۱۷ ویژگی نادر بدن که تنها در ۸ درصد انسان ها دیده می شود

۱۷ ویژگی نادر بدن که تنها در ۸ درصد انسان ها دیده می شود

بیشتر انسان ها ۱۲ جفت استخوان دنده دارند که در مجموع ۲۴ استخوان دنده را تشکیل می دهند. اما برخی از افراد ۲۵ استخوان دنده دارند. از هر ۲۰۰ نفر یک نفر با وضعیتی که به آن دنده گردنی می گویند متولد می شود که درست بالای دنده اول، پایین گردن فرد و بالای استخوان ترقوه قرار می گیرد. دنده گردنی می تواند در سمت چپ، راست یا هر دو طرف باشد.

شما ممکن است دنده گردنی داشته باشید، اما از آن مطلع نباشید. این دنده اضافی لزوما به طور کامل تشکیل نمی شود و ممکن است تنها به شکل یک رشته نازک باشد که حتی اشعه ایکس هم قادر به دیدن آن نیست. در بیشتر موارد، داشتن دنده گردنی، چیز مهمی نیست، مگر اینکه شروع به فشار آوردن به اعصاب و رگ های خونی کند.

احتمالا تشخیص رنگ چشم هایتان کار عجیب و غریب به نظر نمی رسد، اما این کار برای افرادی که هتروکرومیا (ناهمرنگی عنبیه) دارند، چندان ساده نیست. هتروکرومیا کامل یعنی یک نفر، دو رنگ چشم متفاوت دارد، مثلا یک چشم آبی و یک چشم قهوه ای.

اما هتروکرومیا جزئی نیز در برخی از انسان ها دیده می شود. در این حالت تنها بخشی از عنبیه فرد رنگ متفاوتی با بقیه دارد.

موهای قرمز طبیعی آن طور که فکر می کنید رایج نیستند. تنها ۲ درصد از جمعیت جهان موهای قرمز دارند. ۸ ژن عامل موهای قرمز هستند.

آیا می دانید کدام رنگ چشم بسیار نادر است؟ خاکستری. بیشتر افراد چشمان قهوه ای، آبی یا عسلی دارند. حدود ۱۷ درصد از انسان ها چشمان آبی دارند. کم تر از یک درصد چشم های خاکستری دارند. اگر چشمان خاکستری دارید، به دلیل سطح پایین ملانین در لایه جلویی عنبیه است.

فقط ۴۳ نفر در جهان وجود دارند که این ویژگی بدنی بسیار نادر به نام خون طلایی را دارند. حدود در سال ۱۹۶۱، دانشمندان کشف کردند که یک استرالیایی بومی با یک گروه خونی خاص وجود دارد، گروه خونی ای که کاملا فاقد آنتی ژن های خاصی است، که پروتئین ها یا گلبول های قرمز خون را تشکیل می دهند. کسانی که این نوع منحصر به فرد گروه خونی را دارند می توانند به دیگر گروه های نادر، خون اهدا کنند، اما خودشان تنها می توانند خون طلایی، دریافت کنند.

یکی دیگر از ویژگی های نادر بدن، سوراخ کوچکی در نزدیکی گوش است که شبیه نوعی آبشش به نظر می رسد. برخی دانشمندان معتقدند این عارضه ممکن است بقایای سیر تکامل انسان ها از زمان هایی باشد که موجودات آبزی بودیم. این سوراخ کوچک بیشتر در نزدیکی یکی از گوش دیده می شود.


برخی افراد پاهایی شامپانزه مانند دارند. پاهای آنها، انعطاف پذیر و توانمند برای بالا رفتن از درختان است. محققان دانشگاه بوستون از ۴۰۰ نفر که پابرهنه راه می رفتند فیلم برداری کردند و به این نتیجه رسیدند که ۱ نفر از ۱۳ نفر یا ۸ درصد از شرکت کنندگان این ویژگی را داشتند.

سعی کنید انگشت میانی خود دست خود را حرکت دهید. انجام این کار بدون خم کردن انگشت حلقه سخت است. اما برخی انسان ها می توانند انگشت حلقه ای خود را به طور کامل بی حرکت نگه دارند. محققان معتقدند که این توانایی در حقیقت یک بیماری ارثی است.

اگر بتوانید بینی یا چانه خود را با زبان خود لمس کنید، به این معنی است که شما جزو حدود ۵ درصد از جمعیت جهان هستید که می توانند این کار را انجام دهند.

تشخیص رنگ، به لطف سلول های خاصی به نام مخروط در چشم، امکان پذیر است. سلول‌های مخروطی یا مخروط‌ها، یکی از سه نوع سلول گیرنده نور شبکیه چشم پستانداران است. انسان ها به طور معمول سه نوع مخروط دارند. تتراکرومات‌ها بر اثر نوعی جهش ژنتیکی، ۴ نوع مخروط دارند و بنابراین می‌توانند تعداد بیشتری رنگ را ببینند. این افراد قادر به دیدن ۱۰۰ میلیون رنگ مختلف هستند، در حالی که افراد عادی حدود ۱ میلیون رنگ را تشخیص می‌دهند.

افرادی هستند که با دو ردیف مژه به دنیا می آیند. این ردیف اضافی از مجاری غدد میبومینی بیرون می آید. یکی از نمونه های مشهور چنین جهش ژنتیکی نادری، الیزابت تیلور بود.

پای راست خود را از روی زمین بردارید. در جهت عقربه های ساعت حرکت کنید. آیا می توانید عدد ۶ انگلیسی را با انگشت بزرگ پای خود بکشید؟ اکثر مردم پس از انجام این تست متوجه خواهند شد که پای خود را در جهت مخالف حرکت داده اند، بدون اینکه حتی متوجه آن شوند. این اتفاق تا حدی به این دلیل رخ می دهد که این عدد دارای یک دایره پادساعتگرد است. تنها در برخی موارد نادر، زمانی که یا مغز به شیوه ای متفاوت سیم کشی شده یا به لطف تمرین مهارت یافته، برخی افراد می توانند این کار را به شیوه ای دیگر انجام دهند.

احتمالا شما هم این افسانه را شنیده اید که نمی توان با چشمان باز عطسه کرد. خوب، همین طور است. اعصاب جمجمه ای وجود دارند که چشم ها و بینی شما را به هم متصل می کنند. به همین دلیل است که هنگام عطسه، اغلب افراد به صورت خودکار چشمان خود را می بندند. اما هستند افرادی که می توانند با چشمان باز عطسه کنند.

افرادی هستند که می توانند صدای غرشی در سر خود ایجاد کنند. تنها کاری که باید بکنند این است که گوش ها یا آرواره هایشان را سفت کنند. همه ما این ماهیچه کوچک را در گوش خود داریم. نقش آن ساکت کردن صداهای خاصی است که واقعا می توانند حواس شما را پرت کنند، برای مثال زمانی که در حال جویدن هستید. اما برخی از افراد توانایی تکان داد آن ماهیچه کوچک را دارند. به این ترتیب، آن ها یک غرش قابل شنیدن ایجاد می کنند، مثل اینکه یک شیر کوچک درون سر آن ها می غرد.

آیا می توانید انگشت شست خود را به عقب خم کنید؟ در این صورت شست هیچ‌هایکری دارید. افرادی که این توانایی را دارند یک شست دو مفصله دارند که به آن ها اجازه می دهد انگشت خود را به عقب خم کنند. هیچ خطری در انجام این کار وجود ندارد و این موضوع برای آن ها چندان ناراحت کننده نیست. این کار به لطف مفاصل جدا شده در انگشت شست امکان پذیر است. در برخی موارد، افراد تنها می توانند یک انگشت شست را به عقب خم کنند، در حالی که دیگران می توانند هر دو را حرکت دهند.


یک ویژگی نادر در بدن برخی افراد وجود دارد که آنها را تِستِر های فوق العاده ای می کند. ژنتیک در بسیاری از چیزها از جمله اندام های چشایی ما نقش دارد. تقریبا ۲۵ درصد از جمعیت جهان این ویژگی خارق العاده را دارند. در مقایسه با زبان های معمولی، آن ها نقاط ریز قابل مشاهده بیشتری روی زبان دارند که پاپیلای زبان نامیده می شوند. این ویژگی آن ها را نسبت به مزه های خاصی مانند مزه های شیرین، تلخ و شور حساس تر می کند. آن ها گیرنده های درد بیشتری نسبت به حد متوسط دارند، به همین دلیل سمت غذاهای تند نمی روند. همچنین، آن ها، سبزیجات زیادی نمی خورند؛ چراکه مزه سبزیجات برای آن ها بسیار تلخ خواهد بود.

دندان های عقل زمانی مهم بودند و ما دیگر به آن ها نیازی نداریم. اما نبود آن ها در واقع یک ویژگی بسیار نادر بدنی است. این روزها حدود ۵ میلیون نفر در سال مجبور می شوند که دندان های عقل که با نام دندان های سوم نیز شناخته می شوند را بکشند تا به لثه ها و دیگرشان آسیب نرسد.

حس آمیزی یا سینستزیا، سندرومی است که باعث می شود مغز افراد مبتلا با آن، حس های خاصی را با هم ترکیب کنند. مردم می گویند موتسارت به سینستزیا مبتلا بود. به عنوان مثال، او دی ماژور را به عنوان یک صدای نارنجی گرم و بی فلت مینور را، سیاه می دید. این وضعیت نادر است و تقریبا ۱ در ۲,۰۰۰ نفر آن را دارند که اکثر آن ها چپ دست یا زن هستند.

تصور کنید می توانستید آنچه را که ۱۵ سال پیش برای صبحانه خوردید را مانند دیروز به یاد بیاورید. افرادی هستند که می توانند هر چیزی که تا به حال برایشان اتفاق افتاده را به وضوح به یاد بیاورند. اگر تاریخ مشخصی به آن ها بدهید، می توانند به شما بگویند که چه کاری انجام داده اند و کجا بوده اند. این حافظه اتوبیوگرافی بسیار عالی نامیده می شود و تنها ۶۰ نفر در کره زمین این توانایی را دارند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود