید و حماد را نزدیک خویش خواند و مشغول نماز گردید و پیوسته آن حضرت نماز خواند و حماد نیز خود را به آن حضرت چسبانیده بوده و نماز می‌خواند تا از نمازهاى خود فارغ شدند.

پس آن حضرت دعا کرد و جماد آمین گفت: تا صبح طلوع کرد. آن جناب اذان و اقامه گفت و بعض غلمان خود را طلبید و پیش ایستاد و نماز صبح خواند در رکعت اول حمد و انا انزلناه و در دوم حمد و توحید خواند و بعد از نماز مشغول به تسبیح و تقدیس و مسلمات شد. پس سر به سجده نهاد و به مقدار یک ساعت به جز چیزى از آن جناب شنیده نشد. پس از آن، این دعا را خواند: «لا اله انت مقلب القلوب و الابصار»

دیجیاتو
بدون نظر

ورود