امپراتوری جهانی ایلان ماسک؛ تمام شرکت هایی که ماسک در آنها سرمایه گذاری کرده است

امپراتوری جهانی ایلان ماسک؛ تمام شرکت هایی که ماسک در آنها سرمایه گذاری کرده است

چه او را دوست داشته باشید و چه از او متنفر باشید، ایلان ماسک مغز متفکر برخی از مبتکرانه ترین پروژه های فناوری عصر مدرن است؛ کارآفرین میلیاردری که رئیس شرکت خودروسازی تسلا، شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس، استارت آپ رابط مغز و کامپیوتر نورالینک و پروژه های دیگر است. ماسک به تازگی وعده داده که چت بات هوش مصنوعی «قابل اعتماد» خود به نام TruthGPT را به عنوان جایگزین واقعی‌تری برای ChatGPT بسازد. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به تمام شرکت هایی که ماسک در آنها سرمایه گذاری کرده است. از Zip2 در دهه ۹۰ میلادی تا سرمایه گذاری های جدیدش در زمینه هوش مصنوعی.

زیپ۲

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

Zip2 اولین شرکت ماسک، به همراه برادرش کیمبل و دوستشان، گرگ کوری در سال ۱۹۹۵ در کالیفرنیا آمریکا تاسیس شد. گفته می‌شود برادران ماسک برای راه اندازی این پروژه، ۲۸هزار دلار از پدرشان و بودجه بیشتری از کوری و گروه کوچکی از سرمایه‌گذران دریافت کردند.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟
اولین کارت ویزیت ایلان ماسک

زیپ۲ که در زمان تاسیس آن ایلان ماسک تنها ۲۴ سال داشت، به نشریات خدمات راهنمای شهری آنلاین ارائه می‌کرد و کاربران به کمک آن می‌توانستند مشاغل محلی را پیدا کنند؛ ایده‌ای که در زمان خود نوآورانه بود.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

زمانی که Zip2 تنها چهار سال داشت، به مبلغ بیش از ۳۰۰ میلیون دلار به شرکت کامپیوترسازی کامپک فروخته شد و ایلان ۲۲ میلیون دلار به جیب زد.

ایکس دات کام/ پی پل

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

شرکت بعدی ماسک، X.com، یک پلتفرم پرداخت آنلاین بود که به کاربران اجازه می‌داد با وارد کردن آدرس ایمیل خود، برای دیگری پول بفرستند. ماسک در مارس سال ۱۹۹۹ به همراه سه تاجر دیگر ۱۲ میلیون دلار برای تاسیس این شرکت سرمایه گذاری کرد.

یک سال بعد این شرکت با شرکت دیگری به نام Confinity ادغام شد اما نام خود را حفظ کرد. چند ماه بعد، هیات مدیره شرکت، رای به برکناری ماسک از مدیرعاملی آن داد. در ژوئن۲۰۰۱ این شرکت نام خود را به پی پل (PayPal) تغییر داد که در زمینه انتقام پول به‌صورت الکترونیکی پیشگام و همچنان یکی از بزرگترین شرکت های ایالات متحده  از نظر درآمد است.

زمانی که PayPal در سال ۲۰۰۲ توسط eBay به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار خریداری شد، ماسک حدود ۱۷۵ میلیون دلار به جیب زد، زیرا همچنان بزرگترین سهامدار آن بود.

اسپیس ایکس

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

حرکت بعدی ماسک او را به مسیری کاملا متفاوت سوق داد و به او این فرصت را داد تا علاقه شخصی‌اش به سفرهای فضایی را دنبال کند.

SpaceX در سال ۲۰۰۲ توسط ماسک به امید تحقق پرواز فضایی مقرون به صرفه و امکان استعمار مریخ تاسیس شد. تا سال ۲۰۰۶، او ۱۰۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرد که طبق گزارش‌ها، حدود یک سوم ثروت شخصی‌اش در آن زمان بود.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

در سال ۲۰۱۲، این شرکت اولین شرکت خصوصی بود که یک فضاپیما به نام دراگون را به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) فرستاد. در سال ۲۰۲۰، اسپیس ایکس با موفقیت رابرت بنکن و داگلاس هرلی، فضانوردان ناسا، را در یک سفر ۱۹ ساعته به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتقال داد که اولین پرواز آزمایشی همراه با خدمه فضاپیمای Crew Dragon این شرکت را رقم زد.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

یکی از بزرگترین نقاط عطف این پروژه، پرتاب فضاپیمای استارشیپ (Starship) به مدار است که هنوز اتفاق نیفتاده است. ماسک امیدوار است استارشیپ در نهایت انسان ها را به سیاره سرخ ببرد و ما را به یک گونه «چند سیاره ای» تبدیل کند.

تسلا

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

شرکت خودروسازی Tesla در جولای ۲۰۰۳ نه توسط ماسک، بلکه توسط دو مهندس آمریکایی، مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ، تأسیس شد. ماسک در سال ۲۰۰۴ زمانی که بیش از ۳۰ میلیون دلار در تسلا سرمایه گذاری کرد و رئیس هیئت مدیره تسلا شد، به عرصه رقابت پا گذاشت.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟
ایلان ماسک در کنار مارتین ابرهارد، بنیانگذار تسلا

اگرچه در وب سایت تسلا، ماسک رسما به عنوان یکی از بنیانگذاران معرفی می‌شود، اما این درست نیست. ماسک در سال ۲۰۰۸ مدیرعامل تسلا شد – همان سالی که تسلا اولین خودروی خود را با نام خودروی اسپورت رودستر تمام برقی عرضه کرد که قرار است در نهایت در سال جاری با نسخه نسل دوم جایگزین شود.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

تسلا از زمان مدل Y در سال ۲۰۲۰ خودروی جدیدی عرضه نکرده، اما ماسک وعده داده است که در سال ۲۰۲۳ »موج عظیمی از محصولات جدید» را عرضه کند.

نورالینک

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

Neuralink در جولای ۲۰۱۶ در کالیفرنیا به عنوان یک شرکت تحقیقات پزشکی به ثبت رسید و عمدتا خود ماسک آن را تامین مالی کرده است.

این شرکت ادعا می‌کند که ما را قادر می‌سازد تا افکار، ترس‌ها، امیدها و اضطراب‌های خود را بدون استفاده از زبان نوشتاری یا گفتاری به اشتراک بگذاریم. نورالینک همچنین ادعا می‌کند که می‌تواند به افراد فلج کمک کند تا دوباره راه بروند و سایر بیماری های عصبی را درمان کنند.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

Neuralink می‌خواهد در سال جاری تراشه هایی را در مغز انسان جای‌گذاری کند، اگرچه سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اخیرا درخواست برای انجام این کار را به دلیل ده‌ها مشکل ایمنی رد کرده است.

متأسفانه این شرکت برای آزمایش‌هایش بر روی حیوانات زنده از جمله میمون‌ها و خوک‌ها جنجال‌های زیادی به راه انداخته است.

اوپن ای آی

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

ماسک یکی از بنیانگذاران OpenAI است که در سال ۲۰۱۵ به صورت غیرانتفاعی راه‌اندازی شد، اما در سال ۲۰۱۸ از هیئت مدیره شرکت کنار رفت. این میلیاردر بعدا در توییتی نوشت: «من اولین ۱۰۰ میلیون دلار را به OpenAI، زمانی که غیرانتفاعی بود اهدا کردم، اما هیچ مالکیت یا کنترلی بر آن ندارم.» او تلاش کرده بود تا کنترل استارت آپ را به دست بگیرد، اما درخواستش رد شد و مجبور به ترک کار شد.

OpenAI بیشتر برای چت بات ChatGPT مشهور است، که بر روی حجم عظیمی از متن آموزش دیده است تا بتواند پاسخ هایی شبیه انسان به سوالات ارائه دهد.

دیپ مایند

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

DeepMind مستقر در لندن یکی از مراکز تحقیقاتی پیشرو در زمینه هوش مصنوعی در جهان است که نرم افزار هوشمندی را توسعه می‌دهد که می‌تواند همه چیز را از بازی شطرنج گرفته تا نقاشی مناظر انجام دهد.

این شرکت شاید بیشتر به خاطر برنامه هوش مصنوعی AlphaGo خود شناخته شده است که در یک مسابقه، لی سدول، بازیکن حرفه ای بازی گو (نوعی بازی تخته ای)، قهرمان جهان را شکست داد.

ماسک با وجود موضعش در مورد هوش مصنوعی و خطرات احتمالی آن یکی از سرمایه گذاران اولیه دیپ‌مایند بود. در آن زمان او هوش مصنوعی را «خطرناک‌تر از سلاح‌ های هسته‌ ای و کره شمالی» نامید.

DeepMind در سال ۲۰۱۰ تاسیس اما در ژانویه ۲۰۱۴ توسط گوگل به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار خریداری شد.

شرکت بورینگ

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

شرکت Boring در سال ۲۰۱۶ ابتدا به عنوان یکی از شرکت های تابعه اسپیس ایکس تاسیس و سپس در اوایل سال ۲۰۱۸ به یک نهاد جداگانه تبدیل شد.

هدف از این سرمایه گذاری ماسک ایجاد یک شبکه حمل و نقل زیرزمینی برای رفع ازدحام جاده ها و رساندن سریع مردم به مقصد است.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

تا کنون، بورینگ کمپانی یکی از شش پروژه اعلام شده عمومی را تکمیل کرده است؛ یک سیستم حمل و نقل سه ایستگاهی متشکل از ۱.۷ مایل تونل در مرکز همایش لاس وگاس.

توییتر

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

خرید توییتر توسط ماسک به مبلغ ۴۴ میلیارد دلار در ماه اکتبر منجر به تعدیل هزاران کارمند و بازسازی این پلتفرم شد. ماسک در آوریل ۲۰۲۲ خبر از خرید سهام ۹.۲ درصدی توییتر دارد و به بزرگترین سهامدار این شرکت تبدیل شد. او سپس موافقت کرد به هیات مدیره توییتر بپیوندد اما در آخرین لحظه مخالفت کرد.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟

در نهایت ماسک که در میانه راه از خرید توییتر پشیمان شده بود مجبور به انجام معامله شد.

