۴۰ کشوری که بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؛ جایگاه ایران کجاست؟ + اینفوگرافیک

۴۰ کشوری که بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؛ جایگاه ایران کجاست؟ + اینفوگرافیک

در سال پایانی جنگ جهانی دوم، ایالات متحده حدود ۳۸ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف ارتش کرد. اگر تورم را محاسبه کنیم، هزینه نظامی آن ۴ سال جنگ جهانی دوم، معادل ۴.۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ می شود. تقریباً ۸۰ سال بعد، هزینه‌های نظامی امروزی چندان با بودجه‌ های جنگ جهانی دوم فاصله زیادی پیدا نکرده است. سرمایه‌گذاران به افزایش توانایی‌های نظامی خود ادامه داده‌اند و جنگ در اوکراین باعث شده است که کشورهای منطقه نیز بودجه‌ های خود را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند.

کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (SIPRI)، در سال ۲۰۲۲، بودجه نظامی جهانی به بالاترین رقم تاریخ، یعنی ۲.۲ تریلیون دلار رسید. در ادامه به ۴۰ کشوری که بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند، می پردازیم.

بزرگترین بودجه نظامی در سال ۲۰۲۲ برای کدام کشور بود؟
ایالات متحده تقریباً ۴۰ درصد از بودجه نظامی جهان را به خود اختصاص داده است و هزینه های آن در سال ۲۰۲۲ به ۸۷۷ میلیارد دلار رسید.

در اینجا ۴۰ کشوری که بزرگترین بودجه نظامی را تا سال ۲۰۲۲ داشته اند را بررسی می کنیم.
کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟ کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟ کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟
چین در رتبه دوم قرار دارد و ۱۳ درصد دیگر از هزینه های نظامی جهان با ۲۹۲ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است. در کنار ایالات متحده و چین، روسیه، هند و عربستان سعودی، ۵ کشور بالای این لیست را تشکیل می دهند. بریتانیا، بعد از این کشورها در رده ششم قرار دارد.

ایران با بودجه ۶.۸ میلیارد دلاری، در میان ۴۰ کشوری که بیشترین بودجه نظامی را دارند، در جایگاه ۳۴ قرار دارد.

در مقایسه، کمترین بودجه در بین ۴۰ کشور برتر، مختص رومانی با ۵.۲ میلیارد دلار، دانمارک با ۵.۵ میلیارد دلار و شیلی با ۵.۶ میلیارد دلار است. هر کدام تنها ۰.۲ درصد از بودجه نظامی جهان در سال ۲۰۲۲ را به خود اختصاص داده اند و البته کشورهای زیادی نیز وجود دارند که هزینه های کمتری داشته اند، اما در میان این ۴۰ کشور نیستند.

کدام کشور بزرگترین افزایش بودجه نظامی در سال ۲۰۲۲ را داشته است؟
بر اساس برآوردهای SIPRI، هزینه‌های نظامی روسیه به عنوان سومین سرمایه‌گذار بزرگ نظامی بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ افزایش ۹ درصدی داشته است. در طرف دیگر تهاجم روسیه، اوکراین با بیشترین افزایش هزینه در سال ۲۰۲۲، با افزایش تقریباً شش و نیم برابری، در میان ۴۰ کشور با بیشترین بودجه نظامی قرار گرفته است. افزایش چشمگیر هزینه نظامی اوکراین، تصویر واضحی از قبل و بعد از یک کشور درگیر جنگ را ترسیم می کند.

کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟ کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟ کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟

اگرچه هیچ کشور دیگری در مقایسه با افزایش هزینه های دفاعی اوکراین به این کشور نزدیک نشده است، اما قطر شاهد افزایش قابل توجه ۲۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ بوده است که نشان دهنده روند ادامه دار در دهه گذشته برای تقویت قابل توجه ارتش خود است.

بودجه نظامی ایران بین سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، افزایش ۴.۶ درصدی داشته است.

کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟

علاوه بر این، عربستان سعودی به همراه چهار کشور اروپایی (بلژیک، هلند، سوئد و لهستان) تغییرات سالانه بیش از ۱۰ درصد را ثبت کرده‌اند.

از سوی دیگر، ۱۳ کشور با بیشترین بودجه نظامی از سال ۲۰۲۱ هزینه های خود را کاهش دادند، از جمله ۱۵ کشوری که بیشترین کاهش هزینه های نظامی را داشته اند می توان به کره جنوبی و ایتالیا اشاره کرد.

کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟

بیشترین کاهش را ترکیه با کاهش ۲۶ درصدی بودجه نظامی، به خود اختصاص داده است. این کاهش ممکن است به مشکل تورم ترکیه مرتبط باشد که شاهد افزایش ۷۲.۳ درصدی قیمت ها در سال ۲۰۲۲ بوده است که به طور موثر قدرت خرید پول ترکیه را به نسبت سایر کشورها کاهش داد.

شبح جنگ در اروپا

کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی جهان را دارند؟
با وجود درگیری‌های مداوم در منطقه و قدرت‌های مالی بزرگ، جای تعجب نیست که ۸ کشور از ۱۰ کشور برتر با بیشترین افزایش هزینه‌های نظامی در اروپا قرار دارند. در نتیجه، بودجه نظامی اروپا به سطوحی رسیده است که از پایان جنگ سرد شاهد آن نبوده است.

در میان تشدید نگرانی های ژئوپلیتیکی، کشورهای آسیایی مانند هند، ژاپن و چین نیز هزینه های دفاعی خود را افزایش داده اند.

منبع: visualcapitalist
دیجیاتو
۲۱ نظر

ورود

 • آرش ملک زاده مغانی تیر ۲۵, ۱۴۰۲

  پرواضح است که تحریم ها فرصتهای شگفت آوری خلق میکنند از جمله رسیدن به لبه های مرزهای دانش است و دیگری مخفی ماندن آمار کشورهای تحریم شده است آمار سلاح فروخته شده در سال قبل با توجه به منابع باز اینترانتی اظهارات برخی منابع رسمی و واقعیتهای موجود نمیتوان فیل را مخفی کرد ۲.۲ تریلیون دلار درآمد کسب شده فقط از فروش سلاح بوده ۱.۸ تریلیون دلار گردشگری مذهبی و غیرو و ۱تریلیون دلار درآمد حاصل از صادرات غیر نفتی و ۱‌.۳ تریلیون دلار سرمایه گذاری از ۶۰ سال پیش تا به حال و اما هزینه ۵ میلیون جنگجوی خارجی و حضور نظامی در ۳۸ کشور دنیا و هزینه سیصدهزار پرسنل رسمی با جنگ افزار و ادوات و هزینه خانواده ایشان تقریبا ۳.۳ تریلیون میشود و حالا چرا در آمریکا شعار مرگ و چه نمیدهند خدا میداند امپریالیسم جهانخوار کیست استعمارگر کیست عمو وقتی مردم ناراضی هستند هیچ ارزشی ندارد و دشمن همیشه این نقطه ضعف را بهره برداری میکند. امید است از موقعیت پیش آمده در میدان گازی آرش کمال استفاده را ببرید.

  • S.h.h تیر ۲۶, ۱۴۰۲

   برخی چقدر ساده اندیشن، اینکه ما در حیطه نظامی پیشرفت کردیم، مسئولیت پذیری مسئولین اون حیطه بوده، و اینکه ما در برخی از حیطه ها سقوط کردیم به خاطر مسئول اون حیطه بوده، خیلی حرف بچگانه ای هستش که بگی به جای نون توی سفره نارنجک می‌خوریم. روی نظامی مانور داده میشه، چون با کمترین بودجه، بیشترین نتیجه رو به ارمغان آوردند.

 • بدختی تیر ۲۶, ۱۴۰۲

  جایگاه ایران اول دنیا هست چون ما ۹درصد منابع جهان داریم و مردمون بجای نون شب موشک نارنجک سر سفره میخورن

  • مهدی تیر ۲۶, ۱۴۰۲

   فرمایش شما درسته.ما فقط در حوزه دفاعی عملکرد خوبی داشتیم . اما برخلاف وعده‌های آقایان چرا در دیگر حوزه‌های مالی پسرفت داریم؟ چرا کسی بفکر رفع مشکلات اقتصادی مردم نیست؟ مالیات سنگین از ضعفا میگیرند و بخورد اغنیا میدن!

   • حسین تیر ۲۷, ۱۴۰۲

    چون نگاه های لیبرالی و سرمایه داری حاکم شده …
    چون از شعارهای انقلاب دور شدیم که بنظرم اصلی‌ترین عدالت بود
    چون یه عده تو دولت میگفتن ایرانی جز آبگوشت بزباش عرضه ساخت هیچی رو نداره…چون میگفتن اگه اف ای تی اف نباشه ، نمیشه واکسن وارد کرد و عضو شانگهای شد… چون فقط نگاه به آمریکاست…من نمیگم با آمریکا مذاکره نکنید….. میگم فقط با آمریکا مذاکره نکنید و کل کشور رو به یک برجام گره نزنید
    و باید همون نگاه انقلابی که توی جنگ پیروز شد و تو نظامی وجود داشت توی اقتصاد بیاد… باید یاختارهامون رو شفاف کنیم …. و اینها رو مطالبه کنیم

  • محمد تیر ۲۸, ۱۴۰۲

   برادر اگر مسئولی از پولی که در اختیارش هست درست استفاده کنه واختلاس نکنه میشه حوضه نظامی ایران واگر وزیر اقتصاد هم چنین میکرد نیاز به خوردن نارنجک نبود ما یقیه کسی را گرفتیم که کارشو عالی انجام داده به بقیه بگو چرا سفره مردم اینگونه است نه به نظامی ها

 • حسین تیر ۲۶, ۱۴۰۲

  عجیبیه واقعا …بعضی‌ها میگن ما خیلی بودجه داریم و مردم ناراضی آن و ما اول هستیم و فلان و بهمان و با امریکا مقایسه میکنن و ادعا مطرح می‌کنند، بدون هیچ سندی .

  ۱) ایا تو کشورهای دیگه مردم ناراضی نیستن ؟ این همه اعتراضات تو این سال ها تو فرانسه مال چی هست ؟ این همه بی خانمان تو امریکا از کجا میاد ؟ ۳۲ تریلیون دلار بدهی امریکا از کجاست ؟ این همه غارت فروشگاه ها ، توی بهشت غربزده ها نشونه رفاه و بی دردی هست ؟ تازه فرانسه هم که بهشون اضافه شده. 🙂
  ۲)عجیبتر اینکه امریکا رو با ایران مقایسه میکنند که چرا خرج نظامی داره …. و بدون هیچ سندی میگن اول دنیاست
  …ایا آمریکا مجبوره این همه خرج نظامی گری کنه ؟ آیا ۱۰ کیلومتری مرزهاش داعش اومده بود؟ ، گروهک های تجزیه طلب تو شرق و غرب و شمال و جنوبش هستن؟ ۲۴ ساعته سرویس های جاسوسی بهمراه چند صد شبکه با بودجه های میلیاردی دارن علیهشون کار می‌کنند و دروغ پردازی می‌کنند؟ ابر قدرت دنیا نمیتونه بودجه نظایشو (دخالت)هاش رو در این سر کره زمین کمتر کنه و فکر بی‌خانمان هاش باشه ؟ … بعد اونوقت ایران که همه اینا رو با هم داشته ،باید هزینه نظامیشو کم کنه؟
  ۳) یک کشور نام ببرید که بودجه نظامی نداشته باشه ؟ بعد بهش نگاه کن ببینید شرایط اون کشور چجوریه و چنتا کشور دیگه دنیا مثل اون هستند. 🙂

  • امیر تیر ۲۷, ۱۴۰۲

   شما اگ میدونید که ی کارگر اروپایی با ی ساعت کار میتونه ۵ کیلو گوشت بخره ولی کارگر ایرانی ۸۰ گرم اگ نمیدونی بدون دیگ نحرف اگ میدونیو میحرفی بنظرم ….

