۷ حقیقت جالب و خواندنی درباره بازی های دوران کودکی مان که نمی دانستید

۷ حقیقت جالب و خواندنی درباره بازی های دوران کودکی مان که نمی دانستید

بعضی وسایل دوران کودکی مان با وجود گذشت سال ها و پا گذاشتن به دوران بزرگسالی هنوز جایگاه ویژه ای در قلب مان دارند. شاید به خاطر خاطراتی باشد که به آن ها گره خورده اند یا شادی و لذتی که در کودکی به ما می بخشیدند. و حالا با دانستن این حقایق نگاه تازه ای به آن ها پیدا خواهیم کرد.

۱- تفنگ آبپاش حرفه ای اختراع تصادفی یک دانشمند ناسا است

ایده ی این اسباب بازی زمانی به ذهن دکتر لونی جانسون، دانشمند موشکی خطور کرد که مشغول کار بر روی چیزی برای ناسا بود. او در اینباره گفته: «من داشتم با چند تا نازل (سرشلنگ) آزمایش می کردم که دستم خورد و آب به بیرون پاشید. بعد با خودم فکر کردم که آن آزمایش سخت را کنار بگذارم و روی یک چیز مفرح مثل تفنگ آبپاش کار کنم.»

۲- خمیر بازی در ابتدا یک ابزار نظافت بود

خمیر بازی ای که بچه ها از آن برای درست کردن اشکال مختلف استفاده می کنند اولین بار در دهه ی ۱۹۳۰ توسط یک شرکت صابون سازی ساخته شد. کاربرد اولیه ی آن پاک کردن بقایای ذغال از روی کاغذهای دیواری بود. اما وقتی سیستم گرمایش خانه ها تغییر کرد، تقاضا برای این محصول رو به افول گذاشت.

خوشبختانه خواهرزاده ی مخترع این خمیر درباره ی بچه هایی شنیده بود که با بتونه برای خود کاردستی درست می کردند. در اواخر دهه ی ۱۹۵۰ این شرکت با تغییر رویه ی خود، شروع به فروش این محصول به عنوان وسیله ی بازی ای برای کودکان کرد.

۳- بازی پاسور ویندوز توسط یک کارآموز ساخته شد که هرگز پولی بابت آن دریافت نکرد

یکی از محبوب ترین بازی های ویندوز توسط کارآموزی به نام وز چری نوشته شد. چری در اینباره گفته: «این بازی را وقتی کارآموز مایکروسافت بودم، خارج ساعات کاری ام در تابستان سال ۱۹۸۸ برای ویندوز ۲.۱ نوشتم. آن زمان دانشجو بودم و به جای درس خواندن برای امتحانات پایان ترم روی یک کامپیوتر مک پاسور بازی می کردم و می خواستم یک نسخه از آن را برای خودم روی ویندوز هم داشته باشم.»

یکی از مدیران مایکروسافت کار چری را دید و تصمیم گرفت آن را در ویندوز ۳.۰ این شرکت بگنجاند. چری در اینباره گفته: «پولی برایش به من ندادند و در عوضش یک دستگاه  IBM XT در اختیارم گذاشتند تا در دوران تحصیل اشکالات درسی ام را با آن برطرف کنم. هیچ مشکلی هم با این موضوع نداشتم و هنوز هم ندارم.»

۴- بازی مین روب برای کمک به کاربران ساخته شد تا استفاده از موس را یاد بگیرند

بازی مین روب (Minesweeper) در دهه ی ۱۹۹۰ راه مفرحی برای وقت گذرانی بود اما نمی دانستیم که این بازی یک مهارت مهم را مخفیانه به ما یاد می داد؛ اینکه چطور از موس استفاده کنیم.

توسعه دهندگان ویندوز می خواستند دقت و سرعت کاربران کامپیوتر هنگام استفاده از موس را بالا ببرند. و بازی مین روب بهترین راه برای تمرین کلیک های چپ و راست و آشنایی با قابلیت کشیدن و رها کردن (Drag and Drop) با موس بود.

۵- فنر بازی تصادفاً اختراع شد

گاهی بهترین چیزها حاصل تصادفی ترین اتفاقات هستند. فنر بازی توسط یک مهندس مکانیک به نام ریچارد جیمز اختراع شد. او مشغول طراحی یک دستگاه برای نیروی دریایی بود که سیم ِ سیم پیچی از دستش رها شد و طوری فرود آمد که هر دو سر آن روی زمین قرار گرفت. این منظره به نظر جیمز جالب آمد و او بعداً کاربرد دیگری برای آن پیدا کرد.

۶- نوار مغناطیسی درون کاست ها طول عمر محدودی دارد

یکی از خاطرات مشترک کودکان متولد دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی استفاده از مداد یا خودکار برای چرخاندن دستی نوار مغناطیسی کاست ها است. کاست یکی از اولین فناوری هایی بود که امکان ضبط صدا و موسیقی به همه را می داد.

اما چیزی که شاید ندانید این است که حداکثر طول عمر محصولاتی که در آن ها نوار مغناطیسی به کار رفته ۳۰ سال است. و حداقل طول عمر نوارهای مغناطیسی ذخیره داده (سیستمی برای ذخیره سازی اطلاعات دیجیتالی بر روی نوار مغناطیسی با استفاده از روش ضبط دیجیتال) ۱۰ تا ۲۰ سال است. بنابراین اگر نوار کاستی از گذشته دارید، بهتر است آن ها را امتحان کنید تا ببینید هنوز کار می کنند یا خیر.

۷- شرکت لگو بزرگ ترین تولید کننده ی تایر اسباب بازی در دنیا است

شرکت لگو در سال ۲۰۱۱ نام خود را در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان بزرگ ترین تولید کننده ی تایر اسباب بازی دنیا ثبت کرد. بر اساس تخمین ها این شرکت از سال ۲۰۰۶ تاکنون سالانه ۳۰۶ میلیون تایر لاستیکی تولید کرده است که همگی آن ها مخصوص تولیدات خود لگو هستند. در سال ۲۰۱۰ آن ها با تولید ۳۸۱ میلیون تایر از تولیدکنندگان بزرگ تایر در دنیا همچون بریجستون، گودیر و میشلین پیشی گرفتند.

گرچه رکورد آن ها با عبارت «تایر اسباب بازی» به ثبت رسیده، اما به گفته ی گینس، تایرهای شرکت لگو از تمام ویژگی های یک تایر استاندارد برخوردارند و حتی لاستیکی که در تولید آن ها به کار می رود شبیه به همان چیزی است که در تایرهای خودروهای تولیدی آمریکا وجود دارد.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود