چرا میلیون ها زن هر صبح رأس ساعت ۳:۳۰ از خواب بیدار می‌شوند؟

چرا میلیون ها زن هر صبح رأس ساعت ۳:۳۰ از خواب بیدار می‌شوند؟

یک مطالعه نشان داده که میلیون‌ها زن به دلیل یائسگی هر صبح حوالی ساعت ۳:۲۹ از خواب بیدار می‌شوند. بخش عمده‌ای از این تعداد در تلاش برای به خواب رفتن دوباره به صفحه نمایش‌ها روی می‌آورند که موجب تحریک بیش از حد مغز شده و خوابیدن را دشوارتر می‌کند.

تحقیقات نشان داده که بسیاری از زنان تقریبا چهار ساعت زودتر از میانگین ساعت بیدار شدن اکثر مردم یعنی ۷ صبح، برای به خواب رفتن مجدد تقلا می‌کنند. بی خوابی یائسگی همراه با یائسگی رخ می‌دهد و اغلب با گرگفتگی مرتبط است.

عادت خطرناک میلیون ها زن مبتلا به بی خوابی یائسگی

پیش یائسگی چیست و چطور راحت تر با علائم آن مقابله کنیم؟

گذار به یائسگی اغلب بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود. معمولا حدود هفت سال طول می‌کشد اما می‌تواند تا ۱۴ سال نیز طول بکشد. یک نظرسنجی نشان داده که از پنج زنی که بی‌خوابی یائسگی را تجربه می‌کنند یک نفر در تلاش برای به خواب رفتن به تماشای تلویزیون می‌نشیند؛ کاری که پزشکان توصیه نمی‌کنند.

یائسگی قبل از ۴۵ سالگی یائسگی زودرس و قبل از ۴۰ سالگی یائسگی پیش از موعد نامیده می‌شود. یائسگی پیش از موعد به این معنی است که تخمدان‌ها به درستی کار نمی‌کنند و سال‌ها پیش از آنکه به‌طور طبیعی تولید تخمک را متوقف کنند دست از کار می‌کشند.

عادت خطرناک میلیون ها زن مبتلا به بی خوابی یائسگی

غذاهای مجاز در رژیم کتوژنیک در دوران یائسگی + فواید و عوارض رژیم کتو

دکتر کلیر اسپنسر از بنیانگذاران مرکز «یائسگی من» و عضو کمیته مشاوره پزشکی انجمن یائسگی بریتانیا می‌گوید: «زنان یائسه می‌توانند هم در به خواب رفتن و هم در خواب ماندن دچار مشکل شوند. مطالعات نشان می‌دهد که اختلال در خواب حقیقتا می‌تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و قدرت قضاوت و تمرکز شما را مختل کند. این علائم می‌توانند به طور مستقیم و غیرمستقیم بر خواب اثر بگذارند.»

عادت خطرناک میلیون ها زن مبتلا به بی خوابی یائسگی

۱۰ باور رایج اما غلط درباره یائسگی که باید آن ها را فراموش کرد

به گفته دکتر اسپنسر این نگران‌کننده است که بسیاری از زنان هنگامی که برای به خواب رفتن با مشکل مواجه می‌شوند به تلویزیون یا صفحه نمایش دیگر وسایل الکترونیکی روی می‌آورند که این کار احتمال تحریک بیش از حد مغز را افزایش می‌دهد و به خواب رفتن را سخت‌تر می‌کند.

او توصیه می‌کند که به جای این کار سعی کنید از یک روتین سالم و تکنیک‌های تمدد اعصاب استفاده کنید زیرا احتمالا موثرتر خواهد بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود