روایت جنجالی زینب موسوی کمدین ملقب به امپراتور کوزکو از دوران حبسش در زندان

روایت جنجالی زینب موسوی کمدین ملقب به امپراتور کوزکو از دوران حبسش در زندان

زینب موسوی کمدین مشهور ایرانی، ملقب به امپراطور کوزکو که سال گذشته در ایام ناآرامی های کشور به دنبال انتشار چند ویدئوی طنز انتقادی بازداشت شده و در نهایت با قید وثیقه آزاده شده بود، در استوری اینستاگرامش از خاطرات حبسش در زندان گفت که واکنش کاربران را در فضای مجازی برانگیخت.

زینب موسوی زندان

زینب موسوی زندان

سیده زینب موسوی ملقب به امپراطور کوزکو کیست؟

زینب موسوی متولد سال ۶۸ در قم و فارغ التحصیل رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی است.

موسوی با حضور در مسابقه خنداننده شو برنامه خندوانه در سال ۹۶ به چهره ای شناخته شده بدل شد.

استنداپ های زینب موسوی از حاشیه سازترین اجراهای مسابقه خنداننده شو بود. او اشاره ای به ماجرای جنجالی شیث رضایی و محمد نصرتی داشت، با اسم سوشا مکانی به شوخی پرداخت و برجام را نیز دستمایه ی طنز خود قرار داد.

زینب موسوی زندان

زینب موسوی زندان

البته فعالیت موسوی در قالب کمدین به پیش از حضورش در برنامه خندوانه بازمی گشت اما مسابقه خنداننده شو به او شهرت بخشید.

زینب موسوی صفحه ای در اینستاگرام داشت که در آن در قالب شخصیتی خیالی به نام امپراطور کوزکو ویدئوهای طنز کوتاهی درباره ی موضوعات مختلف تولید می کرد.

امپراطور کوزکو یک زن چادری سالمند قمی بود که با زبانی گزنده و بی‌ پروا با موضوعات اجتماعی و سیاسی شوخی می‌ کرد.

موسوی این ویدئوهای کوتاه را در اتاق خود ضبط می‌ کرد که پس زمینه ی آن اغلب کمد دیواری اتاقش بود، چادری گلدار را به نحوی به سر می‌کرد که تنها بینی اش پیدا بود و با لهجه قمی صحبت می کرد. نویسنده، فیلمبردار و بازیگر تمامی این ویدئوها خودش بود.

زینب موسوی زندان

زینب موسوی زندان

به گفته ی موسوی، نام این شخصیت از یکی از شخصیت های اصلی انیمیشن مورد علاقه ی او به نام زندگی تازه امپراتور (Emperor’s new groove) گرفته شده است. این شخصیت انیمیشنی امپراطور کوزکو نام دارد و موسوی خصوصیات آن را شبیه به شخصیت خود عنوان کرده است.

زینب موسوی درباره ی چگونگی ورودش به دنیای طنز گفته: «اوایل سال ۹۶ از کارم در تهران استعفا دادم و به قم برگشتم، بعد از مدتی شروع کردم به رزومه فرستادن برای جاهای مختلف و از بین فایل های قدیمی ام، یک کلیپ طنز که در دانشگاه ضبط کرده بودیم را پیدا کردم و حدود ۳۰ ثانیه از آن را در شبکه های اجتماعی گذاشتم که با استقبال فراوانی روبه رو شد؛ کلیپ را برای یک کانال پرطرفدار هم فرستادم که خیلی خوش شان آمد و پیشنهاد دادند کانال بزنم و کلیپ بسازم و قول حمایت هم دادند.»

زینب موسوی زندان

زینب موسوی زندان

او درباره ی شکل گیری شخصیت امپراطور کوزکو نیز گفته: «اوایل کار فکر می کردم چه کار سختی می تواند باشد؛ سوژه از کجا پیدا کنم؟ مگر چقدر سوژه پیدا می شود؟ بعدها فهمیدم اگر کاراکترسازی درست باشد، در قالب کاراکتر می شود بی نهایت سوژه سازی کرد! در اولین ویدیوها اصلا کاراکتر من یک پیرزن قمی نبود، کم کم این کاراکتر شکل گرفت و کامل شد و داخل یک قالب خاص رفت. درواقع می توان گفت کوزکو ترکیب چندین شخصیت است، نه یک شخص خاص. در راستای تکمیل کردن کاراکتر، شخصیت های جدید مثل جواد و سکینه و دیگران هم کم کم اضافه شدند و ممکن است این خانواده بزرگتر هم بشود.»

زینب موسوی زندان

پس از حضور در خندوانه و گسترش فعالیت موسوی در شبکه های اجتماعی، صفحه اینستاگرام او طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد.

وبسایت گاردین نیز در سال ۹۶ در گزارشی به زینب موسوی و فعالیتش به عنوان یک کمدین زن ایرانی پرداخت.

زینب موسوی همچنین پایه‌ گذار اولین گروه استندآپ کمدی در ایران (گروه استندآپ کمدی رویال فمیلی) است.

زینب موسوی زندان

او در این سال ها شوخی ها و اظهارنظرهای تندی در قالب شخصیت امپراطور کوزکو داشت.

زینب موسوی در سال ۹۶ در مصاحبه ای گفت پس از حضور در مسابقه خنداننده شو به اسیدپاشی و زیرگرفته شدن با ماشین تهدید شد، اما قصد دارد به کارش ادامه دهد.

او در سال ۹۸ نیز در توییتر خود اعلام کرد به دلیل مطالب طنزش به دادگاه احضار شده است.

موسوی در سال ۱۴۰۰ به دنبال سفر ابراهیم رئیسی به روسیه مطالب طنزی درباره ی وی در صفحه ی خود منتشر کرد که انتقاد حامیان رئیسی را به دنبال داشت. پس از آن صفحه ی اینستاگرام موسوی از دسترس خارج شد که به نظر می رسید با گزارش دسته جمعی حامیان رئیس جمهور این اتفاق رخ داده بود.

او مهر ماه ۱۴۰۱ همزمان با ناآرامی های کشور به دلیل انتشار چند ویدئوی طنز انتقادی بازداشت شد و صفحه ی اینستاگرام او که با آن در قالب شخصیت امپراتور کوزکو فعالیت می کرد نیز از دسترس خارج شد. او در نهایت، پس از تحمل ۲۵ روز حبس، با قید وثیقه آزاد شد.

موسوی پس از آزادی اعلام کرد به او گفته شده دیگر اجازه ی فعالیت در قالب شخصیت امپراتور کوزکو را ندارد و ساخت ویدئوهای طنز را با صفحه ی جدیدی در اینستاگرام از سر گرفت.

موسوی بعداً به ۲ سال حبس محکوم شد اما در نهایت مشمول عفو رهبری قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

ماجرای تور استنداپ کمدی زینب موسوی در اروپا و انتقادها از او

ازدواج زینب موسوی کمدین مشهور ملقب به امپراتور کوزکو

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

  • میثم مرداد ۱۴, ۱۴۰۲

    کامنت رو منتشر نکردی هم مهم نی ققط بدون تاپیک این مطلب رو باید میذاشتین رپرتاژ خبری 🙂 نه عمومی

  • ط مرداد ۱۵, ۱۴۰۲

    قبلنا یه سری لات و لوتها به جای خط و خال چاقو روی صورتشون افتخار می‌کردن و یا اگر به زندان می‌رفتن که میشدن “گنده لات” و قهرمان لات‌ها.
    حالا این تلخک درازگوش هم ظاهرا داره از همین ترفند استفاده میکنه واسه مطرح شدن و خودشیرینی!