سرقت میلیاردی از ورزشگاه علی دایی که پیش از افتتاح فرسوده و تخریب شده است

سرقت میلیاردی از ورزشگاه علی دایی که پیش از افتتاح فرسوده و تخریب شده است

سال ۱۳۷۱ کلنگ احداث ورزشگاهی در پنج کیلومتری اردبیل و در زمینی به‌مساحت ۴۲ هکتار  به زمین زده شد. با وجود افتتاح صوری «فاز اول» آن در سال ۸۷، «ورزشگاه علی دایی» نه تنها تکمیل نشده، بلکه دچار فرسودگی شده و بخشی از تجهیزات آن به سرقت رفته است. گفته می‌شود ارزش لوازم سرقت رفته این مجموعه ورزشی میلیاردها تومان بوده است.

فرسودگی و سرقت تجهیزات ورزشگاه علی دایی 

سرقت میلیاردی و وضعیت اسفناک ورزشگاه علی دایی ۳۱ سال بعد از کلنگ زنی

مرتضی طاهری‌فرد، معاون دادستان اردبیل پس از بازدید میدانی روز پنج‌شنبه ۴ آبان از این ورزشگاه گفته است که «سرقتی چند میلیارد تومانی» از ورزشگاه علی دایی صورت گرفته و بخش‌هایی از تجهیزات باقی‌مانده در ورزشگاه نیز زیر بارش باران و برف، فرسوده و غیرقابل استفاده شده‌اند.

بخش عمده‌ای از تجهیزات برقی ورزشگاه علی دایی ربوده شده است. همچنین بخش‌هایی از صندلی‌های جایگاه‌های ویژه و بخش میهمانان، حفاظ‌ها و درهای رختکن‌ها و حتی سرویس‌های بهداشتی نیز، به سرقت رفته‌اند.

علاوه بر همه این‌ها می‌توان جدا شدن و تخریب نام «علی دایی» از روی سر در ورزشگاه را نیز دید. ورزشگاهی که به پاس افتخار آفرینی‌های اسطوره فوتبال ایران، به نام او نامگذاری شده بود و حالا پیش از افتتاح، فرسوده و مستهلک شده!

سرقت میلیاردی و وضعیت اسفناک ورزشگاه علی دایی ۳۱ سال بعد از کلنگ زنی

معاون دادستان اردبیل می‌گوید: «با جدیت تضییع حقوق عامه و خیانت در حق بیت‌المال را پیگیری خواهیم کرد. وضعیت این ورزشگاه غیرقابل قبول است. هر شخصی در این جنایت بزرگ دخیل باشد، باید به سزای اعمال خود برسد.»

با این حال طی دو دهه اخیر، بارها گفته شده است که مسئولین استان از این پروژه ۳۱ ساله بازدید کرده و در جریان مشکلات آن قرار گرفته‌اند. اما این مسئولین بعداََ تغییر کرده‌اند و اتفاقی برای نجات این ورزشگاه نیفتاده است.

برای این ورزشگاه ۲۰ هزار نفری، ساخت پارکینگ ۷ هزار خودرویی، استخر، پیست دوچرخه‌سواری، سالن ژیمناستیک، سالن دوومیدانی و سالن اختصاصی جانبازان و معلولان پیش‌بینی شده که تاکنون نه‌تنها این موارد تکمیل نشده بلکه امکانات قبلی ورزشگاه نیز باگذشت زمان، فرسوده شده‌اند و به بهسازی نیاز دارند.

سرقت میلیاردی و وضعیت اسفناک ورزشگاه علی دایی ۳۱ سال بعد از کلنگ زنی

اختصاص بودجه های میلیاردی و وعده و وعیدها

روزنامه «همشهری» مهر ۱۴۰۰، در گزارشی به نقل از مقامات استانی اردبیل مدعی شد که ورزشگاه علی دایی از سال ۱۳۷۱ تا زمان افتتاح آن توسط دولت احمدی‌نژاد فقط ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و از زمان افتتاح تا سال ۱۴۰۰، حتی یک درصد هم پیشرفتی در ساخت‌و‌ساز آن به‌وجود نیامده است.

در این گزارش، هیچ اشاره‌ای به تخریب یا سرقت تجهیزات و امکانات این ورزشگاه نشده بود و از همین رو گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که بخش عمده این سرقت و تخریب‌ها در یکی دو سال اخیر صورت گرفته باشد.