X Corp/X.AI

ماسک به تازگی شرکت مالک توییتر – Twitter Inc – را تعطیل کرده و آن را در شرکت جدیدی به نام X Corp ادغام کرده است.

X Corp که در مارس ۲۰۲۳ ثبت شده است، قرار است به شرکت مادر برای چندین تلاش آینده این کارآفرین تبدیل شود. این می‌تواند پلتفرمی در آینده باشد که ماسک به طور مداوم از آن به عنوان «برنامه همه چیز» یاد می‌کند.

ایلان ماسک در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟
توییت ایلان ماسک: «چیزی که ما نیاز داریم TruthGPT است.»

ماسک همچنین یک شرکت جدید به نام X.AI را ثبت کرده است که می‌تواند جایگزین کمتر‌سانسور‌شده‌ای برای ChatGPT ایجاد کند که از آن به عنوان TruthGPT یاد می‌شود.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا X Corp و X.AI شرکت‌های جداگانه‌ای هستند یا یکی از زیرمجموعه‌های دیگری است، اما به نظر می‌رسد که هر دو تحت شرکت مادر X Holdings هستند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • تباهی اردیبهشت ۷, ۱۴۰۲

  مملکت داره به تباهی میره. وضع خیلی خرابه. اینده تاریکه. همین الان وضع خیلی خرابه. وضع اقتصاد خراب. وضع فرهنگ خراب. که نتیجش همین بی فکری و بی خیالی مسئولینه. متاسفانه هفته ی قبل شاهد که نه ولی در جریان ماجرایی قرار گرفتم که متاسفانه یکی از نشانه های ویرانی اجتماعی فرهنگی مملکته. این ماجرا در واقع ربطی به یه سری تویت و پست های اینستاگرامی داره امروز صبح دیدم.
  یکی از هم همسایه های ساختتمونمون متاهل هست. این اقا یک خواهری هم داره که طلاق گرفته. یه روز همسر این اقا میاد خونه میبینه تو اپارتمانشون ۳ نفر هستن و داد و بیداد میکنه و همسایه ها میشنون که این اقا با خواهر خودش و یه اقایی که بعدا فهمیدیم دوست این اقا بوده در حال سکس بوده. اون روز خودم خونه نبودم و همسایه ها تعریف کردن.
  متاسفانه امروز صبح این پستهای اینستاگرامی رو دیدم که برادری با خواهرش داره کارهای شنیع میکنه به یاد این ماجرا افتادم که حدود ۲ هفته قبل اتفاق افتاده بود و هفته ی قبل در جریان این ماجرا قرار گرفتیم.
  مسئولین مملکت چشمها رو باز کنن تا این مردم بیشتر از این سقوط نکردن.متاسفانه نمود این وضع خراب مملکت رو داریم در چنین حالتی میبینیم که یک انسان با خواهر خودش کارهای شنیع میکنه و حتی در مورد ماجرای ساختمونمون یک انسان دوستش رو اورده تا با خواهرش چنین کار شنیعی انجام بده

  • صالح اردیبهشت ۸, ۱۴۰۲

   دری وری ننویس شما این کامنت آلوده رو فقط برای اشاعه فحشا و تباهی نوشتی
   اصلاً در اینستا چه غلطی می‌کردی وقتی فیلتره؟

   رفتی با هزار تا سرچ فیلتر شکن گیر آوردی و خوب هم میدونی داخلش که پر از این هرزه و کثافت کاری است هر چیز زشتی می‌بینی و سرچ می‌کنی تقصیر مسئولین هستش ‌‌؟

   مگر میشه بالای سر هرکسی ۱۰ تا نگهبان گذاشت؟

   موضوع بعدی : خب به تو چه؟ تو قاضی و وکیل بندگان نیستی

   مسئله آخر : وقتی مردم یک کشور خودشون دنبال فساد اخلاقی و گناهی باشند حتی اگر مسئول ممکلت پیغمبر و امام هم باشد هم به حال این مردم هیچ فایده ای ندارد اما خوشبختانه بسیاری از مردم این سرزمین هنوز هم ایمان و اعتقاد دارند یعنی عفت و حیا دارند

   وقتی تقاضای گناه هست قاچاق هم باشه آن فرد برای خودش جور می‌کند مثل مواد مخدر صنعتی و ماهواره
   یا خودت که فیلتر شکن گیر آوردی و رفتی تو اینستا چرخیدی

   • امیر اردیبهشت ۸, ۱۴۰۲

    زر نزن
    واقعیتو گفت تازه واقعیت خیلی بدتر از اینهاست
    اینها مشت نمونه خرواره
    بدتر هم خواهد شد بشین و تماشا کن

    • سجاد اردیبهشت ۹, ۱۴۰۲

     امیر خودت دری وری ننویس