۷ حقیقت جالب و خواندنی درباره عروسک باربی که نمی دانستید

۷ حقیقت جالب و خواندنی درباره عروسک باربی که نمی دانستید

عروسک باربی از زمان نخستین عرضه اش در سال ۱۹۵۹ به نمادی ماندگار با شهرتی جهانی بدل شده است. با وجود انتقادها از آن به دلیل فرم بدن غیر واقع بینانه اش، عروسک باربی از بسیاری جهات پیشگام بوده است.

۱- باربی اولین عروسکی بود که به شکل نوزاد طراحی نشد

عروسک باربی

تا پیش از عرضه ی باربی، اسباب بازی های دخترانه عمدتاً عروسک هایی به شکل نوزاد، در راستای انتظارات اجتماعی از دختران برای تبدیل شدن به مادرانی مراقبت گر بودند.

عروسک باربی

عروسک باربی

روت هندلر، خالق عروسک باربی، با توجه به آنچه در دختر خود و دوستان او دیده بود پی برد که صرف بازی در نقش مادر با عروسک های خود برای دختران رضایتبخش نیست. به همین دلیل، ایده ی خلق عروسک باربی به ذهنش رسید، یک زن جوان جذاب و  اهل مُد که شغل، آپارتمان و ماشین خودش را داشت، چیزی که بر خلاف تصویر سنتی از زنان به عنوان یک کدبانوی خانه دار بود. عروسک باربی پس از عرضه با استقبال بسیار زیادی مواجه شد، چرا که برای دخترها جذاب تر از عروسک های نوزاد بود.

۲- تنوع شغلی باربی برای زنان آن زمان پیشگامانه بود

عروسک باربی

عروسک باربی در سال ۱۹۵۹ عرضه شد، در دوره ای که شاغل بودن برای زنان امری ناپسند تلقی می شد، چه برسد به آنکه دختران آرزوی شاغل بودن داشته باشند. باربی اما خلاف جریان آب بود، چرا که شغل خودش را داشت که مدلینگ بود. در سال های ابتدایی اش مشاغل دیگری هم داشت که برای زنان آن زمان پیشگامانه بود، از جمله مدیر کسب و کار (یک منصب شغلی قدرتمند برای زنان در آن زمان)، نامزد انتخابات ریاست جمهوری (بسیار قبل از آنکه زنان واقعاً بتوانند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند) و فضانورد (باربی ۴ سال زودتر از نیل آرمسترانگ روی کره ماه فرود آمد).

عروسک باربی

عروسک باربی

مشاغل اخیر باربی عبارتند از: سازنده ی بازی های رایانه ای، دانشمند آزمایشگاه و مهندس رباتیک، حوزه های شغلی که هنوز غالب فعالان آن ها مردان هستند. تنوع مشاغل باربی تأثیر چشمگیری برای نحوه ی کار زنان، استقلال آن ها و به عهده گرفتن مسئولیت زندگی شان داشته است. باربی الهام بخش دختران زیادی برای رفتن به دنبال حوزه های کاری مختلف بوده است.

۳- اصل تنوع از ابتدا برای باربی اهمیت داشت

عروسک باربی

متل (Mattle)، شرکت خالق عروسک باربی، خیلی زود عروسک های آفریقایی آمریکایی نیز عرضه کرد. این عروسک های سیاهپوست که دوستان باربی بودند، از سال ۱۹۶۷ در دسترس متقاضیان قرار داشته اند. در سال ۱۹۸۰ نیز اولین باربی سیاهپوست عرضه شد که موهای آن کاملاً فر و به سبک آفرو بود.

عروسک باربی

شرکت متل در سال های اخیر تلاش کرده با عرضه ی عروسک هایی با سایزهای بدنی واقع بینانه تر و دارای معلولیت، محصولات همه شمول تری تولید کند. باربی امروزی در فرم های بدنی و رنگ پوست های متعددی در دسترس قرار دارد و می تواند تاس، محجبه، با پای مصنوعی، مبتلا به پیسی یا ویلچرنشین باشد. عروسک های باربی حالا نمایانگر طیف وسیع تری از افراد هستند، امری که باعث می شود تا هر کسی بتواند خود را در یک باربی پیدا کند.

۴- باربی نشان می دهد که می توان هم جذاب بود و هم جاه طلب

عروسک باربی

در زمانی نه چندان دور، دخترانی که زیبا بودند، رنگ صورتی دوست داشتند و بلوند بودند، اغلب سطحی تلقی می شدند و آرزوهای شغلی شان جدی گرفته نمی شد. با این حال، باربی اولین عروسکی بود که این تصور را به چالش کشید، با نشان دادن دخترانی که می توانند هم جذاب باشند و هم جاه طلب، خوب و بد را از هم تشخیص می دهند و از خوش پوشی و زرق و برق لذت می برند.

عروسک باربی

باربی از زمان عرضه اش بیشتر از ۲۰۰ شغل مختلف داشته است و بنابراین یکی از موفق ترین افراد دنیا محسوب می شود. باربی با تشویق دختران به باور داشتن خود و ترویج هر دو مقوله ی خودپذیری و خود بازآفرینی به یکی از نمادهای قدرت بخشی به دختران بدل شده است.

۵- باربی به کودکان کمک می کند تا درباره ی تاریخ زنان یاد بگیرند

عروسک باربی

شرکت متل دو مجموعه ی «قهرمانان زن» و «زنان الهام بخش» را عرضه کرده که عروسک های آن ها بر اساس زنان مشهوری همچون فریدا کالو نقاش مکزیکی، سالی راید فضانورد آمریکایی، آملیا ارهارت خلبان زن آمریکایی و گابی داگلاس ژیمناست آمریکایی طراحی شده اند.

عروسک باربی

این عروسک ها برای دختران الهام بخش اند و الگوهایی واقعی فراهم می کنند و بر نقش زنان در علم، فرهنگ و تاریخ تأکید می کنند. باربی نقشی اساسی در آموزش کودکان درباره ی تاریخ زنان دارد.

۶- باربی از تریبون در اختیار خود برای آگاهی بخشی درباره ی موضوعات به خصوصی استفاده می کند

عروسک باربی

شاید انتظارش را نداشته باشید، اما باربی در یوتیوب فعال است. او در ویدئوهای خود در چالش های پرطرفدار یوتیوب شرکت و درباره ی موضوعات مختلفی صحبت می کند، از شیرینی پزی گرفته تا سلامت روان. در حقیقت، باربی در یکی از مجموعه ویدئوهای خود به پدیده ای پرداخته است که در آن، دختران از سن ۶ سالگی شروع به شک کردن درباره ی توانایی های خود می کنند و باربی نیز راه حل هایی برای بازگرداندن اعتماد به نفس خود ارائه می دهد. او از تریبونی که در اختیار دارد برای حل مسائل مهم و الهام بخشی به دختران برای بااعتماد به نفس و قوی بودن استفاده می کند.

عروسک باربی

باربی همچنین از این تریبون برای ترویج فعالیت های مثبت، مانند حفظ محیط زیست و حیات وحش استفاده می کند و با مؤسسه ی نشنال جئوگرافیک همکاری دارد.

۷- باربی هرگز ازدواج نکرده است

عروسک باربی

خالق باربی به عمد عروسک کن را شریک عاطفی و همراه او و نه همسرش قرار داد، چرا که از ابتدا قرار بود باربی شخصیت اصلی باشد. گرچه باربی و کن از سال ۱۹۶۱ تاکنون رابطه ای مملوء از قهر و آشتی داشته اند، اما در سال ۲۰۰۴ به دلیل مشکلات مرتبط با تعهد کن به رابطه ی خود پایان دادند. با این حال، باربی همان سال درگیر نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری شد، امری که نشان می داد او هیچ فرصتی برای مسائل حاشیه ای نداشت.

مجرد بودن باربی به عنوان یک عروسک مشهور به عادی سازی مستقل بودن کمک می کند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲۲ نظر

ورود

 • ندا خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

  لایک،لایک،لایک،👍👍👍🥰❤️

 • هموطن خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

  این ایده عالی بود برای اینکه دختران بدونن مستقل بودنشون خیلی مهمتر از ازدواج و فرزندآوریشون هست اونم درکشورهای جهان سومی که کودک همسری رو ترویج میکنن آگاه وشاغل بودن زنان ودختران رو محدودو منع میکنن و زندگیشون رو تباه میکنن.
  مسلمآ اگر این ایده در کشورهای جهان سوم پیاده میشد شرکت رو پلمپ و موسس رو زندانی و محکوم میکردن.

  • .... خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

   کشور جان سومی هستیم دیگه ..😒

   • . خرداد ۱۲, ۱۴۰۲

    اره جهان سومی هستیم
    ناگفته نمونه در بعضی موارد جزو کشورای چهان پنجم و هفتمیم😂

 • نازنین خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

  امیدوارم منم روزی یک افتخار برای تمام زنان و دختران جهان بشم و نشون بدم زنها میتونن مستقل باشند و نیازی به هیچکس ندارند و نشون بدم زنان چقدر قدرتمند هستن

  • اس خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

   زُرت ، تو وقتی میتونی به جایی برسی که ی شوهر پولدار گیرت بیاد ، یا اینکه اوج اتیمست شدن منشی یا حساب دار ی شرکت بودنه

  • نگار خرداد ۱۳, ۱۴۰۲

   نیاز به هیچکس نداشتن معنیش ازدواج نکردن نیست! اولا که هم ما هم مردها نیاز عاطفی داریم به جنس مخالف و چیز عجیبی نیست. دوما که اگه همه بخوان اینجوری فکر کنن که ما نیازی نداریم و فلان پس نسل بشر باید منقرض بشه چون دیگه هیشکی ازدواج نمیکنه!!

 • مینا خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

  اونجاهاش ک افراد موفق رو ساختن برای دخترا اوکیه
  ولی اونجاییش ک هیکل باربی بی نقصه و چهره اش همیشه ارایش داره افتضاح خالصه
  بچه ها رو به دور باطل برا ارضا کردن غریزه زیبا طلبی و جلوه گری خودشون و ارضا کردن غریزه شهوانی مرد های اطرافشون وادار میکنه
  غیر اینکه محرد بودنشم افتضاحه
  دوس پسری که مثل حیوان از هم خون میمکن و همو رها میکنن اوکیه ولی جنس مخالفی ک عهد ابدیت میبندی باهاش خوب نیس؟ یا خرین یا قصد سویی دارید
  هر انسانی نیاز به ارامش جنس مخالف تو زندگیش داره دلیل نمیشه این از استقلالش چیزی کم کنه
  و هرکی خلاف اینو میگه، مشخصه حسابی عقده ایش کردن

 • انسانم خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

  درود به اون خانمی‌که تفکر باربی به ذهنش اومد و باعث و بانی باربی بود

 • علی شیری خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

  عالی بود روزیاتو

 • قاف خرداد ۱۲, ۱۴۰۲

  باریکلا
  یه نظر پخته و متفکرانه
  بر خلاف ظاهر باربی ، شخصیتش خیلی کاریکاتور گونه هست
  اصلاً سنخیتی با انسانیت نداره
  در واقع یک زن زیبا با شخصیت مردانه هست (اینم از عاقبت افراط غربی ها در مقوله ی زن)

  • مبینا خرداد ۱۳, ۱۴۰۲

   منظورت از شخصیت مردانه مستقل بودن زنان و مشارکت در مشاغل گوناگون هست؟
   واقعا متاسفم برات!

 • میثم خرداد ۱۲, ۱۴۰۲

  واقعا از نگاه سطی و احمقانه نویسنده جا خوردم که نمیدونه یا نمیخواد بقیه بفهمن عروسک باربی یه عقده هستش یه فرهنگ که میخواد فرهنگ افتضاح غرب رو به زور به خورد کل دنیا بده اونهم با تربیت مغر بچه ها با روشی که دوست داره و بردنشون به راحی که دلش میخواد یاد آیه قرآن افتادم که میگه شیطان وقتی میخواد باور پذیر باشه حق و باطل رو ادغام میکنه تا مورد قبول واقع بشه نویسنده کل ایرادات باربی رو کنار گذاشته و فقط تبلیغ زرق و برق دار باربی رو نمایش داده که نمایانکر یا حماقت یا زیرکی نویسنده هستش که ملت رو به بیراه کشونده

 • حنانه خرداد ۱۲, ۱۴۰۲

  تو اصلا نمیتونی با یه نفر اینجوری صحبت کنی خودمون کار ساخت این باربی ها رو تحسین می‌کنیم بعدش میایم با یه دختر که با این انگیزه از امید به موفقیتش حرف میزنه اینطوری حرف می‌زنیم. تازه از این شاکی هستیم که جهان سومی هستیم، جهان سومی ینی چی؟ ینی همین بی فرهنگی ها. تا زمانی که خودمون فرهنگ خودمونو درست میکنم نباید انتظار داشته باشیم مثل کشورهای اروپایی پیشرفت کنیم. نازنین جان منم یه دخترم با تموم وجودم خوشحالم که همچین انگیزه‌ای داری و به خودم به خاطر دخترای سرزمینم افتخار میکنم. مطمئنم یه روزی به جاهای بزرگی می‌رسی و هم خودت به خودت افتخار میکنی و هم ما به عنوان یه دختر ایرانی⁦♥️⁩

 • این متن ترجمه س. خرداد ۱۲, ۱۴۰۲

  این متن ترجمه س. نویسنده ش آمریکاییه

 • هادی خرداد ۱۲, ۱۴۰۲

  احسنت دقیقا

 • ناشناس خرداد ۱۳, ۱۴۰۲

  ساخت باربی در عین جذابیت برای دختربچه ها، یک الگوی نادرست برای اونا شد و خود غربی‌ها متوجه شدن کارشون چندان هم درست نبوده، چون یک سری دختران نوجوان رو به افسردگی کشوند از بابت اینکه سعی میکردن اندامشون مثل باربی بشه و به سمت بیماری و افسردگی پیش رفتن
  حالا ببینین خودشون به این باور رسیدن که یک زن سالم اونی هست که قوی باشه ورزش کنه ازدواج کنه فرزند بیاره و در عین حال اگه خواست در کنار مادر بودن کارهای دیگه ای هم انجام بده