ماجرای درگیری اهالی روستای دانیال سلمانشهر که به کشته شدن دو نفر منجر شد

ماجرای درگیری اهالی روستای دانیال سلمانشهر که به کشته شدن دو نفر منجر شد

روز گذشته عکس‌ها و ویدیوهایی در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که حکایت از درگیری اهالی روستای دانیال بخش سلمانشهر در استان مازنداران با نیروهای انتظامی و اداره اوقاف این منطقه داشت. برخی منابع محلی ادعا می‌کنند اعتراض اهالی روستای دانیال عباس آباد (متل قو) به مصادره زمینی در این روستا از سوی معاونت تولیت موقوفه عام دانیال بود که در نهایت با واکنش از سوی مأموران انتظامی مواجه شده و به کشته شدن دو نفر و مصدومیت حداقل سه نفر انجامید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مازندران، مدتی است که اهالی روستای دانیال بخش سلمانشهر با تولیت موقوفه عام امامزاده دانیال نبی (ع) و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان عباس‌ آباد به خاطر زمین‌های تحت مالکیت موقوفه عام و اوقاف درگیری دارند.

خبرگزاری ایرنا نیز گزارش کرد که این درگیری پس از آن رخ داد که معاونت تولیت موقوفه عام دانیال در روستای دانیال برای مالکیت زمینی در این روستا اقدام به فنس کشی و جانمایی کانکس کرده بود.

دلیل درگیری در روستای دانیال عباس آباد چه بود؟

و اما روایت خبرگزاری تسنیم را در ادامه بخوانید:

سرهنگ مصطفی بابایی فرمانده انتظامی عباس آباد درباره درگیری تعدادی از اهالی روستای دانیال سلمانشهر با متولی موقوفه ملکی دانیال که به فوت دو نفر منجر شده است گفت: در پی ایجاد سه حریق عمدی در کانکس نگهبانی و منزل هیئت امنای دفتر موقوفه دانیال در منطقه سلمانشهر و مراجعه نماینده حقوقی دفتر موقوفه به پلیس، مراتب در دستور کار ماموران انتظامی این فرماندهی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: با عنایت به وجود اختلافات ملکی در این منطقه از سوی اهالی روستا بر سر موقوفه فوق، مأموران با هماهنگی و دستور قضائی سریعاً به منطقه موردنظر اعزام شدند. پس از حضور مأموران در منطقه تعدادی از افراد روستا که در یکی از املاک مورد اختلاف تجمع کرده بودند ضمن سنگ‌پراکنی و تیراندازی با سلاح غیرمجاز به سمت مأموران حمله‌ور شدند و اقدام به تخریب ۴ دستگاه خودروی پلیس و خودروی نماینده اوقاف کردند.

بابایی افزود: مأموران برای کنترل اوضاع ضمن دعوت تجمع‌کنندگان به آرامش بدلیل عدم توجه برخی از متصرفان و اقدامات آنان به ناچار با استفاده از قانون به کارگیری سلاح اقدام به تیراندازی کردند که منجر به مصدومیت ۵ نفر از این افراد شد.

وی افزود: در پی بروز این حادثه با حضور عوامل اورژانس مصدومان سریعاً به مرکز درمانی منتقل شدند که متأسفانه دو نفر از افراد فوت کردند.

بابایی از دستور ویژه فرمانده انتظامی استان مازندران برای پیگیری و رسیدگی به موضوع تا برقراری نظم و امنیت کامل خبر داد.

اداره کل اوقاف مازندران نیز در خصوص تعیین ملکیت روستای دانیال اعلام کرده که این درگیری مربوط به اوقاف نیست و با توجه به اینکه موقوفه دانیالی مربوط به آقای دانیالی است ارتباطی با اوقاف ندارد و دفتر جداگانه‌ای در سلمانشهر وجود دارد که به صورت مستقل موقوفه را اداره می‌کنند.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد متولی موقوفه دانیالی روز گذشته در ملک خود با اعضای شورای روستا درگیر می‌شود که منجر به آتش سوزی منزل برادر متولی شده و امروز نیز در دفتر متولی درگیری رخ می‌دهد که در نهایت این درگیری و حمله برخی افراد به مأموران پلیس منجر به بروز حادثه و کشته شدن دو نفر در جریان این زد و خورد شده است.

سردار مرتضی میرزایی فرمانده انتظامی استان مازندران اظهار داشت: وقوع این حادثه در پی اختلاف ملکی در شهرستان عباس‌آباد رخ داد و در درگیری پیش آمده پلیس براساس وظیفه ذاتی اقدام به حضور در این محل برای متفرق کردن طرفین درگیری بوده که اقدام برخی افراد منجر به آتش زدن کانکس نگهبانی موقوفه و آسیب به ماشین پلیس شد.

وی گفت: با توجه به نقض قوانین و مقررات و بروز جرم از سوی عده‌ای  از افراد که منجر به این حادثه شد،  تیم ویژه ای از کارشناسان پلیس با اعزام به محل حادثه مأمور بررسی این اتفاق شدند.

دلیل درگیری در روستای دانیال عباس آباد چه بود؟

توضیحات اوقاف درباره ماجرای درگیری در روستای دانیال سلمانشهر

در پی درگیری روز گذشته اهالی روستای دانیال عباس آباد با نیروی انتظامی، روابط عمومی اداره کل اوقاف استان مازندان توضیحات زیر را ارائه کرد:

روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران اعلام کرد وقوع حریق در کانکس نگهبانی دفتر موقوفه عام دانیال در سلمانشهر و درگیری دسته‌جمعی در روستای دانیال موجب انتشار شایعاتی منتسب به این اداره‌کل در برخی رسانه‌ها شد که این اداره‌کل ضمن تکذیب این شایعات توضیحاتی را برای تنویر افکار عمومی به استحضار می‌رساند.

در برخی رسانه‌ها آمده، اداره اوقاف سلمانشهر در متل‌قو توسط برخی افراد دچار حریق شد که در این ارتباط به اطلاع می‌رساند اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران در سلمانشهر هیچگونه اداره و یا دفتر نمایندگی ندارد و این مسئله از اساس کذب است.

برخی شبکه‌های معاند که هرروز در حال دروغ پراکنی در کشور هستند اعلام کردند اداره اوقاف به مردم روستای دانیال اعلام کرده خانه‌هایشان را تخلیه کنند . در حالیکه روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران اعلام می‌دارد چنین ادعایی به هیچ عنوان صحت نداشته و آن را قویا تکذیب می‌کند.

متاسفانه در برخی خبر‌ها اعلام شده اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران یک طرف دعوای مردم و تولیت موقوفه دانیال بوده که این مسئله به هیچ عنوان صحت نداشته و این اداره کل هیچ نقشی در مدیریت موقوفه مذکور ندارد. (بر اساس قانون، موقوفه دانیال جزو موقوفات غیرمتصرفی بشمار می‌رود که دارای متولی است و اداره موقوفه مذکور با شخص حقیقی است.

برخی رسانه‌های خارج نشین اعلام کردند منزل مسکونی رئیس اداره اوقاف در متل‌قو دچار حریق شده که این مسئله نیز از اساس کذب است.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • حسن فروردین ۲۷, ۱۴۰۲

  رسانه های معاند مثل ایران اینترنشنال انقدر دروغ میگن که ۹۵ درصد مردم حتی خود مسئولین … هم خبرهای درست و واقعی رو از اونجا پیگیری میکنن!!

  • نمیدونم قضیه چیه فروردین ۲۷, ۱۴۰۲

   نمیدونم قضیه چیه یا اینترخرنشناس چی گففته. ولی تو روستای پدریم که الان شهرکی شده برا خودش نصف زمینامون رفت به اوقاف. چرا؟ یکی فوت میکنه میگه این نصف زمین فلانی هم برا منه اونم وقف امام زاده. حالا خوبه ما صلح نامه داشتیم که ۱۰ سال قبلش سر یه ماشین معامله شد. همه شاهد. حتی پسرای مرحوم گفتن ما درست میگیم. اوقاف ولی گرفت. یه دعوایی کردیم نگو. طرف که لعنت بهش فقط برا خنجر زدن اینطوری وصیت کرد. اوقاف ۴۰۰ متر زمینو چیکار کرد؟ کم کم داد فروخت. همین الان ۱۰۰ متر زمین طرف امامزاده ۱ میلیارد تومنه.
   من نه راضی ام و حرومه. چه به اسم امام زاده گرفتن چه به اسم اوقاف چه به اسم وصیت . حروم همشون

   • Shiva فروردین ۲۷, ۱۴۰۲

    اوقاف زمینای مردمو گرفته. ی ….که قبلا سمتی مثل کدخدای روستا رو داشته زیر برگه وقف روستا امضا کرده در صورتی که زمینای مردم و بوده و اون فرد مال باباش نبوده که اینکارو کرده. حالا زمینا به نام اوقافه. درسته مردم اونجا زندگی میکنند ولی نمیتونن زمیناشونو خرید و فروش کنن با اینکه سند دارن.

 • میثم فروردین ۲۸, ۱۴۰۲

  اوقاف خودشو عقب کشیده ؟! پس ازش سوال کنند آقای دکتر بیگی کیه که میاد توو روستاها میگه ۹۹۸ هکتار زمین این مناطق وقفی ، یا خالی کنید یا قرارداد ببندید با اوقاف که سالی اجاره بدید زمان فروش هم ۲۰درصد بدید با اوقاف ، تازه اگر اوقاف عرصه رو نخواد ، من دوتا روستا اونطرف تر زندگی میکنم ، اینقدر استرس با ماها دادن که مردم حق دارند ، اوقاف داده عین …روغ میگه ، از مردم محلی بپرسن تا دستشون بیاد ، که چطور ۴هزار متر وقفی تبدیل شده به ۹۹۸ هکتار ، بعد اوقاف کانکسش رو تووی یک زمین نذاشته،. ورودی روستا گذاشته و اعلام کرده کل روستا وقف و باید خالی کنند ، مردمی که ابا و اجدادشون اونجا زندگی میکردند ، چطور یه وکیل از شهر دیگه بیاد و ساعت ۳ صبح یا ۸ شب حکم اجرا میکنه و زمین ۱۰ هکتاری مردم رو غصب میکنه ، چطور میشه که فقط مردم دروغ میگن ؟! اینکه طرف به همه داره رشوه میده که صداشون در نیاد ، اینکه اوقاف عین …داره دروغ میگه که ما کاره ای نبودیم ، اگر نبودیم مردم چرا ماشین نماینده اوقاف رو آتیش زدند ؟! اصلا نماینده اوقاف اونجا چه …..میخورده ؟! دوتا خانواده عزادار شدند سر بحثی که اصلا هیچ واقعیتی نداره ، بیان منو ببرند تا اسم تمام کسایی که رشوه گرفتند رو اعلام کنم ، از امام جمعه سلمانشهر تا کارمند جز و قاضی که حکم داده ، با اسم میگم کیا بودن