۷ عاشق و معشوق مشهور سینما که در حقیقت رابطه ناسالمی داشتند

۷ عاشق و معشوق مشهور سینما که در حقیقت رابطه ناسالمی داشتند

فیلم های عاشقانه برای ما الهام بخش اند و دوست داریم عشق پرشور و حرارتی مانند آنچه در آن ها به تصویر کشیده می شود را در زندگی واقعی تجربه کنیم. اما بعضی از شناخته شده ترین و محبوب ترین زوج های عاشق سینما در حقیقت نمونه ای از رابطه عاطفی سمی هستند.

جک و رز در «تایتانیک» (Titanic)

رابطه ی جک و رز برای بیشتر از ۲۰ سال یکی از محبوب ترین داستان های عاشقانه ی سینما بوده است. اما اگر خوب به آن فکر کنید می بینید که آن ها اصلاً رابطه ی خوبی نداشتند. از زمانی که جک جلوی خودکشی رز را می گیرد تا لحظه ی مرگش در آب های منجد اقیانوس اطلس، تنها اندکی بیش از ۴۸ ساعت سپری می شود. شاید به عشق در نگاه اول اعتقاد داشته باشید، اما حقیقت آن است که شکل گیری عشق و یک رابطه ی سالم و همینطور شکل گیری تعهد، ارتباطی در سطوح مختلف، اعتماد و حس احترام عمیق نسبت به یکدیگر، امر زمان بری است که به طور حتم ۲ روز برای آن کافی نیست. بنابراین رابطه ی آن ها از سر هوس بود نه عشق واقعی.

علاوه بر این، جک و رز علیرغم شیمی قوی ای که بین آن ها برقرار بود، نقاط اشتراک چندانی با یکدیگر نداشتند. شاید اگر جک نجات می یافت و رابطه ی آن ها ادامه پیدا می کرد، با یکدیگر به مشکلات بزرگی برمی خوردند.

جان و جین در «آقا و خانم اسمیت» (Mr. & Mrs. Smith)

رابطه ی آن ها بر پایه ی دروغ از هر دو سمت شکل می گیرد. آن ها گرچه در ابتدا با یکدیگر شاد هستند، اما در ازدواجی گرفتار می شوند که برای هر دوی آن ها خفقان آور و ارضا نکننده است.

راس و ریچل در «دوستان» (Friends)

ریچل و راس یکی از محبوب ترین زوج های سریال «دوستان» هستند. اما رابطه ی آن ها فراز و نشیب زیادی دارد. راس شریک عاطفی خوبی برای ریچل نیست. او دائماً پای دیگران را به رابطه ی خود و ریچل بازمی کند تا بتواند او را تحت کنترل درآورد.

با توجه به همه ی دروغ ها و فریب هایی که راس در رابطه شان به کار می گیرد، او در حقیقت یک شریک عاطفی کنترل گر است. بعد از ازدواج تصادفی شان با یکدیگر در لاس وگاس، علیرغم خواست ریچل، راس از جدا شدن از او خودداری می کند. راس بسیاری از اوقات نشان می دند که احساس می کند صاحب ریچل است، موضوعی که اصلاً عاشقانه نیست.

ادوارد و بلا در «گرگ و میش» (Twilight)

علیرغم محبوبیت فراوانش، مجموعه فیلم «گرگ و میش» که در آن بلای ۱۷ ساله به ادوارد کالن، خون آشامی ۱۰۴ ساله دل می بندد، از جهات مختلف رابطه ای سمی را به تصویر می کشد که اختلاف سنی بلا و ادوارد تنها یکی از آن ها است. بلا سن کمی دارد و هنوز دقیقاً نمی داند شایسته ی چیست. برعکس، ادوارد موارد زیادی از ویژگی های کلیشه ای یک شریک عاطفی سمی را از خود بروز می دهد.

اولین و مهم ترین آن ها این است که او به عمد سعی می کند بلا را از بقیه، از جمله پدر و مادرش دور نگه دارد. ادوارد به مرزبندی های بلا احترام نمی گذارد، او را بارها تعقیب می کند، بی اجازه وارد خانه اش می شود و هر شب خوابیدن او را تماشا می کند.

کریستین و آناستازیا در «۵۰ طیف خاکستری» (Fifty Shades of Grey)

گرچه فرانشایز «۵۰ طیف خاکستری» به موفقیت و محبوبیت زیادی دست یافت، اما رابطه ی شخصیت های اصلی آن اصلاً سالم نیست. آناستازیا دختری بی تجربه با اعتماد به نفس پایین است که تا پیش از این تجربه ی رابطه عاطفی را نداشته و کریستین از همین موضوع سوء استفاده می کند.

کریستین مردی حسود و کنترل گر است که برای کنترل زندگی آناستازیا دست به هر کاری می زند. او را تعقیب می کند و همه ی هم و غمش این است که او کجا و پیش چه کسی است. از همه ترسناک تر اینکه حتی شرکتی که آناستازیا در آن کار می کند را می خرد. رابطه ی کریستین و آناستازیا در حقیقت بر پایه ی سلطه گری و مشکلات روانی است.

نوآ و الی در «دفترچه خاطرات» (The Notebook)

رابطه ی نوآ و الی از همان ابتدا مشکل دار است. بعد از آشنایی آن ها با یکدیگر، الی به نوآ نه می گوید، به همین دلیل نوآ خود را از یک چرخ و فلک آویزان می کند و الی را تهدید می کند که اگر به بیرون رفتن با او رضایت ندهد خود را به پایین پرت خواهد کرد. این رفتار نه عاشقانه، بلکه بازی گرفتن احساسات دیگران برای رسیدن به اهداف خود است.

آن ها اغلب با یکدیگر مشاجراتی دارند که تبدیل به دعوا می شود. وقتی بعد از ۱۴ سال بی خبری از یکدیگر بار دیگر همدیگر را ملاقات می کنند، نوآ الی را تشویق می کند تا به نامزدش خیانت کند و با او وارد رابطه شود.

رومئو و ژولیت در «رومئو + ژولیت» (Romeo + Juliet)

رابطه عاشقانه ی زوج فیلم «رومئو + ژولیت» با همه ی محبوبیتش در حقیقت رابطه ای سمی است. آن ها دو نوجوان خام هستند که هوس را با عشق واقعی اشتباه می گیرند و در عرض چند روز باهم ازدواج می کنند.

رابطه ی آن ها از همان ابتدا به دغدغه ی هر دویشان تبدیل می شود و با از دست رفتن جان شان به خاطر رابطه ای که حتی یک هفته طول نمی انجامد به پایان می رسد.

بیشتر بخوانید:

باورهای غلطی که به واسطه فیلم های عاشقانه به وجود آمده

۱۲ نکته کلیشه ای اما آموزنده در فیلم های عاشقانه که باید آویزه گوش خود کنیم

منبع: brightside
مطالب مرتبط
۱۶ نظر

ورود

 • آیسان اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۲

  عشق مراکشت وزنده کرد!

 • نرگس اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۲

  بنظرم اصلا منطقی نیست نظرت.چون خیلیامون داریم اطرافیانمونو ک بایه بار دیدن یا یه هفته ارتباط هنوزم باعشق دارن زندگی خوبی رو سپری میکنن‌.یه زندگی سالم.کلا نمیشه قضاوت کرد.درسته عشقای الان پوچ و هوسه ولی سابق این شکلی نبود‌.ن سن مهم بود ن تعداد دیدن ن …..مهم دل بود ک گره میخورد‌

 • صالح اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۲

  تو رابطه راس و ریچل خیلی یکطرفه صحبت کردی
  ریچل کسی بود که با خودخواهی و نبخشیدن راس اون رابطه رو برای سال ها خراب کرد و راس همیشه سعی داشت درستش کنه اما مشکلاتی براشون بوجود میومد

 • Fati اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۲

  این چه سمی بود من دیدم انتقادات اصلأ وارد نیست ، کارکترهای هر داستان با تمام ویژگی هایی که دارند محبوب میشن همچنین به دل مخاطب میشیند میشه گفت اگر لیلی بعد از مرگ همسرش با مجنون ازدواج می‌کردند زندگی خوبی نداشتند چون مجنون مجنون بود فلان 🤦

 • ریحانه اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۲

  جک به خاطر رز چندین ساعت توی آبهای منجمد شنا کرد و تمام مدت به رز میگفت باید زنده بمونه اگه این اسمش هوس منم همچین هوسی رو برای خودم آرزو میکنم.

  • جمک اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

   به به به به ..شایدا دوست داشتن رو بعضیا هوس میدانن..

 • فا اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۲

  باشه تو خوبی

 • آرش اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

  این چه مقاله سمی بود. هر کی این و نوشته هیچ درکی نه از سینما و نه از عشق نداره.بنظر یه بچه هشت ساله این چرندیات و نوشته. هشت ساله هم نه. پنج ساله.

 • آرمان اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

  جدیدا خیلی سمی سمی میکنی کلک

 • Sara اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

  چرت گفتی، اینطوری که همه رابطه ها شد سمی و از روی هوس.
  لطفا بزارید لااقل از فیلم دیدن لذت ببریم، واقعا مجبور نیستید هر چیزی رو تحلیل کنید

 • فرزانه اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۲

  فانتزی های سینما رو نمیشه با منطق های روانشناسی دنیای واقعی تحلیل کرد بهتره برای تحلیل سینما از دانش خود سینما استفاده کرد

 • امیرعلی اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۲

  یادتون باشه اینا همش فیلمه و لزوما واقعیت نداره ولی دقت کردید توی همه این فیلم ها مقصر مرد ها بودن😅

 • مرتضی اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۲

  فقط عاشقانه های عموجانی😍

 • رضا اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۲

  بله موافقم ولی فراموش کردی که سینما جادوی هفتم هست اینقدر رو فکر طرف اثر داره که به اونور این چیزا فکر نمی کنند فقط ظاهر قشنگ باشه بقیه رو وللش منطق و مخ تعطیل….

 • احسنت اصلا اینا در حدی نیستن این فیلما رو نقد کنن کلا چرت و پرت نوشته اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۲

  اصلا در حد و اندازه ای نیستین که این فیلما رو نقد کنین کلا چرت و پرت نوشتی عمو