شوک جدید به موسیقی ایران؛ خبرهای ضد و نقیض در مورد درگذشت حمیرا + بیوگرافی

شوک جدید به موسیقی ایران؛ خبرهای ضد و نقیض در مورد درگذشت حمیرا + بیوگرافی

چند ساعتی است که خبری مبنی بر درگذشت حمیرا خواننده زن پیش از انقلاب ساکن آمریکا در شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود اما این خبر هنوز تایید یا تکذیب نشده است. این در حالی است که پیش از این نیز بارها خبر مرگ حمیرا با نام اصلی پروانه امیرافشاری در رسانه ها منتشر شده اما صحت نداشته است. در ادامه بیوگرافی حمیرا خواننده لس آنجلسی را بررسی می‌کنیم.

بیوگرافی حمیرا

خبرهای ضدونقیض درباره درگذشت حمیرا + بیوگرافی

پروانه امیرافشاری که با نام هنری حمیرا شناخته می‌شود، در ۲۶ اسفند ۱۳۲۳ در شهر تهران به دنیا آمد. او از خانواده‌ای بانفوذ و سرشناس است که اصالتی آذری دارند. پدرش از زمین‌داران بزرگ آذربایجان و مالک نزدیک به ۱۵۰ قریه و روستا در منطقه شمال غرب ایران بود.

از همان دوران کودکیِ حمیرا، خانه آن‌ها شاهد مراسم بزرگ با حضور هنرمندان نامیِ آن زمان، مانند روح‌انگیز، بنان، ملوک ضرابی و بسیاری دیگر بود که همین موضوع، انگیزه اولیه حمیرا برای روی آوردن به آواز شد. او به دور از چشم پدر و با تشویق همسرش که تازه از آلمان برگشته بود، با نام‌نویسی در آزمون صدا در شورای رادیوی آن زمان، باعث حیرت و تحسین اعضای شورا شد و پس از آن تحت آموزش علی تجویدی، نوازنده ویولن و آهنگساز برجسته، قرار گرفت.

خبرهای ضدونقیض درباره درگذشت حمیرا + بیوگرافی

گفته می‌شود که او نام حمیرا را بر خود گذاشت تا پدرش متوجه آوازخوانی‌اش نشود و تا مدت‌ها کسی از هویت این خواننده زن خوش‌صدا باخبر نبود.

حمیرا در پاییز ۱۳۴۴ خورشیدی با خواندن اثر «صبرم عطا کن» به شهرت رسید. با پخش صدایش در رادیو، پدر او را می‌شناسد و برای حفظ آبرو تمام صفحات موسیقی حمیرا را از بازار می‌خرد و در خانه انبار می‌کند و حمیرا را از هرگونه فعالیت موسیقی منع می‌کند.

مدتی بعد اما با سفر اروپایی پدر، دوباره حمیرا با حمایت مادرش آهنگی به نام «سرگردان» را منتشر می‌سازد که این‌بار با برگشت پدر او برای همیشه از خانواده طرد و از ارث محروم می‌شود.

ازدواج اول

خبرهای ضدونقیض درباره درگذشت حمیرا + بیوگرافی

حمیرا در سال ۱۳۴۲ وقتی ۱۹ ساله بود با فشار پدرش با پسر یکی از تجار بزرگ ایران که هم سن بودند ازدواج کرد. اما این زندگی زناشویی بعد از ۶ ساله با وجود داشتن یک دختر بنام هنگامه به طلاق ختم شد.

حمیرا در درباره جدایی از همسر اول خود گفت: «مادر شوهرم بی‌نهایت عاشق موسیقی بود و همیشه مرا تشویق می‌کرد، من همیشه از بس مادر شوهرم را دوست داشتم تحت کنترل او زندگی می‌کردم. بعد از مدتی که مادرشوهرم به اروپا سفر کرد زندگی زناشویی من هم با وجود داشتن یک فرزند به اختلاف کشید و سال ۱۳۴۸ از همسرم جدا شدم.

ازدواج دوم

خبرهای ضدونقیض درباره درگذشت حمیرا + بیوگرافی

حمیرا در سال ۱۳۴۹ وقتی ۲۴ ساله بود با پرویز یاحقی ۳۵ ساله موسیقیدان و آهنگساز برجسته ایرانی ازدواج کرد. این ازدواج نیز سال ۵۷ به جدایی ختم شد.

حمیرا در طول زندگی شش ساله خود با یاحقی آثار ماندگاری با شعرهایی از بیژن ترقی منتشر کرد. اما بعد از طلاق ارتباط هنری حمیرا با پرویز یاحقی به‌طور کامل قطع شد.

ازدواج سوم و مهاجرت

خبرهای ضدونقیض درباره درگذشت حمیرا + بیوگرافی

اواخر سال ۱۳۵۷ وقتی ۳۴ ساله بود به خاطر دید منفی مردم آن دوره به زن بیوه مجبور به ازدواج با صاحب فروشگاه معروف کراوات مسعودنیا شد.

دو سال بعد از انقلاب به علت ممنوعیت کراوات، همسرش بیکار شد و حمیرا هم دیگر امکان فعالیت هنری را از دست داد تا اینکه به فکر مهاجرت افتاد. نهایتا حمیرا سال ۱۳۶۰ در ۳۷ سالگی به همراه دخترش یاسمن از مرز افغانستان از ایران خارج و سپس به پاکستان رفت و بعد به اسپانیا سفر کرد. او در نهایت مدتی در کاستاریکای آمریکای مرکزی بود و پس از آن در لس انجلس ساکن شد.

از تومور مغزی تا عمل قلب

حمیرا درگذشت + بیوگرافی

حمیرا در سال ۱۳۷۸ زمانی که ۵۵ ساله بود به تومور مغزی دچار شد اما بطور معجزه آسایی از اتاق عمل سالم بیرون آمد. او مدتی بعد بخاطر ناراحتی قلبی عمل شد که آن هم با موفقیت همراه بود.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود