هوش مصنوعی راز ۲,۰۰۰ ساله طومار باستانی را فاش کرد

هوش مصنوعی راز ۲,۰۰۰ ساله طومار باستانی را فاش کرد

دانشمندان از هوش مصنوعی برای رمزگشایی یک طومار ۲ هزار ساله که در اثر فوران کوه وزوو سوخته شده، استفاده کرده‌اند.

هنگام فوران این کوه آتش فشانی در سال ۷۹ میلادی، شهر مجاور آن، هرکولانیوم، در سیلی از گل و خاکستر آتشفشانی مدفون شده و کتابخانه‌ای با از بیش از ۱,۸۰۰ نسخه خطی از بین رفت.

دانشمندان گمان می‌کردند که این طومار‌ها برای همیشه از بین رفته‌اند، اما دو متخصص کامپیوتر به تازگی ۵۰ هزار دلار برای رمزگشایی از اولین کلمه طومار‌ سوخته‌شده برنده شده‌اند.

لوک فاریتور از ایالت نبراسکا در آمریکا و یوسف نادر از شهر برلین در آلمان به طور مستقل کلمه پنهان شده در دل نسخه خطی مهر و موم شده «πορφύραc» به معنای رنگ بنفش یا لباس ارغوانی را آشکار کرده‌اند.

این کشف توسط پروفسور برنت سیلز، دانشمند علوم کامپیوتر از دانشگاه کنتاکی اعلام شده که چالش Vesuvius را راه‌اندازی کرده و جوایز نقدی را برای هر کسی که می‌توانست دست‌نوشته‌ها را بخواند، ارائه کرده است.

خود طومار‌ها بسیار آسیب‌پذیر هستند و به مدت ۱,۷۰۰ سال در زمین مدفون شده‌اند و به دلیل خطر از بین رفتنشان، نمی‌توان آن‌ها را باز کرد.

برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دست نوشته‌ها، از یک شتاب‌دهنده ذرات برای اسکن با وضوح بسیار بالا از داخل طومار‌های رول شده استفاده شده است.

در حالی که جوهر طومار‌ها از بین رفته، پروفسور سیلز معتقد بود که هوش مصنوعی می‌تواند علائم ظریفی که از حضور جوهر باقی مانده را رمزگشایی کند.

این دو طومار، تنها بخشی از صد‌ها طوماری هستند که در دهه ۱۷۵۰ کشف شده‌اند.

آقای فریتور اولین کسی بوده که یک کلمه خوانا را از داخل طومار رمزگشایی کرده و برنده جایزه ۴۰ هزار دلاری ده حرف اول شده و نادر مدت کوتاهی پس از آن برنده ۱۰ هزار دلار شد.

فریتور، کارآموز اسپیس ایکس، گفته است: «شب در حال قدم زدن بودم و به‌طور تصادفی آخرین خروجی‌های کد را روی تلفن همراهم بررسی کردم. انتظار هیچ نتیجه خاصی را نداشتم؛ به خاطر همین وقتی چندین حرف روی صفحه نمایش ظاهر شد، خیلی خوشحال شدم.»

اگرچه فریتور و نادر فقط توانستند ۱۰ حرف از این طومار را رمزگشایی کنند، کشف آن‌ها دری را برای مطالعه بیشتر محتویات طومار‌های هرکولانیوم باز می‌کند.

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود