ابتکار اوکراینی ها که روسیه را وادار به تغییر تاکتیک در حملات پهپادی کرده است + ویدیو

ابتکار اوکراینی ها که روسیه را وادار به تغییر تاکتیک در حملات پهپادی کرده است + ویدیو

تاکتیک های دفاع هوایی انعطاف پذیر و سازگارپذیر اوکراینی ها، نیروهای روسیه را وادار به تغییر تاکتیک در حملات پهپادی کرده است. به جای ارسال تعداد معدودی پهپادهای کامیکازه لنست و پهپادهای دیگری که ادعا می شود پهپادهای ایرانی شاهد ۱۳۶ هستند، روسیه تعداد زیادی از این پهپادها را در یک زمان شلیک کرده و برای جلوگیری از مواجهه با سیستم های دفاع هوایی اوکراینی ها، مسیر آن ها را با دقت تغییر می دهد. در حالی که اوکراین در روزهای اخیر اعلام کرده تعداد زیادی از پهپادهای شلیک شده توسط نیروهای روسی را ساقط کرده است، جاستین برانک، کارشناس قدرت هوایی در موسسه خدمات متحده سلطنتی بریتانیا گفته است که نرخ رهگیری نیروهای اوکراینی «چنان خوب شده است که روس ها اکنون در حال ذخیره کردن تولیدات اختصاص یافته ایرانی خود هستند تا تعداد زیادی در اختیار داشته باشند».

تاکتیک ابتکاری اوکراین برای مقابله با حملات پهپادی روسیه

برانک می گوید که روسیه اکنون به صورت همزمان ۳۰ تا ۴۰ پهپاد کامیکازه را شلیک می کند. این موضوع تغییر مسیر دیگری در نبرد پهپادی بین روسیه و اوکراین به شمار می آید. در روزهای پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، پهپادهای اوکراینی مجهز به موشک های ضد تانک یا حتی بمب های دست ساز، ستون های زرهی روسیه را دچار وحشت کردند. سپس در اواخر تابستان سال گذشته، در شرایطی که به نظر می رسید اوکراین توانسته قدرت هوایی روسیه را کنترل کند، مسکو شروع به کوبیدن زیرساخت های اوکراینی با موجی از پهپادهای کامیکازه کرد که با تعداد زیاد خود سیستم های دفاع هوایی اوکراین را دچار سردرگمی کرده بودند. همچنین شلیک مداوم این پهپادها در طی ماه ها باعث شده که انبارهای موشک ها و گلوله های ضد هوایی اوکراین به شدت کاهش یابد.

تاکتیک ابتکاری اوکراین برای مقابله با حملات پهپادی روسیه

در مقابل، اوکراینی ها یک سری تیم های دفاع هوایی متحرک را تشکیل داده اند که به انواعی از سلاح های کوتاه برد و متحرک مجهز هستند، از جمله توپ های ضد هوایی خودکششی مانند Shilka که ساخت شوروی است و سیستم آلمانی Gepard، موشک های دوش پرتابی مانند Stinger آمریکایی و حتی مسلسل های سنگین دوشکا که توسط شوروی ساخته شده و به نورافکن مجهز شده اند. این رویکرد تازه نیروهای اوکراینی برای مقابله با حملات پهپادی روسیه به شکل قابل توجهی موفق بوده است. برانک در این باره می گوید :«حتی افراد مجهز به دوشکا نیز در کار با این اسلحه ها بهتر می شوند زیرا تمرینات بسیاری داشته اند. در شرایطی که رهگیری اهداف را یاد می گیرید، حتی توپخانه های بدون هدایت راداری که خدمه آن ها را کنترل می کند، می توانند بسیار کارآمد باشند».

اوکراین همچنین عموم مردم را برای جنگ ضد پهپادی بسیج کرده است. برانک در این باره تصریح می کند: «آن ها اپلیکیشن های هوشمندی دارند، به همین خاطر مردم می توانند به سرعت مشاهده پهپادها، موشک ها و هواپیماها را به نوعی کارکرد جمع آوری اطلاعات متمرکز گزارش کنند». در اوایل جنگ روسیه و اوکراین، اوکراینی ها از اپلیکیشن های خدمات دولتی تغییر یافته برای گزارش تحرکات روسیه روی زمین استفاده می کردند. سیستم مشابهی در جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد. در جریان نبرد بریتانیا در سال ۱۹۴۰، داوطلبان غیرنظامی که به نیروهای ناظر سلطنتی پیوسته بودند، مشاهده بمب افکن های آلمانی را به شبکه دفاع هوایی متمرکز گزارش می دادند. وقتی بمب افکن ها از رادارهای ساحلی عبور کرده و به مناطق داخلی بریتانیا می رسیدند که پوشش راداری بسیار اندک بود، کنترل کننده های زمینی می توانستند از گزارش های این نیروهای داوطلب برای شناسایی حملات و هدایت جنگنده های نیروی هوایی سلطنتی برای رهگیری آن ها استفاده کنند.

