علت بازداشت مهدی یراحی چیست؟

علت بازداشت مهدی یراحی چیست؟

بعد از انتشار جدیدترین اثر مهدی یراحی به نام «روسریتو…» و به دنبال اعلام قوه قضاییه مبنی  تشکیل پرونده ی قضایی برای وی به دلیل انتشار این قطعه، این خواننده ی جنجالی و ممنوع الکار دیروز دوشنبه ۶ شهریور ماه با دستور دادستان تهران بازداشت شد.

مهدی یراحی روز جمعه ۳ شهریور قطعه ی «روسریتو …» را منتشر کرد که مضمون آن مربوط به حوادث سال گذشته ی کشور و دعوت به کشف حجاب بود.

این اثر بازآفرینی و بازخوانی ای از یکی از قطعات قبلی یراحی به نام «از خودت خبر بیار» است که او ۴ سال قبل آن را منتشر کرده بود.

یک روز پس از انتشار قطعه ی «روسریتو…»، خبرگزاری میزان، رسانه ی رسمی قوه قضاییه از تشکیل پرونده قضایی برای مهدی یراحی به دلیل «انتشار یک ترانه غیرقانونی ‌و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی» خبر داد.

همچنین از روز گذشته صفحه ی اینستاگرامی این خواننده از دسترس خارج شده و صفحه ی توییتری او توسط ادمین اداره می‌ شود.

مصطفی نیلی، وکیل مهدی یراحی دیروز در گفتگویی با روزنامه «شرق» با تأیید خبر بازداشت موکل خود اظهار کرد: ما هم همچون شما از طریق رسانه‌ها متوجه خبر بازداشت آقای یراحی شدیم و در حال حاضر هیچ خبری از جزئیات و چرایی این بازداشت نداریم. او تماسی هم نگرفته است. اطلاعی هم نداریم که پرونده آقای یراحی در کدام شعبه دادسرا مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی افزود: آقای یراحی پیشتر و در سال ۹۸ هم بابت ترانه‌هایش، با تشکیل پرونده در دادسرا مواجه شده بود. برای او پیشتر ۳ پرونده با اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به واسطه ترانه‌های اعتراضی‌اش در حمایت از کارگران و اعتراضات مردمی تشکیل شده بود.

مهدی یراحی در جریان حوادث سال گذشته ی کشور ۲ قطعه ی سیاسی دیگر نیز به نام های «سرود زن» و «سرود زندگی» منتشر کرده بود که سر و صدای زیادی به پا کرد.

او که سال گذشته به دنبال اظهارنظرهای سیاسی خود و انتشار این قطعات جنجالی با حکم قضایی ممنوع المعامله شده بود، در بحبوحه ی ناآرامی های کشور در صفحه ی اینستاگرام خود تأکید کرد در ایران حضور دارد و قصد مهاجرت ندارد.

علت ممنوع الکاری مهدی یراحی چیست؟

این خواننده ی اهوازی طی یک دهه ی اخیر واکنش هایی اعتراضی به برخی اتفاقات اجتماعی ایران به ویژه زادگاه خود، خوزستان داشت که او را همواره با ممنوعیت ها و محدودیت های کاری مقطعی مواجه ساخته بود.

این واکنش های اعتراضی گاه در غالب اظهارنظر یا فعالیت های اجتماعی بود و گاه به شکل اقدامات هنری.

یراحی در این سال ها توجه ویژه ای به مسائل و معضلات اجتماعی و زیست محیطی خوزستان داشت.

او بارها به طرق مختلف اعتراض خود را به بحران آب و مشکل ریزگردها و آلودگی هوای زادگاهش ابراز کرده بود.

شرکت در تجمعی مردمی در اهواز در حمایت از کارون (سال ۹۲)، حضور روی صحنه ی کنسرت اهواز با ماسک در اعتراض به آلودگی هوای این شهر (سال ۹۳)، انتشار تک آهنگ «خاک» در اعتراض به بی توجهی مسئولین به بحران آلودگی هوای اهواز (سال ۹۴)، اجرای قطعه «خاک» در کنسرت تهران همراه با پرفورمنسی که بازیگران آن آغشته به گل و خاک بودند (سال ۹۵)، از جمله ی این موارد است.

بازداشت مهدی یراحی

یراحی به اعتراضات کارگران شرکت ملی فولاد اهواز هم بی توجه نبود و او و گروهش در سال ۹۷ در کنسرت اهواز خود در حمایت از آن ها در اقدامی نمادین با لباس فرم این کارگران روی صحنه رفتند.