   • حسین تیر ۲۷, ۱۴۰۲

    سلام ،خسته نباشید
    اولا ، منبع امارتون رو ذکر نکردید
    دوما،اروپا از بلغارستان و یونان شامل میشه تا آلمان و فرانسه ؟ کدوماشون یا چنتاشون، با یه ساعت کار ۵ کیلو گوشت می‌خرن؟ (با ذکر منبع)
    سوما مخارج فقط گوشت هست ؟ هزینه برق ، آب، گاز، اینترنت ، حمل و نقل ،اشتراک تلویزیون، اجاره خونه و …. ندارن ؟ مخارجشون رو با اینها هم حساب کردید ، بعلاوه مالیات ؟
    چهارما، این همه اعتراضات جلیقه زردها تو این سالها مال چیه ؟ این همه اعتصابات اروپا سال گذشته مال چی بود ؟ اگر با یه ساعت کار ۵ کیلو گوشت می‌خرن، دیگه چه مشکلی دارن ؟ پس این غارت فروشگاه ها از کجا اومد؟
    از اونطرف، آمریکا که اقتصاد اول دنیاست(ظاهرا)، این همه بی خانمان از کجا داره ؟آمریکا که رویای امریکایی معروفه دیگه ، از اروپا هم وضعش باید بهتر باشه ، همین دیروز بازیگرا بخاطر دستمزد کم اعتصاب کردند ؟ تازه بازیگرا ؟ چرا ؟
    پنجما ، الان مگه کسی گفت وضع ایران خیلی خوبه و کارگرا تو ایران وضعشون از کارگرای اروپا بهتره ؟ کجای صحبت هام گفتم ایران گل و بلبله و همه چی عالیه ؟

  • محمد تیر ۲۸, ۱۴۰۲

   بودجه نظامی ایران با اینهمه دشمن خارجی وداخلی انصافا کمه حاضری بهترین غذا ورفاه را داشته باشی بی امنیت داعشیه بیاد دست دخترتو بگیره ببره توهم چلوکباب سلطانی نوش جان کنی ببخشید خیلی بی ادبانه بود اما بعضی ها را باید اینطوری روشن کرد اگه نگه عیب نداره

 • مهدی تیر ۲۶, ۱۴۰۲

  طبق لایحه بودجه سی درصد درآمد دولت امسال صرف بودجه سپاه میشه حالا این پول صرف چی میشه رو نمی دونیم فقط اینو میدونیم که آمریکاییها با ارتششون منافع کشورشون رو تامیین میکنند ولی ما تا حالا منفعتی نه از سپاه دیدیم نه از جامعه المصطفی که دومین ردیف بودجه رو داره که بر عکس داره مردم رو از اسلام دور میکنه آقایون به خودتون بیاید کاری که استعمار تو ۱۵۰ سال نتونست بکنه شما واسشون ضرف ۴۴ سال انجام دادید اونم از بین بردن ایمان مردمه

  • حسین تیر ۲۶, ۱۴۰۲

   ۱)لطفا منبع خبرتون رو هم بیارید ، از کجا میگید ۳۰ درصد بودجه دولت صرف سپاه میشه ؟ از کجا همچنین حرفی می‌زنید، منبعتون ، مستنداتتون چیه ؟
   ۲)”آمریکایی‌ها تو کشورها کشتار راه بندازه منافع کشورشون تامین میکنه” ؟ اولا کی به آمریکا همچین حقی داده ، الا زورگویی و قلدری ؟ دوما منافع کشورش و مردمش رو تامین کرده یا منافع سرمایه دارها و پولدارها؟
   چرا امریکا برای تامین منافعش باید تو بقیه کشورها کشتار و جنایت راه بندازه ؟ مگه بقیه مردم دنیا حیوون و برده آمریکا هستند ؟
   ۳) گفتید از سپاه چیزی ندیدید ؟ داعش رو کیا نابود کردند ؟ توی سیل و زلزله ،کدوم گروه ها در صدر بیشترین کمک کننده ها هستند ؟ تشییع پیکر بی نظیر سردار سلیمانی نشونه چی بود ؟
   ۴)در مورد ایمان مردم ،خودم هم نقد هایی دارم من جمله ضعف کارهای فرهنگی، ، آموزش و پرورش و صداوسیما در ایران…که واقعا ضعیف هستند… اما … آیا ایمان مردم قبل از انقلاب بیشتر بود ؟ قبل از انقلاب چنتا جشن ، مثل جشن عید غدیر برگذار می‌شده؟ قبل از انقلاب، اربعین مثل الان انجام می‌شد؟ ضمنا شما نقش ماهواره ها و شبهات و دروغ هایی که به وفور در فضای مجازی و حقیقی انجام گرفته را نادیده میگیرید ؟ علیه اعتقادات کدام دین تا این حد بودجه و شبکه داه اندازی شده ؟ شما در اروپا میتوانید همینطور که اسلام را نقد می‌کنند، هولوکاست را نقد کنند ؟
   آیا رسانه ها همانگونه که علیه جمهوری اسلامی با بودجه های فراوان فعالیت می‌کنند، علیه صهیونیست ها هم همان گونه فعالیت می‌شود؟