تاکتیک ابتکاری اوکراین برای مقابله با حملات پهپادی روسیه

به دلیل وسعت زیاد اوکراین که تنها کمی کوچکتر از ایالت تگزاس است، پهپادهای روسیه باید مسافت طولانی را طی کنند تا به عمق خاک این کشور برسند. برانک می گوید که سرعت پهپادهای کامیکازه ای که روس ها ارسال می کنند نسبتاً پایین است و اگر بتوانید هدف آن را تشخیص دهید، که البته کار ساده ای نیست، زمان کافی برای استقرار تیم ها متحرک ضد هوایی و هدایت آن ها به مسیرهای ممکن این پهپادها وجود دارد که می توانند در ادامه آن ها را ساقط کنند. طبیعتاً روسیه نیز تاکتیک های خود را تغییر داده است. روسیه شروع به ارسال تعداد اندکی پهپاد، پیش از موج اصلی حمله کرده تا توجه سایت های ضد هوایی اوکراین را به خود جلب کند و از آماده سازی نیروهای اوکراینی در این زمینه مطلع شود.

برانک در این باره می گوید: «اگر بتوانند محل استقرار سیستم های دفاع هوایی در منطقه ای خاص را شناسایی کنند، در ادامه مسیر موج اصلی حمله را برای جلوگیری از این سیستم ها تغییر می دهند. این موضوع هم نمونه ای از یادگیری و سازگاری روسیه است و هم شاهدی بر اینکه تمهیدات دفاع هوایی اوکراینی ها در حال حاضر چقدر موثر واقع شده است». اما تیم های ضدپهپادی متحرک اوکراین بیشترین اثرگذاری را علیه پهپادهایی دارند که در ارتفاعات پایین و در عملیات هایی برای نفوذ به عمق خاک این کشور پرواز می کنند.

تاکتیک ابتکاری اوکراین برای مقابله با حملات پهپادی روسیه

در خطوط مقدم نبرد، روسیه می تواند از انواعی از تسلیحات بدون سرنشین هوایی استفاده کند، از کوادکوپترهای کوچک تا پهپادهای Orlan-10 که در ارتفاع بین ۵,۰۰۰ تا ۱۶,۰۰۰ پایی پرواز کرده و داده ها را در لحظه برای هدایت توپخانه روسیه جمع آوری و منتقل می کند. برانک می گوید که اورلان یکی از بزرگ ترین مشکلات نیروهای اوکراینی است زیرا می تواند در ارتفاعی بالاتر از برد موشک های پرتابل و توپ های ضد هوایی اوکراین پرواز کند. برانک در این باره تصریح می کند :«اصولاً این بدان معناست که برای ساقط کردن آن ها، اوکراین باید از سیستم های موشک سطح به هوای با هدایت راداری مانند Osa یا Buk استفاده کند. این یکی از چیزهایی است که بخش زیادی از ظرفیت مهمات آن ها را به خود اختصاص داده است».

تاکتیک ابتکاری اوکراین برای مقابله با حملات پهپادی روسیه

اخیراً، درز اسناد از سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده اعلام می کرد که اوکراین مهمات کافی برای سلاح های ضد هوایی ندارد، به ویژه موشک های سطح به هوا که برای مقابله با جت های روسی به کار گرفته می شوند. در حالی که کشورهای غربی به سرعت به کمک اوکراین شتافته اند تا مهمات بیشتری در اختیار این کشور قرار دهند، کاهش ذخیره انبارهای مهمات اوکراین بدین معناست که این کشور باید با دقت بالاتر و به شیوه صحیح تری از منابع ضد هوایی خود استفاده کند و همانطوری که از اول جنگ نشان داده اند، به روش های جدید و چاره های موقتی روی آورده و دست به ابتکار بزنند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۰ نظر

ورود

 • حسینی اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۲

  مرگ و نابودی سزای متجاوزه و افتخار سربلندی برای مردمیه که با جان و مال در مقابل متجاوزان ایستادگی کردن مرگ بر روسیه و درود بر مردم اوکراین

  • ایلیا اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۲

   آفرین 👍
   فقط اوکراین و اوکراینی ها بخاطر ایران که به روسیه پهباد و موشک ضد تانک و غیره جهت کشتار مردم اوکراین و ویرانی کشورشون داده بود، از ایران و ایرانی بیزار و متنفر شدن. متاسفانه.

  • کاوه اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲

   اره مرگ سزای متجاوز ولی آیا واسه آمریکا و اروپایی ها هم بخاطر تجاوز هایی که انجام میدن این آرزو رو دارید؟ بهتر نیست این حس انسان دوستی رو واسه تمام انسان ها داشته باشیم؟ حتی اونا که دارن تووی یمن میمیرن یا اونا که تووی آفریقا میمیرن جالبه اونا ها حداقل نصف نژادشون ایرانی با مدرک و دلیل که با سرچ ساده به دست میارید. سعی کنید هر جایی ظلم میشه صداتون بخاطر انسانیت بلند بشه نه بخاطر یک ایدئولوژی و یا……..

 • بابک اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۲

  پوتین تو باتلاق افتاده ، راه فرار هم نداره

 • حسین شرافت ، اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۲

  اخرش که چه روسیه که زیره باره شکست نمیرود تا همینجا هم کلی خاک اوکراین را اظغال کرده ادامه این جنگ فقط اوکراین را بیابان تر میکنه و چیزی دیگه از اوکراین باقی نمیگدذاره
  البته سوده سرشاری نصیب کمپانی های اسلحه سازی امریکایایی و سهامداران ان که اگثر نمایندگان مجالس کنگره و سنا هستند خواهد شد طولانی شدن جنگ اوکراین که خواست امریکا و در عین حال گویی خط قرمز کاخ سفید است ب همین دلیل است یعنی تصمیم گیران اصلی جنگ اوکراین در دولت امریکا اکثر همان سهامداران کارخانه ها و کمپانی های اسلحه سازی هستند و سود فراوانی که نصیب این مسعولان امریکایی میشود اجازه توقف جنگ را نمیدهد ،

 • میترا اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۲

  مرگ بر روسیه و پوتین جنایتکار و متجاوز. لعنت خدا به حامیان و شرکای پوتین و اون بی خدایانی که کمک نظامی به پوتین خون میکنن. اوکراین با ایرانی ها خوب بود. هواپیمای سیمرغی که ایران پزش را میده را کارخونه و تجهیزات و قطعات و تکنولوژی ساختش را اوکراین برای ایران آورد و احداث کرد. ولی در عوض ایران علیه اوکراین به روسیه جنایتکار پهباد و سلاح داد. حالا دیگه اوکراینی ها متنفر شدن از ایران و ایرانی که کمک به روسیه متجاوز کرد و با سلاح های ایرانی اوکراینی ها قتل عام شدن و کشورشون ویران شد و میلیونها نفر آواره. چه ربطی داشت جنگ روس جنایتکار به اوکراینی که هیچ کاری به روسیه نداشت؟؟. با این سیاسی ایران بازم ایران بعنوان شریک جنایات جنگی معرفی شد و فشارهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی به ایران بیشتر.

  • کاوه اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲

   زمانی که اوکراین با ایران و ایرانی خوب بود بر میگرده به قبل از حکومت نئونازی ها که سردمدار اون آقای زلنسکی. تجاوز و جنگ بسیار بسیار بده و همیشه محکوم ولی سوالاتی که پیش میاد چرا شما خیلی از کشور هایی که همین الان داذن تجاوزاتی رو علیه کشور های دیگه انجام میدن محکوم نمی‌کنید این باعث دوگانگی و نیت دفاعی شماست هر وقت برای تمام انسان های آزاده چه آسیایی چه آفریقایی چه آمریکای جنوبی و…. تونستید رگ غیرت شما بالا بیاد این حرفا رو باور می‌کنیم که از سر دلسوزی بخاطر روحیه انسانی شماست

 • م.ح اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲

  کار اوکراین تمام شده است الکی جو رسانه یی ندید … تا زمانی کا رسانه در دستان غرب است اخبار درست و حسابی مخابره نمی شه !!! روسیه تو زمانی اندکی کار اوکراین یکسره می کنه و این یعنی ناتو خفه شو دیگه رجز خوانی نکن … امیدوارم جنگ به نفع روسیه تمام بشه تا کیسه لیس های غربی که کم هم نیستند بیشتر دچار ترس بشند …

 • کاوه اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲

  جالب این سایت بیشتر دنبال افکار ضد جمهوری اسلامی شده و افکار رو آماده خیلی از مسائل میکنه کاش زمانی که خیلی از کشور های دوست شما به کشور های دیگه تجاوز جنگی کردن رگ غیرت شما بالا می اومد یا همین الان که خیلی کشور ها داره بهشون ظلم میشه به ناحق درباره شون می‌نوشتید شما حتی قلم این رو ندارید درباره ظلم هایی که به کشور خودتون از جانب همین تحریم ها میشه بنویسید یا بنویسید درباره همین اغتشاشات که باعث شد از نظر سیاسی چقدر در دنیا خدشه دار بشیم درباره بازیگرانی که یه روز از خدا و اسلام حرف میزنن و روز دیگه….. بنویسید از خودتون که وطن رو فقط در کلام انگلیسی تعریفش رو میخونید بنویسید از خودتون که این همه سال تحول در صنعت نظامی داشتیم و سکوت و ضد نقیض که این ها همه کپی و بدون کاربرد تا یک کشور بر علیه یک کشور استفاده کرد که بشه به ایران ضربه زد شروع کنید به لگد زدن و تشریح تسلیحات که گویا عکس نبوده و کمی واقعیت داشته و ایران ضد صلح و… ، بنویسید از خودتون در راه اینکه ایران واقعا به چی رسیده یک قدم بر نداشتید واقعا حرف زیاده ولی گوش شنوا میخواد اگر دین ندارید حداقل……..

 • امیر اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۲

  عکس های هوایی اوکراین که نگاه میکنی یاد سوریه میفتی
  چه شباهتی؟ روسیه ۲تا کشور نابود کرد
  عجب صبری خدا داره