سرقت میلیاردی و وضعیت اسفناک ورزشگاه علی دایی ۳۱ سال بعد از کلنگ زنی

آبان ۱۴۰۰، سجاد انوشیروانی، مدیرکل تربیت بدنی استان اردبیل به خبرگزاری «مهر» گفته بود که برای بهسازی ورزشگاه علی دایی، ۴۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است. این هزینه فقط برای «بهسازی» و «نگهداری» ورزشگاهی بود که حالا طبق اخبار منتشر شده، به‌صورت کامل مورد سرقت و تخریب قرار گرفته است.

حمید سجادی، نخستین وزیر ورزش و جوانان دولت ابراهیم رئیسی نیز در فروردین ۱۴۰۱ گفته بود: «ورزشگاه علی دایی با سرعت و به‌صورت انقلابی تکمیل خواهد شد».

مطالب مرتبط
۴ نظر

ورود

 • !!! آبان ۸, ۱۴۰۲

  نمونه یی از مدیریت جهانی مسئولان ج.ا 😆😆😆

 • میدونین چرا؟ آبان ۸, ۱۴۰۲

  میدونین چرا تقریبا اکثر که چه بگم تمام ورزشگاه ها یا باشگاه هایی که این سلبریتیها و ورزشکارا زدن یا رها شدن یا همینطور خوابیده؟
  دلیل داره. اونم چندتا.
  اول بگم که دلیل اینکه این سلبریتیها و ورزشکارا ورزشگاه و باشگاه میسازن به خاطر مالیاته. به همون مقدار معاف از مالیات میشن. مثلا طرف رستوران داره. روزی صد میلیون تومن فروششه. باور نمیکنین؟ ما که ساکن چیتگر هستیم یه رستوران نه اطراف دریاچه بلکه تو خود محل (که فقط ساکنین میان) بریم قشنگ پرسی۳۰۰ هزارتومن هزینه میدیم. ۱۰ درصد مالیات میشه ۳۰ هزار تومن. روزی ۳۰۰ پرس رو حداقل میدن. با نوشابه و سالاد و غیره قشنگ روزی ۱۰ میلیون صندوق ثبت میشه.
  ورزشکارای محترم رستورانهاشون بالاشهر و تو مناطق مرکزیه.
  خب برا اینکه مالیات رو تو جیبشون نگه دارن چیکار میکنن؟ میرن زمینی میخرن. یه ساختمونی میسازن میگن ورزشگاه. بعدم از مالیات معاف میشن. تا اینجا مالیات رو معاف شدن. اما بعدش چی؟

  خب اون ورزشگاه هزینه داره. نگهداری میخواد. مربی و مسئول میخواد. خب برا اینکه هزینه ندن بعد چند ماه میان تعطیلش میکنن. چون مالیاتو معاف شدن. مغز خر نخوردن که بیان ورزشگاه یا باشگاه رو فعال نگه دارن. زمین هم هی رو قیمتش میره و خودش یه جور سرمایه و سود میشه. طرف ورزشکار تیم ملی بود طی سالهای فعالیتش ۱۰ ها ورزشگاه و باشگاه درست کرد. خبرشو ۲ سال پیش خوندیم. از این ۱۰ ها ورزشگاه و باشگاه هیچکدومش باقی نموند. تغییر کاربری شد. انبار شد. سوله تولیدی شد. تخریب شد فروخته شد.

  خیلی خوشین فکر میکنین اینا برا رضای خدا این کارا رو میکنن.

  • ببین منو آبان ۸, ۱۴۰۲

   جناب خرگوش
   اگه همونقدر که تشنه اظهارفضلی، مشتاق خوندن هم بودی، میفهمیدی که تو متن نوشته این ورزشگاه مال علی دایی نیست. مال دولت بی لیاقته که به قول خودش اسم دایی رو گذاشته روش که ازش قدردانی کنه. که البته …یده مثل همیشه

 • امیر. آبان ۸, ۱۴۰۲

  سلام من یک کارگرم کچندوقته سرگذرکاربهم نمیخوره به امام حسین دوتابچه دارم مستعجرم اجارم عقب افتاده به فاطمه زهراع خیلی مهتاجم زنم زانوش آب برداشته ندارم ببرمش دکتراگه مسلمونی میتونه کمکم کنه انسانیت کنید خدا عزیزانتو نگه داره واقعا کسی میتونه کمکم کنه
  ۶۱۰۴۳۳۷۴۴۶۵۸۰۴۴۹