۱۴ فیلم جنگی برتر در مورد حمله به نورماندی؛ از Storming Juno تا The Longest Day

۱۴ فیلم جنگی برتر در مورد حمله به نورماندی؛ از Storming Juno تا The Longest Day

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات دی دَی (D-Day) یا همان عملیات پیاده شدن نیروهای متفقین در نورماندی، یکی از نقطه عطف های جنگ جهانی دوم که تاریخ بشر را تغییر داد را به شیوه های مختلف به تصویر می کشند. نزدیک به ۸۰ سال از روزی می گذرد که برای همیشه جهان را تغییر داد. چنین لحظه ماندگار و نمادینی در تاریخ بدین معناست که هالیوود از آن برای ساخت فیلم های متعددی الهام می گیرد که به دی دَی ارجاع می دهند، در تلاش برای ادای احترام به این عملیات و تاثیری که بر تاریخ بشر داشت. حیرت انگیز است وقتی به تعداد فیلم هایی نگاه می کنیم که در این مورد ساخته شده اند و اینکه چطور هر کدام به جایگاه برتری نسبت به دیگر فیلم ها دست یافته اند. چه برای کارشناسان تاریخی و چه افراد بدون اطلاعات تاریخی چندان، این فیلم ها برای هر کسی چیز جذاب و خاصی در خود دارند.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

فیلم های بسیاری در مورد جنگ جهانی دوم ساخته شده اما بسیاری از این فیلم ها روی عملیات اورلورد (Operation Overlord) به عنوان نقطه ثقل اصلی داستان تمرکز داشته اند. بدون شک این عملیات بزرگ ترین و مهم ترین نقطه عطف جنگ جهانی دوم بود و اگر شکست می خورد، دنیای امروزمان می توانست ظاهر متفاوتی داشته باشد. شجاعت سربازان متفقین در روز دی دَی که به سواحل نورماندی در فرانسه هجوم بردند، در قلب و ذهن نسل های آینده باقی خواهد ماند و این به معنای ابدی کردن آن در قالب فیلم های جنگی است. برخی از بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما در مورد روز دی دَی، فیلم هایی ماجراجویانه با داستان های ساختگی هستند، در حالی که برخی دیگر تا حد ممکن به واقعیت این نبرد وفادار مانده اند. علاقمندان به جنگ جهانی دوم، به طور ویژه، چیزهای جالب و جذاب بسیاری در این فیلم ها خواهند یافت، فیلم هایی که هر کدام جنبه ای متفاوت از روز دی دَی را به تصویر می کشند. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۴ فیلم جنگی برتر تاریخ سینما در مورد عملیات دی دَی و پیاده شدن نیروهای متفقین در سواحل نورماندی آشنا کنیم.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۱۴- D-Day The Sixth Of June (1956)

درام های رمانتیک که در جریان جنگ رخ می دهند، با فیلم هایی مانند D-Day The Sixth Of June آغاز شدند. رابرت تیلور، ریچارد تاد و دانا وینتر در این داستان بازی می کنند، فیلمی در مورد دو سرباز آمریکایی و بریتانیایی که هر کدام خاطراتی از عشق هایشان با یک زن دوست داشتنی به نام والری راسل دارند. جالب اینکه ریچارد تاد خود از سربازان متفقین بود که در عملیات دی دَی در نورماندی حضور داشت و یکی از اعضای گروهان هفتم گردان چترباز بود که در اورن بریج با سروان هاوارد ارتباط برقرار کرد. این انتخاب بازیگران برای چنین فیلمی بسیار هیجان انگیز و البته تاثیرگذار است، اگر چه نبرد دی دَی در آخرین دقایق فیلم به تصویر کشیده می شود.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۱۳- Storming Juno (2010)

اکثر فیلم ها و محتواهایی که در مورد روز دی دَی هستند، عمدتاً روی اتفاقی تمرکز دارند که در ساحل اوماها رخ داد اما علاقمندان به حوزه نظامی و تاریخ به خوبی می دانند که این عملیات یک عملیات چند وجهی بود. دومین ساحل مشهوری که در این عملیات هدف قرار گرفت جونو نامگذاری شده بود، ساحلی که این درام مستند گونه تلاش دارد به نمایش بگذار و نتایج خارق العاده ای در پی دارد. این فیلم تمرکز را از روی نیروهای آمریکایی به نیروهای کانادایی منتقل می کند که به ساحل جونو حمله بردند. فیلم Storming Juno داستان را از دریچه نگاه برخی از سربازان گردان چترباز، خدمه تانک و پیاده نظام کانادایی که در این عملیات حضور داشتند روایت می کند، و نگاه هایی متفاوت به اتفاقاتی می اندازد که در آن روز سرنوشت ساز کمتر مورد توجه قرار گرفتند.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۱۲- Breakthrough (1950)

فیلم های جنگی در مورد جنگ جهانی دوم ساخته شده در دهه ۱۹۵۰ حس و حال و فضای بسیار خاصی دارند، بیشتر به این خاطر که نویسندگی، کارگردانی و بازیگری آن ها بر عهده کسانی بود که خودشان شاهد اتفاقات آن دوره بودند. اغلب این فیلم ها حاوی جزییات خاصی هستند که تجربه منحصربفرد و واقعی افراد از این عملیات و کلیت جنگ جهانی دوم را منعکس می کند و به جذابیت ذاتی این روایت های سینمایی می افزاید. فیلم Breakthrough یک نمونه بی نقص از این موضوع است و داستان یک دسته از نیروها در دوران جنگ جهانی دوم را روایت می کند که برای عملیات دی دَی تمرین می کنند و سپس پیش از این که وارد قلمرو آلمان شود، درگیر نبرد می شوند. در تولید این فیلم از تصاویری استفاده شده که نیروهای آمریکایی، بریتانیایی و آلمانی در این عملیات گرفته شده است تا تصویری واقعی تر از ماجراها ارائه شود. این فیلم یک موفقیت باکس آفیسی بسیار غیرمنتظره و قابل توجه بود.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۱۱- A Matter Of Resistance (1966)

فیلم A Matter of Resistance یک فیلم کمدی رمانتیک فرانسوی در مورد حمله متفقین به نورماندی است. کاترین دنوو جوان در این فیلم نقش ماری را بازی می کند، دختری روستایی که عروس جوان یک کشاورز مسن تر است. او توجه یک فرمانده آلمانی را به خود جلب می کند که نیروهایش را در همان حوالی مستقر کرده است. همچنین نظر یک جنگجوی گروه مقاومت فرانسه که قصد دارد از آلمانی ها جاسوسی کند تا برای آماده سازی به منظور عملیات تهاجمی متفقین در نورماندی کمک کند، نیز به این زن جوان و زیبا جلب می شود. اما ماری توجه او را از عملیاتش دور می کند و در طی داستان است که تمام این مردان برای بدست آوردن دل این زن دست به کارهای احمقانه ای می زنند. طنز موقعیت و تنش رمانتیک داستان، جذابیت های اصلی این فیلم هستند، و عملیات دی دَی پیش زمینه ای قابل توجه و جذاب برای این داستان فراهم می کند.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۱۰- Ike: Countdown To D-Day (2004)

اگر چه تام سلک بیشتر به خاطر بازی در سریال های تلویزیونی مانند Magnum P.I. و Blue Bloods شناخته می شود اما کمتر دیده شده ترین نقش آفرینی او در فیلم Ike: Countdown to D-Day است. سلک برای این نقش بیشتر از آن سبیل خاصش را تراشید و موهایش را نیز از ته زد تا نقش ژنرالی مشهور را بازی کند. دوایت دی آیزنهاور یکی از بهترین استراتژیست های نظامی ارتش ایالات متحده بود. داستان این فیلم ۹۰ روز پیش از عملیات اورلورد آغاز شده و شرایط را برای این نبرد سرنوشت ساز فراهم می کند. سلک به شکل استادانه ای نقش آیزنهاور را بازی می کند، مردی که تلاش دارد مهم ترین عملیات تهاجمی تاریخ را انجام دهد و همزمان از سیاست ورزی های همتایانش مانند ژنرال پتن دوری کند. این فیلم به خوبی نشان می دهد که چطور، از طریق ترکیب دیپلماسی برتر و استراتژی بی نقص، او توانست به موفقیتی تقریباً غیرممکن دست یابد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۹- Overlord (1975)

بسیاری از بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات دی دَی در جنگ جهانی دوم در همان سال های ابتدایی پس از جنگ ساخته شده و به دیدگاه های مختلفی می پردازند که در جریان این نبرد شکل گرفتند. اما فیلم Overlord یک فیلم در مورد دی دَی است که پس از جنگ ویتنام ساخته شد. به جای تمرکز بر شجاعت و قهرمانی های سربازان متفقین در حمله نورماندی، این فیلم به جنگ به عنوان ابزار سرنوشت نگاه می کند که سربازان بی تجربه را به سمت پایانی موهوم و ویرانگر پیش می برد. این فیلم بسیار سرگرم کننده و جذاب به شکل سیاه و سفید فیلمبرداری شده که بر تاثیرگذاری داستان می افزاید و وقتی پای ترکیب تصاویر جدید و آرشیوی به میان می آید، بسیار بهتر از بسیاری از فیلم های جنگی مشابه عمل می کند. نتیجه نهایی یک فیلم جنگی تکان دهنده در مورد جنگ جهانی دوم و عملیات حمله به نورماندی است که به خوبی با پوچ گرایی محسوس در دهه ۱۹۷۰ ترکیب شده است.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۸- ۳۶ Hours (1964)

جاسوسی و عملیات های اطلاعاتی در طول جنگ جهانی دوم به خاطر برخی از نقشه های بی نقص و پرجزییاتی مشهور شده که توسط هر دو طرف برای گول زدن طرف دیگر چیده شده بودند. در این فیلم، سرویس امنیتی و اطلاعاتی آلمانی ها سعی دارد از طریق یک عملیات فریب پیچیده و دقیق، به نقشه متفقین برای عملیات دی دَی پی برده و آن را نقش بر آب کند، جایی که یک افسر آمریکایی را متقاعد می کنند که جنگ به پایان رسیده است. این فیلم با بازی جیمز گارنر و ایوا ماری سنت، یک تریلر هنرمندانه است که قدرت اطلاعاتی و فریب آلمانی ها را نیز به تصویر می کشد، چیزی که کمتر در فیلم های جنگی در مورد جنگ جهانی دوم به تصویر کشیده شده و حس تنش خاصی به این فیلم می بخشد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۷- The Desert Fox: The Story Of Rommel (1951)

اروین رومل از دیرباز جایگاه ویژه و قابلاحترامی در میان نیروهای متفقین داشت که حتی تا به امروز نیز ادامه داشته است. در تضاد با ژنرال های سیاسی، رومل بیشتر به عنوان یک ژنرال کارکشته، زیرک و قابل احترام آلمانی دیده می شود تا یک نازی دیگر و این فیلم سخت تلاش کرده تا تصویری مناسب و واقعی از ژنرال رومل در ذهن مخاطبان ایجاد کند. جیمز میسون به خوبی تصویری از یک شخصیت پیچیده و دچار تشویش ذهنی را از رومل ارائه می کند که فاصله زیادی با واقعیت ندارد. نبرد دی دَی تنها نقشی کوچک اگر چه حیاتی را در این فیلم بازی می کند. وقتی هیتلر از تلاش های رومل برای آماده سازی نورماندی به منظور جلوگیری از عملیات متفقین در این منطقه جلوگیری می کند، او تصمیم می گیرد که به گروهی بپیوندد که قصد ترور پیشوا را دارند. وقتی نقش رومل در این عملیات کشف می شود، شانسی برای خودکشی به او داده می شود تا برای حفظ چهره و نجات خانواده اش دست به خودکشی بزند. این فیلم برداشت و نگاهی بسیار نادر، خاص و تاثیرگذار بر آنسوی جبهه جنگ جهانی دوم است که اجازه می دهد The Desert Fox: The Story Of Rommel فیلمی متفاوت از همتایان خود باشد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۶- The Americanization Of Emily (1964)

