چرا زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از ۱۸ سال به جدایی ختم شد؟

چرا زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از ۱۸ سال به جدایی ختم شد؟

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و همسرش سوفی گرگوار ترودو، پس از ۱۸ سال زندگی مشترک از هم جدا شدند. این خبر برای بسیاری شوکه کننده بود. خانواده‌ی شاد، کامل و پر زرق و برقی که همیشه ترودها به تصویر می کشیدند، با اعلام این خبر، زیر ابر تیره ای از حدس و گمان ها، رنگ باخته است.

ظاهرا سوفی گرگوار ترودو ۴۸ ساله، پیش از اعلام عمومی خبر جدایی، از اقامتگاه نخست وزیر در ریدوی اتاوا نقل مکان کرده و شوهرش را به همراه سه فرزندشان ترک کرده بود. این زوج در بیانیه ای مشترک گفتند که «پس از گفتگوهای پرمعنا و دشوار، ما تصمیم به جدایی گرفتیم». در بیانیه دفتر نخست وزیری کانادا آمده است که هر دو توافقنامه‌های جدایی قانونی را امضا کرده‌اند.

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

اگر چه آنها حق حضانت فرزندانشان، خاویر ۱۵ ساله، الاگریس ۱۴ ساله و هادرین ۹ ساله را به طور مشترک دارند، اما جاستین ترودو و فرزندانش در ریدوی اتاوا، جایی که از سال ۲۰۱۵ در آنجا زندگی کرده‌اند، می‌مانند. سوفی به یک خانه جداگانه در اتاوا نقل مکان کرده و زمان‌هایی که جاستین در سفرهای کاری باشد، او وقت خود را بچه‌ها در ریدو خواهد گذراند.

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

نخست وزیر کانادا در اینستاگرام خود گفت: «مانند همیشه، ما یک خانواده صمیمی با عشق و احترام عمیق به یکدیگر و برای آنچه ساخته‌ایم و خواهیم ساخت، باقی می‌مانیم.»

جاستین ترودو به دومین نخست وزیر کانادا تبدیل شد که در زمان نخست وزیری از همسرش جدا می شود. جالب آن است که اولین مورد، پدر جاستین ترودو بوده است که تقریباً چهار دهه پیش همین کار را انجام داده است.

هنوز هیچ سرنخی در مورد دلیل جدایی شوکه کننده‌ی آنها ارائه نشده است و با وجود درخواست حفظ حریم خصوصی، بعید به نظر می رسد که دلیلی اعلام شود. با این حال، سال‌ها زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه این ازدواج رو به ویرانی است، شنیده می شد. سوفی کمتر در انظار عمومی ظاهر می شد و به نظر می رسید که تلاش های شوهرش برای انشان دادن محبت خود به او را دفع می کرد.

وقتی تست کرونای سوفی در سال ۲۰۲۰ مثبت شد، اما تست جاستین ترودو منفی شد، این گمانه زنی ها شکل گرفت که این زوج رابطه نزدیکی با هم ندارند.

هر دو پیش از این به وجود مشکلاتی اشاره کرده بودند

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

آقای ترودو ۹ سال پیش در یک مصاحبه تلویزیونی اعتراف کرد که «مواقعی پیش می آید که سوفی از شغل من متنفر می شود و از من به خاطر دوست داشتن شغلم متنفر می شود.»

ساعاتی پس از اعلام جدایی این زوج در روز چهارشنبه، یک ستون نویس در روزنامه کانادایی تورنتو به «شایعات مداوم مبنی بر اینکه نخست وزیر با زنان دیگری در رابطه بوده است» اشاره کرد.

هیچ مدرکی دال بر خیانت هیچ یک از طرفین وجود ندارد و آقای ترودو قاطعانه داشتن روابط خارج از ازدواج در گذشته را رد کرده است. در همان مصاحبه سال ۲۰۱۴، از او پرسیده شد که آیا هر یک از آنها خیانت کرده اند یا خیر و ترودو پاسخ داد: «ازدواج ما بی نقص نیست و ما فراز و نشیب های زیادی داشته ایم، با این حال سوفی بهترین دوست، شریک زندگی و عشق من است. ما با یکدیگر صادق هستیم، حتی اگر صداقت باعث ناراحتی شود.»

هنگامی که مصاحبه کننده او پرسید که آیا «فراز و نشیب» به روابط خارج از ازدواج اشاره دارد؟ ترودو پاسخ داد: «نه.»

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

سال بعد، در مصاحبه ای دیگر وقتی از سوفی همین سوال پرسیده شد پاسخ مبهمی داد و گفت: «می توانم به شما بگویم که هیچ ازدواجی آسان نیست. من تقریباً به این واقعیت افتخار می کنم که ما سختی هایی داشته ایم و آنها را پشت سر گذاشته ایم؛ ما حقیقت را می خواهیم.»

