در سال های اخیر زنان در خیانت از مردان پیشی گرفته اند؛ دلایل خیانت زنان چیست؟

در سال های اخیر زنان در خیانت از مردان پیشی گرفته اند؛ دلایل خیانت زنان چیست؟

شاید وقتی صحبت از خیانت در رابطه‌ی عاطفی پیش آید، اولین احتمال، خیانت یک مرد به ذهن شما خطور کند. اما ظاهرا در سال های اخیر ورق برگشته است و آمارها نشان می دهند این باور که مردان بیشتر خیانت می کنند، یک کلیشه غلط است. اگرچه آمارها نشان می دهد که چندین سال پیش، مردان خیانت کار تر از زنان بودند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که زنان مخصوصا در یک سن خاص، بیشتر احتمال دارد که خیانت کنند. آمارهای مطرح شده در این مقاله بر اساس نظرسنجی ای است که توسط پلتفرم دوستیابی آلمانی Elitepartner، از ۵۶۰۰ نفر گرفته شده است.

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟

نتیجه این نظرسنجی نشان می دهد که زنان به ویژه در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۸ سال پیش که این برنامه دوستیابی چنین نظرسنجی را انجام داد، بیشتر احتمال دارد خیانت کنند. تقریباً هر ۱ نفر از سه زن (۳۱ درصد) در مطالعه حاضر اظهار داشتند که خیانت کرده اند. در سال ۲۰۱۲، این رقم تنها حدود یک نفر از هر پنج زن (۱۹ درصد) بود.

بیشتر زنان در ۳۰ سالگی خیانت می کنند

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟

۳۹ درصد از زنانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند، در ۳۰ سالگی به شریک زندگی خود خیانت کرده اند. زنان ۳۰ ساله و مردان ۶۰ تا ۶۹ ساله، گروه های سنی هستند که بیشترین احتمال خیانت را دارند.

افزایش اعتماد به نفس زنان حتی در مورد خیانت

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟
لیزا فیشباخ، روانشناس می گوید: «زنان در چند دهه گذشته تغییرات زیادی در جامعه ایجاد کرده اند. پس از چندین دهه سکوت، اعتماد به نفس زنان حتی در مورد رابطه جنسی، افزایش یافته است. بنابراین زنان بیشتر از قبل به رابطه جنسی اهمیت می دهند.

آمار مردان خیانتکار چه تغییری کرده است؟

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟

اما در مقایسه با نظرسنجی این پلتفرم در سال ۲۰۱۲، مردان بیشتر خیانت می کردند، حداقل این چیزی است که بیشتر آنها در نظرسنجی گفته اند. با این حال، آمار خیانت مردان به شدت زنان افزایش نیافته است. ۸ سال پیش، ۲۳ درصد از مردان به خیانت خود اعتراف کردند که اکنون به ۲۷ درصد رسیده است. در حال حاضر مردان به همان نسبت گذشته، یعنی حدود یک چهارمشان خیانت می کنند.

خیانت بخش جدایی ناپذیر روابط است!

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟
مردان بیشتر از زنان وسوسه می شوند که خیانت کنند، حتی اگر به دنبال آن نباشند. وقتی از مردان پرسیده شد: «آیا تا به حال در یک رابطه متعهدانه خیانت کرده اید؟» تقریباً یک پنجم از مردان پاسخ دادند: «نه، اما وسوسه شده ام». به نظر می رسد دفعات خیانت مردان در یک رابطه بیشتر از زنان است. آنها بیشتر از زنان به افراد مختلف به طور همزمان خیانت می کنند. از سوی دیگر، زنان بیشتر احتمال دارد یک بار خیانت کنند.

اگرچه همه ما خیانتکاران را محکوم می کنیم، لیزا فیشباخ روانشناس می گوید: «خیانت همیشه بخشی جدایی ناپذیر از عشق خواهد بود.

زنان بیشتر به دلایل عاطفی به شریک زندگی خود خیانت می کنند

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟
شایع ترین دلیل خیانت زنان که ۵۲ درصد آنها مطرح کرده اند این بود که «از رابطه خود ناراضی بودم»، ۳۳ در صد دیگر گفتند که «در رابطه ام خیلی کم به من توجه می شد» و بقیه به سادگی اعتراف کردند که «عاشق شده بودم».

