مرتفع ترین کوه ها در قاره‌های مختلف جهان + اینفوگرافیک

مرتفع ترین کوه ها در قاره‌های مختلف جهان + اینفوگرافیک

از هیمالیاهای پوشیده از برف در آسیا گرفته تا آتشفشان های خفته مائونا کیا در هاوایی، کوه ها از دیرباز برای انسان ها جذابیت داشته اند. آنها شگفتی های زمین شناسی، فضاهای مقدس و تاج شکوه طبیعت و ملت ها هستند. در حالی که رشته کوه های بسیاری در سراسر جهان یافت می شود، چند قله به معنای واقعی کلمه از بقیه متمایز هستند. در اینفوگرافیک زیر، از داده‌های منابع مختلف استفاده شده تا بلندترین کوه های جهان که هرکدام تاج شکوه یکی از قاره‌های جهان هستند را نشان دهد.

بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان

۱. آسیا
سه قله‌ی بلند که همگی بیش از ۸,۰۰۰ متر دارند، در آسیا قرار دارند و بلندترین کوه های جهان را از نظر ارتفاع در خود جای داده است.

بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان

قله مشهور اورست در مرز چین و نپال که بر فراز هیمالیا خودنمایی می کند، بلندترین قله‌ی روی زمین است. کوهنوردان برای صعود به این قله چالش برانگیز، ماه ها و گاهی سال ها تمرین می کنند.

نه چندان دور از قله اورست، در رشته کوه قراقورام، قله کی۲ (K2) بین پاکستان و چین قرار دارد. در حالی که قله آن نزدیک به ۲۰۰ متر کوتاهتر از قله اورست است، گفته می شود آب و هوای نامساعد محلی آن را برای کوهنوردان بسیار خطرناک تر می کند.

قله کانگچنجونگا، یکی دیگر از قله های کوه های هیمالیا بین هند و نپال، با ارتفاع ۸,۵۸۶ متر است. این قله، سومین قله بلند جهان است.

۲. آمریکای جنوبی
قله‌های آمریکای جنوبی در امتداد رشته کوه آند (Andes) دیده می‌شوند که با بلندترین قله در نیمکره جنوبی یعنی آکونکاگوا شروع می‌شود.
بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان

آکونکاگوا در آرژانتین واقع شده است و در ارتفاع ۶,۹۶۱ متری از سطح دریا قرار دارد. این قله همچنین بلندترین قله در قاره آمریکا است.

اوخوس دل سالادو در مرز آرژانتین و شیلی از نظر ارتفاع در رتبه دوم قرار دارد. این قله، بلندترین آتشفشان جهان است.

کوه دیگر آرژانتینی، مونت پیسیس، تنها ۱۰۰ متر پایین تر از اوخوس دل سالادو قرار دارد. این کوه با ارتفاع ۶,۷۹۳ متری همچنان سومین کوه مرتفع در نیمکره غربی است.

۳. آمریکای شمالی
بر خلاف قاره های بالا، بلندترین کوه های آمریکای شمالی در چند رشته کوه مختلف پراکنده شده اند.

بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان

قله دنالی ایالات متحده در رشته کوه آلاسکا با ۶,۱۹۰ متر، بلندترین کوه در آمریکای شمالی است. گفته می شود که موقعیت و ارتفاع دنالی آن را به سردترین کوه جهان تبدیل کرده است.

کوه لوگن که در قلمرو یوکان کانادا قرار دارد، دومین کوه مرتفع آمریکای شمالی است. به لطف فرآیند تکتونیکی، در واقع هر سال حدود ۰.۳۵ میلی متر ارتفاع آن افزایش می یابد.

آتشفشان پیکو د اوریزابا مکزیکی که یک آتشفشان خاموش است در رتبه سوم قرار دارد. اگرچه بخشی از دامنه دوردست کمربند آتشفشانی ترانس مکزیکی است، اما همه بزرگ‌ترین کوه‌های این قاره بخشی از رشته کوه‌های متصل به کوردیلرا در آمریکای شمالی هستند.

۴. آفریقا
آفریقا خانه سه تا از مرتفع‌ترین قله‌های جهان و برخی از متنوع‌ترین اقلیم‌های کوهستانی اطراف آنهاست.
بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان

قله کلیمانجارو در تانزانیا بلندترین قله آفریقا و بلندترین کوه مستقل جهان است. صعود از کلیمانجارو یک تجربه منحصر به فرد است، زیرا مسیری شامل پنج منطقه مختلف زیست محیطی شامل جنگل های بارانی، دشت های باتلاقی، بیابان های آلپ و یخچال های طبیعی دارد.

در همین حال، دومین قله مرتفع آفریقا در کنیا، کوه کنیا، همنام آن، در واقع سه قله مجزا دارد که یک سایت میراث جهانی یونسکو است و زیستگاه گونه های مختلف حیات وحش از جمله فیل ها و کفتارها است.

در ادامه، کوه استنلی در رشته کوه رونزوری قرار دارد. این مکان در مرز بین اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو واقع شده است و مردم محلی اعتقاد دارند که مکانی مقدسی است و اجدادشان در قله‌های کوه زندگی می‌کنند.

۵. اروپا
کوه‌های قفقاز در حاشیه اروپای شرقی شامل مرتفع‌ترین کوه‌های این قاره است.
بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان

کوه اِلبروس در روسیه با ارتفاع ۵,۶۴۲ متر، شماره یک است. این کوه یک آتشفشان خاموش با شکل دو مخروطی متقارن است، اما از آنجایی که آخرین انفجار آن در حدود ۵۰ سال قبل از میلاد بوده است، در حال حاضر پوشیده از برف و یخچال های طبیعی است.

در نزدیکی آن، گورا دیخ-تاو، دومین کوه مرتفع اروپاست که قله ای تیز و هرم مانند دارد که به شدت از پایه خود بالا می رود و در چند کیلومتری شمال مرز گرجستان قرار دارد.

درست در آن سوی مرز در ضلع جنوبی، شخارا، سومین قله مرتفع در قاره اروپا قرار دارد. این قله به دلیل قله های دوگانه خود، ویژگی منحصر به فردی دارد که قله غربی کمی بالاتر از قله شرقی است.

۶. اقیانوسیه
در حالی که بسیاری از قاره‌های فوق دارای قله‌های بلندی هستند که در کشورهای مختلف واقع شده‌اند، قله‌های اقیانوسیه تماماً در اندونزی در جزیره گینه نو قرار دارند.
بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان

بلندترین قله اقیانوسیه پونچاک جایا است که با نام های محلی دیگری از جمله هرم کارستنس نیز شناخته می شود، کوهی که پونچاک جایا قله متمایز آن است. این قله به دلیل موقعیت دور و زمین صعب العبور، یک صعود چالش برانگیز است.

چندین دهه پیش سومانتری که به نام نگگا پولو شناخته می شد، بالاتر از پونچاک جایا بود. اما، به دلیل ذوب یخ ها از دهه ۱۸۵۰ تغییر کرد و به جداسازی قله های هرم کارستنز کمک کرد. امروزه سومانتری با ارتفاع ۴,۸۷۰ متر، به عنوان دومین قاره مرتفع در اقیانوسیه شناخته می شود.

در شرق در محدوده جایاویجایا، پونچاک ماندالا در جایگاه سوم است. اما به عنوان یک کوه مستقل، گاهی اوقات به عنوان دومین قله مرتفع در اقیانوسیه در نظر گرفته می شود، در حالی که سومانتری به عنوان قله شاخه ای از هرم کارستنز رد می شود.

قطب جنوب
اگرچه کوه های قطب جنوب را چندان نمی توان در میان بلندترین کوه های جهان قرار داد و نسبتاً کم ارتفاع و اغلب کاملاً پوشیده از یخ و برف هستند. اما شناختن آنها خالی از لطف نیست. بلندترین کوه ها در قاره های مختلف جهان
توده‌ کوه وینسون شامل بلندترین قله در قطب جنوب است که به نام کوه وینسون شناخته می شود. این کوه که در سال ۱۹۵۸ کشف شد، یک صعود چالش برانگیز با زمین های یخی فراوان دارد و آخرین قله از هفت قله ای بود که برای اولین بار در سال ۱۹۶۶ صعود شد.

کوه تایری دومین کوه بلند این قاره است و تنها ۱۳ کیلومتر با وینسون فاصله دارد. ارتفاع آن فقط ۴۰ متر کوتاهتر است، اما دسترسی به آن نیز دشوار است.

در مقایسه، کوه شین، سومین قله بلند قطب جنوب، گاهی اوقات توسط کوهنوردان باتجربه ای که برای صعود به کوه وینسون به قطب جنوب می آیند، صعود می شود.

منبع: visualcapitalist
بدون نظر

ورود