تصرف شهر باخموت بعد از ۹ ماه نبرد؛ پریگوژین به زلنسکی: «سلامم را به بایدن برسان»

تصرف شهر باخموت بعد از ۹ ماه نبرد؛ پریگوژین به زلنسکی: «سلامم را به بایدن برسان»

رییس گروه واگنر مدعی شده است که این گروه توانسته کنترل کامل شهر باخموت در شرق اوکراین را بدست بگیرد. یووگنی پریگوژین در ویدیویی روز گذشته اعلام کرد: «باخموت به طور کامل به تصرف درآمد» در حالی که کی یف قویاً این ادعا را رد کرده اما اعتراف کرد که شرایط در این شهر «بحرانی» است. پریگوژین با انتشار پستی در کانال تلگرامی خود مدعی تصرف کامل باخموت شد در حالی که نیروهای شبه نظامی این گروه پشت سر او قرار داشته و در حالی که خرابه های شهر نمایان بود، پرچم روسیه را در دست داشتند. پریگوژین در این ویدیو اعلام کرد: «امروز در ساعت ۱۲ ظهر، باخموت به طور کامل تصرف شد. ما به طور کامل شهر را خانه به خانه به تصرف درآوردیم».

شهر باخموت به تصرف کامل نیروهای واگنر درآمد

وزارت دفاع روسیه نیز در صحبت هایی مدعی شده که این منطقه «آزاد» شده است. ولادیمیر پوتین نیز تصرف شهر باخموت را به گروه واگنر وارتش این کشور تبریک گفته است. او گفته است کسانی که در باخموت جنگیده اند خود را نشان داده و جایزه دریافت خواهند کرد. ارتش اوکراین اما تصرف کامل شهر باخموت را رد کرده و می گوید که نیروهایش در داخل شهر همچنان در حال نبرد هستند. سرهی چرواتی در این باره گفته است:«این واقعیت ندارد. واحدهای ما در حال نبرد در باخموت هستند». گانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین نیز در پستی تلگرامی نوشته است: «نبردهای سنگین در باخموت ادامه دارد. شرایط بحرانی است…در حال حاضر مدافعان ما برخی زیرساخت ها و مناطق صنعتی مهم در منطقه را در اختیار دارند».

شهر باخموت به تصرف کامل نیروهای واگنر درآمد

با این وجود به نظر می رسد نیروهای واگنر دستکم فضای شهری باخموت را به تصرف درآورده اند هر چند جنگ در حاشیه های این شهر همچنان در جریان است. شهر ویران شده باخموت در ۱۵ ماه گذشته یکی از نمادین ترین نبردهای جنگ اوکراین را شاهد بوده و از همان ماه های ابتدایی صحنه نبرد سنگین بین نیروهای دو طرف بوده است. پریگوژین همچنین مدعی شده است که نیروهای واگنر از ۲۵ ماه می برای استراحت و آموزش مجدد از باخموت عقب نشینی کرده و کنترل شهر را به ارتش روسیه خواهند داد. در ویدیو منتشر شده از صحبت های پریگوژین می توان صدای انفجارهایی را در دوردست شنید.

شهر باخموت به تصرف کامل نیروهای واگنر درآمد

شهر باخموت به تصرف کامل نیروهای واگنر درآمد

در این ویدیو، پریگوژین به زلنسکی و بایدن هشدار می دهد، در شرایطی که این دو در نشست سران هفت کشور صنعتی جهان در ژاپن دیدار کرده اند و جنگ اوکراینی یکی از اصلی ترین مباحث مطرح شده در این نشست است. خطاب به زلنسکی، پریگوژین می گوید: «امروز وقتی بایدن را دیدی، فرق سرش را ببوس، سلام مرا به او برسان». به مدت ۹ ماه، نیروهای اوکراینی با تمام توان از شهر باخموت دفاع کردند و توانسته بودند از محاصره کامل این شهر و قطع شدن ارتباط با مدافعان شهر جلوگیری کنند. گفته می شود که روسیه بیش از ۱۰۰,۰۰۰ نفر از نیروهایش را برای تصرف این شهر از دست داده است. علیرغم تصرف شهر باخموت، وزارت دفاع اوکراین مدعی شده است که نیروهای این کشور چند کیلومتر در شمال و شرق این شهر پیشروی داشته اند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • ۱۰۰ هزار/.؟ اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

  ۱۰۰ هزار؟
  بابا خودمون تو شدید ترین جنگ دنیا یعنی با عراق ۲۵۰ هزار شهید دادیم. تازه ما هجومی نیرو میفرستادیم. لشگر میرفت نفر برمیگشت. یعنی ۵ هزار نفر میرفت ۱۰ نفر برمیگشت. تا جایی که خیلی وقتا عراقیا میگفتن اینطوری حمله نکنین قتل عام میشین.

  • !؟!؟! اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

   شدیدترین جنگ دنیا !!
   خالی ببند، کی به کیه؟ کنتور که نمیندازه
   حسن عباسیه هورمون هات زده بالا😎
   حتما تو جنگ ایران و عراق خط مقدم بودی 👍
   از جنگ ایران و روس یا جنگ جهانی خاطره نداری؟ یکم بخندیم 😆