مهدی یراحی در سال ۹۷ آلبومی با نام «سه گانه اجتماعی» منتشر کرد که یکی از قطعات آن یعنی «پاره سنگ» برایش دردسرساز شد. متن سیاسی این قطعه و ویدئو کلیپ ضد جنگ آن سر و صدای زیادی به پا کرد و باعث ممنوع الکاری یراحی شد. مسئولین وزارت ارشاد در واکنش به حواشی قطعه «پاره سنگ» اعلام کردند متن قطعه و همینطور کلیپ منتشر شده با آنچه دفتر موسیقی وزارت ارشاد مجوز انتشار آن را صادر کرده بود، مغایرت دارد. یراحی در بهمن ۹۷ با انتشار پستی در اینستاگرام خود خبر ممنوع الفعالیت شدنش را تأیید کرد.

بازداشت مهدی یراحی

پس از جنجال های قطعه «پاره سنگ»، ممنوع الکاری مهدی یراحی در سال ۹۸ رفع شد و او مجوز اجرای چند کنسرت را دریافت کرد اما به دنبال وقایع آبان ۹۸، یراحی در کنسرت آذر ماه خود صحبت هایی در اینباره مطرح کرد که به ممنوع الکاری مجدد وی انجامید. او در بهمن ۹۸ در پستی اینستاگرامی خبر ممنوع الکاری مجدد خود را تأیید کرد.

این ممنوعیت ادامه یافت اما یراحی چند اثر دیگر نیز در واکنش به وقایع اجتماعی ایران منتشر کرد.

در سال ۹۹ در سالگرد درگذشت سحر خدایاری ملقب به «دختر آبی» قطعه «دخترانه» را منتشر کرد و در اینستاگرام خود درباره ی این اثر نوشت: «پیشکش به دختران؛ که هنوز قربانی خشونت و تعصبات بیهوده‌اند. با آرزوی فردایی عاری از جهل و دخترکُشی!»

او در همان سال، قطعه «لاکپشت» را با موضوع معضلات مهاجران و آسیب های ناشی از جنگ منتشر و آن را به بهرام بیضایی تقدیم کرد.

همچنین «عکس شد» قطعه ی دیگری بود که یراحی در سال ۹۹ و به یاد قربانیانی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر کرد.

او در سال ۱۴۰۰ هم دو قطعه به نام های «اهواک» و «وداع بعد از رفتن» منتشر کرد که اولی درباره محرومیت های خوزستان و دومی درباره ی وقایع آبان ۹۸ است.

بیوگرافی مهدی یراحی

بازداشت مهدی یراحی

مهدی یراحی متولد سال ۱۳۶۰ در اهواز است.

یادگیری موسیقی و ساز را از دوران نوجوانی آغاز کرد.

فعالیت حرفه ای خود را از سال ۷۹ پس از مهاجرت به تهران شروع کرد. در این سال اولین آلبوم وی از سوی وزارت ارشاد مجوز نگرفت و این اتفاق دو بار دیگر برای آلبوم های وی در سال های ۸۱ و ۸۳ نیز تکرار شد، به همین دلیل به آهنگسازی برای خوانندگان دیگر روی آورد که از جمله ی آن ها می توان به داریوش اقبالی اشاره کرد.

یراحی در سال ۸۶ با اجرای قطعه «منو رها کن» برای تیتراژ برنامه تلویزیونی «شب شیشه ای» به شهرت رسید و با بازخوانی قطعه «علی مودک» ساخته ی کاظم الساهر که یکی از ترانه‌ های قدیمی عراقی است، در خوزستان به محبوبیت فراوانی دست یافت.

یراحی در سال ۹۰ نخستین آلبوم رسمی خود را با عنوان «منو رها کن» منتشر کرد.

او از آن زمان ۶ آلبوم دیگر منتشر کرده است: امپراطور (سال ۹۲)، مثل مجسمه (سال ۹۴)، آینه قدی (سال ۹۵)، سه گانه اجتماعی اول (۹۷)، سه گانه عاشقانه اول (۹۸) و سه گانه اجتماعی دوم (سال ۹۹).

یراحی تک آهنگ های زیادی هم منتشر کرده و خواننده ی تیتراژ چندین برنامه و سریال تلویزیونی و فیلم سینمایی بوده است، که از جمله ی آن ها می توان به تیتراژ ۵ فصل از برنامه «ماه عسل» اشاره کرد.

مهدی یراحی در سال ۹۲ جایزه بهترین آلبوم موسیقی پاپ را برای آلبوم «امپراتور» و بهترین قطعه موسیقی پاپ را برای قطعه «امپراتور» از جشنواره سالانه موسیقی ما دریافت کرد. همچنین در سال ۹۶ جایزه بهترین خواننده موسیقی پاپ را برای آلبوم «آینه قدی» از جشنواره موسیقی فجر از آن خود ساخت.

در سال ۹۳ مهدی یراحی با ملودی و سبک خاص خود، اذان را اجرا و منتشر کرد که به یکی از محبوب ترین آثار او بدل شد. این اثر در خارج از ایران نیز بازتاب‌ هایی داشت. در فروردین ۹۹ ویدئویی از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در شبکه‌ های اجتماعی ترکیه منتشر شد که او را در حال گوش دادن به اذان مهدی یراحی نشان می‌ داد. محمد حدید، میلیونر آمریکایی در صفحه ی اینستاگرامش این اجرا را تحسین کرد و نوشت: «نیازی به توضیح نیست. یک صدای زیبا که به عبادت فرا می‌ خواند. مهدی یراحی صدای یک فرشته». اریک آبیدال (بازیکن سابق بارسلونا و از مدیران فعلی باشگاه)، فرنچ مونتانا (رپر مشهور آمریکایی مراکشی)، سیبل جان (خواننده اهل ترکیه) و دیدا دیافات (قهرمان تای کیک بوکسینگ جهان) از دیگر چهره‌ هایی بودند که به انتشار اذان مهدی یراحی در صفحه ی شخصی خود پرداختند. نشریه لبنانی رصیف ۲۲ هم در مطلبی به بازخوردهای جهانی اذان مهدی یراحی پرداخت.

از وضعیت تأهل مهدی یراحی اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • ریحآن شهریور ۸, ۱۴۰۲

  برای #مهدی_یراحی

 • التماس آگاهی بیشتر شهریور ۱۰, ۱۴۰۲

  ظاهرا این قهرمان پوشالی رو در حال پلی استیشن بازی کردن دستگیر کردن!!ای مردم گول این سناریوها و قهرمانهای قلابی که دارن براتون میسازن رو نخورید….همه اینها داستانه برای اینکه قهرمانان مردمی و واقعی رو فراموش کنید و امثال این آقا بشن قهرمان و راهبرتون و خط بدن بهتون…چند سال بعد متوجه میشید که پشت صحنه این ماجراها چی بوده و اون موقع فقط حسرت می خورید که بازی خوردید…..

 • ایران سربلند شهریور ۱۱, ۱۴۰۲

  خوب شد دستگیرش کردن.
  کسی که افرادی مثل ترانه علیدوستی و حمید فرخ نژاد و نرگس محمدی و سپیده قلیان و چهارتا درپیت دوزاری ازش حمایت می کنن،
  تا آخرش بخون که کیه و دنبال چیه.
  آفرین به قوه قضائیه.
  از ۸۵ میلیون جمعیت ایران ۵۰ نفر نهایت ۱۰۰ نفر ازش حمایت کردن.
  😂😂😂😂😂😂😂

 • محمد شهریور ۱۴, ۱۴۰۲

  کاش وقتی می‌خواست شعر برای بی حجابی بخونه سر سوزن به خون شهدا فکر میکرد.
  کاش میدونستم داره آب تو آسیاب دشمن میریزه، من بچه یه رزمندم، کاش میومد فقط یک ساعت می‌نشست پای حرف بچه های رزمنده و خانواده شهدا اون وقت میدیدم غیرتش اجازه میداد بخونه
  کاش یاد میکرد از شهدای عزیزی که جون دادن ولی نذاشتن نگاه چپ به ناموس این سرزمین بیفته
  کاش وقتی داشت صداشو کوک میکرد، دلشم کوک میکرد با یاد شهیدان سلیمانی، همت، باکری، خرازی و امثال این مردان بی ادعا میکرد.
  کاش فکر میکرد باید روزی جواب این شهدا رو بده، مشتی غیرتت و برای چی برای کی فروختی؟؟
  یادت باشه این مردم یه عمر برای حضرت زهرا حضرت زینب که اسطوره حجاب بودن گریه کردن