۱۳ حقیقت خواندنی درباره شگفتی های کره زمین که شاید نمی دانستید

۱۳ حقیقت خواندنی درباره شگفتی های کره زمین که شاید نمی دانستید

هر قدر هم که مدعی باشیم درباره ی کره زمین می دانیم، همیشه چیزهای زیادی هست که هنوز از آن ها بی خبریم.

۱- اورست بلندترین کوه کره زمین نیست

اورست با بیش از ۲۹،۰۲۹ پا ارتفاع، از سطح دریا بلندترین کوه دنیا محسوب می شود. اما اگر از کف دریا در نظر بگیریم، بلندترین قله ی دنیا، مائونا کیا در هاوایی است. این کوه از سطح دریا ۱۳،۸۰۳ پا و از کف دریا ۳۳،۴۷۴ پا ارتفاع دارد.

۲- دریاچه های انفجاری

در دنیا دریاچه های خطرناکی وجود دارد، نه به دلیل عمق زیادشان، بلکه به خاطر گازهای خطرناکی که درون آن ها است. یکی از آن ها دریاچه ی نیوس در کشور آفریقایی کامرون است. در سال ۱۹۸۶ فاجعه ی بزرگی در محل این دریاچه رخ داد که بر اثر آن گاز کربن دی اکسید زیادی منتشر شد و نزدیک به ۲ هزار نفر را درگیر کرد.

۳- شن های آوازخوان

پدیده ی «شن های آوازه خوان» در بیابان بر اثر سایش ذرات شن به یکدیگر ایجاد می شود. هر چه جرم شن در حال حرکت بیشتر باشد، صدای ناشی از آن هم بیشتر می شود.

۴- گونه های ناشناخته ی اقیانوس ها

ما درباره ی موجوداتی که در اعماق اقیانوس ها زندگی می کنند چیز زیادی نمی دانیم. در حقیقت از اقیانوس ها همانقدری می دانیم که از کهکشان های دور جهان مطلع هستیم. ما در حال حاضر تنها حدود ۵ درصد از اقیانوس ها می دانیم و دانشمندان کماکان در حال کشف گونه های جدید در این نقطه ی مرموز کره زمین هستند.

۵- قطب جنوب خشک ترین نقطه ی کره زمین است

حتماً تعجب می کنید اما خشک ترین نقطه ی کره زمین نه یک بیابان سوزان، بلکه «دره ‌های خشک مک ‌موردو» در قاره قطب جنوب است. در برخی نقاط این دره ها بیش از ۲ میلیون سال است که هیچ بارانی نباریده. طبیعت قطب جنوب شباهت زیادی به فضای فیلم مشهور «مریخی» (The Martian) دارد، به طوری که حتی ناسا هم کاوشگرهای فضایی خود را در آنجا آزمایش می کند.

۶- کره زمین در گذشته به رنگ بنفش بود

برخی دانشمندان معتقدند گیاهان در گذشته به جای کلروفیل که رنگ سبزی به آن ها می دهد، رنگدانه ی کاملاً متفاوتی داشتند. و این رنگدانه رنگ بنفش به آن ها می داده.

۷- جنگل درختان خمیده

این جنگل در کشور لهستان قرار دارد. درختانی که در آنجا رشد می کنند شکلی خمیده دارند که دلیل آن کاملاً روشن نیست. نظریات متعددی در اینباره مطرح شده است. یکی از این نظریات می گوید این درختان احتمالاً بر اثر وزش باد یا کولاک خمیده شده اند، یا شاید مردم محلی هنگام کاشت این درختان به عمده آن ها را به این شکل درآوردند.

۸- چشم آفریقا

سازه ی ریچت که به عنوان «چشم آفریقا» هم شناخته می شود، به قدری عظیم است که فضانوردان از مدار زمین از آن برای جهت یابی استفاده می کنند. ریچت گرچه مانند دهانه به نظر می رسد اما دانشمندان معتقدند به شکلی دیگر، یعنی بر اثر فرسایش به وجود آمده است.

۹- سنگ های متحرک

در «دره مرگ» ایالت کالیفرنیای آمریکا پدیده ای به نام «سنگ های متحرک» وجود دارد. اینطور به نظر می رسد که سنگ های کف این دره از نقطه ای به نقطه ای دیگر حرکت می کنند. دانشمندان معتقدند لایه ی نازک یخی که کف این دره شکل می گیرد، امکان سُر خوردن سنگ ها با وزش باد را فراهم می کند.

۱۰- نوار حفره ای

این حفره ها که از شمال تا جنوب پرو را فرا گرفته اند، در گوگل مپ هم به راحتی قابل مشاهده اند. باستان شناسان معتقدند اینکاها در گذشته زمانی که مجبور به پرداخت مالیات بودند، از این حفره ها برای نگهداری غذا استفاده می کردند.

۱۱- قبایل دورافتاده

قبایل متعددی در نقاط مختلف دنیا وجود دارد که به دور از تمدن زندگی می کنند و هیچ ارتباطی با سایر مردم ندارند. اطلاعات زیادی درباره ی آن ها وجود ندارد و سخت می شود تصویری از آن ها تهیه کرد. برخی از قبایل رفتار بسیار خصمانه ای با غریبه ها دارند و ارتباط با آن ها تقریباً غیر ممکن است.

۱۲- آبشار خون

در قاره قطب جنوب یک آبشار هست که با آبشارهای معمول متفاوت است و آب «خونین» آن مزه ی شوری دارد. غلظت بالای آهن موجود در آب این آبشار آن را به رنگ قرمز درمی آورد. منبع این آبشار یک دریاچه ی نمک باستانی است که یک لایه یخ به ضخامت تقریباً ۴۰۰ متر آن را پوشانده است. دانشمندان پی برده اند در این دریاچه میکروارگانیسم هایی زندگی می کنند که انرژی مورد نیاز خود را بدون نور خورشید به دست می آورند.

۱۳- قدیمی ترین سیستم تأمین آب دنیا

به این حفره ها «قنات» گفته می شود که یک سیستم تأمین آب ایرانی با قدمتی باستانی است. قنات یک کانال زیرزمینی بود که مردم از آن برای نوشیدن آب یا تأمین آب مورد نیاز برای آبیاری محصولات کشاورزی خود استفاده می کردند. این سیستم قدمتی نزدیک به ۳ هزار سال دارد.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • Mr.saxobeat مرداد ۲۸, ۱۴۰۲

  سلام
  خیلی ممنون
  لطفا از این مطالب بیشتر کار کنید.
  بشخصه تنها دلیل چک کردن سایت شما همین مطالب هست.

 • ملیس مرداد ۳۰, ۱۴۰۲

  خیلی جالب بودن
  لطفا بیشتر در مورد این چیزا ، خبر بذارین
  خسته نیاشید

 • میو مرداد ۳۰, ۱۴۰۲

  عالی

 • سلام شهریور ۱۹, ۱۴۰۲

  نابغه بحث سر ار تفاع نه عمق اورست 🙄🙄