مترقی یا متظاهر؟

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

رسانه‌ها و نهادهای سیاسی بلندپایه کانادا این هفته ادعا کرده‌اند که به دنبال کنجکاوی در زندگی خصوصی سیاستمداران نیستند. اما برخی از مفسران به سرعت به این نکته اشاره کردند که باید برای ترودو استثنا قائل شد؛ کسی که ظاهرا اغلب خانواده خود را در اولویت زندگی سیاسی خود قرار داده است و به طور مرتب از خانواده جذابش برای کمک به ارتقای تصویر خود به عنوان یک مرد خانواده فداکار و وظیفه شناس استفاده کرده است، شاید دانستن دلیل این جدایی، روشنگر خیلی چیزها باشد. چراکه اکنون به نظر می رسد آن عشق جاودانه و تصویر بی نقص، تا حدودی ساختگی بوده است.

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

سوفی که قبلاً مجری تلویزیون و یک مدل بود، در مونترال بزرگ شد و دوست و همکلاسی برادر کوچکتر جاستین، میشل بود که در سال ۱۹۹۸ در ۲۳ سالگی در بهمن جان باخت. او و جاستین در یک مراسم خیریه در سال ۲۰۰۳، دوباره یکدیگر را ملاقات کردند و در سال ۲۰۰۵ ازدواج کردند یعنی ۱۰ سال قبل از اینکه ترودو نخست وزیر شود و آنها به زوج مورد توجه جهان تبدیل شوند. این زوج در شبکه های اجتماعی اقداماتی برای افزایش محبوبیت خود انجام دادند و در سال ۲۰۱۵، ووگ ایالات متحده جاستین ترودو را در فهرست ده مرد جذاب زنده قرار داد.

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

بر خلاف همسران دیگر نخست وزیران کانادا که از انجام هر کاری که منجر به مقایسه آنها با بانوی اول ایالت متحده شود، فرار می کردند، سوفی در همایش های حزب لیبرال همسرش سخنرانی کرد و از اهداف خود در حوزه سلامت روان و برابری جنسیتی دفاع کرد. اما بسیاری معتقدند او در سال ۲۰۱۶ به حد نادری از خود ستایی رسید، که در مراسمی که به بزرگداشت مارتین لوتر کینگ اختصاص داشت، بدون برنامه ریزی قبلی و بی مقدمه شعری از خود را که برای دخترش سروده بود را در حین سخنرانی خواند.

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

دو سال بعد، خانواده ترودو همگی با لباس‌های سنتی محلی مجلل در سفری دولتی به هند به تصویر کشیده شدند. رسانه‌های هندی تلاش‌ آن‌ها برای همرنگی با میزبان‌هایشان را به سخره گرفتند و ظاهر آن‌ها را «بیش از حد هندی، حتی برای یک هندی» توصیف کردند. ظاهرا انتخاب و اصرار سوفی بود که آنها این لباس ها را به تن کنند.

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

از دیگر اقدامات جاستین ترودو که برخی آن را متظاهرانه می دانند درخواست حمایت از لایحه سنای کانادا برای حذف کلمه «پسران» در سرود ملی این کشور به منظور جنسیت زدایی بود. او همچنین در مقاله‌هایی برای مجلات زنان در مورد اینکه چگونه دو پسرش را به فمینیست‌های مبارزه با جنسیت زدگی تبدیل خواهد کرد، نوشته است. اوایل امسال، در تلاشی برای جلب حمایت بومیان کانادا، گفت که آماده تغییر سرود ملی کانادا از «خانه و سرزمین مادری» به «خانه در سرزمین بومیان» است.

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

اما ثبات هرگز نقطه قوت ترودو نبوده است. علنی شدن عکسی از ترودو در حالی که او صورت خود را برای شرکت در یک میهمانی با عنوان «هزار و یک شب» سیاه کرده بوده جنجالی شد، به طوری که تنها دقایقی بعد از رسانه ای شدن این عکس آقای ترودو ناچار به اظهار پشیمانی عمیق شد.

زندگی عاشقانه نخست وزیر کانادا پس از 18 سال به جدایی ختم شد

محبوبیت ترودو اکنون به شدت در حال کاهش است. حتی چپ‌گرایان نیز از استانداردهای دوگانه و دخالت دولت او در رسوایی‌های مربوط به فساد ناامید شده‌اند. با این حال، نظرسنجی‌ها می‌گویند تصویر فوق‌العاده مترقی ترودو تا به امروز عامل مهمی در موفقیت حزب لیبرال در انتخابات بوده است، بنابراین جدایی او از سوفی که نقش کلیدی در شکل گیری این تصویر داشت، به محبوبیت او ضربه می زند.

منبع: dailymail
بدون نظر

ورود