   • مهدی تیر ۲۶, ۱۴۰۲

    سلام خدمت حسین آقا. برادران ارتشی درسته همیشه نادیده گرفته میشن اما در سیل و زلزله و کرونا و بلایای غیر طبیعی بیشترین زحمات را عهده دارند یادتون نرفته سرهنگ ارتشی چهار دست و پا شده بود که ناموس ایرانی دست نامحرم بهش نخوره و راحت سوار کامیون بشه.یا جوانان باغیرت دانشجو و بسیجی و مردم عادی. زحمات برادران سپاه هیچ ایرانی وطن پرستی منکر نیست اما این مردم حق دارند خیلی بیشتر از یک سرباز پای کمبود وگرانی و دزدی ها و…..ایستادند و دم نزدند بیشتر ناراحتی مردم از اینه که چرا علارغم وعده‌های کسب قدرت هیچ کدام بفکر رفع مشکلات نیستند.

    • حسین تیر ۲۷, ۱۴۰۲

     به والله من با شما موافقم
     من صد در صد قدردان زحمات ب ایران ارتش و نیروی انتظامی و … هستم … اسم سپاه رو آوردم چون تو مثال دوستمون اسم سپاه اومده بود
     بقران من هم میگم که مردم ما حقشون بیشتر از این حرفاست و خیلی نجیب و خوب هستند

     یدلیلش بنظرم اینه که خود ما مردم هم درست انتخاب نمی‌کنیم … ببینید ۸ سال دولت قبل کارهایی کرده که این دولت باید جبرآن کنه…اون دولت از کجا اومده ، ما انتخاب کردیم ….بخدا جناحی حرف نمیزنم هاسمی خاتمی احمدی نژاد هم رئیس جمهور بودن ولی هیچکدوم مث روحانی منفور نشدند…حالا ایا جبرانش در کوتاه مدت ممکنه…. من نمیگم آقای رئیسی ضعف نداره اما بهبود اوضاع ، وقت میبره… البته اگر ما مردم حواسمون به انتخابمون باشه … و اینکه باید به نماینده مجلسمون هم نظارت کنیم
     این کشوری هست که براش خون دادیم و شهید دادیم باید خودمون بسازیمش…واسه همین مثل بچمون باید حواسمون بهش باشه و ازش مراقبت کنیم و ایراداشو گوشزد کنیم
     و از همه مهمتر باید با هم صحبت کنیم…بیشتر….جهاد تبیین رک باید جدی یاد بگیریم و همدیگرو آگاه کنیم

 • تاجی تیر ۲۶, ۱۴۰۲

  کسی نگفته ایران نباید بودجه کلان نظامی نداشته باشه
  نیازه ولی جای درستش
  دوما اگه کشورای غربی و آمریکا مشکلات دارن چرا حکام ایران و ثرومندان فرزندانشون میفرستن اونجا و سرمایگذاری میکنن؟
  معلومه مشکلات حاد ندارن
  درمورد فرانسه معترضین اغلب مهاجرین مسلمان هستن که بیشترین تولید کننده آشوبن
  راه دادن مهاجرین بدون حساب کتاب گریبانگیر فرانسه شده

  • حسین تیر ۲۶, ۱۴۰۲

   تعریف شما از جای درست برای بودجه نظامی چیه ؟ داعش لب مرزمون اومده ، میگه میام تو شیراز و مشهد و تهران و … ، نباید اونجا خرج کنیم ؟

   آیا اگر جلوی اسرائیل رو نگیری ، همون بلاهایی که سر سوریه و عراق اومد سر ما نمیاد؟ همین الان اسرائیل تو آذربایجان جولان نمیده ؟ نباید جلوشو بگیریم ؟ اونوقت از آمریکایی که از اونسر دنیا اومده اینطرف دفاع میکنید و میگید حق داره واسه منافعشونه؟

   دوما شما میدونید بودجه نظامی ایران چقدر هست ؟ خود ترامپ اعتراف کرده گفته تو منطقه ایران حدودا ۲۰میلیارد دلار خرج کرده ؟ آیا از بودجه ۸۰۰ میلیارد دلاری آمریکا بیشتره ؟
   گدای ایران بیشتره یا آمریکا؟ بی خانمان های ایران بیشتره یا آمریکا؟ اصلا اقتصاد اول دنیا باید بی خانمان و گدا داشته باشه ؟ داعش لب مرز ما اومده یا لب مرز آمریکا؟ گروهک های تروریستی مثل مجاهدین خلق ، تجزیه طلب های کومله ، جیش العدل ، دموکرات کردستان ،الاحوازیه ، جندالله و از اونطرف تجزیه طلب های ترک و آدربایجان ، لب مرز ما هستن یا لب مرز آمریکا ؟ اونوقت ما زیاد خرج کردیم ؟ جای درست خرج نکردیم ؟ راستی این گروهک ها پولشون از کجاست ؟ کیا ازشون حمایت میکنند؟

   درباره مسولان و ثروتمندان … من صد در صد با شما موافقم
   و نظرم اینه که اتفاقا باید قانون بگذارند و جلوی آن را بگیرند اما کی باید قانون بگذاره ؟ مجلس …. نماینده مجلس رو کی انتخاب میکنه ؟ مردم. تا بحال چندبار از نمایندگان خواستید جلوش همچین قانونی را بگذارند ؟ وقتی دغدغه فقط حجاب ازاد ، پارتی ، مشروب ، رقص و … باشه جایی برا اینها وجود داره ؟
   ضمنا بزرگوار شما خودتون دارید میگید ثروتمندان …. خب ثروتمند تو یمن هم باشه ، همه چی رو میتونه با پول برای خودش فراهم کنه

   درباره فرانسه گفتید اکثرا مهاجر مسلمان هستند (و با این لحن که یعنی مسلمان ها وحشی هستند و اروپایی‌ها متمدن و نایس…توصیه میکنم تاریخ فرانسه رو مطالعه کنید)
   ، اولا که خود فرانسوی ها گفتند که ۹۰ درصد انها فرانسوی هستند ، مثلا خود وزیر کشور فرانسه (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://amp.theguardian.com/world/2023/jul/05/french-government-should-control-social-media-during-unrest-macron-says&ved=2ahUKEwirqcaV55WAAxVFSvEDHWOtDFAQFnoECA0QAQ&usg=AOvVaw1dS_8Esf6tm-OB3a861Gp6)….
   دوما شما که میگید مشکلات حاد ندارند ، عکس های غارت فروشگاه ها رو ندیدید …مثلا اون عکسی که معروف شد خانمه مو بلوند داره با خنده چند دست لباس میدزده چی ؟ اونا هم مهاجر بود ؟ از تمدن و فرهنگ زیاد دارن فروشگاه غارت می‌کنند؟
   حالا اصن فرض کنیم اینا مهاجر بودند ، مگه فرانسه ، بهشت نیست ،برای همه کار و شغل و امنیت و رفاه نیست ؟ اونا چرا مهاجر قبول کردند ؟ فقط موقع فوتبال مهاجرا خوبن ؟

   ضمنا جلیقه زردها که چند ساله اعتراضات انجام میدن هم مهاجرین مسلمان هستند ؟ 🙂

   اونایی که هرروز تو امریکا دارن مسلحانه دزدی میکنن، اونا هم مهاجرین مسلمان هستند ؟ از رفاه زیاد و نداشتن مشکلات حاد دارن فروشگاه غارت می‌کنند؟

   بی خانمان های آمریکا و فرانسه هم مهاجرین مسلمان هستند ؟ مهاجرت کردند که بی خانمان بشن ؟ 🙂

  • آدولف هتلر تیر ۲۶, ۱۴۰۲

   با توجه به نظر شما جای درستش از نظر شما شاید زدن فلسطین باشه یا موشک پراگنی روی یمن یا زدن مردم افغانستانی

 • محمد تیر ۲۸, ۱۴۰۲

  چرا ایران با داشتن رقیبی مثل عربستان بودجه نظامی خود را بیشتر نمیکند ؟زمانی که اب از سربگذرد چه فایده ؟از حالا باید فکر روز مبدا بود تشکر از کانال عالی شما

 • محمد صادق منافی تیر ۲۸, ۱۴۰۲

  برخی افراد بسوزند 🙂

 • سید تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  ایران جزوچندکشور اول.چون بودجه نظامی پنهان داردوبخشی از نیروهای مسلح ایران همه کاره کشوراست وسیاستهای کلی نظام دراین نیرو وضع می شود