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟

بر اساس این نظرسنجی، سه دلیل اصلی خیانت مردان «جذابیت جدیدی داشت»: ۳۸ درصد، «از نظر جنسی مجذوب شدم»: ۳۲ درصد و سومین دلیل: «فرصتی خودبه‌خودی به وجود آمد». بسیار کلیشه ای، اما ظاهراً درست است: زنان به دلایل احساسی تمایل به خیانت دارند. مردان، به این دلیل که اغلب به صورت بسیار کوتاه مدت تسلیم تمایلات فیزیکی می شوند.

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟

فیشباخ هر دو را تایید می کند. او می‌گوید: «احتمالاً به همین دلیل است که فرصت‌های خودبه‌خودی برای خیانت، یکی از انگیزه‌های اصلی مردان برای لغزش های مکرر است که بیشتر یک انگیزه است تا یک راه حل. وقتی صحبت از خیانت به میان می‌آید، زنان بیشتر در روابطی قرار می‌گیرند که در آن عاشق می‌شوند، احساس می‌کنند مورد علاقه هستند و از توجه لذت می‌برند.»

آیا ممکن است پس از خیانت رابطه ای ادامه یابد؟

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟
لیزا فیشباخ می گوید: «پس از خیانت، تمایل چندانی به بازگشت به رابطه قدیمی وجود ندارد، زیرا سایه خیانت بر آن رابطه افتاده است. بهتر است در نظر داشته باشید که آیا می خواهید با طرف مقابل وارد یک رابطه جدید شوید و دقیقاً چگونه باید باشد.»

مردان بیشتر خیانت می کنند یا زنان؟

دو پیش نیاز برای این تصمیم وجود دارد که فیشباخ آن را ضروری می داند. اول اینکه شخص خیانتکار باید مسئولیت خیانت خود را بپذیرد و صمیمانه عذرخواهی کند. ثانیاً، فرد خیانت شده باید حاضر باشد که در آینده خود را قربانی نبیند و شریک زندگی خود را ببخشد. این روانشناس تاکید می کند که این دو پیش نیاز در صورت اتفاق افتادن تاثیرگذار هستند، اما بسیار زمان بر خواهد بود: «زیرا اعتماد باید رشد کند، به خصوص وقتی که نقض شده باشد.»

۵ نظر

ورود

 • نعنا مرداد ۱۹, ۱۴۰۲

  چون تعداد زن ها از مردا کمتره توان خیانت بیشتره مثلا تو همین ایران مردا برای رابطه یا ازدواج باید هزار تا شرایط پاشته باشن و چندین بار پیشنهاد بدن و رد شن ولی زن ها اراده کنن بازای هرکدام ده تا مرد هست

  دلیلیش هم بخاطر پسرپرستی باعث شده تعداد پسر های که بدنیا میاد بیشتر باشه حالا از طریق تعیین جنسیت یا سقط جنین دختر و ivf. و غیره

  الان شما یه نگاه به دور ور خودتون بندازید بیشتر بچه ها پسرن
  دور اطراف من ۹۰ درصد بچه های که بدنیا اومدن پسرن ، اینا همدم و پارتنر نمیخوان

  • رضا مرداد ۱۹, ۱۴۰۲

   خانواده ما خیلی وقته دختر بدنیا نیومده

  • امیر مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

   وای حاجی حالا که نگاه میکنم واقعا اینجوریه

 • علی عبدی مرداد ۱۹, ۱۴۰۲

  مهریه دلیل اصلی طلاق است

 • M.z مرداد ۱۹, ۱۴۰۲

  از همون اول تعداد خیانت کارها تو زن ها بیشتر بوده با اختلاف به هر
  بهونه ای … فقط فرقش تو فهمیدن و نفهمیدن موضوعه…
  مردا آنقدر بدبختن ک تا یبار وسوسه میشه و کاری میکنه تا سی سال اون رو میکوبن تو سرش ، مورد بوده مرده خیانت کرده ، بعدش پشیمون شده تبدیل شده به بهترین شوهر ، ولی زنه ده هاا بار بعدش خیانت کرده پنهانی دلیلشم پیش خودش اینه ، نه اون اول خیانت کرد… حالا اون مرد بدبخت !