۱۰ مورد از بزرگترین تمدن‌ هایی که جهان به خود دیده و مکان پایتخت آنها در دنیای امروز

۱۰ مورد از بزرگترین تمدن‌ هایی که جهان به خود دیده و مکان پایتخت آنها در دنیای امروز

در طول حیات انسان روی زمین چندین تمدن باستانی در نقاط مختلف جهان شکل گرفته است. با رشد این تمدن‌ها از نظر اندازه و قدرت، انسان‌ها شهرهایی ساختند و بعضی از آنها را به عنوان پایتخت انتخاب کردند تا از آنجا بر قلمروی خود حکومت کنند. با توجه به اهمیت بسیار بالای این شهرها، اغلب بزرگترین گنجینه‌های تمدن‌هایی که در آن خدمت می‌کردند، در این مکان‌ها نگهداری می‌شدند.

تمدن‌ های باستانی جهان و پایتخت آنها بهترین مکان ها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ هستند. از تمدن سومری تا مصر باستان، در ادامه بزرگترین تمدن‌هایی که جهان تاکنون شناخته و مکان پایتخت آنها در دوران باستان و دنیای مدرن آمده است.

۱۰. کارتاژ باستان

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

تمدن کارتاژین بدون شک یکی از بزرگترین تمدن هایی بود که تا به حال در جهان وجود داشته است. خاستگاه این تمدن باستانی سامی به قرن نهم قبل از میلاد برمی‌گردد؛ زمانی که فینیقی های دوستدار تجارت دریایی آن را تأسیس کردند. این تمدن به سرعت رشد کرد و به زودی به قدرت غالب در مدیترانه تبدیل شد.

با این حال، سلطنت آن بر منطقه، سرانجام توسط روم باستان به شدت مورد تهدید قرار گرفت و در نهایت در سال ۱۴۶ قبل از میلاد پس از دهه‌ها نبرد شدید دریایی و زمینی با رومیان به پایان رسید.

موقعیت مکانی پایتخت: کارتاژ پایتخت تمدن کارتاژینی بود و در شهر امروزی تونس در کشور تونس واقع شده است.

۹. روم باستان

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

روم باستان تمدن قدرتمندی بود که در قرن هشتم قبل از میلاد در رم امروزی در ایتالیا تأسیس شد. این امپراتوری یکی از بزرگترین امپراتوری های تاریخ بود و تا زمان سقوط در سال ۴۸۰ پس از میلاد، برای مدتی طولانی بر دریای مدیترانه و بخش‌های وسیعی از اروپا تسلط داشت.

روم باستان یکی از موفق‌ترین تمدن های تاریخ بود و اختراعات زیادی از جمله بتن، آمفی تئاتر رومی، وسایل رفاهی، روزنامه ها و بسیاری دیگر به آن نسبت داده شده است.

موقعیت مکانی پایتخت: رم پایتخت روم باستان بود. این شهر هنوز در ایتالیای کنونی وجود دارد.

۸. تمدن اتروسک

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

تمدن اتروسک یکی از اولین تمدن های جهان بود که در شبه جزیره ایتالیا به وجود آمد. آغاز شکل‌گیری آن به حدود ۹۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد که به سرعت رشد کرد و به قدرت غالب در ایتالیا تبدیل شد تا اینکه در قرن سوم قبل از میلاد توسط روم باستان فتح شد.

تمدن اتروسک مانند برخی از تمدن‌های دیگر در اطراف مدیترانه از دولت‌شهرهای مستقل تشکیل شده بود، بنابراین لزوما پایتخت نداشت. با این حال، تمدن اتروسک دارای چند شهر قابل‌توجه مانند وِلی (ثروتمندترین دولت شهر)، تارکینیا، پوپولونیا و ولچی بود، اگرچه بیشتر این شهرها توسط رومیان ویران شدند.

۷. امپراتوری هخامنشی

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

امپراتوری هخامنشی با مساحتی به وسعت ۵.۵ میلیون کیلومتر مربع، بزرگترین امپراتوری جهان باستان بود؛ امپراتوری ایران باستان که توسط کوروش کبیر در سال ۵۵۰ قبل از میلاد تأسیس شد.

این امپراتوری به مدت چندین قرن به رشد خود ادامه داد، جهان باستان را با قدرت نظامی قدرتمند خود تهدید کرد و تمدن های بزرگ از جمله پادشاهی لیدیا، امپراتوری بابلی، مصر باستان، یونان باستان و بسیاری دیگر را فتح کرد. با این حال، در سال ۳۳۰ قبل از میلاد، این امپراتوری به دست پادشاه جوان مقدونیه -اسکندر مقدونی- افتاد، که شهرهای زیادی را در جهان باستان تأسیس کرد.

موقعیت مکانی پایتخت: تخت جمشید پایتخت امپراتوری هخامنشیان بوده و امروز در شهر مرودشت استان فارس قرار دارد.

۶. تمدن دره سِند

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

تمدن دره سِند یکی از بزرگترین تمدن های باستانی در تاریخ بود که زمانی در سرزمینی که اکنون توسط چندین کشور در جنوب آسیا از جمله پاکستان، افغانستان و هند اشغال شده توسعه می‌یافت. این یکی از سه تمدن قدیمی در جهان است – دو تمدن دیگر تمدن های بین النهرین و مصر باستان هستند.

تمدن سِند همچنین پهناورترین تمدن از میان قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان بود. در سال ۳۳۰۰ قبل از میلاد تأسیس شد و در حدود سال ۱۳۰۰ قبل از میلاد به دلیل تغییرات اقلیمی رو به زوال گذاشت. آب شهر کاهش یافت و شهروندان را مجبور به مهاجرت کرد که در نتیجه به سقوط این تمدن منجر شد.

موقعیت مکانی پایتخت: تمدن دره سِند دارای دو پایتخت بزرگ بود که به نام های موهنجودارو و هاراپا شناخته می‌شدند. موهنجودارو را می‌توان در استان سِند و هاراپا را در استان پنجاب، هر دو در پاکستان امروزی، یافت.

۵. فنیقیه

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

فنیقیه تمدن باستانی سامی-زبان بود که در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد از شرق مدیترانه سرچشمه گرفت و تا ۳۳۲ قبل از میلاد که به دست اسکندر مقدونی افتاد ادامه داشت. مردمی که این تمدن را تشکیل دادند کنعانیان بودند و تمدن خود را حول تجارت دریایی بنا کردند. آنها ملوانانی فوق العاده بودند که چندین شهر بندری در اطراف دریای مدیترانه ایجاد کردند تا به تجارت دریایی خود کمک کنند و کارتاژ یکی از این شهرها بود.

شهرهایی که فینیقیان تأسیس کردند اغلب مستقل بودند و مانند سایر تمدن های باستانی بخشی از یک امپراتوری بزرگتر را تشکیل نمی‌دادند، بنابراین هیچ شهر مرکزی وجود نداشت که قلمرو آنها را کنترل کند. با این حال، چند ایالت-شهر فنیقی به طور باورنکردنی ثروتمند و مهم شدند ازجمله صیدا، بوبلوس و صور. این شهرها همگی در لبنان امروزی قرار دارند و همگی تاریخ شگفت انگیزی را در خود جای داده‌اند.

۴. تمدن مینوسی

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

تمدن مینوسی تمدنی از عصر برنز بود که به عنوان قدیمی ترین تمدن اروپا شناخته می‌شود. این تمدن در حدود ۳۱۰۰ سال قبل از میلاد در جزیره کِرِت تأسیس و تا قرن ۱۵ قبل از میلاد شکوفا شد، زمانی که توسط فاتحان سرزمین اصلی ویران شد.

تمدن مینوسی به خاطر هنر پرطراوت، سازه‌های عظیم و سفالگری معروف است. این تمدن همچنین محل تولد افسانه مینوتور است؛ هیولای افسانه‌ای اسطوره‌های یونان با سر و دم گاو نر و بدن مرد.

موقعیت مرکز شهر: کنوسوس پایتخت تمدن مینوسی بوده و بزرگترین کاخ مینوس در آن قرار داشته است. کنوسوس همچنین مکان هزارتویی است که مینوتور در آن نگهداری می‌شد و ویرانه‌های آن را می‌توان در شهر امروزی هراکلیون در جزیره کِرِت یونان یافت.

۳. مصر باستان

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

مصر باستان تمدنی در شمال آفریقا بود که امروزه به عنوان یکی از خارق‌العاده‌ترین تمدن‌های تاریخ شناخته می‌شود. مصر یکی از سه تمدن باستانی است که به عنوان قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان شناخته می‌شوند. دو تمدن دیگر تمدن بین النهرین و تمدن دره سِند هستند.

اگرچه چندین قبیله کوچک تا ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد در این منطقه وجود داشتند، اما مصر در حدود ۳۱۰۰ سال قبل از میلاد به یک تمدن متحد تبدیل شد. خیلی زود این تمدن به قدرتی مسلط در مدیترانه تبدیل شد و چیزهای بزرگ بسیاری اختراع کرد؛ از جمله ساخت اهرام بزرگ، نوشتن، کاغذهای پاپیروس، جوهر سیاه، تقویم، ساعت، دارو و مومیایی کردن.

برای هزاران سال، مصر تا سال ۳۳۲ قبل از میلاد، زمانی که به دست اسکندر مقدونی افتاد به شکوفایی خود ادامه داد.

موقعیت مکانی پایتخت: مصر در طول سلطنت طولانی خود چندین پایتخت داشت، اما ممفیس و تبس معروف‌ترین آنها بودند. ممفیس اولین پایتخت مصر باستان بود و امروزه ویرانه‌های آن را می‌توان در ۲۰ کیلومتری جنوب قاهره یافت، در حالی که ویرانه‌های تبس در اقصر امروزی (یکی از باستانی‌ترین شهرهای جهان امروز) قرار دارد.

۲. یونان باستان

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

یونان باستان یکی از محبوب‌ترین تمدن‌هایی است که زمین تاکنون به خود دیده و خاستگاه برخی از تاریخی ترین شهرهای جهان امروزی است. این تمدن در قرن هشتم قبل از میلاد پس از سقوط تمدن میسنی ظهور کرد و تا سال ۳۲۳ قبل از میلاد با مرگ اسکندر مقدونی ادامه یافت.

این تمدن از دولت-شهرها تشکیل شده بود و به خاطر دستاوردهای متعددش که ریشه تمدن غرب را تشکیل می‌دهند، مشهور است. چیزهای زیادی در یونان باستان اختراع شد، از جمله دموکراسی، فلسفه، آزادی بیان، بازی های المپیک، شعر، و الفبای یونانی که نسخه اصلاح یافته‌ای از الفبای فنیقی بود.

یونان باستان پایتختی نداشت زیرا تحت یک تاج و تخت پادشاهی یا حکومت واحد متحد نبود. در عوض از دولت-شهرها تشکیل شده بود که بیشتر آنها در درگیری دائمی با یکدیگر بودند. بدون شک محبوب‌ترین دولت شهر در یونان باستان، آتن بود.

این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است و برخی از مهم ترین دستاوردهای تمدن در آن به دست آمده است که باعث می‌شود به‌طور گسترده‌ای به عنوان زادگاه تمدن غرب شناخته شود. امروزه آتن هنوز وجود دارد و بهترین مکان برای آشنایی با تاریخ تمدن یونان باستان است.

۱. تمدن سومری

۱۰ تمدن بزرگی که جهان تا به حال شناخته و مکان پایتخت آنها در دنیای مدرن

تمدن سومری قدیمی ترین تمدنی است که جهان تاکنون شناخته است. این تمدن در بین النهرین قرار داشت و در حدود ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد به وجود آمد. پس از آن به سرعت رشد کرد و در منطقه قدرتمند شد.

سومر از چندین ایالت-شهر تشکیل شده بود که سومری ها در آنجا زندگی کرده، شکوفا می‌شدند و چیزهای باورنکردنی از جمله نوشتن، هنر، معماری و سفال اختراع می‌کردند. تمدن سومری به دلیل ابداع قدیمی ترین متن شناخته‌شده در جهان شناخته می‌شود.

تمدن سومری در نهایت با هجوم آموری ها و تصرف شهرها به پایان رسید. خیلی زود فرهنگ سومری جذب فرهنگ آموری شد و امپراتوری قدرتمندی به نام بابل متولد شد.

سومر باستان پایتخت مرکزی نداشت، اما چندین شهر داشت که در طول وجودش اهمیت زیادی پیدا کردند. اوروک یکی از این شهرهای مهم و محبوب ترین شهر در تاریخ سومری بود. این شهر اولین شهر مهم تمدن سومری و به تبع آن اولین شهر جهان باستان بود. اوروک زمانی تحت فرمانروایی گیلگمش بود که دیوارهای بزرگی در اطراف شهر ساخت.

اور هم در زمان خود یکی از شهرهای مهم سومریان بوده است و ویرانه‌های این شهر را می‌توان در تل المقیار، استان ذی قار عراق یافت.

مهم‌ترین شهر سومر باستان: اورک محبوب‌ترین شهر در تمدن سومری بوده است و ویرانه‌های آن امروزه در الورکه، استان مثنی، عراق یافت می‌شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • ایرانی مهر ۲۷, ۱۴۰۲

    اسکندر مقدونی که لعنت خدا بر او باد یک جوان خام و زنباره و وحشی بوده که پایش را هر کجا میگذاشته شهرها،مردم،تمدنها و فرهنگها را نابود میکرده.چه خوب شد که در سن زیر سی سال از بیماری مقاربتی مرد…

  • زاکر مهر ۲۷, ۱۴۰۲

    ساسانیان یادت رفت
    پارت هارو یادت رفت…
    هعب عجیبه