جیمر گارنر در فیلم The Americanization Of Emily نقش چارلی را بازی می کند، آجودان یک آدمیرال در این فیلم جنگی که کار اصلی او اطمینان از این است که آدمیرال و دیگر افسران هم رده اش تمام امکانات لاکچری که برای خوشگذرانی می خواهند را داشته باشند، از جمله داشتن ملازمان یا حتی معشوقه ها. وقتی فرماندهش همسر خود را از دست می دهد، تصمیم می گیرد به چارلی بگوید که باید به جرگه اولین نیروهایی بپیوندد که به ساحل نورماندی می رسند تا اولین ملوانی که در ساحل کشته می شود را مستندسازی کند. امیلی با بازی جولی اندروز نیز زن بیوه ای است که شوهرش را در جنگ از دست داده و عاشق چارلی می شود و در مواجهه با خطر از دست دادن او، امیلی شرایط بسیار دشواری را تجربه می کند. این فیلم روایتی اثرگذار از پوچی جنگ است که در این زمینه بسیار شبیه فیلم Catch-22 می باشد، با مقداری روایت عاشقانه که باعث می شود جذابیتی بدون تاریخ مصرف به فیلم داده شود.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۵- The Big Red One (1980)

فیلم The Big Red One تقریباً شبیه یک نسخه روزآمد شده و توسعه یافته از فیلم Breakthrough است، جایی که داستان پنج نفر از اولین حضورشان در جنگ جهانی دوم در جبهه شمال آفریقا،تا ایتالیا، دی دَی و در نهایت ورود به خاک آلمان روایت می شود. این فیلم با پیچیدگی بسیار بیشتری نسبت به دیگر فیلم های جنگی ساخته شده در مورد جنگ جهانی دوم با این اتفاق بزرگ روبرو می شود. از سربازانی که به نیازهایشان برای درگیری و از بین بردن دشمن دسترسی ندارند تا دشواری در درک اینکه در هولوکاست چه اتفاقی افتاده، این یکی فیلمی است که اکشن دراماتیک را با سوالات فلسفی تکان دهنده و با پاسخ های دشوار ترکیب می کند. همچنین این فیلم این نقطه تمایز را در خود دارد که یکی از ماندگارترین نقش های مارک همیل در خارج از فرانچایز جنگ ستارگان می باشد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۴- The Longest Day (1962)

این یکی فیلمی است که کاملاً بر عملیات دی دَی به عنوان کانون اصلی داستان تمرکز دارد. با مدت زمانی حدود ۳ ساعته، این فیلم عجله ای برای روایت داستان خود نداشته و سعی دارد داستان عملیات حمله به نورماندی را از چند منظر مورد بررسی قرار دهد، از جمله از دیدگاه چندین نیروی متفقین و سربازان آلمانی در آنسوی میدان نبرد. تیم بازیگران فیلم پر از ستاره و چهره های شاخص سینما در آن دوران است، از جمله جان وین، شان کانری، رابرت میچم، هنری فاندا و رودی مک داول. اگر چه درام های انسانی گاهی در وسعت عظیم فیلم و داستان آن گم می شود، هنوز هم به شکلی خارق العاده اتفاقات روز دی دَی را به شکلی خلاصه و جمع و جور به تصویر می کشد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۳- Where Eagles Dare (1968)

مدت ها پیش از اینکه کلینت ایستوود به یکی از بهترین کارگردانان هالیوود تبدیل شود، او نقش ستوان شیفر را بازی کرد، یک رنجر آمریکایی که برای نجات ژنرال جرج کارنابی از دست اس اس وارد عملیاتی می شود که نیروهای بریتانیایی آن را طرح ریزی کرده اند، پیش از اینکه بتواند اسرار مربوط به نبرد دی دَی را فاش نماید. اما همه چیز آنطور که به نظر می رسد نیست. خیلی زود مشخصی می شود که یک هدف دیگر غیر از هدف رسمی و اصلی نیز وجود دارد. این فیلم به لطف بازی های قوی از ستارگان متعدد مانند ایستوود، ریچارد برتون، ماری اور و پاتریم وایمارک بسیار مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و سینماروها نیز استقبال خوبی از آن کردند. بزرگ ترین نقطه قوت فیلم Where Eagles Dare پیچش داستانی آن است که به شدت موثر بوده و آنقدر خوب هست که اینجا اسپویلش نکنیم.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی

۲- Patton (1970)

فیلم Patton به چیزهایی فراتر از تنها حمله نورماندی می پردازد. از بسیاری جهات، این فیلم بهترین کار را انجام داده و تمام کمپین اروپایی ها علیه هیتلر در نبرد نورماندی را به هم می دوزد، به طور خاص به خاطر تمرکز بر شخصیت ژنرال جرج اس پتن. جرج سی اسکات در این فیلم نقش ژنرال پتن را با جدیت و حرارت جذابی بازی می کند که باعث می شود همدردی و درک نکردن رفتارهای او بسیار دشوار باشد. در این فیلم از عملیات دی دَی تقدیر می شود اما همانند دیگر نبردها، تاکید بیشتر روی خود نبرد نیست و بیشتر به معنای نبرد می پردازد. چرا پتن وارد این نبرد شد و چطور هزینه تک تک تصمیماتی که گرفت را می سنجد؟ این ها سوالات دشواری هستند که این فیلم تلاش دارد به آن ها پاسخ دهد.

بهترین فیلم های جنگی در مورد عملیات متفقین در نورماندی
 Tom Hanks, Edward Burns, Tom Sizemore, Jeremy Davies, Vin Diesel

۱- Saving Private Ryan (1998)

فیلم Saving Private Ryan واقعی ترین و معتبرترین تصویرسازی از عملیات دی دَی در تاریخ سینما را در خود دارد و هیچ فیلمی به چنین میزانی از تاثیرگذاری و واقع گرایی نزدیک هم نشده است. با استفاده از تجربیات و جلوه های ویژه در کنار سکانس های اکشن، استیون اسپیلبرگ نگاهی بسیار واقع گرایانه و دست اول نسبت به پیاده شدن نیروهای متفقین در ساحل نورماندی را در اختیار مخاطب قرار می دهد، پیش از اینکه از آن به عنوان نقطه پرتابی برای روایت اصلی داستان استفاده کند. نبرد دی دی یکی از بزرگ ترین، سنگین ترین و تکان دهنده ترین نبردهای جنگ جهانی دوم است و چیزی که در سکانس ابتدایی نجات سرباز رایان می بینیم، بهترین و واقعی ترین و در عین حال پرتنش ترین تصویرسازی است که از این نبرد ارائه شده است. وحشت، خشونت و بیرحمی محض سکانس پیاده شدن نیروهای متفقین در نورماندی تجربه ای بسیار قوی و تکان دهنده است اما تصویری بسیار واقع گرایانه از وحشت هایی که در آن روز رخ داد، برخلاف تصویری باشکوه و دراماتیک که در فیلم های هالیوودی از جنگ ارائه می شود. همه این ها کمک کرده که Saving Private Ryan به بهترین فیلم جنگی تاریخ سینما از نگاه بسیاری از منتقدان و سینماروها تبدیل شود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • Razed اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲

  سایت تون بیشتر وقتها در این دو روز اخیر باز نمیشه و خطا داره.

  • حسین علی پناهی اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲

   با سلام بله ممنون از شما. یه توقیف یک روزه داشتیم و بعدش یه سری مشکلات فنی که انشالا حل میشه

 • رضا اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

  نجات رایان مو به تنه آدم سیخ میکنه