۱۰۰ چهره ایرانی پرطرفدار اینستاگرام؛ کدام چهره بیشترین فالوئر را دارد؟

۱۰۰ چهره ایرانی پرطرفدار اینستاگرام؛ کدام چهره بیشترین فالوئر را دارد؟

روزنامه هفت صبح فهرستی ۱۰۰ تایی از پرطرفدارترین چهره های ایرانی اینستاگرام منتشر کرده است که بیشترین دنبال کننده را در این شبکه اجتماعی را دارند، از چهره های هنری، ورزشی و سیاسی گرفته تا ستاره های اینستاگرامی که شهرت خود را مرهون فعالیت در فضای مجازی هستند. این فهرست البته محدود به چهره ها نیست و نام برخی صفحات ایرانی اینستاگرام از جمله رسانه های فارسی زبان خارج از کشور نیز در آن به چشم می خورد.

در ادامه مطلب روزنامه هفت صبح درباره ۱۰۰ چهره پرطرفدار ایرانی اینستاگرام را می خوانید:

به جرات می‌توان گفت که این نخستین فهرست از صد چهره برتر اینستاگرام فارسی است. ۱۲ سال بعد از ظهور این نرم‌افزار، ۱۰ سال بعد از رایج شدن آن (در اوایل تابستان ۹۱) و چهار سال بعد از نقطه اوج این نرم‌افزار در ایران (در بهار سال ۱۳۹۷، بر‌اساس ترندهای موتور جست‌وجوی گوگل) و البته حدودا ۸ ماه بعد از فیلترینگ آن در ایران تصمیم گرفتیم که با استفاده از اطلاعات یک سایت رصد اینستاگرام و اضافه کردن رصد میدانی خودمان، فهرستی از چهره‌های پرطرفدار اینستاگرام فارسی را ردیف کنیم.

بیشترین فالوئر اینستاگرام

بیشترین فالوئر اینستاگرام

بیشترین فالوئر اینستاگرام

بیشترین فالوئر اینستاگرام

این فهرست می‌تواند هر کسی را به‌نوعی ناراحت کند. طرفداران یک هنرمند یا چهره اینستاگرامی می‌توانند از ما ناراحت شوند که چرا نام او اینجا نیست. تلاش کردیم تا بارها فهرست را مورد ارزیابی قرار دهیم و کسی را از قلم نیندازیم ولی اگر در فهرست جای نام کسی خالی است، آن را به شماره ۰۹۲۰۲۰۰۱۷۰۷ پیامک کنید تا در گزارش به‌روز‌رسانی این فهرست که شاید تا سه ماه دیگر آن را منتشر کنیم؛ این نام را قرار دهیم.

برخی متشرعین ممکن است رفتارهای برخی از افرادی که در این فهرست آمده را خلاف شرع بدانند (مثل خوانندگی زنان) و البته ممیزین محترم هم ممکن است بگویند که برخی رسانه‌ها و چهره‌های ذکر شده در این فهرست ضد‌‌نظام هستند. می‌دانیم ولی این واقعیت اصلی‌ترین شبکه اجتماعی فعلی کشور است. شبکه‌ای که حتی هشت ماه فیلترینگ هم نتوانسته آن را از رونق بیندازد. شناخت این واقعیت‌ها گام اول است برای تغییر، در مسایلی که آن را نمی‌پسندیم. پس بیایید این کدورت‌ها را کنار بگذاریم و به این فهرست نگاه کنیم و ده نکته درباره آن را مرور کنیم. نکته‌هایی که می‌تواند زیر پوست اینستاگرام فارسی را برای شما واکاوی کند.

بیشترین فالوئر اینستاگرام

یک: پدیده حسن ریوندی: با اختلاف اول است. البته بی.بی.سی. فارسی به او چسبیده و شاید تا روزها و ماه‌های آینده ریوندی را هم پشت‌سر بگذارد ولی فاصله‌اش با اولین نفر یعنی مهناز افشار ۶/۱ میلیون نفر است. برخی می‌گویند اعداد اینستاگرام او واقعی نیست. خیلی هم شاید بیراه نگویند. چهارمین پست او در حال حاضر در صفحه‌اش بعد از گذشت ۶ روز، ۱۲۰ هزار بازدید گرفته است یعنی کمتر از یک درصد کل دنبال‌کنندگانش. ولی ما او را به چیزی متهم نمی‌کنیم. به هر حال طنزش خریدار دارد هرچند که شاید در این حد هم نه!

دو: کم نیستند رسانه‌های خارجی که با سرویس‌های فارسی در مورد ایران فعالیت می‌کنند ولی به‌‌هر‌‌حال، آن‌طور که دست‌کم از آمار اینستاگرام برمی‌آید، نسخه فارسی سرویس جهانی بی.بی.سی. خیلی بیش از دو رسانه پرسروصدا یعنی من و تو و ایران اینترنشنال مخاطب دارد. پیامی دو‌سویه هم برای صداوسیمای خودمان و هم البته برای رادیکال‌های آن‌طرفی که…!

سه: جادوی صدا: اینستاگرام در قبضه خوانندگان و بازیگران است. از این صد نفری که برایتان فهرست کردیم؛ ۲۷ نفر خواننده‌اند که با رادیو جوان، می‌شود ۲۸ مورد مربوط به موسیقی و ۲۸ نفر هم بازیگرند. یعنی ۵۶ مورد از این ۱۰۰ مورد مربوط به خوانندگان و بازیگران است. از این جمع، فقط همایون شجریان را می‌توان تا حدی مربوط به قبیله موسیقی سنتی دانست. ۶ مورد دیگر مربوط به موسیقی رپ هستند و ۲۱ مورد هم پاپ. در میان این ۲۸ نفر، ۱۲ نفر در خارج از کشور حضور دارند و ۱۶ نفر در ایران هستند و فقط سه نفرشان خانم هستند: گوگوش و سوگند و سحر.

بیشترین فالوئر اینستاگرام

چهار: فقط زنان بازیگر پرطرفدار نیستند؛ با کمال تعجب از میان ۲۸ بازیگرمان هم ۴ نفر در خارج از کشور حضور دارند. سه خانم یعنی مهناز افشار و گلشیفته فراهانی و سحر قریشی و یکی که بهروز وثوقی باشد. به‌‌طور کلی از میان ۲۸ بازیگر پرطرفدار در اینستاگرام، ۱۵ نفر زن هستند و ۱۳ نفر آقا. برعکس آنچه تصور می‌شود؛ در اینستاگرام، کاربران به‌جز جنسیت و معیارهای زیبایی، دلایل دیگری هم برای دنبال کردن یک فرد دارند.

پنج: بیوتی‌های مقیم دوبی و کالیفرنیا؛ در میان این فهرست ۱۰۰ تایی چهار مدل و دو بیوتی‌بلاگر ایرانی وجود دارد. نکته قابل توجه این است که اغلب از میان این شش نفر فقط ظاهرا یک نفر در ترکیه ساکن است و دو نفر در دوبی و دو نفر در آمریکا و یک نفر در کانادا ساکن هستند.

شش: محبوبیت فوتبالیست‌های بازنشسته؛ در فهرست صدتایی ما شش فوتبالیست وجود دارد که از نظر رنگی فقط دو نفر از آن‌ها یعنی وریا غفوری و فرهاد مجیدی استقلالی هستند و چهار نفر دیگر قرمز هستند. خود باشگاه پرسپولیس هم تقریبا دو برابر استقلال در اینستاگرام طرفدار دارد. نکته قابل توجه دیگر اینکه فقط یک نفر از این شش نفر، در داخل ایران فوتبال بازی می‌کنند یعنی علیرضا بیرانوند و یک نفر دیگر هم که مهدی طارمی باشد در پورتو بازی می‌کند و چهار نفر دیگر بازی نمی‌کنند. البته فرهاد مجیدی سرمربی تیم اتحاد کلباء در لیگ امارات است.

بیشترین فالوئر اینستاگرام

هفت: جمع‌بندی ده نفر اول؛ در میان ده نفر اول، دو رسانه وجود دارد و از میان هشت نفر دیگر، پنج نفر آقا هستند و سه نفر خانم، پنج نفر در خارج از کشور هستند و سه نفر در داخل کشور و سه نفر بازیگر، دو نفر فوتبالیست، یک نفر خواننده، یک نفر مدل و یک نفر کمدین هستند. میانگین سنی این هشت نفر ۷/۴۲ سال است و جوان‌ترین آن‌ها دنیا جهانبخت است که متولد سال ۱۳۶۸ است و مسن‌ترین آن‌ها علی دایی که متولد ۱۳۴۸. چهار نفر از این افراد متولد تهران هستند و چهار نفر دیگر نیستند.

هشت: در دنیای واینرها چه‌خبر است؟ ما توانستیم در این فهرست، فهرستی از ۱۰ واینر را ردیف کنیم. البته ممکن است برخی بگویند که ساشا سبحانی و پویان مختاری واینر نیستند و بیشتر چهره دنیای شرط‌بندی هستند. به‌هر‌حال پرطرفدارترین واینر فعلی اینستاگرام سرنا امینی است. ۲۹ ساله و اهل مشهد. در میان مردها هم پرطرفدارترین فرد میلاد‌ خواه است با ۶/۶ میلیون دنبال‌کننده. به‌طور کلی از این ۱۰ واینر، فقط دو نفر یعنی سرنا امینی و پریسا پوربلک خانم هستند و باقی مرد هستند.

۹ : سه مجری پرطرفدار: سه مجری هم در این فهرست هستند که پرطرفدارند. یکی سینا ولی‌الله که خب خارج‌نشین است و می‌دانیم که مواضع ضد‌نظام دارد و دو دیگر، داریوش فرضیایی یا همان عموپورنگ خودمان و دیگری احسان علیخانی که البته ظاهرا این روزها هیچ‌کدام دیگر در تلویزیون نیستند.

بیشترین فالوئر اینستاگرام

۱۰: عجایب فهرست: فهرست‌مان عجایبی هم دارد. مثلا یک صفحه به‌نام دانستنی روز که پرایوت هم هست (یعنی دنبال کردن آن با درخواست ممکن است) با ۷/۶ میلیون دنبال‌کننده در رده سی‌و‌یکم قرار دارد و یک صفحه دیگر به‌نام تکست‌کلاب با ۶/۴ میلیون دنبال‌کننده در جای ۵۶ قرار گرفته است. آرات حسینی احتمالا جوان‌ترین عضو فهرست ماست با ۱۰ سال سن، ابوالفضل عرب، یک بدمن سابق بوده که بعد از حضور در چند برنامه تلویزیونی و تعریف کردن داستان تحول خود مورد توجه قرار گرفته است، در فهرست دو خبرنگار داریم که یکی مسیح علی‌نژاد است از اپوزیسیون و دیگری شاهین صمدپور که خبرنگار داخل کشور است، دو شخصیت مذهبی در این فهرست وجود دارد که یکی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب است و دیگری سید‌حسن آقامیری و البته که یک عکاس و یک معلم زبان هم در این فهرست وجود دارد. رتبه برخی افراد در این فهرست هم عجیب است. مثلا عجیب نیست که آرمین تو‌ای‌اف‌ام، از یاس بیشتر دنبال‌کننده دارد؟ یا مثلا عجیب نیست که میزان دنبال‌کنندگان خانم نسرین مقانلو از خانم نیکی کریمی بیشتر است؟ برخی مسایل هم هست که البته نشان می‌دهد کمی با ابتذال سلیقه در اینستاگرام هم روبه‌رو هستیم. مثلا میزان طرفداران خواننده‌ای مثل حامد پهلان.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۹ نظر

ورود

 • ماکانی اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۲

  امیر مقاله ۳ میلیون فالوور داره هااااا

  • ایرانی اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

   باورم نمیشه حسن ریوندی صدر جدول باشه

  • نینا اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

   شماره ۵۲ کیه؟

  • مرتضی اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

   یه نکته:
   پیجهایی مثل دانستنی‌ها و …. به هیچ وجه پریویت کار نمی‌کنن ، چون تمام پیشرفتشون حاصل از پابلیک بودن هست
   این که می‌بینید برخی مواقع قفل هستند به جهت تبلیغاته
   قطعا همون زمان در حال تبلیغ در پیجهای دیگه و یا تبادل هستند و معمولا برای تبلیغ از یک محتوای دروغ و اغراق‌آمیز استفاده می‌کنند، در این حالت اگر پیجشون باز باشه بلافاصله لو میرن و کاربر می‌بینه که چنین محتوایی در پیج موجود نیست ، به همین دلیل قفل می‌کنن که کاربر مجبور شه درخواست فالو بده

  • Reza خرداد ۱, ۱۴۰۲

   امین حیایی نیست

 • mr.saxobeat اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۲

  حالا شماره ۵۳ کی هست؟

  • مرتضی اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

   حتما تتلو

   • mr.saxobeat خرداد ۲, ۱۴۰۲

    مگه اینستا نگفت هر اکانتی بسازه بن میشه؟بخشیده شده و اکانت داره؟
    فکر نکنم دلیلی داشته باشه اسمش حذف شه بی بی سی اسمش برای سانسور کردن ارجهیت بیشتری داشت.

 • کوروش کبیر اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۲

  حسن ریوندی بیست میلیون و مجید خراتها خاننده دوست داشتنی من چهار میلیون داره

 • نورا اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۲

  نتیجه به تعداد فالوئر مغرور نشید ،( هر چند من به صداقت تعداد فالوئر و لایکها شک دارم. ) . ازاده نامداری مرحوم با داشتن تیک ابی خودکشی کرد…گمنام باش و مفید و از درون راضی.

 • Rozita اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

  میلادخواه ۶میلیون فالوورداره

 • یارا اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

  رامبد کانادایی چرا نام کثیفش اینجا نیست

 • Fatemeh اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

  اون بی بی سی کثیف ، چطور در رتبه دوم قرار داره
  یک رسانه مزدور کلا ضد منافع ایران است
  ضد مردم ایران است
  به جای بی بی سی فارسی ، بگویید بی بی سی مزدور …
  خاک بر سر ملتی بکنن که هنوز دوست و دشمن خودش رو نشناخته
  دست بی بی سی در آشوب …هم بسیار آشکار است
  دست بی بی سی آغشته به خون مردم ایران است
  پول خون مردم ایران را می گیرد

 • مریم اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

  شماره ۵۲ خامنه ای هست؟ یا کس دیگست؟

 • سین خرداد ۱, ۱۴۰۲

  ممنون از گزارشتون
  فقط ۵۲ کیه؟؟

 • حسین خرداد ۱, ۱۴۰۲

  باعث تاسف هست که چهره های علمی و سیاسی و ادبی و …. تقریبا جایگاهی در بین این ۱۰۰ نفر ندارند.
  باور کنید دنبال کردن بیشتر از ۹۵ درصد این افراد هیچ چیزی نه به اخلاق ما نه به علم ما نه به دنیا و نه به آخرت ما اضافه نمی کنه بیشتر این افراد پیجشون ویترینی از زندگی و روزمره هاشون است اینکه دیشب کجا بودم نهار چی خوردم برنامه ی فردام چیه! خدا رو شکر می کنم که هرگز علاقه مند به فالو کردن این افراد نبودم.