۶ چیزی که نمی دانستید موهای زائد صورت را بیشتر می کنند

۶ چیزی که نمی دانستید موهای زائد صورت را بیشتر می کنند

صورت اغلب زنان از موهای نازکی پوشیده شده، اما بعضی زنان ممکن است متوجه رویش موهای ضخیم تر و تیره تری روی صورت خود شوند. به این حالت پُرمویی یا هیرسوتیسم (Hirsutism) گفته می شود و زنانی که به آن دچارند موهای ضخیم تر و بیشتری روی صورت و بدن خود دارند. گرچه راه های متعددی برای خلاصی از موهای زائد صورت وجود دارد، اما پیشگیری و پرهیز از برخی عوامل تأثیرگذار هم می تواند رشد این موها را کمتر کند. در ادامه با چند عامل پنهان مؤثر در رشد موهای زائد صورت آشنا خواهیم شد.

۱- حواس تان به میزان BPA ای که در معرض آن قرار دارید نیست

همان فیش های به ظاهر بی ضرری که هنگام خرید دریافت می کنید، شما را در معرض BPA یا همان بیسفنول A قرار می دهند که یک اخلالگر قوی غدد درون ریز است و می تواند هورمون ها را تحت تأثیر قرار دهد. میزان BPA فیش های خریدی که معمولاً در فروشگاه ها دریافت می کنیم، ۲۵۰ تا هزار برابر بیشتر از میزان BPA موجود در غذاهای کنسروی است.

بدن می تواند این ماده ی شیمیایی خطرناک را از طریق پوست جذب کند که پس از ورود به بدن می تواند سلامت باروری و دستگاه غدد درون ریز بدن را تحت ثأثیر قرار دهد، امری که ممکن است منجر به رشد موهای ناخواسته شود. BPA در محصولات مختلف از جمله بطری های آب، دستمال سفره و دستمال توالت هم وجود دارد اما تولیدکنندگان زیادی هم هستند که آن را از محصول خود حذف می کنند که این امر با عبارت BPA-free (فاقد BPA) بر روی محصول ذکر می شود.

۲- فرصت ورزش کردن ندارید

حتی اگر زندگی شلوغی دارید هم با اختصاص مقداری زمان به ورزش کردن می توانید به کاهش موهای زائد صورت خود کمک کنید. داشتن اضافه وزن احتمال رویش موهای ناخواسته بر روی چانه یا پشت لب را بیشتر می کند. شروع تدریجی ورزش با انجام ورزش های هوازی با فشار کم یا متوسط مانند شنا یا دویدن می تواند به کنترل رشد موهای زائد صورت کمک کند.

۳- زیاد ماهی می خورید

گنجاندن مقداری ماهی چرب در رژیم غذایی خود روشی عالی برای دریافت بیشتر پروتئین است اما مصرف زیاد آن می تواند باعث رشد موهای زائد شود. مصرف ماهی های چرب مانند سالمون و ماهی خال مخالی سطح هورمون تستوسترون در زنان را بالا می برد و وقتی میزان این هورمون در بدن بالاتر از حد طبیعی باشد، این امر می تواند به رشد موهای ناخواسته بیانجامد.

۴- نمی توانید روز خود را بدون قهوه شروع کنید

اگر نمی توانید به شروع روز خود بدون نوشیدن یک لیوان قهوه حتی فکر کنید، باید بدانید که مصرف زیاد قهوه می تواند سطح هورمون تستوسترون را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده مصرف منظم قهوه به مدت تنها ۴ هفته می تواند میزان تستوسترون را در بدن بالا ببرد. اگر آمادگی ترک قهوه ی صبحگاهی تان را ندارید، از قهوه ی بدون کافئین یا قهوه ی فوری استفاده کنید که از کافئین کمتری برخوردارند.

۵- مضطربید

ما در دنیایی پرشتاب زندگی می کنیم که دوری از اضطراب در آن تقریباً غیر ممکن است. تجربه ی گهگاه اضطراب امری طبیعی است اما داشتن اضطراب مداوم می تواند تعادل هورمونی طبیعی بدن را تحت تأثیر قرار دهد. برهم خوردن تعادل هورمون ها بر سلامت کلی اثر می گذارد و می تواند به رشد موهای ناخواسته سرعت بیشتری دهد.

۶- خواب کافی ندارید

نداشتن خواب کافی می تواند اثری جدی بر سلامت شما داشته باشد و هورمون هایتان را دچار اختلال کند. برای جلوگیری از رشد موهای زائد صورت، باید دست کم ۷ ساعت خواب شبانه داشته باشید.

منبع: brightside
۱۰ نظر

ورود

 • سلام شهریور ۱۶, ۱۴۰۲

  انجام کارهای مردانه یکی از دلایل بزرگ

 • مجتبی شهریور ۱۶, ۱۴۰۲

  سلام ب عزیزان واسه درمان خانومم هزینه ش موندم مسلمونی میتونه کمکم کنه پاش باید عمل بشه ب همین ماه محرم ب امام حسین ع هزینه داروهاشو ندارم گارکر سرگزرم بیمه ندارم مستعجرم مسئولی کسی ک میتونه قسمش میدم ب اهل بیت ب فاطمه زهراع درحد توانش ب دادم برسه دیگه چاره ای نداشتم
  ۵۸۵۹۸۳۱۱۳۸۸۹۰۲۴۸ ش کارت شجاعی زاده ب جون دوتا بچم حروم خور نیستم

 • علی شهریور ۱۶, ۱۴۰۲

  من همه اینایی که گفتی رو یکجا دارم ولی پس چرا موهای صورتم یکی بود یکی نبوده و بیشتر نمیشه؟

 • محسن لوتی شهریور ۱۶, ۱۴۰۲

  عشق است آقای رییسی و عملکردی که همه دولت های اصلاحات رو سوزنده و حالا رسانه هاشون با آمار قلابی می‌خوان خودشون رو توجیه کنند

 • پرویز شهریور ۱۶, ۱۴۰۲

  باسلام و عرض ادب‌‌
  زندگی پرفرازونشیب امروزی و مشکلات عدیده اقتصادی باعث شده درکل همه چیزبرعکس شود ونشانه هایش حتی درظاهرافرادپدیدارشود.بعضی از زنان مردگراشوند(تمایل به انجام کارهای مردانه) وعده ای از مردان زن گرا (تمایل به انجام کارهای زنانه).‌

 • ساحل شهریور ۱۷, ۱۴۰۲

  مصرف مرغ گوشتی باعث بروز این مشکل در زنان میشه، بخاطر هورمون هایی که به این جوجه‌ها تزریق میشه

 • اشکان شهریور ۱۷, ۱۴۰۲

  شاهد۴۱،۱:*جز بامرخدا و بر آنکس که خدا بخواهد و ازاو خشنود باشد (۲۶) آنانکه بآخرت ایمان ندارند فرشتگانرا(صلی)(ج) >نام دخترانحق و حقیقتآنکه از راه حق گمراه شد و آنکه هدایت یافت کاملا آگاهست (۳۰)<*

 • ناهی شهریور ۱۷, ۱۴۰۲

  سلام
  تحقیقات بسیار عالی بوده
  سپاس

 • رحیمی شهریور ۱۷, ۱۴۰۲

  سلام کاش نویسنده محترم منبع یا منابع علمی این مقاله رو هم ذکر میکرد ک مستند باشد

 • 👀 شهریور ۱۷, ۱۴۰۲

  سالی ماهی یه بار ماهی می خورم مثل خر کار میکنم خرید کنم کاغذ نمیگیرم خواب راحت دارم قهوه هم همون سالی یک بار ….خودم تمام فک وفامیلمون از این موها داریم البته اجدادمون نداشتن دخترای الان دارن.