۹ نکته شگفت انگیز درباره کشور نروژ که نمی دانستید

۹ نکته شگفت انگیز درباره کشور نروژ که نمی دانستید

نروژ به مناظر نفس گیر، پدیده های طبیعی حیرت انگیز و حیات وحش ویژه اش که بسیاری از آن ها خاص این کشور هستند، مشهور است. هر کسی که به دنبال یک سفر منحصر به فرد باشد باید نروژ را در صدر فهرست خود قرار دهد.

۱- بهار برفی

فصل بارش برف در نروژ ۶/۱ ماه، از اکتبر تا آوریل به طول می انجامد. این کشور در ماه ژانویه بیشترین بارش برف را دارد که میانگین آن حدود ۴۲ سانتیمتر است. از سویی دیگر، فصل بدون برف نروژ، ۵/۹ ماه، از آوریل تا اکتبر است، به طوری که حداقل بارش برف در نروژ در حوالی ۲۱ ژوئیه رخ می دهد.

۲- سقف چمنی

بعضی خانه ها در نروژ، حتی در مناطق شهری به «سقف چمنی» مجهزند که امکان پرورش گیاهان محلی را فراهم می کند. این سقف ها محلی هم برای لانه سازی پرندگان و رشد حشرات هستند. علاوه بر این، گیاهان روی این سقف ها آب باران را جذب می کنند، امری که می تواند میزان رواناب های سطحی سالانه را ۴۰ تا ۹۰ درصد کاهش دهد. این سقف، خانه را در فصل زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می دارد. گیاهان روی سقف مانند عایق صدا نیز عمل می کنند، به طوری که صداهای بیرونی را به خود جذب می کنند و باعث ایجاد محیط آرام در داخل خانه می شوند.

۳- ایستگاه های اتوبوس منحصر به فرد

ساخت ایستگاه های اتوبوس و پناهگاه های گرم و راحت در نروژ بسیار رایج است و نمونه های زیادی از آن ها در سرتاسر این کشور وجود دارد.

۴- تأمین برق با انرژی های پاک

میزان اتکای نروژ به انرژی برق آبی برای تأمین برق خانگی خود حیرت انگیز است، به طوری که ۹۸ درصد آن تولید نیروگاه های برق آبی است. این میزان نروژ را از باقی کشورها متمایز می کند، چرا میزان برق تولیدی آن از مجموع برق تولیدی ۸ کشور برتر دنیا در زمینه ی استقاده از انرژی های تجدیدپذیر بیشتر است. دولت نروژ برای کاهش هر چه بیشتر میزان کربن تولیدی خود، شهروندان خود را به استفاده از چوب و دیگر انواع زیست توده برای تأمین گرما و برق به جای سوخت های فسیلی تشویق می کند.

۵- منجمد شدن ماهی ها در نزدیکی سطح آب

در نزدیکی سواحل شمالی نروژ منظره ی خیره ای کننده ای پدیده آمده است: تعداد زیادی ماهی که حین شنا در نزدیکی سطح آب منجمد شده اند. این اتفاق بر اثر باد شدیدی رخ داده که باعث منجمد شدن بخشی از اقیانوس شده است. سرمای باد به حدی بوده که ماهی هایی که در نزدیکی سطح آب در حال شنا بودند درجا منجمد شدند.

۶- یک پل شگفت انگیز

پل استورزایساندت (Storseisundet Bridge) یکی از جاذبه های گردشگری نروژ است که بخشی از جاده ای به نام جاده اقیانوس اطلس در این کشور است. در طول این جاده ۸ پل وجود دارد که استورزایساندت بلنترین آن ها است و طراحی منحصر به فرد آن امکان عبور مارپیچی از روی مجمع الجزایر پیرامون پل به خودروهای عبوری می دهد.

۷- شب های روشن

هر چه به قطب شمال نزدیک تر شوید، مدت زمان روشنایی روز بیشتر می شود. در بالای مدار شمالگان گردشگران می توانند در فصل تابستان به صورت شبانه روزی حمام آفتاب بگیرند و فرصت بیشتری برای گردش در مناظر نفس گیر و ساخت خاطرات فراموش نشدنی در اختیار داشته باشند.

۸- آسانسور دوچرخه

شهر تروندهایم راه حل مشکل بالا رفتن از سربالایی برای دوچرخه سوارها را پیدا کرده است؛ اختراعی به نام CycloCable که نوعی آسانسور دوچرخه است. این آسانسور که ۱۵۰ متر طول دارد، از یک صفحه ی برقی متصل به زمین تشکیل شده است. دوچرخه سوارها در حالی یک پای خود را بر روی پدال آسانسور قرار می دهند که روی دوچرخه نشسته اند و پای دیگری شان روی پدال دیگر آن قرار دارد. آسانسور با سرعت ۸ کیلومتر بر ساعت دوچرخه سوار و دوچرخه اش را از سربالایی بالا می برد.

۹- مالیات بازیافت قوطی ها و بطری ها

نروژ از سال ۱۹۰۲ در زمینه ی راه اندازی سیستم بازیافت برای بطری های قابل استفاده ی مجدد پیشگام بوده است، امری که آن را به یکی از اولین کشورها در این زمینه تبدیل ساخته است. سیستم بازیافت ظروفی قابلیت پر کردن مجدد را ندارند، مانند قوطی های فلزی و بطری های پلاستیکی در سال ۱۹۹۹ راه اندازی شد. چیزی که سیستم بازیافت نروژ را منحصر به فرد می کند این است که به طور داوطلبانه توسط صنایع خرده فروشی نوشیدنی و مواد غذایی این کشور به وجود آمد. حالا در نروژ از تولیدکنندگان نوشیدنی برای ظروف یک بار مصرف مالیات اخذ می شود.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
۹ نظر

ورود

 • جل الخالق اردیبهشت ۸, ۱۴۰۲

  بعد میگن ما مسلمونیم

  • حمید اردیبهشت ۸, ۱۴۰۲

   هیچ چی اینجا سر جاش نیست .

  • حامد اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۲

   به اسلام و مسیحیت و زرتشتی و اینا نیست
   مسئله فقط حکومت دینیه
   هرجای دنیا دین به مردم حکومت کنه وضع همین میشه
   از قرون وسطای اروپا بگیر تا الان خودمون
   حکومت دینی توش تقدس داره، تقدس هم جلوی نقد رو میگیره، وقتی جلوی نقد گرفته بشه فساد ایجاد میشه، فساد هم فقر و تباهی میاره

 • Arman اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۲

  همشش دروغهه، فقط ایران خوبه😅

 • حمید اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۲

  نروژ جای خیلی باصفاییه😍😍😍😍 ارامش خالص میخای نروژ

 • محمد اردبیلی اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۲

  نروژ خوبه بخصوص زندان اش 😂

 • عباس بختیاری گندلی اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

  تابستون برق نداریم چکارکنیم

 • سپنتا اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

  دیگه خسته شدم از این. بهشت….کاش تو جهنم شون بودم…..مردیم از خوشی. اینجا