برج های تصفیه هوا برای پاک کردن هوای آلوده ترین کشور جهان

برج های تصفیه هوا برای پاک کردن هوای آلوده ترین کشور جهان

در پارکی در یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان، یک برج تصفیه‌ هوا از تابستان گذشته بی‌سروصدا هوای اطراف را تصفیه می‌کند. این دستگاه ۵.۵ متری که ورتو (Verto) نام دارد، با فیلتر کردن ۶۰۰,۰۰۰ متر مکعب هوا در روز، که معادل حجم ۲۷۳ بالون هوای گرم است، سطوح دی اکسید نیتروژن و ذرات ریز خطرناک را در مهدکودک ساندر دهلی نو کاهش می دهد.

برج های تصفیه‌ هوا در هند

اکنون، معماران پشت این اختراع، با جمع‌آوری داده‌ها از نمونه اولیه خود، بر این باورند که پروژه آنها می‌تواند برای تمیز کردن فضاهای عمومی بزرگ تر، محله‌ها و حتی کل شهرها افزایش یابد. این برج‌ها که توسط شرکت معماری Studio Symbiosis طراحی شده‌اند، حاوی پنج فیلتر هوا هستند که درون یک پوسته هندسی قرار گرفته‌اند.

آمیت و بریتا نوبل گوپتا، زن و شوهری که بنیانگذاران این شرکت هستند، می‌گویند که دستگاه‌های مجهز به فن آن‌ها می‌توانند هوا را در شعاع ۲۰۰ تا ۵۰۰ متری در فضاهای بسته تمیز کنند، اگرچه در فضای باز این فاصله ممکن است ۱۰۰ تا ۳۵۰ متر، بسته به سرعت باد و باز بودن محیط اطراف، باشد.

برج های تصفیه‌ هوا در هند

آمیت گفت: «اکنون که یافته‌های نمونه اولیه، همان چیزی است که ما انتظار داشتیم، صحبت با مقامات دولتی در مورد نصب بیشتر این برج های تصفیه‌ هوا را آغاز خواهیم کرد. یک شرکت ساختمانی در ایالات متحده در حال بررسی سفارش حدود ۴۰ برج برای مقابله با گرد و غبار و ریزگردها در سایت های ساختمانی است».

بریتا گفت: «فکر می‌کنم می‌توان آن‌ها را در پارک‌های عمومی و میدان‌های عمومی نصب کرد، جایی که مردم زمان زیادی را در فضای باز سپری می‌کنند. نصب برج‌ها در مکان‌هایی که افراد بی‌خانمان می‌خوابند نیز ممکن است مفید باشد».

شکل چرخشی ورتو که نام خود را از کلمه لاتین “vertente” یا “چرخش” گرفته است، به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان هوا را به سطح دستگاه فشار می‌دهد، جایی که به داخل فیلترها مکیده شده و خارج می‌شود. معماران Studio Symbiosis با استفاده از فیلترهای شرکت آلمانی Mann+Hummel، بر ایجاد کارآمدترین شکل برای برج‌ها، با مدل‌های دیجیتالی که شرایط مختلف باد را شبیه‌سازی می‌کنند، تمرکز کردند.

آلودگی هوا، تنها در سال ۲۰۱۹، باعث نزدیک به ۱.۶ میلیون مرگ در هند شده است. دهلی نو به طور مرتب در مه دود پوشانده شده است و انتشار گازهای گلخانه ای وسایل نقلیه، نیروگاه های زغال سنگ، همگی منجر به کاهش کیفیت هوای شهر می شوند.

فیلترها که باید هر ۳ تا ۹ ماه یکبار تعویض شوند، تا حدی قابل بازیافت هستند. صدای تولید شده توسط برج ها، حداکثر ۷۵ دسی بل، مشابه صدای مخلوط کن استاندارد آشپزخانه است.

برج های تصفیه‌ هوا در هند

آمیت تخمین زد که شاید ۱۰۰عدد از این برج‌ها، برای فیلتر کردن هوا در مرکز دهلی نو مورد نیاز باشد، اگرچه او گفت که تحقیقات بیشتر و یک مدل در مقیاس بزرگ تر برای محاسبه ارقام دقیق‌تر مورد نیاز است. این دستگاه‌ها که از بتن تقویت‌شده با الیاف شیشه ساخته شده‌اند، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی مونتاژ و حمل شوند، با این امید که بتوان آن‌ها را در مقیاس بزرگ به کار برد.

علاوه بر آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی ناشی از آن باعث موج گرمای شدیدی می شود که بر اساس مطالعه ای که ماه گذشته توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده است، از سال ۱۹۹۲ بیش از ۲۴,۰۰۰ نفر را در این کشور کشته است. در نتیجه اثربخش بودن این برج ها در تصفیه هوای آلوده، می توان جان افراد زیادی را نجات دهد.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • مرگ اسونترینشه خرداد ۱۵, ۱۴۰۲

    مرگ اسونترین راهشه. خیلیا با عارضه هاش تا اخر عمر درگیرن که هم هزینه شخصی داره هم برا دولت هزینس.