۱۴ حقیقت عجیب درباره دنیا که سخت می شود آن ها را باور کرد

۱۴ حقیقت عجیب درباره دنیا که سخت می شود آن ها را باور کرد

دنیایی که در آن زندگی می کنیم وسیع تر از آن است که بتوانیم همه چیز را درباره اش بدانیم و معمولاً هر روز به نکته ی شگفت انگیزی در مورد آن پی می بریم. خوشبختانه مغز ما ظرفیت نامحدودی دارد، بنابراین یادگیری چیزهای جدید بار اضافه ای بر دوش ۸۶ میلیارد نورونی که تحقیقات می گوید در مغز ما وجود دارد، نخواهد گذاشت.

۱- شش انگشتی بودن یک صفت ژنتیکی غالب اما نادر است

ژن هایی که اجازه ی داشتن انگشتان دست یا پای بیشتر را می دهند، از نوع غالب هستند. یعنی اگر فرزندی یکی از این ژن ها را از والدین خود به ارث ببرد، آن ژن بر ژن نرمال ۵ انگشتی ای هم که فرزند از والدین خود به ارث برده، غلبه می یابد. این امر در مورد ژن رنگ چشم های آبی و قهوه ای هم صدق می کند و ژن غالب، رنگ چشم قهوه ای است.

تنها دلیل اینکه اغلب انسان ها انگشتانی بیشتر یا حتی کمتر از میزان معمول ندارند این است که ژن های پُرانگشتی (پلی داکتیلی / Polydactyly) و کم انگشتی (اکتروداکتیلی / Ectrodactyly) نادرند.

۲- در یکی از آثار مایکل جکسون جمله ای وجود دارد که از دنیای پزشکی الهام گرفته شده

مایکل جکسون در سال ۱۹۸۸ قطعه ای به نام Smooth Criminal منتشر کرد که با استقبال زیادی رو به رو شد. جکسون در جایی از این آهنگ می گوید: «حالت خوبی آنی؟» (Annie, are you okay?). جالب است بدانید که «آنی» نام عروسکی است که کار آموزش سی‌پی‌آر (احیای قلبی ریوی) با آن انجام می شود. هنگام آموزش، یکی از اولین سؤالاتی که فرد اجرا کننده ی سی‌پی‌آر باید بپرسد این است: «حالت خوبه آنی؟». بنابراین شاید مایکل جکسون زمانی آموزش سی‌پی‌آر دیده بود.

۳- بزها هم مثل ما لهجه دارند

امروزه بخش زیادی از دنیا به زبان انگلیسی صحبت می کنند. اما اگر صحبت کردن مردم مناطق انگلیسی زبان مختلف دنیا را بشنوید، فکر می کنید با گویش های متفاوتی صحبت می کنند. انسان ها لهجه دارند و حالا به نظر می رسد بزها هم همین گونه اند. بنابراین صدای بع بع یک بز ممکن است با بع بع یک بز دیگر یکسان نباشد. این انعطاف آوایی تا پیش از این تنها در انسان ها، خفاش ها و دلفین ها دیده شده بود.

۴- یک ابر کومولوس معمول ۵۰۰ هزار کیلوگرم وزن دارد

با توجه به ظاهر پفی ابرها و معلق بودن شان در آسمان، این تصور رایج وجود دارد که آن ها سبک هستند. اما ابرهای کومولوس یا کومه ای، یعنی همان ابرهای سفید و پفی که اغلب در تابستان می بینیم، وزن بسیار زیادی دارند. با توجه به چگالی ابر و قطرات آب درون آن، علم می گوید چنین ابرهای کومولوسی نزدیک به ۵۰۰ هزار کیلوگرم وزن دارند، یعنی چیزی معادل ۱۰۰ رأس فیل.

۵- وقتی دانشگاه هاروارد تأسیس شد گالیله هنوز زنده بود

ما می دانیم دانشگاه هاروارد دانشگاهی مشهور و معتبری است که قدمت بسیار زیادی دارد. اما شاید یک مقایسه بتواند میزان قدیمی بودن آن را بیشتر برایمان قابل درک کند. دانشگاه هاروارد وقتی در سال ۱۶۳۶ تأسیس شد، گالیله دانشمند مشهور فیزیک زنده بود. او در سال ۱۶۴۲ از دنیا رفت.

۶- یوزپلنگ ها نه غرش، بلکه مثل گربه های خانگی میو میو می کنند

وقتی به گربه های بزرگ حیات وحش فکر می کنیم، شیر، ببر، پلنگ و جگوار و بالاخره یوزپلنگ به ذهن مان می آید. اما یوزپلنگ، سریع ترین حیوان خشکی، با همه ی درنده خویی اش نمی تواند مانند دیگر گربه های بزرگ طبیعت غرش کند و تنها می تواند میو میو، هیس هیس و خرخر کند و جیغ بکشد.

۷- اغلب شته ها باردار متولد می شوند

شته های ماده می توانند بدون وجود جنس نر، در فرآیندی که به آن بکرزایی گفته می شود، تولید مثل کنند. در حقیقت، اغلب شته ها باردار و با جنین هایی که درون تخمدان آن ها در حال شکل گیری اند، متولد می شوند. این جنین ها هم حاوی جنین های در حال رشد دیگری هستند؛ حالتی شبیه به عروسک های تو در توی معروف روسی.

۸- اکسولوتل ها سمندرهای بالغ نشده اند

بی دلیل نیست که اکسولوتل ها چنین ظاهر بامزه ای دارند. آن ها نوعی سمندر هستند که ظاهر آن ها در مرحله ی پیش از بلوغ شان باقی می ماند. حتی اکسولوتل های کاملاً بالغ همان شکل و شمایل دیگر انواع سمندر در مرحله ی نوزادی را دارند. برخلاف سمندرها که دوزیست هستند، اکسولوتل ها موجوداتی کاملاً آبزی اند. آن ها می توانند تغییر شکل دهند و «بزرگ شوند» اما اغلب کمی بعد عمرشان به سر می رسد.

۹- از هر ۲۳ نفر به احتمال ۵۰ درصد ۲ نفر تاریخ تولد یکسانی دارند

علم احتمالات، از منظر ریاضی، احتمال رخ دادن بعضی وقایع را بیشتر از چیزی می داند که ما تصور می کنیم. مثلاً در اتاقی که ۲۳ نفر در آن حضور دارند ۵۰ درصد احتمال دارد که ۲ نفر از آن ها تاریخ تولد یکسانی داشته باشند.

۱۰- نقطه ی نمو به ایستگاه فضایی بین المللی نزدیک تر است تا خشکی های کره زمین

نقطه نمو (Nemo Point) در اقیانوس آرام، دور افتاده ترین مکان دنیا محسوب می شود، چرا که بیشترین فاصله از خشکی را در تمام دنیا دارد. دور این نقطه را از هر جهت نزدیک به ۲،۶۸۸ کیلومتر آب اقیانوس احاطه کرده است.

نزدیک ترین انسان ها به نقطه نمو نه بر روی کره زمین، بلکه در فضا قرار دارند، با توجه به اینکه ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله ی ۴۰۲ کیلومتری از سطح کره زمین به دور آن گردش می کند.

۱۱- ۱۶ کشتی بزرگ دنیا از ۸۰۰ میلیون خودرو بیشتر گوگرد تولید می کنند

از سال ۲۰۲۰ محدودیت ها در خصوص میزان گازهای گلخانه ای منتشره از ناوگان دریایی دنیا افزایش یافته است، چرا که کشتی ها معمولاً با بدترین و ارزان ترین سوخت ممکن تردد و در نهایت آلودگی زیادی تولید می کنند. تحقیقات نشان داده ۱۶ کشتی که بزرگ ترین کشتی های ناوگان دریایی دنیا هستند می توانند تقریباً به اندازه ی ۸۰۰ میلیون خودرو گوگرد تولید کنند.

نیتروژن منتشره از ناوگان دریایی دنیا نیز احتمالاً بیشتر از میزان نیتروژنی است که از خودروهای دنیا تولید می شود، گرچه خودروها ۲ تا ۴ برابر بیشتر از ناوگان دریایی کربن تولید می کنند.

۱۲- مارماهی ها آرواره هایی داخلی شبیه به زنومورف های فیلم «بیگانه» دارند

اغلب ماهی ها برای بلعیدن شکار خود یک قلپ آب هم به همراه آن می بلعند. اما مارماهی های پولک برفی می توانند از آب بیرون بیایند و خرچنگ های بخش های کم عمق آب را بخورند. آنچه که این امکان را به آن ها می دهد برخورداری از آرواره های ثانوی قابل گسترش است. این آرواره های حلقی درون حلق مارماهی در پشت آرواره های دهانی اصلی آن قرار دارند، چیزی بسیار شبیه به زنومورف های فرانشایز «بیگانه» (Alien).

۱۳- سردترین نقطه ی شناخته شده در تمام جهان درون آزمایشگاهی بر روی کره زمین قرار دارد

اگر تصور می کنید قطب شمال جای سردی است، باید با جان تویفل و همکارانش آشنا شوید که در مؤسسه ملی استانداردها و فناوری آمریکا در ایالت کلرادو تلاش کردند تا دمای اتم ها را به کمتر از پایین ترین دمای شناخته شده برسانند. آن ها دمای یک غشای کوچک را به ۳۶۰ میکروکلوین رساندند که ۱۰ هزار برابر سردتر از دمای خلأ در فضا است.

۱۴- تست های بارداری مصر باستان تا هزاران سال استفاده می شدند و اغلب دقیق بودند

امروزه اگر زنی بخواهد بداند که آیا باردار است یا خیر می تواند به راحتی با ادرار بر روی یک تست بارداری خانگی فوراً نتیجه را ببینند. مصریان باستان هم روش مشابهی داشتند. زن ها درون دو کیسه ی متفاوت ادرار می کردند، یکی که با دانه های جو پر شده بود و دیگر با دانه های گندم. اگر بعداً دانه های درون هر یک از کیسه ها رشد می کرد، معنایش این بود که زن باردار است.

تحقیقی در سال ۱۹۶۳ نشان داد این تست تا حدود ۷۰ درصد دقیق بود. علت آن هورمون های بارداری است که می توانند باعث رشد دانه ها شوند.

منبع: brightside
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • mr.saxobeat اردیبهشت ۹, ۱۴۰۲

    مرسی ممنون
    واقعا این اطلاعات بسیار جالب و چه بسا مفید میتونه باشه.