۱۹ کشور جهان که خدمت سربازی در آن ها اجباری است

۱۹ کشور جهان که خدمت سربازی در آن ها اجباری است

پس از پایان جنگ سرد و فروپاشی کمونیسم، بسیاری از کشورهای جهان خدمت سربازی را لغو کردند، اما پس از حمله روسیه به اوکراین، چند کشور اروپایی دوباره در حال بررسی بازگرداندن خدمت سربازی اجباری هستند. سربازی چالش‌هایی دارد و لزوماً پاسخگوی نیازهای نظامی یک کشور نیست. داشتن تسلیحات پیشرفته احتمالاً در درگیری‌های نظامی کارآمدتر از داشتن نیروی زیاد است. در جنگ اوکراین نیز شاهد بودیم که کی‌یف با تسلیحات غرب توانست با پیشروی ارتش بزرگ روسیه مقابله کند. در ادامه نگاهی می اندازیم به ۱۹ کشور بزرگ که خدمت سربازی در آنها اجباری است.

روش‌شناسی

این ۱۹ کشور با توجه به نیاز کشورها به سربازی اجبازی با توجه به دلایل امنیتی و اجباری‌تر بودن خدمت وظیفه و معافیت‌های کمتر، رتبه بندی شده اند. اطلاعات مربوط به سیاست‌های خدمت وظیفه در این کشورها از قانون اساسی، مصوبات قانونی و انتشارات خبری مستقل جمع‌آوری شده است.

۱۹. یونان

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

مردان ۱۹ تا ۴۵ سال باید ۱۲ ماه سربازی اجباری انجام دهند، حتی اگر تابعیت خارجی داشته باشند.

۱۸. فنلاند

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

قانون اساسی فنلاند حکم می‌کند که تمام شهروندان ۱۸ تا ۶۰ سال ملزم به مشارکت در دفاع ملی هستند. قانون این کشور خدمت زنان را اجباری نمی داند، با این حال، آنها می توانند داوطلبانه برای خدمت سربازی درخواست دهند.

۱۷. سوئیس

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

سربازی اجباری برای مردان ۱۸ تا ۲۵ سال است. شهروندان سوئیسی مقیم خارج از کشور معاف هستند. اما پس از بازگشت به کشور خود ملزم به انجام آن خواهند بود. همچنین گزینه ای برای انجام وظیفه در خدمات کشوری به عنوان جایگزین وجود دارد. کسانی که نه به نیروهای مسلح خدمت می کنند و نه به خدمات کشوری می پردازند، ملزم به پرداخت مالیاتی به نام مالیات معافیت خدمت سربازی هستند.

۱۶. اتریش

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

مردان ۱۸ تا ۳۵ سال اتریشی باید ۶ ماه سربازی یا ۹ ماه خدمت عمومی اجباری انجام دهند.

۱۵. تایلند

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

قانون سربازگیری ۱۹۵۴ تایلند افراد را از ۱۸ سالگی ملزم به ثبت‌نام برای سربازی می‌کند. آنها در سن ۲۱ سالگی واجد شرایط خدمت می شوند. انتخاب بر اساس قرعه کشی انجام می شود، مگر اینکه افراد داوطلب شوند.

۱۴. دانمارک

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

طبق قانون اساسی، مردان سالم بالای ۱۸ سال باید ۳ تا ۱۴ ماه سربازی کنند. انتخاب افراد برای سربازی اجباری از طریق قرعه‌کشی صورت می‌گیرد.

۱۳. نروژ

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

حدود ۹,۰۰۰ نفر در برنامه سربازگیری اجباری سالانه نروژ شرکت می‌کنند که ۱۵٪ آنها برای ۱۹ ماه سربازی انتخاب می‌شوند.

۱۲. سنگاپور

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

تمام شهروندان و مهاجران دائمی ۱۸ ساله ملزم به ۲ سال سربازی اجباری در این کشور هستند.

۱۱. مصر

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

تمام مردان ۱۸ تا ۳۰ ساله در مصر مشمول خدمت سربازی اجباری از یک تا سه سال هستند. مردان بالغ قبل از اینکه بتوانند سفر کنند، ازدواج کنند یا به دنبال کار باشند، باید حداقل یک سال خدمت اجباری را بگذرانند. مصری های مقیم خارج از کشور می توانند با پرداخت ۵,۰۰۰ دلار از معافیت برخوردار شوند.

۱۰. ارمنستان

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

ارمنستان از زمان استقلال در سال ۱۹۹۱ سابقه درگیری های مسلحانه با آذربایجان را دارد و قانون سربازی اجباری ۲ ساله برای مردان ۱۸ تا ۲۷ سال در این کشور اجرا می شود.

۹. آذربایجان

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

به دلیل تنش ها با ارمنستان، الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، فرمانی را در مورد سربازگیری اتباع به مدت ۳۰ روز از اول اکتبر تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ امضا کرد. این فرمان برای اتباع پسر ۱۸ سال به بالا و کمتر از ۳۵ سال است.

۸. ترکیه

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

ترکیه درست در مرکز خاورمیانه، اتحادیه اروپا و بالکان، قرار دارد. بنابراین، برای حفظ استقلال ملی، قوانین ترکیه انجام خدمت سربازی اجباری را برای همه شهروندان مرد بین ۲۰ تا ۴۱ سال اجباری می کند، مگر اینکه آنها ناسالم یا معلول باشند. مدت زمان خدمت اجباری از ۶ تا ۱۲ ماه متغیر است.

۷. برزیل

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

خدمت اجباری در برزیل برای همه مردان بین ۱۸ تا ۴۵ سال اجباری است. از اتباع برزیلی مقیم خارج نیز انتظار می رود قبل از ۳۰ ژوئن سالی که ۱۸ ساله می شوند، خود را معرفی کنند. مدت زمان خدمت معمولاً ۱۲ ماه است.

۶. تایوان

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

۱۰ درصد از ۱۸۸ هزار نیروی نظامی تایوان را سربازان وظیفه تشکیل می‌دهند. قرار است به دلیل افزایش فشار نظامی و دیپلماتیک چین از سال ۲۰۲۴ مدت سربازی از ۴ ماه به ۱۲ ماه افزایش یابد.

۵. ایران

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

کلیه مردان ایرانی بالای ۱۹ سال و سالم، موظف به گذراندن خدمت سربازی اجباری هستند. سربازی اجباری اولین بار در زمان رضا شاه پهلوی مطرح شد و پس از انقلاب اسلامی ادامه یافته است.

۴. روسیه

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

به دلیل تلفات سنگین در اوکراین، دولت روسیه در سال گذشته اعلام کرد که نیروهای مسلح خود را ۳۰ درصد افزایش داده و به ۱.۵ میلیون نفر می رساند. از سال ۲۰۲۴، هر مرد ۱۸ تا ۳۰ سال می‌تواند تحت سیستم سربازگیری برای حداقل ۱۲ ماه سربازی اجباری فراخوانده شود. همچنین افرادی که احضاریه دریافت کرده اند، در طول دوره خدمتی که توسط دولت روسیه تعیین می شود، از خروج از کشور منع خواهند شد.

۲. اوکراین

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، قانون جدیدی وضع شد که بر اساس آن تمام مردان ۱۸ تا ۶۰ سال اوکراین به طور بالقوه مشمول سربازی اجباری هستند. این امر به نیروهای مسلح اوکراین اجازه می‌دهد تا جای خالی نیروهای کشته شده در جنگ را پر کنند. سربازی اجباری سابقه طولانی در اوکراین دارد. در سال ۲۰۱۳ قانون سربازی اجباری در این کشور لغو شد، اما یک سال بعد و پس از الحاق کریمه به روسیه، دوباره سربازی اجباری در اوکراین اجرا شد.

۲. کره شمالی

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

سربازگیری در کره شمالی دو بار در سال در ماه‌های آوریل و اوت انجام می‌شود. مردان موظف هستند ۱۰ سال سربازی اجباری انجام دهند. از سال ۲۰۱۵ زنان نیز ملزم به خدمت سربازی هستند. کره شمالی طولانی ترین دوره خدمت اجباری را در جهان دارد.

۱. کره جنوبی

کدام کشورها خدمت سربازی اجباری دارند؟

همه مردان کره جنوبی با توانایی بدنی کافی و سن بین ۱۸ تا ۲۸ سال، به عنوان بخشی از برنامه خدمت اجباری برای محافظت در برابر تهدید کره شمالی، ملزم به خدمت سربازی بین ۱.۵ تا ۲ سال در ارتش هستند. با این حال، برای هنرمندان و ورزشکارانی که برای این کشور افتخاراتی کسب می کنند، معافیت هایی وجود دارد.

منبع: yahoo
۱۶ نظر

ورود

 • آرمان آبان ۶, ۱۴۰۲

  فنلاند، سوئیس، اتریش، دانمارک ۴ کشور داعیه دار برابری زن و مرد که سربازی اجباری شون فقط برای مردان است. البته کشورهای زیاد دیگه مدعی برابری جنسیتی مثل آمریکا یا همین اوکراین هم هستند که طبق قوانین شون در هنگام نیاز سربازگیری اجباری مختص مردان دارند.

  • پاسخ آبان ۷, ۱۴۰۲

   چرا دری وری می‌نویسی؟

   آمریکا و فنلاند و اون هایی که نوشتی اصلاً سربازی اجباری ندارند که

   • پاسخ به پاسخ آبان ۸, ۱۴۰۲

    خوبه همینجا فنلاند رو نوشته که سربازی اجباری داره. آمریکا هم در هنگام نیاز سربازگیری اجباری داره. همه مردان آمریکایی ۱۸ ساله به بالا ملزم به ثبت نام در ارتش هستند و چنانچه مورد فراخوان واقع بشوند باید به سربازی بروند. از مغزت استفاده نمیکنی حداقل از چشمات استفاده کن.

    • رضا آبان ۸, ۱۴۰۲

     خب اگر سربازی اجباری متعلق به کشور های کفار مثل آمریکا و کره شمالی هستش شما بیجا می‌کنید جوان مردم رو به این اسارت نحس می‌برید

     • ... آبان ۸, ۱۴۰۲

      چی میگی تو؟ حالت خوبه؟ مگه من تعیین کردم کدوم کشورها سربازی داشته باشند؟ اصلا مگه جایی گفتم سربازی اجباری چیز خوبیه؟ چون حالا ۴ تا کشور اروپایی سربازی اجباری دارند یعنی سربازی خوبه؟ انگار این کشورها هر کاری بکنند درسته 🤦‍♂️ هیچ جای دنیا نباید سربازی اجباری داشته باشه چون هیچ فرقی با بردگی نداره چه ایران چه اروپا چه آمریکا چه کره شمالی. نمی‌دونم چرا بعضی‌ها در فهم دو تا جمله ساده هم مشکل دارند.

  • پاسخ آبان ۷, ۱۴۰۲

   فقط چند کشور جنگ زده و این کُره نیم وجبی کثیف سربازی اجباری دارند

   سربازی این ۲ تا کشور اروپایی مثل ترکیه و یونان هم فقط ۶ ماهه هستش (آن هم با عضویت ارتش سخص در شهر خودش)
   مثل ایران فلک زده بدبخت نیست که هر جوان صدها کیلومتر دور تر اعزام شود

   • پاسخ آبان ۷, ۱۴۰۲

    ببخشید خط دوم اشتباه تایپی کوچیک داشت : شخص

 • Mr.Saxobeat آبان ۶, ۱۴۰۲

  قربون خدا برم نمی دونم حکمت خلقت ما توی این بازه زمانی توی این موقعیت جغرافیایی چه بود که همه جور ظلم و حسرت رو توی اوج جوانی و قدرت دیدیم و چشیدیم.

 • حاج حشمت آبان ۷, ۱۴۰۲

  خیلی حسرت میخورم چرا توفیق خدمت سربازی را نداشتم و بخاطر سابقه بسیج معافی نصیب بنده شد
  قرار است برای دو پسرم معافی بگیرم
  آنها هم نخواهند توانست این وظیفه مقدس را انجام بدهند
  صد افسوس…

  • پاسخ آبان ۷, ۱۴۰۲

   مگر خودت پست های قبلی اعتراف نکردی که یک مزدور آلبانی هستی؟

   بار آخرت هم باشه از کلمه مقدس برای صدا زدن این اسارت اجباری و بیگاری نحس کثیف استفاده کردی ها

  • محمود آبان ۷, ۱۴۰۲

   براشون‌ معافی نگیر بتونن این وظیفه مقدسو انجام بدن که امثال شما به دلیل جیره خور بودن از همه چی معافیت مسخره های ساندیسف

 • Mahdi آبان ۷, ۱۴۰۲

  ایران تو لیست نیست؟
  سربازی رو برداشتن؟
  خود ادمین نباید به مقاله اضافه میکرد؟

  • Mahdi آبان ۷, ۱۴۰۲

   مقاله ی اصلی رو خوندم
   ایران داخلش بود،پلی نویسنده مطلب را سانسور کرده و لیست ۲۰ کشور را به ۱۹ کشور تبدیل کرده
   خانم جوادی واقعا چرا این کار را کردین؟ میشه شخصا پاسخ بدین؟
   اون ادمینی که کامنت ها را تایید میکنه جواب بدن هم ممنون میشم.

   • حسین علی پناهی آبان ۷, ۱۴۰۲

    دوست عزیز ایران شماره ۵ هست و توی متن هم قرار داره اگه یه خورده با دقت بیشتری بخونین مطلب رو

   • اسم آبان ۱۰, ۱۴۰۲

    اسرائیل رو سانسور کردن که مثل کره شمالی برای زنا هم اجباری هست

 • اسم آبان ۱۰, ۱۴۰۲

  اصلاحیه: سربازی یا همان تفکرات مزخرف رضا پالانی که بعد از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد.